Избор на вино :)

  • 111 216
  • 751
  •   2
Отговори
# 585
  • Мнения: 3 267
Аз пък не знам защо масово в България на газираните вина се използва името шампанско? Дори във Франция е забранено, освен ако е  произведено в региона Шампан.
Може, но в България и до ден днешен му казват шампанско и струва цели 2,99лв..
ШАМПАНСКО ИСКРА 750МЛ БЯЛО ЧИРПАН
https://www.superbagplovdiv.bg/shampansko-iskra-750ml-bialo-chirpan-1.html

Затова и хората си мислят, че френското е нещо подобно, ама за повече пари.

# 586
  • Мнения: 2 937
Добре си спомяням преди много много години като новопристигнал емигрант търсещ шампанско за първата нова година в чужбина в специализиран за това магазин: очите ми станаха на понички като видях цени стигащи до над $5000 CAD за бутилка. Естествено взех само една бутилка и то от най-евтиното за около $50 и чак по-късно разбрах, че съм имал по-евтини опции, но без да използвам точно думата шампанско Grinning

# 587
  • Мнения: 2 706
Защото няма култура за пиене. Все пак има Искра за НГ, дълги години това беше представата за "шампанско".

# 588
  • MI
  • Мнения: 11 797
Аз само плахо да вмъкна, че не са само три вида и италианските газирани вина, а мисля седем и не, няма хубаво за 10на лв. То и френските съвсем оригинални не са всичките на недостижима цена.  Grinning Това като човек, който не обича газирани вина никакви, особено Брут и подобни, които обикновено са най-ценените. Но съм опитвала достатъчно скъпи, пак без да ги харесам особено. Отдавна не бях отваряла темата защото не мога да пия от вече доста време, но не се сдържах просто.Blush

# 589
  • София
  • Мнения: 12 657
Ние на НГ бяхме на италиански вина. Снимката не е добра, но ги препоръчвам. Особено пенливото. Леко десертно и сладко.

# 590
  • Пловдив
  • Мнения: 40 599
Ама дай по-читава снимка, де Laughing  тая е размазана и не се чете...

# 591
  • София
  • Мнения: 12 657
Хаха, изпихме ги. Няма как да ги снимам пак, че заминаха за рециклиране бутилките, а тази снимка е изрязана от друга.
Ето от нета:

# 592
  • Мнения: 3 267
В България масово се счита за най-хубавото вино всяко домашно. Е сега личното или на дЕдо или на някой роднина е една идея нагоре и е най-доброто често.
На фона на това схващане и отровените боклуци, които се продават често в магазините за по 5лв, хората масово не разбират от вино и досега много хора си наливат лимонада във виното, понеже трудно се пие чисто..
За отлежаване по бъчви 1-2 години да не говори, а какво остава за разни шампански и други по-изтънчени вина.

# 593
  • Мнения: 19 673
^ Вие нещо положително ще напишете ли в темата или предпочитате хейта като мнение единствено?

Не знам какво смята българина и не се наемам да обобщавам, но има добри винарски традиции по нашите земи и много добри винари. И домашни. Разбира се, че се по-малко от масово некомпетентния гражданин/селянин. А и повечето мъже по нашите ширини уважават повече ракията. Ако човекът е информиран, знаещ, интересуващ се, умятен, ще направи добри домашна ракия и вино. Ако е просто да употреби материала, естествено, че ще го надумка със захар и няма да спазва технологията.

# 594
  • Мнения: 3 267
Просто обяснявам, а и други, защо нямаме култура за пиене на вино, а да и пиенето на сериозни количества  домашна ракия допълва картинката.
А по-нагоре се чудеха някои, защо шампанско за 5 или 10лв не било хубаво.

# 595
  • Germany
  • Мнения: 1 577
Честита Нова година, винени почитатели! Да сте здрави и усмихнати, опиянени от вино и любов! Влизам в темата и се зарадвах, че има нови постове, подготвям химикалката да си правя списък за проба, а то....

Deetron, благодаря за препоръката за Cepa Lebrel Rioja Blanco 2019 Hug Много хубава снимка, направо ми се допи, само докато го гледам. Гледам, че има добра оценка от 87 пункта, аз като видя такава оценка, и винаги съм мотивирана да взема за проба. Дано го има и при нас в Германия, ще го потърся задължително за проба.

Босилка, Fever Ray, благодаря и за вашите препоръки. И аз рядко посягам към газирани вина, освен ако не ми трябва за коктейл Grinning, но нищо не пречи да опитам.

Относно дискусията за шампанското и пенливите вина, мисля, че е напълно излишна, или поне не с този назидателен тон. Смятам, че тук сме се събрали средно интелигентни хора, и да разсъждаваме кой какво имал предвид под шампанско, просеко или газирано вино е леко обидно за интелекта на хората, пишещи тук. Най-малкото търсачката на гугъл ще даде необятна информация. Дори не засягам културните особености и традиции на дадени страни и региони. И няма да споменавам обобщените български понятия като шампанско, памперс, ксерокс, коняк и т.н, за които е ясно на всеки, какво се има предвид.

И темата все пак е за избор на вино, ако искате да сте полезни, препоръчайте шампанско, което ви е харесало на вас, моля. Ползата ще е много по-голяма. Иначе излиза, че просто ви се пише някъде, и затова сте тук, да минава време. Аз живея в Германия, и тук най-често се спират на просеко, като цените варират от 2-5-15- евро, но най-често се взима среден клас около 6-7 евро. Шампанско съм пила на руски събирания, отново национална черта, целяща да се демонстрира благосъстояние и престиж;  в заведения, държани от руснаци; по много специални поводи - завършване на училище, университет, и то в минимално количество, като изрично е съобщена цената и етикета. Един единствен път ми се е случвало във винен магазин да засека мъж да купи шампанско за 90 евро, и ни направи впечатление и на мен и на консултанта, и клиента се почувства длъжен да обясни, че ще има трета среща с дама вечерта и очаква да се изплати инвестицията Grinning  Да не забравяме, че всяка страна си има традиции и няма нищо лошо в това, да се отпразнува с характерната за страната напитка. Излишно е да слагаме етикет на някой, заради вкусовите му предпочитания.

Хубаво е да има различни мнения в темата, но нека запазим добрия тон, за да има и участие в нея.

Понеже скоро не съм пила български вина и не мога да се включа с ново мнения, похвалвам това кюве, за съжаление в малък тираж. Много нестандартна комбинация от сортове, получило се е плътно вино, с черни плодове, шоколад, пипер, ванилия и опушени дървесни нотки. Голям кеф е, успях да си взема едно кашонче, и още му се наслаждавам.


За нова година бях подготвила страхотна винена селекция, и накрая смених концепцията и минах на кокейл Гимлет с джин Joy Идеално ми беше. Ако има тема за коктейли, ще се включа с удоволствие Grinning

Наздраве с това любимо кадифено вино, препоръчвам го горещо на живеещите в Германия, може да се купи в Реве и в Едека.

# 596
  • Мнения: 3 267
Австралийското вино с кенгурото е доста добре за цената си-мисля, че в Европа е 4-5 евро., има няколко вида.
Мисля, че в България го няма обаче или поне не се среща лесно.

# 597
  • Germany
  • Мнения: 1 577
Доскоро беше 5 евро, вече е шест евро, и смятам, че е просто страхотно за тази цена, затова си позволявам и да го препоръчам. Харесвам и сирата от тази линия, мерлото не ми допада съвсем. За мен това вино е доказателство, че има страхотни вина във средния клас, много се радвам на такива попадения, като човек, консумиращ редовно вино.

# 598
  • MI
  • Мнения: 11 797
Е те защото в другите страни вино вкъщи не правят. И не си го харесват въобще. Grinning Според мен пък в България все повече хора имат добра винена култура. Няма как да стане изведнъж, но нещата се променят в добра насока малко по малко. Единствено съотношението цена качество на българските вина не ми се струва добре на фона на чуждите, но това не мисля че зависи от потребителите....

Както казах, не обичам пенливи вина като цяло. Ако трябва да препоръчам от тези които съм виждала в България, Мионетто е хубава марка например. На мен само Драй ми харесва, но аз не съм критерий, по-сухите няма да ми харесат колкото и да са добри.

# 599
  • София
  • Мнения: 1 966
Босилка - Напълно споделям твоето мнение Hands Ok Hand Ще се радвам да споделяш и други твои находки.

kovatcheva - отново чудесен пост! Надявам се, освен в парфюмната тема, да те засичам и тук често Animal Heart Eyes Cat Много хубаво описваш впечатленията си Wine Glass

Аз пък да се похваля, хем не съм от големите почитатели на домашното вино, но точно преди Бъдни Вечер си взех от приятел неверояно каберне совиньон! Нещо като семейна традиция им е винопроизводството всяка година - имат лозя във видинския край и този път реших, и аз да взема след като чух оди от вече тествали го - ами шокиращо добро домашно. Никави стягащи танини, никакви землисти сухи пръчки, съчки и тн. Страхотна плодовост и мекота, която как е постигната - идея нямам, но съм супер впечатлен. Явно, има 2 и 200 и при домашните. Питах го, как така този път виното му наистина е трепач и отговорът му беше - реколта 2020 година при нас беше невероятно силна.

Очаквам чудесни родни бели вина следващите месеци, а и червени такива след 6-12 месеца. Wine GlassWine Glass
Иначе у дома за нова година заредих с бутилки от чудесната Сира 2018 на Старосел - около 13лв бутилката. Прекрасно вино за моя вкус.

Общи условия

Активация на акаунт