Какво да избера:детска градина или ясла?

  • 6 898
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Аз лично не бих се колебала. Детето е родено май месец все пак, а не януари или февруари. Няма абсолютно никаква причина да не бъде с набора си.
Мисля, че дори няма и легална възможност детето да ходи в държавна детска градина на тази възраст.

# 16
  • София
  • Мнения: 311
Моите са родени януари и февруари. Каката тръгна на 2,5 г направо на градина - първата година беше екстра, после започна да се чувства, че е бебето в групата - по-големите вече "имаха гаджета", моята не можеше да се впише равностойно. Реших с малкия да постъпя по друг начин - тръгна на 2,5 на ясла - беше ужасно (гадни лелки, лошо отношение и т.н.). Това се оказа по-лошият ми избор.
На твое място бих прескочила яслата, още повече, че си доволна от госпожата в градината. По-нататък може да повтори група и да си тръгне с набора на училище.

# 17
  • Мнения: 4 255
Аз лично не бих се колебала. Детето е родено май месец все пак, а не януари или февруари. Няма абсолютно никаква причина да не бъде с набора си.
Мисля, че дори няма и легална възможност детето да ходи в държавна детска градина на тази възраст.

Именно! То дори няма две. На година и половина в градината....Излишно е да се обсъжда дори Peace

# 18
  • Мнения: 6 791
Аз лично не бих се колебала. Детето е родено май месец все пак, а не януари или февруари. Няма абсолютно никаква причина да не бъде с набора си.
Мисля, че дори няма и легална възможност детето да ходи в държавна детска градина на тази възраст.

Именно! То дори няма две. На година и половина в градината....Излишно е да се обсъжда дори Peace
Абсолютно!
Отделно защо да тръгва на училище година по-рано?
Ако имаше 3-4м до навършване на 3 годинки да се колебаете. Но така пускате едно малко дете с деца на 3 или почти 4 години.
Във Варна 1ва група минават навършилите 3 години деца. Моето ще е на 3г6м като мине първа група, защото е родена март (учебната година почва Септември). Т.е ако има 2 годишно в групата, ще е направо бебе в сравнение с другите деца. Не мисля, че ще му е комфортно с такива големи деца.

# 19
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Само негативи може да има, ако се пусне 2 годишно в 1-ва градинска група. Няма да успява да се движи в крак с 3-4 годишните. Wink
На 2 години все още се водят в бебешка възраст. Whistling

# 20
  • Ако ви трябвам, да знаете, че съм на същото място, където бях и когато не ви трябвах.....
  • Мнения: 12 689
Сега като се замисля ще е много малко  newsm78 Моето е на 3 и половина почти.То всъщност си мисля,че няма как преди е навършило 3 години да се запише в първа група. Thinking

# 21
  • Мнения: 1 407
Според новата наредба, ако има места, децата на 2 г. могат да бъдат приемани в детските градини.

# 22
  • София
  • Мнения: 983
Синът ми тръгна на ясла на 2г. и 6 мес. напълно самостоятелно се обличаше/събличаше, хранеше, ходеше до тоалетна, а в групата имаше дечица на по 1 г, 1 г и 1/2 -разликата е огромна,те са си бебета. Сега е в 1-ва градинска група, пак е от най-големите (март е роден) и в групата има дете,което края на август е станало на 2-момиченце,виждала съм я,е каквото и да си говорим толкова е мъничка и неадекватна,с памперс,не знам как покрива учебният материал, за различните видове спорт,танци, плуване въобще не говоря,защото те не взимат деца под 3 години. И защо й го причиняват това? Попитах учителката и тя каза,че директорката е наредила да е в тази група Thinking

# 23
  • Мнения: 1 610
 
Синът ми тръгна на ясла на 2г. и 6 мес. напълно самостоятелно се обличаше/събличаше, хранеше, ходеше до тоалетна, а в групата имаше дечица на по 1 г, 1 г и 1/2 -разликата е огромна,те са си бебета. Сега е в 1-ва градинска група, пак е от най-големите (март е роден) и в групата има дете,което края на август е станало на 2-момиченце,виждала съм я,е каквото и да си говорим толкова е мъничка и неадекватна,с памперс,не знам как покрива учебният материал, за различните видове спорт,танци, плуване въобще не говоря,защото те не взимат деца под 3 години. И защо й го причиняват това? Попитах учителката и тя каза,че директорката е наредила да е в тази група Thinking

Ice lady,
Ето жената е искрена.... bouquet  
Това би  трябвало да бъде най-убедителното за теб....  Peace за да си направиш извода за другите и теб....в групата.

# 24
  • Мнения: 490
Значи първо да уточня,че има излязъл закон,който позволява записването на градина на 2 год и прескачането на ясла.Детето ми ако тръгне направо на градина ще бъде на 2.4 г.Документите се подават януари месец,а детето тръгва от септември.Затова съм написала,че до тогава трябва да реша,защото ако пропусна срока после не мога да го запиша,а не че от тогава ще тръгва на градина.Както и да е... И на мен ми се струва малък,не знам....А когато дойде време за училище ще трябва да остане в градината още 1 год.Но няма да е само той,понеже групата ще е от 2 и 3 годишни.Баткото е ходил на ясла и съм много доволна,научиха го на много неща.Не знам в градината това дали ще се случи,т.к. както някой беше написал ,там са по научени и самостоятелни.Чудя се струва ли си риска ,само заради познанството с госпожата да тръгне направо на градина?А ако не се адаптира?Много са ми чуденките в главата.....Ще го мисля и премислям пак.

Последна редакция: ср, 07 дек 2016, 23:38 от Ice lady

# 25
  • Мнения: 1 610
Ами ето ти самата си сигурна,че във вашата ясла децата са обгрижени. Доволна си от собствения си опит. 
----------
Закона се прави за цяла България- по места няма деца и така си попълват бройките. Дава се възможност.
Щом имаш избор направи грамотния такъв. Ето колко майки с опит ти го казваме.
Ние също имаме връзки и ги ползваме.... /когато не са в лоша услуга на децата ни. / Laughing

Догодина ще е на 3,4г и ще има нужното самочувствие и опит сам да се оправя, че е пораснал вече батко, а ти ще си спокойна и не задължена на някой.
Мисълта, че си протеже ще те държи в кофти позиция и при проблем с детето- не можеш да реагираш адекватно. 
И ще има теми... Какво да направя.... Аз имам право, ама нали сме задължени, че ми взеха детето по рано...та не мога да и го кажа..."

 bouquet на ясла, със самочувствие !  kyllmg

# 26
  • Мнения: 24
Аз лично съм била в точно тази ситуация - на 2 години на детска градина. Единствения ми спомен е как децата играят, а аз стоя на едно столче и плача. Е, според майка ми не съм правила само това, ама аз друго не помня.  ooooh!
Моята дъщеря навърши 2 години преди няколко месеца и тръгна на ясла, въпреки че имах възможност да продължа да я гледам вкъщи и бях малко скептична към институцията. В групата децата са на възраст от 1 год. и малко, до почти 3 години и се обгрижват от медицински сестри и детегледачки. Събират се по около 10-12 деца, от записани около 20.
Няколко седмици след като тръгна предложиха да махнем памперса, защото според тях е готова, имаме инциденти понякога, но все по-рядко. Помагат и да се облича, но я учат и сама, вкъщи също настоява да се облича и обува тя. Също да си сгъва дрешките и да ги прибира. Учат ги на песнички, да танцуват, рисуват, играят с тях. Изобщо им изграждат навици и ги учат на самостоятелност.
И аз гледам новини, знам, че когато няма родители тона на лелките е малко по-различен, но не навсякъде малтретират деца!  Peace
За сега отчитам предимно позитиви от яслата. Снощи дори отказа да се съблече като се прибрахме, искала да ходи пак...  newsm78

# 27
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 435
Според мен детето е малко за детска градина. Ако беше поне на 2 и половина, щях да пиша, да, макар че моят опит с такова тръгване (направо на ДГ от 2 и 8 месеца) е негативен.

По тая логика следващият въпрос може да бъде: на у-ще или направо в университета? hahaha hahaha hahaha

# 28
  • Мнения: 11 747
Голяма част от майките явно не са запознати, че според новия закон деца навършили 2г до септември месец имат право да тръгнат на градина. Във Варна тази година поне 20-тина деца го направиха. Обявено е, че персоналът ще се съобразява с нуждите според възрастта им. До колкото схващам това е плавен преход към премахването на яслите, всичко ще бъде градини и ще се тръгва от по- ранна възраст. Основно исках да кажа, че 2-годишно в градина няма да е изключение.

# 29
  • Мнения: 6 791
Въпросният закон е за да се замаже ситуацията с липса на места. В яслите няма, за първа група на този етап има. Разбира се родители, които са притиснати детето да тръгне на ясла, но няма места, ще се възползват от тази възможност. За мен лично не е в полза на детето и грижите са "съобразени", но повече на хартия. Както е и с целодневното училище, за което уж също условията са съобразени.

Общи условия

Активация на акаунт