Личният ми лекар е в друг град, къде да отида...

  • 9 745
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Студентка съм в град, който е далеч от моя и нямам възможност да се прибирам често. Разболях се, не ми минава и се притеснявам да не стана по-зле, тъй като обикновено при настинка винаги имам нужда от антибиотици. Мислех да отида в спешното, но какво да им кажа, те ще ме приемат ли ако отида?

# 1
  • София
  • Мнения: 16 106
Нямате ли студентска поликлиника или кабинет към университета?
Питай колегите къде ходят, може да препоръчат нещо.
Ако отидеш в спешното им кажи какви са ти  оплакванията.
Може би ще ти предпишат нещо и ще те насочат.
През декември и юни може да си смениш ЛЛ. Но май за студенти имаше нещо друго - не знам.

# 2
  • Мнения: 4 019
Не като студентка, но просто в друг град в такива ситуации съм отивала общо взето в най-близката болница, намирала съм кабинети на лични лекари и съм влизала в този, в който има лекар в момента. Обяснявах си ситуацията и почти никога не са ми искали пари за преглед освен няколко лева стандартна такса (2,50 мисля че беше). Няколко пъти ми се наложи на по-специализиран лекар да ида - те взимат вече от 20 до 40 лева без направление, но личните лекари не ми бяха правили никога проблем и не са ми искали пари.

# 3
  • Мнения: 12 344
Ученици, студенти и работещи, когато са от друго населено място имат право на втори личен лекар - един по постоянен адрес и един по временен. Попитай в здравната каса за процедурата.

# 4
  • Мнения: 11 757
Не като студентка, но просто в друг град в такива ситуации съм отивала общо взето в най-близката болница, намирала съм кабинети на лични лекари и съм влизала в този, в който има лекар в момента. Обяснявах си ситуацията и почти никога не са ми искали пари за преглед освен няколко лева стандартна такса (2,50 мисля че беше). Няколко пъти ми се наложи на по-специализиран лекар да ида - те взимат вече от 20 до 40 лева без направление, но личните лекари не ми бяха правили никога проблем и не са ми искали пари.
Така съм правила и аз. Носиш си здравната книжка, в най-близката поликлиника, доктор работещ със здравна каса не би отказал преглед. Избираш някой, обясняваш положението и не мисля че ще ти откажат. Плащаш си таксата и изследвания, които не са по каса, ако се наложи.

# 5
  • Мнения: 4 708
Работя с ЛЛ и съм сигурна, че може да идеш при който си искаш лекар в населеното място в което учиш, правиш или постоянен избор, който щом е по смяна на адрес, не е проблем да е по всяко време на годината, или временен избор на лекар, временният избор изтича автоматично със срока му, който може да е максимум 5 месеца. Като си избереш ЛЛ на новото място трябва да ходиш при него. Това е цялата процедура.

# 6
  • Мнения: 19 330
В спешното също става. За София спешното в Окръжна ще е подходящо.

# 7
  • Мнения: 46
кажи в кой град си за да може директно някой да те насочи, ако има някой от това населено място, вместо да се луташ Simple Smile

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Първо, ако синята ти здравна книжка е у теб, можеш да отидеш при всяко едно джи пи, независимо в кой град е. Имаш право на инцидентно посещение при нужда.
Второ имаш право на т.нар. временен избор на джи пи - може да се прави по всяко време, не само юни и декември като постоянния. Избираш си едно софийско джи пи и се записваш временно при него. Но ще имаш право на посещения от следващия след записването месец. Така че сега иди на инцидентно посещение, ако имаш здравна книжка.

# 9
  • Мнения: 4 708
Първо, ако синята ти здравна книжка е у теб, можеш да отидеш при всяко едно джи пи, независимо в кой град е. Имаш право на инцидентно посещение при нужда.
Второ имаш право на т.нар. временен избор на джи пи - може да се прави по всяко време, не само юни и декември като постоянния. Избираш си едно софийско джи пи и се записваш временно при него. Но ще имаш право на посещения от следващия след записването месец. Така че сега иди на инцидентно посещение, ако имаш здравна книжка.
С всичко ОК, но когато се запишеш при даден лекар, дори и временно, имаш право да се преглеждаш при него от датата на записването ти.  bouquet

# 10
  • Мнения: X
Oтивай в Студентска поликлиника, влизай при някой ОПЛ и си готова. Ако се чудиш питай на регистратурата. Ако не знаеш къде е поликлиниката - питай, ще обясня.

Общи условия

Активация на акаунт