Какви са ви впечатленията от програмата за саниране с европари?

  • 37 803
  • 296
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 6
Старите дограми имат проблеми

# 241
  • София
  • Мнения: 5 658
Наистина няма заложена подмяна на съществуваща ПВЦ дограма в програмата. Човек от общината сам на оглед нищо не може да направи. За да се докаже дефект, се свиква експертиза с представители на общината и на строителя, както и специалист по дограма, който да каже наистина ли е за подмяна и кое точно е за подмяна. Разхерметизиран стъклопакет може да се подмени, както и повреден механизъм, без да се сменя изцяло прозореца. Ако наистина прозорецът си е здрав и все пак искате да го смените, имате два варианта за действие -
1. да говорите със строителя и да разчитате на добра воля (тъй като това ще бъде за негова сметка) да ви ги подмени. Примерни аргументи - профилът ви е трикамерен, а не петкамерен, както е по програма; отваряемите крила са изметнати и не се затварят добре, тече при дъжд; нещо друго, поради което имате оплаквания ОТ ПРОФИЛА.
2. ако строителят не е съгласен на това, опитайте се да го склоните да си поръчате вие дограмата за смяна и да се монтира, когато монтират и на останалите жилища. Така ще може да се измаже и боядиса около нея заедно с останалите дограми и няма да се налага къртене допълнително и да се получават кръпки.

# 242
  • Мнения: 6
Благодаря за отговора! Значи наистина всичко е майтап с тази енергийна ефективност, щом като повредена дограма не се подменя. Става въпрос за северна страна на блок и винаги дъжда се набива с вятър. Здраве да е!

Наистина няма заложена подмяна на съществуваща ПВЦ дограма в програмата. Човек от общината сам на оглед нищо не може да направи. За да се докаже дефект, се свиква експертиза с представители на общината и на строителя, както и специалист по дограма, който да каже наистина ли е за подмяна и кое точно е за подмяна. Разхерметизиран стъклопакет може да се подмени, както и повреден механизъм, без да се сменя изцяло прозореца. Ако наистина прозорецът си е здрав и все пак искате да го смените, имате два варианта за действие -
1. да говорите със строителя и да разчитате на добра воля (тъй като това ще бъде за негова сметка) да ви ги подмени. Примерни аргументи - профилът ви е трикамерен, а не петкамерен, както е по програма; отваряемите крила са изметнати и не се затварят добре, тече при дъжд; нещо друго, поради което имате оплаквания ОТ ПРОФИЛА.
2. ако строителят не е съгласен на това, опитайте се да го склоните да си поръчате вие дограмата за смяна и да се монтира, когато монтират и на останалите жилища. Така ще може да се измаже и боядиса около нея заедно с останалите дограми и няма да се налага къртене допълнително и да се получават кръпки.

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 17:23 от sunfck

# 243
  • Мнения: 41 550
По принцип заради повредени механизми и разхерметизирани стъклопакети не се подменя дограма, а се поправя. И у дома да ми се случи ще искам поправка, а не разбиване. А и според написаното самата дограма не е повредена, само аксесоарите към нея.
Но ако си решил да сменяш дограмата е най-добре да го направиш преди санирането, а не след това.

# 244
  • София
  • Мнения: 5 658
sunfck, предполагам, че не ме разбрахте. Необходимо е да се докаже пред правоспособни да установят това лица, че дограмата наистина е изцяло за смяна, чрез оглед на място. Това се прави с цел да се предотвратят злоупотреби и да не се извършват излишни дейности. Ако се установи, че е само за ремонт, ще ви я ремонтират безплатно.

# 245
  • Мнения: 6
Благодаря за отговорите - разбрах какво искате да кажете. Но вече съм решил, че дограмата ще я сменям - отдавна съм спрял да правя каквито и да било ремонти на парче - всичко, което се развали сменям с ново не ремонтирам.
sunfck, предполагам, че не ме разбрахте. Необходимо е да се докаже пред правоспособни да установят това лица, че дограмата наистина е изцяло за смяна, чрез оглед на място. Това се прави с цел да се предотвратят злоупотреби и да не се извършват излишни дейности. Ако се установи, че е само за ремонт, ще ви я ремонтират безплатно.

# 246
  • Мнения: X
При нас дограмата на малката ни кухненска тераса е пвц, но не сме я правили ние, така я заварихме.
Дограмата си е ок.(остъклена е) но самата тераска е изградена от някакви плоскости, които са се напукали и никак не ми изглеждат надеждни. От фирмата ни казаха, че може да я съборят, да я изградят отново от тухли итонг и съответно да направят и нова дограма. Нищо не са споменали, затова че като е пвц не може да се подменя. Може би защото, ако основата не устойчива, няма как да не се подмени.

# 247
  • Мнения: 41 550
Благодаря за отговорите - разбрах какво искате да кажете. Но вече съм решил, че дограмата ще я сменям - отдавна съм спрял да правя каквито и да било ремонти на парче - всичко, което се развали сменям с ново не ремонтирам.

Това хубаво, ама смяната на дограма означава и вътрешен ремонт, а и стоене един ден без прозорци с риск да те навали... Абе ако си е хубава дограма няма смисъл, твоето е като да смениш колата, понеже са износени накладките. Виж ако е лоша дограма - сменяй.

# 248
  • Мнения: 3 602
sunfck на моя приятелка смениха старата /на повече от 15 год./ ПВЦ дограма. Когато са минавали на огледи от общината и фирмата-изпълнител, тя е заявила, че както съседите и с дървена дограма имат право на нова 5-камерна дограма, безплатно, така и тя, като живееща в същия блок и която, си е сменяла навремето дървената с ПВЦ дограма със собствени средства, има същите права като тях. Останалото би било дискриминация. И факт, наистина и смениха и нейната дограма, без да заплаща.

# 249
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 852
Здравейте.  Нашият вход е от последните,  които се санираха в края на 2015, началото на 2016 г. по старата програма,  но 100 % безплатно. Кандидатствахме януари 2015 в някакъв много кратък прозорец,  който бяха отворили в рамките на броени дни.  Иначе,  документите ни бяха готови за.Енергийна ефективност с 25% самоучастие още пролетта на 2014, но затвориха програмата и увиснахме.  Та това беше огромен шанс с готовите документи да отворят за малко и ние буквално за часове да съберем подписи и да подадем.  
Като цяло сме доволни от ефекта.  Тази зима отоплявахме цялото жилище от 62 кв.м. и в най-студените месеци сметката за ток не е била повече от 160 лв. У дома само се топлоизолира,  дограмата ни беше подменена преди това. Е, не мина и без проблеми.  На съседите над нас им нарязаха навеса,  на нас ни запушиха отвора на аспиратора,  въпреки че имаше решетка отвън,  която се вижда,  климатиците,  въпреки че трябваше да се свалят безплатно,  никой не ги свали и ние си извикахме фирма за наша сметка. На останалите съседи си останаха на място,  защото посред зима никой не искаше да ги демонтира,  пък и да си плаща и лепиха и мазаха, както могат. Най-мъчно ми стана,  обаче,  за 20-годишната асма,  която безмилостно отрязаха с флекса,  асмалъка зад блока също го нарязаха половината. Много варварско беше.  А нашият навес са изнудили майка ми да им даде пари,  за да развият два болта и да не го нарежат.  Имаха късмет,  че работя извън града и не можах да се прибера веднага да ги питам какво ще режат,  а на другият ден не бяха там.
Изпълнението като цяло не е зле,  но бригадите не знам от къде ги бяха събрали -  все ромчета и крайният резултат ме изненада,  като ги гледах как работеха джаста-праста.
При нас се сменяше само остъклението на терасите или вътрешен прозорец,  но тогава терасата остава отворена. Доколкото разбрах съседи срещу доплащане си смениха и междинната дограма или си поръчаха допълнително отваряеми части и механизми. Запазихме си и вратата на входа,  отвън монтираха новата,  за да е по-топло,  а и е здрава желязна врата и е по-сигурна.  Смениха дограмата на мазетата също,  както и вратата на мазето с пожароустойчива. Осветлението подмениха с енергоспестяващо и е със сензори за движение.
Общите части са що-годе добре изпълнени,  не са перфектни,  но се поднови и светна.
Това е при нас,  доволни сме.

# 250
  • София
  • Мнения: 5 658
sunfck на моя приятелка смениха старата /на повече от 15 год./ ПВЦ дограма. Когато са минавали на огледи от общината и фирмата-изпълнител, тя е заявила, че както съседите и с дървена дограма имат право на нова 5-камерна дограма, безплатно, така и тя, като живееща в същия блок и която, си е сменяла навремето дървената с ПВЦ дограма със собствени средства, има същите права като тях. Останалото би било дискриминация. И факт, наистина и смениха и нейната дограма, без да заплаща.
Разбира се, има и такива случаи и вземането на решението в тях е изцяло в ръцете на строителя. В практиката ми попадам на строители, които са склонни да изпълняват желанията на собствениците (в рамките на разумното, естествено) - подмяна на стари и видимо амортизирани ПВЦ дограми, залагане още в проект на по-голяма отваряемост от предвидената в програмата, механизми за двуплоскостно отваряне - и са на мнение, че не желаят конфронтация с хората и издребняване. Имала съм и други обаче - спорят за всеки един прозорец дали е за смяна, искат минимална отваряемост, без втори механизъм за отваряне отгоре и са готови да се разправят с всеки един човек. Като знам какви пари им се отпускат за тези санирания, си е чиста цигания да се пазариш с всеки един дали да има втора панта или не (когато цената й на дребно е под 10 лв с включен монтаж), а цената на един прозорец е толкова нищожна спрямо печалбите им. Да не говорим колко дейности се опитват да си спестяват или да минават тънко по разни параграфи. Затова и съветът ми беше - преговори със строителя, без скандали, но настоятелно.

# 251
  • Мнения: X
А верно ли е това, че през периода, в който тече гаранцията, ако си продадем имота, трябва да възстановяваме  пари за санирането по апартамента?

# 252
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 852
А верно ли е това, че през периода, в който тече гаранцията, ако си продадем имота, трябва да възстановяваме  пари за санирането по апартамента?
Попадала ми е подобна информация, но не съм се задълбочавала много в подробности. Но като че ли по-скоро беше за отдаване под наем, защото се води един вид даване на жилище срещу заплащане и ги третират като стопански субект /прощавайте, ако греша с терминологията/.
Съседите над нас си дадоха апартамента под наем, още преди санирането, но пари не знам да са им искали. А е възможно и да е без договор, не знам.
Но съм чела, че търговските обекти в жилищни сгради си плащат санирането.

# 253
  • Мнения: 6
sunfck на моя приятелка смениха старата /на повече от 15 год./ ПВЦ дограма. Когато са минавали на огледи от общината и фирмата-изпълнител, тя е заявила, че както съседите и с дървена дограма имат право на нова 5-камерна дограма, безплатно, така и тя, като живееща в същия блок и която, си е сменяла навремето дървената с ПВЦ дограма със собствени средства, има същите права като тях. Останалото би било дискриминация. И факт, наистина и смениха и нейната дограма, без да заплаща.
Разбира се, има и такива случаи и вземането на решението в тях е изцяло в ръцете на строителя. В практиката ми попадам на строители, които са склонни да изпълняват желанията на собствениците (в рамките на разумното, естествено) - подмяна на стари и видимо амортизирани ПВЦ дограми, залагане още в проект на по-голяма отваряемост от предвидената в програмата, механизми за двуплоскостно отваряне - и са на мнение, че не желаят конфронтация с хората и издребняване. Имала съм и други обаче - спорят за всеки един прозорец дали е за смяна, искат минимална отваряемост, без втори механизъм за отваряне отгоре и са готови да се разправят с всеки един човек. Като знам какви пари им се отпускат за тези санирания, си е чиста цигания да се пазариш с всеки един дали да има втора панта или не (когато цената й на дребно е под 10 лв с включен монтаж), а цената на един прозорец е толкова нищожна спрямо печалбите им. Да не говорим колко дейности се опитват да си спестяват или да минават тънко по разни параграфи. Затова и съветът ми беше - преговори със строителя, без скандали, но настоятелно.

Абсолютно си права в този пост. Циганията е голяма. А гаранцията важи ли ако след няколко месеца си сменя дограмата? Аз ще си я сменя и ще си оправя мазилката - отвън като се внимава само дъската ще се сменя.

# 254
  • Мнения: 13 605
След приключване на работата по фасадата е забранено да се променя каквото и да било в срок от 5г./ не съм сигурна дали не е по-малък/.
И вкъщи техн. лица прецениха, че един от прозорците ми не е за смяна /ПВЦ/, но тече отвсякъде. Не съм се оплаквала, сменихме си прозореца,даже съм доволна, защото го направиха какъвто аз искам.
В момента тече усилена работа по фасади, покрив, общи части и дограми.

Общи условия

Активация на акаунт