Кой пенсионен фонд да избера?

  • 53 111
  • 337
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 437
Мариан Георгиев, много бъркаш. Инвестиционната такса не се удържа от целия Ви портфейл, т.е. върху всички пари  , а от реализирания доход от инвестирането на средствата . Т.е. ако фондът е изкарал 1 лев доходност от Вашите 96, 25 лева, от този 1 лев ще си вземе инвестиционна такса, а останалите средства ще ги прехвърли по Вашата партида.

# 121
  • София
  • Мнения: 261
Мариан Георгиев, много бъркаш. Инвестиционната такса не се удържа от целия Ви портфейл, т.е. върху всички пари  , а от реализирания доход от инвестирането на средствата . Т.е. ако фондът е изкарал 1 лев доходност от Вашите 96, 25 лева, от този 1 лев ще си вземе инвестиционна такса, а останалите средства ще ги прехвърли по Вашата партида.

Частният пенсионен фонд е обикновен договорен фонд, само че под държавна регулация. И той функционира като договорен такъв. Най-големият приход за управляващото дружество е именно тази такса, която е 0,75% годишно и изглежда на пръв поглед малка. Но взимана всеки ден върху целия портфейл (всички пари които имате в партидата този ден) е значителна.

Chimaera, някой Ви е подвел в това, което сте написали по-горе. Частните пенсионни фондове от втория стълб на пенсионната ни система (УПФ-Универсалните пенсионни фондове) нямат такса добро предствяне (да събират такса върху доходността). Това за което говорите се отнася за Доброволните пенсионни фондове, но това е третия стълб на системата и от 3,8 млн осигуряващи се в България го имат едва 600 000 души.

За да ви убедя в правотата си, копирал съм част от чл. 201 от КСО:

Чл. 201. За осъществяване на дейността по допълнително задължително пенсионно осигуряване и за управление на пенсионните фондове и на фондовете за извършване на плащания се въвеждат такси и удръжки в полза на пенсионноосигурителните дружества, както следва:
1. удръжка от всяка осигурителна вноска в размер до:
а) 4,5 на сто – за 2016 г.;
б) 4,25 на сто – за 2017 г.;
в) 4 на сто – за 2018 г.;
г) 3,75 на сто – от 2019 г.;
2. инвестиционна такса, изчислена върху стойността на нетните активи на фонда в зависимост от периода, през който те са били управлявани от пенсионноосигурителното дружество, както следва:
а) до 0,9 на сто годишно – за 2016 г.;
б) до 0,85 на сто годишно – за 2017 г.;
в) до 0,8 на сто годишно – за 2018 г.;
г) до 0,75 на сто годишно – от 2019 г.

В чл. 256 са описани таксите за Доброволните пенсионни фондове и там има и такса до 10% от доходността. Или както казвате Вие - ако имате 1 лв печалба, фондът ще ви таксува до 10% от този лев или 10 стотинки.

Много сухо стана, но исках с факти да Ви докажа правотата си, защото и други хора четат това. (Може би).Simple Smile

Хубава вечер и прекрасен уикенд!

Последна редакция: сб, 11 сеп 2021, 14:01 от mariangeorgiev

# 122
  • Мнения: 492
Здравейте! Предлагат ми да се прехвърля в Доверие. Някакво мнение за този фонд?

# 123
  • София
  • Мнения: 261
Здравейте! Предлагат ми да се прехвърля в Доверие. Някакво мнение за този фонд?

Определено човекът, който ви предлага това ще спечели. Simple Smile

# 124
  • Мнения: 492
Здравейте! Предлагат ми да се прехвърля в Доверие. Някакво мнение за този фонд?

Определено човекът, който ви предлага това ще спечели. Simple Smile
Това ми е ясно и без да ми го казвате, въпросът ми е що за фонд е Доверие?

# 125
  • София
  • Мнения: 261
Здравейте! Предлагат ми да се прехвърля в Доверие. Някакво мнение за този фонд?

Определено човекът, който ви предлага това ще спечели. Simple Smile
Това ми е ясно и без да ми го казвате, въпросът ми е що за фонд е Доверие?

Добре. Сега сериозно. Пенсионно осигурителна компания (ПОК) Доверие е едно от 10-те Пенсионно-осигурителни дружества в България. Най-голямото е по брой осигурени лица. В него се осигуряват 984 924 инвеститори-бъдещи пенсионери от общо за страната 3 857 298. След него са Алианц, ДСК-Родина, Съгласие и ОББ, които купиха NN. Сумата, която Доверие управлява е 4 119 295 000 лв. (Всичко това е към 09.2021 г.) Пазарният дял на Доверие е 25.53% от осигурителния пазар.

Собственик на този фонд е австрийската компания Vienna Insurance Group от 2014 година, ако не се лъжа. Когато видяха какъв лош портфейла са купили, се опитаха да препродадат "Доверие" на трети лица. Комисията за финансов надзор не им разреши и от тогава се опитват да изчистят лошите компании от дяловете на УПФ (Универсален пенсионен фонд).

Ето в такива активи са инвестирали средствата от своите вложители:
- Дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от държави или техните централни банки, от ЕЦБ, ЕИБ или международни финансови организации - 44.49%
 - Корпоративни облигации - 10.85%
 - Общински облигации - нямат такива-   
 - Акции, права и варанти - 43.01%
 - Акции и права на АДСИЦ - 0.59%
 - Акции и дялове на КИС и АИФ - 22.92%
 - Акции и права и варанти, различни от тези на АДСИЦ, КИС и АИФ - 19.50%
 - Влогове в банки - нямат такива   
(Това е инфо от КФН. Нямам обяснение защо сумата от тези инвестиции е повече от 100%, но държавният регулатор сигурно знае.)


А това са реализираните годишни доходности за две години назад.
                          Доходност за 24-месечен период  на годишна база

1   УПФ "Доверие"                    2.20%
2   УПФ "Съгласие"                    1.83%
3   УПФ "ДСК-Родина"             2.60%
4   "ЗУПФ Алианц България" 2.38%
5   "Eн Ен УПФ"*                    3.00%
6   УПФ "ЦКБ-Сила"             2.51%
7   "УПФ - Бъдеще"                   2.45%
8   УПФ "Топлина"              1.48%
9   УПФ "ПОИ"**              1.10%

И изборът е Ваш.

# 126
  • Мнения: 9 442
Все тая кой пенсионен фонд ще изберете. Пари от тях ще видите точно никога.
Били сме семейно в Алианц, в Доверие, в Съгласие, как пък всички викат ние сме най-най. Всеки вика ние сме лидер.

# 127
  • Мнения: 41 010
Пари ще видите - колкото сте внесли, толкова. За разлика от държавната пенсия, където дават бонуси на невнасялите.
Вече това, че не ги управляват добре и вземат големи такси, е друга работа. Но поне си е ваше.

# 128
  • Мнения: 492
mariangeorgiev,благодаря!

# 129
  • Мнения: 2 030
Поради същата причина нямам намерение да си ги премествам към НОИ.
В частния фонд парите ми са лично мои.
Не могат от тях да плащат помощи и пенсии на нагли търтеи, които само искат и искат, без да дават.

# 130
  • Мнения: 1 183
Здравейте,

някой има ли  допълнително доброволно пенсионно осигуряване? Смятате ли, че е добра идея и има ли някакви данъчни предимства?

# 131
  • Мнения: 2 030
Има данъчно облекчение. Но трябва да подава ГДД чл.50 сега след 1 март, 2022г. в НАП. Служебната бележка по чл.45 за доходите за 2021 г. след 1 март автоматично отивала в НАП.

# 132
  • Мнения: 17
Здравейте, моля, ако има някой запознат да се отзове. Извинявам се предварително, ако задавам глупав въпрос, но не съм наясно, затова търся информация тук. Мога ли да използвам допълнителен пенсионен фонд с цел съхранение на средства за дълъг период от време, като внасям вноски месечно или годишно и да имам доходност и да мога да тегля от средствата след 10-15 години примерно, преди достигане на пенсионна възраст. И каква защита ми дават тези фондове? Кои са надеждни според вас?

Последна редакция: ср, 09 фев 2022, 07:47 от Зори63

# 133
  • Мнения: 1 183
Ориентирайте се към друг продукт. Пенсионните фондове са скъпи (таксите са около 3-4% от всяка вноска) и доходността е малка. Целта им е да бият инфлацията и то дългосрочно, в години като тази може и да не успеят. Предимството им е, че намаляват данъчната основа за ДОД, но ако изтеглите парите преди настъпване на пенсионна възраст, ще трябва да си платите спестения ДОД.

# 134
  • Мнения: 41 010
Само едно допълнение - даже не е сигурно, че целта им е да бият инфлацията и то дългосрочно, а не просто да си живеят рахат със супер изгоден бизнес.

Общи условия

Активация на акаунт