Откога сол?

  • 5 569
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 765
Започнах 2 седмици преди годинката да слагам по малко. Не е записана на кухня, готвя и в къщи. Може би затова не обича готовите пюрета newsm78
мъжът ми също яде доста солено, по едно време бях го 'превъзпитала', но за кратко.
Зависи кой как свикне отначало. А споровете за солта и захарта ги има и в нас.
'Горкото дете....с каква безвкусна манджа го хранят...'
'То като порасне ще им го връща....' Mr. Green

# 16
  • Мнения: 1 014
Морската сол се добива от лугата - който е от Бургас и е ходил на солниците, знае за какво говоря. Морската вода постъпва в едни басейни с определена дълбочина. Те са свързани един с друг. Водата преминава и при нагряването от слънцето се изпарява. Така на дъното се отлагат солите. Морската сол е по-полезна, защото има пълен набор от всички в-ва, които се намират в морската вода. Другата сол, така наречената обикновена, е рафинирана. Все пак при морската сол, колкото и да се филтрира остават разни онечиствания, ако разтворите малко от нея в чиста вода, ще ги видите. Затова се прави рафинация, но при нея се премахват и другите компоненти и остава само NaCl.
Има и още калиева сол - при нея няма натрий, който всъщност е "лошия". Тази сол е диетична - изписва се на хора със различни заболявания - например високо кръвно налягане и кардиологични болести. Купувала съм такава сол на свекър ми и съм пробвала да си соля с нея - различен е вкуса и не соли достатъчно - не ми хареса. Не знам дали е полезна обаче при децата.
На въпроса - започнах да слагам символично количество сол в яденето на бебчо, след като стана на годинка.

# 17
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Аз слагам по препоръка на педито, в много малки количества.Иначе става  Sick
 нали знаеш, че колкото повече статии четеш, толкова по ще се замаеш.
 Мушкай Криско е кошчето и му сложи солчица в храната Heart Eyes  bouquet

# 18
  • Мнения: 1 489
Откакто взимам храна от детската кухня, там яденето е леко овкусено със сол, но много леко, дори не се усеща почти  Simple Smile
Също, а на кухня тръгна когато беше на 6 месеца
И при нас положението е същото.

# 19
  • Мнения: 27 524
Мушкай Криско е кошчето и му сложи солчица в храната Heart Eyes  bouquet

 Joy Joy Joy

Азира, мерси за подробното инфо. Още повече се обърках  Crazy

# 20
  • Мнения: 4 915
Препоръките са след 1 годинка. Това е, което съм чела по чуждестранните сайтове за детско хранене и здраве.
Необходимото от солта е натрия, но той се набавя и от АМ (кърма), и от някои плодове и зеленчуци, в месото. В различни детски храни също добавят сол.
Бебешките бъбреци до 1 годишна възраст са много нежни и е ненужно да се товарят със сол.

А това ти го преписвам от сп. "Моето бебе и аз":
Натрий
...Най-високо съдържание на натрий има в готварската сол. Не бива да се добавя сол към храната на деца под 1 година, а и над тази възраст употребата трябва да е много внимателна...
...Признаци за недостиг:
По-вероятно е натрият да бъде в излишък, отколкото в недостиг. В редките случаи недостигът е причинен от обилно потене, разстройство, треска, гладуване. Симптомите включват: обща слабост, дехидратация, намалена концентрация на вниманието....
...Източници
Млечни продукти, зеленчуци, месо, колбаси и др.


Ето и една статия за солта в детските храни и как се възпитават вкусовете: http://bgkulinar.net/news.php?&newsid=2109

Не бъркайте нуждата от натрий с "нуждата" единствено от сол. Натрият се набавя и от другите храни. А до годинката на децата сол не им е необходима.

П.П. Има "морска сол" - натриев хлорид, извлечен ит морето и "каменна сол" - или обикновената сол, извлечена от земята - тя е вид скала. Добива се и в България - има мини за сол. Тоест, солта и в двата случая си е естествена.

Последна редакция: пн, 24 апр 2006, 21:27 от Free Soul

# 21
  • Linz
  • Мнения: 11 619
http://losalt.hit.bg/

Разбрах, обикновената сол е добита от халита. А морската си е от морето.

# 22
  • Мнения: 1 037
И аз като теб мисля,че малко количество е необходима на организма на детето.Започнах да му слагам сол,когато го записах на детска кухня(в случаите,които му готвя де Wink)-на 11м.

# 23
  • Мнения: 260
И аз не смея да слагам сол, само като готвя вкъщи слагам по малко, защото в готовите пюрета пише че има....пак не се усеща. Не ще да ги яде, маймунката, нахитря! Ех, тая сол, що е вредна, да и се не знае #Cussing out

# 24
  • София
  • Мнения: 6 743
Като го записах на кухня и установих, че слагат сол в храната, но имайки впредвид, че кухнята се водеше за деца над 1 година  Hug

# 25
  • Мнения: 3 042
Като го записах на кухня и установих, че слагат сол в храната,

 Peace беше в средата на 11м.

# 26
  • Мнения: 3 537
От 10 мес.

Общи условия

Активация на акаунт