Хистеректомията - въпроси, отговори, коментари - 4 тема

  • 114 419
  • 713
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 307
Привет, момичета!
Реших да се включа, вероятно ще е от полза на всички да споделя моите преживявания.
Сега открих темата, а операцията е вече зад гърба ми. Минаха 7 седмици.
Беше трудно решение, но в крайна сметка не съжалявам.
Имам три деца, борих 3 г кръвоизливи без никаква патологична причина - матката ми беше здрава.
На финала се появи дисплазия на шийката, CIN II и препоръка за конизация. Аз вече обмислях варианта за хистеректомия, това ми дойде просто като капак и решението беше твърдо - няма да си играя на половинчати решения.
По-късно хистологията показа, че тъканите са били здрави, дисплазията беше изчезнала, но мен шубето ме гонеше, защото съм носител на злокачествени щам ЧПВ.

Ако имате въпроси, ще се опитам да отговоря

# 31
  • Мнения: 21
Знам че е малко тъпо да питам за такива неща тук, но си мисля ,че точно тук ще получа добри съвети.
Минимум месец след операцията, обсъди с добър рехабилитатор какво точно, как и по колко повторения може да правиш. Поискай си от ЛЛ направление за физио, там ще ти изпишат гимнастика и евентуално други процедури и терапевта, който работи с теб ще прецени как си и какво може да правиш. Ако не даде направление, пак си заслужава да платиш за консултация - специално за раздвижване и двигателен режим рехабилитаторите дават много по-пълни и качествени съвети от лекарите.

# 32
  • Мнения: 21
То в нашия малък град какъв ли добър рехабилитатор ще открия незнам, ще попитам на прегледа другата седмица, тогава става 1 месец след операцията и ще видим какво ще ми отговори доктора.

# 33
  • Мнения: X
Как след една година клекове за дупе...аз ги почнах преди седмица, т.е две седмици след операцията.правя леки тренировки вкъщи, но без тежести...и с много малко коремни упражнения.незнам само кога да почна с фитнеса и с тежести...

Хистеректомията, дори семпла и вагинална, не е лека операция и подлага организма на голям стрес. Това, че се чувстваш достатъчно добре да правиш нещо не означава, че трябва да го правиш. Тъй като си била в по-добра форма преди операцията ще се възстановиш по-бързо от много други момичета, ще се чувстваш готова да правиш много повече неща по-скоро и рискът да си направиш някоя беля самичка ти е много по-голям - казвам ти го от опит. Затова говори със специалист и стриктно се пази и избягвай това, което ти кажат, дори да си убедена, че можеш да се справиш.

# 34
  • Мнения: 21
Привет, момичета!
Реших да се включа, вероятно ще е от полза на всички да споделя моите преживявания.
Сега открих темата, а операцията е вече зад гърба ми. Минаха 7 седмици.
Беше трудно решение, но в крайна сметка не съжалявам.
Имам три деца, борих 3 г кръвоизливи без никаква патологична причина - матката ми беше здрава.
На финала се появи дисплазия на шийката, CIN II и препоръка за конизация. Аз вече обмислях варианта за хистеректомия, това ми дойде просто като капак и решението беше твърдо - няма да си играя на половинчати решения.
По-късно хистологията показа, че тъканите са били здрави, дисплазията беше изчезнала, но мен шубето ме гонеше, защото съм носител на злокачествени щам ЧПВ.

Ако имате въпроси, ще се опитам да отговоря

# 35
  • Мнения: 21
И аз правих кръвоизливи и даже последните месеци не искаше да ми спира.твоята хистеректомия лапароскопска ли беше.?

# 36
  • Мнения: 11 307
И аз правих кръвоизливи и даже последните месеци не искаше да ми спира.твоята хистеректомия лапароскопска ли беше.?
Вагинално я направиха, а се оказа, че е била твърде голяма дори за този метод и аха на масата да ме срежат абдоминално. Разминах се за мой късмет

# 37
  • Мнения: 21
Как след една година клекове за дупе...аз ги почнах преди седмица, т.е две седмици след операцията.правя леки тренировки вкъщи, но без тежести...и с много малко коремни упражнения.незнам само кога да почна с фитнеса и с тежести...

Хистеректомията, дори семпла и вагинална, не е лека операция и подлага организма на голям стрес. Това, че се чувстваш достатъчно добре да правиш нещо не означава, че трябва да го правиш. Тъй като си била в по-добра форма преди операцията ще се възстановиш по-бързо от много други момичета, ще се чувстваш готова да правиш много повече неща по-скоро и рискът да си направиш някоя беля самичка ти е много по-голям - казвам ти го от опит. Затова говори със специалист и стриктно се пази и избягвай това, което ти кажат, дори да си убедена, че можеш да се справиш.

# 38
  • Мнения: 21
Благодаря ти много за съвета.права си ,наистина се чувствам добре, но няма да бързам с фитнеса а ще си правя вкъщи упражнения без тежести...А ти спортуваш ли?

Последна редакция: ср, 07 дек 2016, 11:11 от Iovka Mileva

# 39
  • Мнения: 212
Здравейте,момичета Simple Smile Вече изчетох цялата предна и по предна тема.Накратко за мен.Моят случай го писах донякъде в темата за ендометриозата.На 33 години съм в момента,от три години обикалям по доктори.Вече съм  с 6 операции.11 месеца преди да ми открият болеста лутане и тъпчене на антибиотици без резултат и обикаляне от уролог към гинеколог и обратно.1 ва операция само миома 2013г.април.2 ра операция уж киста април 2014г.според мен видяха ендометриозата,но бяха некомпетентни както и да е,3 та операция декември 2014г.вече диагноза ендометриоза и ми казаха на думи матката е цялата с аденомиоза трябва веднага да забременееш.Всичко това с огромни болки,които са ежедневни не само по време на цикъл, а по време на овулация ревях и лазех.Много тежки овулации.Болката я усещах в матката тогава много силна.След декември 2014г.следва курс със золадекс 6 месеца.След това ме оставиха 5 месеца нормално да забременея,но нищо не се получи.Болките от золадекса съвсем малко понамаляха.Като неможах да забременея нормално ме "юрнаха" да правя инвитро.От февруари 2016г.до август 2016г.направих 3 опита инвитро,като по време на втория опит болките станаха ужасяващи и освен болката отпред в матката се появи една нова болка назад към дебелото черво.Оттогава спрях да стоя седнала.Гледах или да стоя права или легнала,но като съм легнала за да станеш нали пак трябва да седнеш.Като гледах някой филм,хора които стоят седнали или правят секс ми ставаше лошо.Вече мозъка ми беше увреден от болката.Нещата излязоха от контрол.На третия опит инвитро го изкарах с рев от болки и отпред и отзад постоянно няма значение цикъл,без цикъл.След третия неуспешен опит 4 та операция ми направиха молих се още септември месец да ми махат матката отговор "неможело така"първо трябвало да се види какво се случва и тогава нова операция за махането на матката.Мина и 4 тата операция отвътре нявсякъде съм била с ендометриоза,тръби,яйчници,матката пак си е с аденомиоза нищо пипано по нея и отделно отново миоми.Мина операцията болките същите.Предлагаха ми вече или да я махам или да правя донорско инвитро.Смених лекаря уж отидох в София за хубаво десетки хиляди левове дадохме нито забременях,нито болката ми мина.Много лекарски грешки имаше в моя случай,страшно много.Аз,че съм си карък съм карък,но и лекарите гледат да си взимат парите блъскаха ме с големите дози стимулации за инвитрото отам ендометриозата побесня да се развива.Много съм разочарована,но това е друга тема на разговор.Така смених доктора отидох в Пловдив.Новия доктор ме прати на ректоскопия уж всичко беше ок.Предложи ми два варианта.По учебник в моя случай първо се правило с прости думи да го кажа,че не им разбирам терминологиите.Доктора видя голямото ми огнище на матката.С вагиналния ехограф като го докоснеше повръщах от болки.Искаше да ми реже някакви нерви,по тоя начин да даше шанс на матката да забременее, а като одреже нервите да се спрат болките.Идеята му беше реже нервите,болката спира,спира ми цикъла с противозачатъчни за 6 месеца,след това ме оставя нормално да забременя за 2,3 месеца и да ми сложи спирала хормонална.Отказах казах му че направо искам да махаме всичко.В деня на 5 тата операция пак му го казах същото нещо,той каза че по време на операцията ще реши какво да прави,и какво направи одряза нервите.Матката я остави.Но нали явно съм изтеглила късата клечка по учебник трябвало 96,97 процента след тази операция болката да спре,но уви попаднах в другите 3,4 процента.И така на 28 ноември 6 та операция лапароскопска хистеректомия.И Честито.Махнаха ми матка,тръби и яйчници.Нищо не ми каза по епикризата.В хистологичен резултат пише №C 16 маточна шийка - съхранен хистологичен строеж.Маточно тяло - пролиферативен ендометриум.Субмукозен лейомио.Маточни тръби - фиброза.Яйчници - фоликулавна киста,бели тела,ендометриоидна киста.Болничните ми вървят непрекъснати от 6 септевмри.Трите операции са в 3 поредни месеца 7 септември,13 октомври и 28 ноември.180 дена ще ми станат март месец.И сега незнам имам ли право на ТЕЛК и като болнични още и да получавам пенсия.Питах гинеколога каза да се пробвам.Обаче вие сте по вещи и исках първо вас да питам.От ТЕЛК ще обърнат ли внимание че 3 те операции са една след друга.Всичките са ми лапароскопии.Корема ми е целият на дупки особено пъпа ми обезобразен от 6 дупченици и отдолу е твърд като камък,но това са бели кахъри.Сега имам някакъв проблем с уринирането.Вчера и днес дадох стерилна урина.И в понеделник ще ходя при гинеколога.И сега възстановяването ми няма нищо общо с предните 5 лапароскопий.И тази година ми станаха 8 пълни упойки.По тежка година не ми се беше случвала.Мислих да пиша кратко,но не се получиха нещата.Ако се засиля мога да напиша цял роман с моите нещастия последните 3 години,особено тази 2016г.Много ви благодаря предварително за съдействието.

# 40
  • Мнения: X
Трите операции са в 3 поредни месеца 7 септември,13 октомври и 28 ноември.180 дена ще ми станат март месец.И сега незнам имам ли право на ТЕЛК и като болнични още и да получавам пенсия.Питах гинеколога каза да се пробвам.
За продължаване на болничния - ще ти го продължат минимум до 180те дни. За пенсия ще ти дадат 50% за посткастрационен синдром (за махнатите яйчници) до навършване мисля на 45 годишна възраст, ако имаш 5 години трудов стаж, ще взимаш към 120 лева. Ако нямаш стаж, няма да взимаш нищо, или трябва да събереш още няколко заболявания за да минеш над 71%.

# 41
  • Мнения: 212
datura_inermis За продължаване на болничния - ще ти го продължат минимум до 180те дни. За пенсия ще ти дадат 50% за посткастрационен синдром (за махнатите яйчници) до навършване мисля на 45 годишна възраст, ако имаш 5 години трудов стаж, ще взимаш към 120 лева. Ако нямаш стаж, няма да взимаш нищо, или трябва да събереш още няколко заболявания за да минеш над 71%.

Аз до 180 те дни не се притеснявам ще ги ползвам.Въобще да пробвам ли дали ще ги удължат,и ще вземат ли впредвид,че имам 3 операции една след друга гинекологични.Даже имам и една операция между тези от хематом в глутеуса първо с местна упойка,после с пълна много надълбоко го рязаха,че имаше проблем.И освен тази ендометриоза и аденомиоза имам и още няколко неща.Хроничен фарингит в последните години всеки месец съм с ларингит и трахеит.Имам витилиго,хашимото,алергичен конюктивит и екзема на ръцете.Преди години ми предлагаха за екземата да ме пенсионират,но тогава бях на 20 години.При УНГ имам познат лекар.Стаж имам 13г.и няколко месеца

Последна редакция: сб, 17 дек 2016, 20:43 от samanta_anta

# 42
  • Мнения: 584
Момичета, дайте моля изпитани илачи за вдигане на хемоглобина. Много е нисък на майка ми, налага се преливане на кръв.
Питала е да разредят химиото, но въпроса е, ако се разреди дали това повече би помогнало или навредило... Нямам информация още за резултата, кога ще е следващия курс.

# 43
  • Мнения: 11 307
Момичета, дайте моля изпитани илачи за вдигане на хемоглобина. Много е нисък на майка ми, налага се преливане на кръв.
Питала е да разредят химиото, но въпроса е, ако се разреди дали това повече би помогнало или навредило... Нямам информация още за резултата, кога ще е следващия курс.
Аз лично успях да вдигна хемоглобина с една луда комбинация - правех си фреш с червено цвекло, хапвах си по цял ден годжибери, смути с чия и добавях и семена от коноп. Това като допълнение към железните препарати, които приемах преди да си легна с една чаша портокалов сок. Поне 2 пъти седмично правих и солариум, защото той действа много добре на еритропоезата. Ако не става солариум - допълнителен прием на вит.Д
Бях с хемоглобин 75 и за три месеца успях да го кача в нормални рамки и после още 3 месеца, за да вдигна и серумното желязо.

# 44
  • Мнения: 584
Вечерница, благодаря ти.  Hug

Тя също пие сок от червено цвекло, моркови, ябълки и портокали. И чия мисля хапваше, ще вземем пак.
Годжи берито май в Бг не се намира много лесно - не съм запозната, но ще потърся.
Сега пие билковата кръв, яде също портокали и мандарини.
И нейния хемоглобин е 75.

Общи условия

Активация на акаунт