Ин витро и меланом?

  • 3 987
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 630
Здравейте,
   Първо искам да помоля модераторите да не преместват темата ми. По принцип темата е за раздел "Здравословни проблеми и профилактика", но ми се ще тя да остане тук, за да може повече жени, които вървят по пътя на стерилитета и изкуственото зачеване да я прочетат, да дадат мнение и да коментират. Благодаря предварително.
Имам 2 деца- едно на 4 години и едно на 2 месеца, и двете заченати ин витро, чрез лека стимулация и при двата опита. Стимулирана съм при първото ин витро с Пурегон, Цитротид и Овитрел, а при второто с Гонал, Прегнил, Мерионал и Декапептил. Имахме късмета и двата пъти да забременея от първия път. Т.е. първи опит- първа бременност, втори опит- втора бременност. Нямам празни опити, за което благодаря на Бога, като при първия опит нямахме качествени ембриони за замразяване и затова се наложи при втория опит отново да мина през стимулация. Пак казвам, и двете стимулации бяха леки, с малки дози.
  По принцип генетично съм предразположена към поява на бенки и брадавици, баща ми имаше, баба ми също, аз също имам много. Имаме човек в рода (трети братовчед на баща ми), починал от злокачествен меланом. Аз установих, че след бременностите ми, броя на банките ми значително нарасна, като някои съществуващи леко се измениха. Ходила съм при дерматолози, казват, че трябва да се наблюдават по правилото ABCDE. За сега, казват, че няма страшно, няма възпаления, раздразнение, кървете, сърбеж или лющене, но аз си се притеснявам.
  Бих желала жените, които са имали множество стимулации, евентуално бременност и раждане след това, както и такива, които са кърмили, да споделят дали са забелязали такива промени по кожата си. Ако да, какви мерки предприехте? Махахте ли бенки и как (лазер или скалпел)? Как протече постоперативният период?
Благодаря предварително  Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 23 172
аз имам шест стимулации, една бременност и раждане съответно/секцио/.
промени по кожата се появиха не след стимулациите, а по време на бременността.
за мен тя е доста по-натоварваща от стимулациите и мисля че тя е причината.
и аз имам генетична предразположеност към бенки и подобни.
може пък просто с възрастта да се появяват, баща ми също си има, но нито стимулации е правил, нито е раждал  Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 630
Разбирам, благодаря за отговора  bouquet
Чета, че рискови пациенти били тези, които имат повече от 50 бенки по тялото. Аз толкова имам само по едната ръка. Е, има и микроскопични, но броя всичко. Честно казано, много се притеснявам, мисля да отида да махна някои, особено такива, които се търкат в колан, цип, дреха и т.н. Но и от това се страхувам.
бамбарадамбара, мислила ли си да отидеш да махнеш някоя бенка? Имаш ли конкретна, която те притеснява? Аз имам около 6-7 такива.  Cry

# 3
  • София
  • Мнения: 16 204
Аз имам много бенки, генетично (наследени и по линия на майка ми, и на баща ми). След всяка бременност (от нормалните ми, аз имам 3 големи деца, естествено заченати)  бенките, особено по корема и гърба се удвояваха. През последните 8 години имам 6 инвитро опита, 3 със стимулации, 3 с ДЕ, всичките неуспешни, не съм установила нарастване на броя на бенките, все са си много, излизат ми и сега по 5-10 нови годишно, но не са се умножавали така, както след бременности.

Четох, че колко бенки ще ни излезнат на "старини" зависи колко сме били излагани на слънце до 7-годишна възраст. А моята майка си беше екстремист в печенето, когато сме ходили на море, а нямам спомен по соца да сме ползвали слънцезащитни кремове.

Не че е красиво да съм с петнист корем или гръб, но на мен не ми пречат (добре е да уточня, че съм "оперирана" от суетност) и нямам никакво намерение да ги махам. Имам няколко стотин бенки по тялото, само по гърдите са  поне 50.

# 4
  • София
  • Мнения: 23 172
нищо не смятам да махам засега, не ми пречат, освен че не харесвам как изглеждат.
аз съм отраснала в бургас, цяло лято съм била на плажа от сутрин до вечер, без мазила и без чадъри.
ще има нашествие от бенки явно  Crazy

# 5
  • Самоков
  • Мнения: 561
Аз също имам генетична предразположеност към бенки, може би и моите са към 50 само на едната ръка. След раждането на второто ми дете, също ми се появиха много нови. Децата ми за съжаление също имат, много страдам от този факт, защото тези по лицето ми най-много ме дразнят, а малкото ми дете, което е момиче има също по лицето. И двете ми бременностти протекоха нормално, не съм пила никакви медикаменти, зачеването беше по естествен път. Може би наистина и възрастта има значение.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 204
И трите ми деца имат доста бенки, момчетата обаче поне три пъти повече от дъщерята. Иначе тя е единствената смугла от тримата (момчетата са по-белокожи).

# 7
  • Самоков
  • Мнения: 561
Дъщеря ми също е белокожа, явно и това е от значение. Аз също обаче не смятам да ги махам.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Аз имам една стимулация и една бременност. Бенките ми се увеличиха драстично след бременността и продължават да растат непрекъснато. И майка ми беше така. Ходя веднъж годишно на дерматолог да ги огледа. За сега нямам проблем, нямам такива, които е наложително да се махнат.
Една приятелка си махна две бенки с лазер. Направи го в обедната почивка. Каза, че болката е за секунда и е търпима. След 1 ч си беше на работа. После няма болка.

# 9
  • Мнения: 154
Здравейте и от мен. Аз по рождение си имам много бенки, наследство от баща ми. Имам такива, които са петънца по кожата и такива, които са релефни като вид брадавички. Преди около 5 години докато се къпах се почесах по корема и в един момент гледам кръв тече си като чешма, но какво да видя аз съм откъртила бенката на корема точно до пъпа която е и се държи на едно косъмче буквално. Нямах болка, едно леко щипане, все едно комар ме е ухапал. Подсуших се добре, кръвта спря и сложих лепенка, която държах повече от седмица и като я махнах бенката си беше отново срастнала и сега си е все още там.
Имам много бенки особено по гърба, но не съм мислила да ги махам, все още нямам стимулации, не съм раждала. Януари ме чака първо инвитро и ще видим тогава какво ще стане.
Тези, които са едно с кожата като петънца, не ме притесняват, но релефните мисля да не ми изиграят някоя лоша шега.   Rolling Eyes

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Релефните не са по-опасни от плоските. Всички трябва да се наблюдават поне веднъж годишно.

# 11
  • Мнения: 1 630
Благодаря за отговорите  bouquet
Да си призная доста съм се сдухала, особено след като почина братовчеда на баща ми. Той изобщо не се е пазил от слънцето, освен това е разчесал една бенка, която е била и без друго доста голяма и неприятна. За два месеца си отиде човека.  Cry До преди това не съм им обръщала внимание на бенките, но от тогава, 2012та, започнах да ги наблюдавам, то тогава ми беше и първото ин витро и малко се съвпаднаха нещата- хем им обръщам внимание, хем виждам, че се появяват нови...
Това, което ме притесни е, че след бременностите, респективно стимулациите преди това, бенките ми се промениха, не много, но все пак, и се появиха нови. Даже видях, че доста от новите бенки са по корема, където съм си била инжекциите. Четох също и в чужди сайтове, че има връзка между меланина в кожата (от който се появяват бенките) и хормоните за стимулация, но все още по въпроса няма много проучвания.  newsm78

# 12
  • Мнения: 964
Като чуя за бенки и зле ми става ,имам много а на всичко отгоре родих и децата си с бенки (родих ,правилно прочетохте не са ги придобили после още в родилния дом ги видях ... голямата дъщеря с тъмна грапава колкото малкия нокът на ръката ми,а малката... офф колкото ...кайсия,но е по светла ,мислех че е петно но при консултация казаха бенки и това те са единствените имат и други после придобити  ) незнам какво да правя и живея в страхове ако не от едно от друго .
Та . . .стимулация не мисля че има значение за това ...
На баща ми първа братовчедка има ъъъ мелан оперирала я проблеми няма ,но дано това не се брой за фамилна обремененост.
Знам ли?
Постоянно съм в джаза .

# 13
  • София
  • Мнения: 16 204
Моят номер 3 е също роден с бенка, от вътрешната страна на малкия пръст на крака. Голяма работа, личи  си, че е от мен Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 630
До колкото знам вродените бенки не са опасни

Общи условия

Активация на акаунт