Консултативна тема за асистирана репродукция

  • 230 999
  • 992
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 694
Здравейте д-р Станулов, отново се включвам с няколко въпроса, вие давате точни и много полезни насоки и съвети, за което ви благодаря!
Хормоните ми на втори ден (август месец) са:
FSH 11.28 mUI/ml Фоликуларна фаза ( 2.5 – 12.5 )
Estradiol 338.10 pmol/L Фоликуларна фаза ( 46 - 607 ) Тези хормони подходящи ли са за преминаване към стимулация?
Каква е добре да бъде стойността на ТСХ за да се получат качествени яйцеклетки, моето в момента е
TSH 2.58 mkIU/ml 0.27 - 4.20
Предвиждам на следващ цикъл, края на септември да премина към стимулация.
Добре ли би било ФСХ да бъде по-ниско?
Правила съм цветна снимка през август 2016г., тръбите бяха пропускливи. Но на прегледът докторът ми каза, че имам шок.киста, която е малка и не би ми попречила при евентуално забременяване, каза също, че вижда ендометриална тъкан около яйчниците. Правихме стимулация декември 2016г, извадиха 9 яйцеклетки, всички бяха зрели ,годни за оплождане. Предвид обаче мъжкият фактор, нещата не се получиха, сега се готва за нова стимулация. Дали трябва да направя нова цветна снимка, за да се види дали ендометриозана не е нанесла поражение върху тръбите?
Наистина ли тази киста не би ми създала проблеми при забременяване.
Другият ми важен въпрос е : ако се постигне бременност тази шоколадова киста ще се смали ли? Ендометриозата ще изчезне ли? Възможно ли е от стимулациите, които включват естрогени, ендометриоза да се развива по-бърдо? Наистина въпросите станаха много, но те ме вълнуват, а и Вашето мнение ми е важно!
Поздрави!

# 721
  • Мнения: 456
Здравейте, може ли да ми кажете дали по време на стимулация при упражнения или свиване и по интензивен начин на живот  Relaxedмогат фоликулите да се спукат?
   Здравейте Fatmagul,
фоликулите се пукат след пика на LH. Нивата на хормоните са по-важни за това от механичния натиск. Това съвсем не означава, че препоръчвам на пациентките си да екстремни физически натоварвания или полов акт по време на стимулация, дори напротив.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 722
  • Мнения: 456
Здравейте д-р Станулов, отново се включвам с няколко въпроса, вие давате точни и много полезни насоки и съвети, за което ви благодаря!
Хормоните ми на втори ден (август месец) са:
FSH 11.28 mUI/ml Фоликуларна фаза ( 2.5 – 12.5 )
Estradiol 338.10 pmol/L Фоликуларна фаза ( 46 - 607 ) Тези хормони подходящи ли са за преминаване към стимулация?
Каква е добре да бъде стойността на ТСХ за да се получат качествени яйцеклетки, моето в момента е
TSH 2.58 mkIU/ml 0.27 - 4.20
Предвиждам на следващ цикъл, края на септември да премина към стимулация.
Добре ли би било ФСХ да бъде по-ниско?
Правила съм цветна снимка през август 2016г., тръбите бяха пропускливи. Но на прегледът докторът ми каза, че имам шок.киста, която е малка и не би ми попречила при евентуално забременяване, каза също, че вижда ендометриална тъкан около яйчниците. Правихме стимулация декември 2016г, извадиха 9 яйцеклетки, всички бяха зрели ,годни за оплождане. Предвид обаче мъжкият фактор, нещата не се получиха, сега се готва за нова стимулация. Дали трябва да направя нова цветна снимка, за да се види дали ендометриозана не е нанесла поражение върху тръбите?
Наистина ли тази киста не би ми създала проблеми при забременяване.
Другият ми важен въпрос е : ако се постигне бременност тази шоколадова киста ще се смали ли? Ендометриозата ще изчезне ли? Възможно ли е от стимулациите, които включват естрогени, ендометриоза да се развива по-бърдо? Наистина въпросите станаха много, но те ме вълнуват, а и Вашето мнение ми е важно!
Поздрави!
   Здравейте mileneira,
факт е че колкото е по-ниско FSH, толкова е по-голям шансът за забременяване. 11,28 е близо до горната граница субсидирана от Фонда за асистирана репродукция и това не е случайно. Всичко обаче е относително, например за жена която има изчерпващ се яйчников резерв , посочената от вас стойност е отлична. Трябва да знаете, че нивата на FSH, леко варират.
   Добре би било FSH, да е по-ниско.
  При положение, че се опасявате единствено от пораженията нанесени от ендометриоза, смятам за излишна нова HSG, при положение, че така или иначе правите Ин витро по мъжки фактор.
   Не толкова, самата шоколадова киста, а по-скоро дисеминираната ендометриоза, пречат на забременяването.
   Бременността е най-доброто лечение на ендометриозата. Едва ли ще изчезне напълно, но вероятно ще се повлияе положително.
  Не смятам, че стимулациите имат значително влияние върху ендометриозата, но дори и така да е - каква е алтернативата?
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 723
  • Мнения: 1 694
Благодаря ви много д- р Станулов. АМХ ми е 1.76, водят ме с намален яйчников резерв. не ми е правена лапароскопия, информацията, която имам за ендометриозата и шок. киста са от ехографски преглед. Мисълта ми е тази, че ако имам напреднала ендометриоза дали тя би довела до някакво запушване на тръбите през тази една година. И това да даведе до неуспех при евентуален трансфер. Ендометриозата при услови, че няма запушени тръби, би ли попречила за това трансферът и бремеността  да бъде неуспешна? Какви са рисковете? Благодаря много за разяснението.

Последна редакция: пн, 04 сеп 2017, 11:28 от mileneira

# 724
  • Мнения: 456
Благодаря ви много д- р Станулов. АМХ ми е 1.76, водят ме с намален яйчников резерв. не ми е правена лапароскопия, информацията, която имам за ендометриозата и шок. киста са от ехографски преглед. Мисълта ми е тази, че ако имам напреднала ендометриоза дали тя би довела до някакво запушване на тръбите през тази една година. И това да даведе до неуспех при евентуален трансфер. Ендометриозата при услови, че няма запушени тръби, би ли попречила за това трансферът и бремеността  да бъде неуспешна? Какви са рисковете? Благодаря много за разяснението.
   Здравейте mileneira,
при положение, че АМН е 1.76, резервът определено не е изчерпан. Смятам, че има реална възможност FSH, през някои месеци да е дори под 10.
   При Ин витро се заобикалят тръбите. Дори те да са "запушени" от ендометриоза, това не влияе директно на трансфера. Ин витро е успешно, дори при тотално отстранени маточни тръби.
   Ендометриозата пречи по други начини, качеството на яйцеклетките е влошено, има свободни радикали в ендоперитонеалната течност и т.н.
   Има риск, при процедурата - шоколадовата киста да попречи на пункцията на някои от фоликулите. Това се получава защото те са над нея и съответно стават недостъпни за пунктиране.
   С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов

# 725
  • Мнения: 1 694
Благодаря Ви д-р Станулов.

# 726
  • Мнения: 1 519
Здравейте д-р Станулов

Имам въпрос към Вас,относно прием на Вигантол.
Изследвах много показатели,като витамин Д ми е със стойност 11,при референтни от 30-50.
Изписаха ми 8 капки вигантол дневно и вече 2 седмици ги пия по схемата.
Забелязвам,че ми се появиха пъпчици по челото (като обрив). Възможно ли е да съм предозирана с Вигантол и това да е страничен ефект?
Как мислите Вие?
Според Вас колко капки дневно трябва да приемам?
В момента съм в предподготовка за ин витро.

Поздрави!

# 727
  • Мнения: X
Искам да попитам добавката Ресвирол повлиява ли върху развитието на качествени яйцеклетки?Какви витамини и добавки бихте ми препоръчали.Също искам да попитам и за ненаситни мастни киселини и водорасли на Аква сорос -"Green energy ", могат ли всички тези неща да се пият заедно ..имам предвид плюс ресвирол?

# 728
  • Мнения: X
Д-Р Станулов, юни месец ми правиха хистероскопия и отстраниха пилипи .Края на септември  ми предстои пункция на фоликули .Оказва ли влияние на хормоните това премахване на полипи? Възможно ли е да повлияе на образуването на фоликули за предстоящата  пункция? Имам две успешни пункции, но третата беше с клостилбегиум и ужас....само една яйцеклетка, която ставаше да оплождане, на визия била добра , но и ембриолозите не успяха да кажат какво точно е станало с нея .Била се разпаднала или по скоро на генетично ниво не е била добре . Възможно ли е това да не е моето лекарство, при положение че съм имала две ..може да се каже добри пункции. Означава ли това че следващата стимулация ще е пак неуспешна? Cry Cry Cry  

Последна редакция: нд, 10 сеп 2017, 17:35 от Анонимен

# 729
  • Мнения: 29
Здравейте, доктор Станулов! Моля за Вашето компетентно мнение. На 35 години съм, с поликистозни яйчници, партньорът ми е на 38 год. Можем ли да си позволим да чакаме известно време да настъпи бременност, и какво , или трябва да се обърнем за помощ към специалист. Цикълът ми е редовен, от хормоните съм изследвала тестостерон преди една година и беше в норма. Опитваме да забременея от началото на юли. Благодаря Ви предварително!

# 730
  • Мнения: 456
Здравейте д-р Станулов
Имам въпрос към Вас,относно прием на Вигантол.
Изследвах много показатели,като витамин Д ми е със стойност 11,при референтни от 30-50.
Изписаха ми 8 капки вигантол дневно и вече 2 седмици ги пия по схемата.
Забелязвам,че ми се появиха пъпчици по челото (като обрив). Възможно ли е да съм предозирана с Вигантол и това да е страничен ефект?
Как мислите Вие?
Според Вас колко капки дневно трябва да приемам?
В момента съм в предподготовка за ин витро.
Поздрави!
Здравейте Мадлеeн ,
  депата на витамин Д в организма се изразходват бавно, но и се запълват бавно. Посочената от вас стойност на ниво на вит Д (предполагам е в ng/ml) изглежда доста ниска. На какво се дължи това? Особено в края на лятото, не очакваме такива стойности.
   Малко вероятно е да сте се предозирала. Винаги препоръчвам на моите пациентки, бавно да покачват нивата на витамин Д: с по-малки дози (например 4 капки Vigantol), но и с промяна в начина на живот (здравословно хранене и излагане на слънчева светлина).
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 731
  • Мнения: 456
Искам да попитам добавката Ресвирол повлиява ли върху развитието на качествени яйцеклетки?Какви витамини и добавки бихте ми препоръчали.Също искам да попитам и за ненаситни мастни киселини и водорасли на Аква сорос -"Green energy ", могат ли всички тези неща да се пият заедно ..имам предвид плюс ресвирол?
Здравейте Fatmagul,
 аз поне не съм запознат с нито едно голямо, рандомизирано клинично проучване, което да доказва подобно твърдение, или да изследва ин виво съвместимостта на посочените от вас продукти.
  Не съм привърженик, на приема на медикаменти, чийто ефект не смятам за доказан.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 732
  • Мнения: 456
Д-Р Станулов, юни месец ми правиха хистероскопия и отстраниха пилипи .Края на септември  ми предстои пункция на фоликули .Оказва ли влияние на хормоните това премахване на полипи? Възможно ли е да повлияе на образуването на фоликули за предстоящата  пункция? Имам две успешни пункции, но третата беше с клостилбегиум и ужас....само една яйцеклетка, която ставаше да оплождане, на визия била добра , но и ембриолозите не успяха да кажат какво точно е станало с нея .Била се разпаднала или по скоро на генетично ниво не е била добре . Възможно ли е това да не е моето лекарство, при положение че съм имала две ..може да се каже добри пункции. Означава ли това че следващата стимулация ще е пак неуспешна? Cry Cry Cry  
Здравейте Fatmagul,
не се очаква отстраняването на полипи, да окаже особено въздействие върху нивата на вашите хормони, стимулацията и образуването на фоликули. Дори напротив, то е нужно за да се увеличи шансът за имплантация.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 733
  • Мнения: 456
Здравейте, доктор Станулов! Моля за Вашето компетентно мнение. На 35 години съм, с поликистозни яйчници, партньорът ми е на 38 год. Можем ли да си позволим да чакаме известно време да настъпи бременност, и какво , или трябва да се обърнем за помощ към специалист. Цикълът ми е редовен, от хормоните съм изследвала тестостерон преди една година и беше в норма. Опитваме да забременея от началото на юли. Благодаря Ви предварително!
Здравейте zima123 ,
при положение, че имате поликистозни яйчници – яйчниковия резерв е повече от запазен. Това означава, че може да отложите за известно време, посещението при репродуктивен специалист. Все пак ако пробвате до декември (т.е. в рамките на половин година) и все още нямате положителен резултат, може да пристъпите към такава консултация.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

# 734
  • Мнения: 29
Цитат на: Виена Ин Витро Център эфлlink=topic=951125.msg35529082#msg35529082 date=1505138673
Здравейте, доктор Станулов! Моля за Вашето компетентно мнение. На 35 години съм, с поликистозни яйчници, партньорът ми е на 38 год. Можем ли да си позволим да чакаме известно време да настъпи бременност, и какво , или трябва да се обърнем за помощ към специалист. Цикълът ми е редовен, от хормоните съм изследвала тестостерон преди една година и беше в норма. Опитваме да забременея от началото на юли. Благодаря Ви предварително!
Здравейте zima123 ,
при положение, че имате поликистозни яйчници – яйчниковия резерв е повече от запазен. Това означава, че може да отложите за известно време, посещението при репродуктивен специалист. Все пак ако пробвате до декември (т.е. в рамките на половин година) и все още нямате положителен резултат, може да пристъпите към такава консултация.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов

Благодаря Ви!! Здраве и успехи Ви желая!

Общи условия

Активация на акаунт