Тълпи от мигранти към Европа- какво ще последва от това? ТЕМА 2

  • 2 087 012
  • 36 877
  •   2
Отговори
# 31 065
  • Мнения: X
За съжаление, ние бе бяхме топло посрещнати в Доспат. Дали защото бях с чужденец, дали заради чуждата регистрация - навсякъде мнителни погледи, никакво желание да отговорят ако ги попиташ нещо за пътя, някои не знаеха български.

За това няма как да ти повярвам, защото помаците в Доспат не знаят никакъв друг език освен български. Ако тръгнеш от
Доспат към Смолян ще минеш през две села, които са турски, а не помашки - това са Борино (родното място на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ) и малко преди Девин е другото турско село Грохотно. В останалите помашки села няма да намериш и един помак, който да говори турски. Да, помаците си имат свой родопски диалект, но не говорят турски език.

# 31 066
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
След поредната атака на треперене, Меркел е седнала при изпълнение на националния химн. Този път в седнало положение не е треперела.
От тук
Малко ми стана смешно как са го кръстили в заглавие в дир - “Промяна в протокола заради проблема на Меркел...”, звучи ми някак тайнствено... Какъв ли ѝ е проблемът...?
Виждал съм снимка на прабаба ми, беше по-забулена и от помакините на снимката горе, забрадката ѝ покриваше дори брадичката.

Да имат право, протоколът е променен, за да може тя да седне. Германците са написали в статията "протокол трик". Просто бях на работа и нямах време да превеждам.

# 31 067
  • Мнения: X

Правителството отказва и да предостави безплатен интернет......както и да им предоставят възможност за посещения без присъствие на служител на охраната.....Няма възможност да се изпълни и препоръката служителите на гранична полиция да учат редки езици като пущу и урду, които са родни на повечето мигранти
от ТУК

Всъщност тези новини много ме радват.

Щом искат интеренет, да не се държат с тях като със затворници и да им говорят на урду и пущу, да си ходят, откъдето са дошли. Аман от претенции.

От Уикипедия:

Цитат
Урду (اردو) (местно известен като лашкари[1]) е индоарийски език, говорен от около 60 000 000 души. Официален език в Пакистан и един от 23-те официални езика в Индия.[/i]


Пущу (پښتو) [paʂ'to] принадлежи към групата на иранските езици. Разпространен е в южен, югоизточен и северен Афганистан, както и в Пакистан (северозападни гранични провинции, Белуджистан) и в пограничните райони на Иран. Той е официален език на Афганистан.

Значи, нито в Индия, нито в Пакистан, нито в Афганистан, още по-малко в Иран, има военни конфликти. Нали "бежанците" бяха от Сирия. Какво стана, май цял свят се изсипа в Европа. Laughing

Последна редакция: чт, 11 юли 2019, 21:51 от Анонимен

# 31 068
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 490
Не знам дали не разбират, но поне така казаха някои, преди да подминат. Не само в Доспат, изобщо из планината. Пък ако намеква, че лъжа, не знам как да коментирам.


Също много се кефя на липсата на Интернет в нашите лагери - изключително адекватна мярка. Без смартфоните си са с вързани ръце за кофти организации.

# 31 069
  • Мнения: 15 960
Твърде много и високи претенции за хора, извършили престъпление - незаконно влизане в държава. Още повече сме и външна граница на ЕС. Това са другите вечно онеправдани, даже полицаите ги обучавали да се държат уважително към тях. Не говорим за спазване на човешките права, а за "уважително държание".

# 31 070
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Твърде много и високи претенции за хора, извършили престъпление - незаконно влизане в държава. Още повече сме и външна граница на ЕС. Това са другите вечно онеправдани, даже полицаите ги обучавали да се държат уважително към тях. Не говорим за спазване на човешките права, а за "уважително държание".

Това "уважително държание" ми звучи по-скоро, как да запазват самообладание, да не избухват и как без да им викат и крещят, да отказват на претенциите им. Дано се окаже, че имам право.

# 31 071
  • Мнения: X
Не знам дали не разбират, но поне така казаха някои, преди да подминат. Не само в Доспат, изобщо из планината. Пък ако намеква, че лъжа, не знам как да коментирам.

Е, аз ти казвам, че техният майчин език е български. Сега какво сте ги питали и дали са ви казали, че не знаят, а ти да си разбрала, че не разбират, е отделен въпрос.

# 31 072
  • Мнения: 617
Пълни глупости помаците от Доспат говорят единствено български, за да не ти отговарят явно не са знаели или си се правила на много важна с претенции, планинските хора не харесват особено такива.

# 31 073
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 490
Ох, хванахте ме. Точно на помаците винаги съм искала да се направя на важна, докато ги питам за пътя. Rolling Eyes

# 31 074
  • Мнения: X
Ох, хванахте ме. Точно на помаците винаги съм искала да се направя на важна, докато ги питам за пътя. Rolling Eyes

Tочно преди два дни един 80-годишен помак в центъра на Доспат перфектно упъти двама софиянци как да изкачат връх Виденица от с.Змеица. Комуникацията се проведе на чист български език.

# 31 075
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 490
Ок, с тази информация явно искаш нещо да ми кажеш - давай направо.

# 31 076
  • Мнения: X
Ок, с тази информация явно искаш нещо да ми кажеш - давай направо.

Аз вече ти го казах - тези хора говорят само и единствено български език.

# 31 077
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 490
Което само потвърждава думите ми, че не бяхме топло посрещнати, а със силна неприязън - това е. People Information Desk Person

Но най вероятно в мен е проблемът. Simple Smile

# 31 078
  • София
  • Мнения: 7 807
Навсякъде хора има всякакви.
Скрит текст:
В Доспат една зачулена жена замери кучето ми с цепеница, защото беше клекнало на улицата, макар че аз стоях до него с пликчето, после събрах "творенията" му и чинно ги изхвърлих, както си му е редът. Затова пък друга баба, също омотана добре, ни упъти как да стигнем до парка, а накрая ни пожела "аллах да ви пази".  Simple Smile
Факт е, че турска реч в Доспат не чух никъде, и български байраци се веят навсякъде. Е, и плакати на ДПС има, разбира се...
Най-странната комбинация, която съм виждала, е турскоезични роми в Пещера, които са християни-евангелисти. В църквата им книгите с псалмите, които пеят, са на турски език, също и библията и писания на Лутер - всичко на турски, защото те български едва говорят.

# 31 079
  • Мнения: X
На какъвто искат език да си четат евангелието, важното е, че са християни.

В Доспат, Сърница и околностите (ходим на почивка там от 90-те) не съм чула друга реч, освен българска.

Общи условия

Активация на акаунт