Кърмаческа стачка?!

  • 2 934
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 119
Здравейте,
Имам нужда от консултация, тъй като от няколко дена бебка отказва да суче Cry
При поставяне в поза за кърмене започва да се извива на дъга и обръща глава в обратна посока. Открих, че без проблем засуква когато е сънена и заради това я дебна в такова състояние.
Има лека хрема, но не мисля, че това е проблемът, тъй като сополките са й от преди това. Опипах ушите и не дава признаци да има болка. Огледах и устата.
Опасявам се, че сама съм я отблъснала от гърдата, тъй като досега се хранихме основно на предлагане. Явно така и не успях да разбера кога точно е гладна и съм предлагала по на често от необходимото Confused
Бебка в момента е 3 месеца. Това й поведение е от около седмица.
Имахме трудно начало със закусването и като цяло трудно закачане на едната гърда, но преодоляхме трудностите.
Кърменията в денонощие са средно 9-11, като около 2 от тях са нощни.
Ака всеки ден, обикновено веднъж. Имало е дни и с 2-3 наакани пелени. Следя напишканите памперси и даже ги меря и записвам.
Роди се 2990гр, изписаха я 2900гр. За 2,5 месеца наддаде 2кг и порасна с 8см. Другата седмица сме на консултация.

# 1
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
 Здравей Мишолинка,
Справила си се страхотно, въпреки трудното начало. Hug

От това, което споделяш за броя кърмения и наддаването досега на бебето, изглежда, като да се справяте м добре. Все пак те тревожи, че не разпознаваш знаците за глад и може би си "досадила" на детето с честото предлагане.

Някои бебета могат да бъдат по-пасивни или поспаливи, докато са малки и наистина може да е нужно майката да предлага кърмене по-често. Ти познаваш детето си повече от всеки друг и щом си усещала, че трябва да го правиш, значи е бил правилния начин за вас. 

Какво се случва ако не и предложиш кърмене? По какво се ориентираш, че е време да я накърмиш?
Би ли споделила и как протичат вашите кърмения-от двете гърди ли кърмиш и ако да-как разбираш, че е време да предложиш втората?  Преди кърмене как усещаш гърдите си-спокойни или по-скоро пълни и твърди?

Наистина, случва се бебетата да преминават през нервни периоди, които някои наричат, както ти си написала"кърмаческа стачка". Това обикновено е свързано с някакъв нов етап от развитието на детето или нещо, което го е впечатлило или разтревожило наскоро.
В такива случаи добре действа с детето да се гушкате по-често, голи кожа до кожа. Или да я носиш в слинг близо до себе си. Бебетата обичат топлината, мириса на кожата на мама. Успокояват се от докосването и пулсът на родителя. Може в тези случаи нежно да предложиш гърда или да я изчакаш тя да поиска да суче. Много помага, ако сте в помещение с приглушена светлина, без силни звуци и други хора. Ти самата споделяш, че тя обича да суче в полусън и ти много добре си се ориентирала да я кърмиш тогава. Може да е добра идея да имитираш такава обстановка и през деня. Можеш да опиташ да се прегръщате кожа до кожа и в банята във вана ако разполагате с такава.
Някои родители споделят, че бебетата им се успокояват, когато им се пусне "бял" шум- звуци на течаща вода, жужене, повтарящи се и монотонни звуци.
 
Възможно ли е бебето да се дърпа назад заради по-силна струя?
Друго, което можеш да опиташ е да кърмиш в различни пози или докато си права, разхождаш се и леко полюшваш бебето. Когато се успокои и засуче може да седнеш, за да ти е по-удобно. Някои бебета се чувстват по-добре, ако сучат в по-изправена за тях поза - това помага ако имат рефлукс или по-силна струя кърма.

Дали бебето ти използва залъгалка?

Споделяш, че бебето ти има хрема, от кога е тя? Дали се случва бебето ти да връща/повръща кърма или да кашля без видима причина?
Споменаваш, че си огледала устната кухина-забелязваш ли нещо необичайно по вътрешната страна на бузките или устните? Дали скоро детето е лекувано с АБ?

Може би тази статия ще ти е интересна Бебето ми е неспокойно или плаче докато го кърмя – какъв е проблема?

Надявам се информацията да ти е полезна. Ако имаш въпроси, не се притесняявай дапишеш

 bouquet

# 2
  • Мнения: 1 119
Здравей Aidin,
Благодаря за вниманието, което ми отделяш bouquet
Мислех, че лапането на ръце е само признак на глад или на незадоволен сукателен рефлекс и съответно винаги предлагах гърда в такива моменти. Освен това, следях часовника. За мен беше важно да не се получават големи паузи, тъй като много бях чела колко е важно това. Като видех, че стават 2 часа от предходното кърмене и започвах да предлагам, като вече на третия час ставах по-настоятелна Rolling Eyes
По принцип винаги предлагам и двете гърди, като в голяма част от кърменията бебка отказваше дясната гърда. При моментите, когато има заскуване и от нея, съответно вариантите са 2 - когато е будна хапва и от двете, когато спи само от едната.
Сменям гърдите когато видя, че започва да суче нервно. Все пак имало е много случаи, при които след приключване на кърменето не си усещам гърдите напълно изпразнени, както след изцеждане с помпа например.
През по-голямата част от деня преди кърмене усещам гърдите си пълни.
Не мисля, че бебка се  дърпа заради силна струя, защото тя се огъва назад и обръща глава още преди да засуче. Иначе се е случвало да се задави от по-силната струя в началото, както и различавам различното гълтане тогава.
Залъгалка даваме, но гледаме да не прекаляваме. Ако не заспи на гърда, я давам. Тя я изплюва сама или ние я махаме след като заспи.
Пробвам да я полюшвам права. Последните дни гледам да отделям време за гушкане кожа до кожа. Слагах я в слинга, но вече не й харесва сякаш. Иначе като съвсем малка съм я кърмила в него в движение.
Последните 2 дена имаме няколко засуквания в будно състояние. Две от тях бяха след 4 часова пауза и разходка навън, при която тя отказа гърда. Не знам обаче дали е ОК да прави такива големи паузи newsm78. Чела съм за макс една такава за денонощие.
Относно хремата - мисля, че я преборихме за момента. Докато имаше сополки се е случвало да се изкашля, но аз си го обяснявам със секретите, които се стичат в гърлото.
Случва се да връща кърма, но не е на фонтан.
Не забелязах нищо в устната кухина, а АБ досега не е приемала.
Ще се радвам да ме посъветвате къде греша Hug

# 3
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Здравей Мишолинка,
Чудесно си се ориентирала за това, кога да храниш бебето си - наистина лапането на ръчички е сигнал, че е време за хапване и обикновено е добре бебето да се храни именно при първи признаци на глад, а не когато вече е разстроено. Следенето на часовника, също може да е от голямо значение за едно новородено и не много активно сучещо бебе. Изглежда имаш силен инстинкт и усещаш, кога какво е добре за теб и бебето ти Peace
Успели сте да направите няколко кърмения в будно състояние - това е много добро начало(или по-скоро завръщане към доброто начало  ooooh!) За 3 месечно бебе, четири часова пауза може и да не е голяма, макар че доста бебета на тази възраст обичат да сучат честичко. Може да опиташ за известно време да следваш нейния ритъм, дори и да прави по-големи паузи. Добре е в същото време да следиш как суче, горе долу колко суче или по някакъв начин да следиш наддаването (за седмица би следвало да наддава по около 170гр. средно), напишканите пелени, може също да са добър ориентир.
В същото време може да опиташ да кърмиш бебето в колкото може по-изправена за нея позиция - така че главата й да е по-високо от дупето и крачетата(получава малко неудобна поза за майката Crazy) Друг вариант за изправена поза е бебето да е седнало на скута ти с лице към теб,като да язди конче - може да се облегнеш леко назад, така че да не се налага да го придържаш седнало, защото е още малко за да се седи самостоятелно нещо такова:
 

Понякога, когато бебетата имат рефлукс, не цялото върнато мляко излиза през устата - една част от него може да стигне само до хранопровода, което създава дискомфорт и може би болка при бебето. Когато това се случва по време на кърмене е възможно бебето да започне да свързва храненето с нещо неприятно и това да води до отказ. Извиването назад пък им помага да разтегнат хранопровода и така да почувства облекчение. Може би тук ще откриеш някакви идеи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76874
Може да опиташ кърменето в по-изправена за бебето позиция и да видиш дали това би имало ефект и дали би облекчило рефлукса, ако има такъв.

Идеите, които обикновено помагат за кърмаческа стачка, също може да имат ефект - приглушена светлина, носене и кърмене, бял шум, кърмене в полусън. Обичайно е нужно да се случат няколко успешни кърмения в будно, активно състояние, за да свикне отново бебето, че всичко е наред и кърменето е приятно.

Ако има моменти в които се притесняваш дали приема достатъчно кърма, може да удачно да изцеждаш и да даваш допълнително с чашка, лъжичка или спринцовка. В ситуация на отказ от гърда, може да не е добра идея да се ползва шише. Ето как става храненето с чашка https://www.youtube.com/watch?v=x369pGYgBNQ&index=11&lis … _17qptb0gaxubQ6kY и една статия за това http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24244

Надявам се информацията да ти е полезна. Ако в твоя град се провеждат срещи и лекции на Ла Лече Лига, може да ги посетиш заедно с бебето. Тук може да видиш кога и къде има събития http://lllbg.org/meetings/
Може също така да се присъединиш във ФБ групата "Кърменето от А до Я". Дано скоро да намериш своя начн да се справиш със ситуацията и отново да се радвате на спокойно кърмене. Насреща съм, ако имаш въпрос или искаш да споделиш как са нещата при вас.

 bouquet

# 4
  • Мнения: 1 119
Отново благодаря за всички съвети и подкрепата, Aidin Hug
Откакто писах, имаме напредък. Вчера всички хранения бяха в будно състояние. Надявам се кърменето да е приятно за бебка и да асоциира гърдата с хубави усещания Praynig
Подхождам много внимателно и гледам да се ръководя само от нея. Предлагам, но ако откаже, не настоявам, защото е време според мен. Някои кърмения са много кратки и само от една гърда, при други се храни и от двете. Преди бих опитала да предложа задължително и другата, ръководейки се от това, което съм чела. И заради моето престараване може би се получи отблъскването.
Тази поза я пробвах вече. Изглежда ми много удобна. Получи се засукване, но много кратко. Ще пробвам пак след време Peace
Консултация ще направим след седмица и така ще стане ясно колко е наддаването за 2 седмици, една от които (надявам се да е само тя) бебка е стачкувала.

# 5
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
 Hug
Чудесно е, че имате напредък   newsm51
Хубаво е, че позата, която ти предложих ви допада и е удобна за вас. Най-важното е, че си намерила своя начин да се справиш в тази ситуация и навярно се чувстваш по-уверена и по-спокойна от преди.

Надявам се на консултацията педиатъра да потвърди, че всичко е наред, а ако има някакви съмнения или препоръки, ти вече имаш добър опит зад гърба си, на който можеш да разчиташ.

Ние сме насреща, ако можем да ти полезни с още нещо.

 Hug 

Общи условия

Активация на акаунт