КГБ = Клуб на Готините Баби - 174.

  • 63 675
  • 734
  •   1
Отговори
# 690
  • в малка спретната къщурка
  • Мнения: 1 152
Като сте започнали с поздравите и аз да го направя, но признавам 21.01. за истински празник.


У нас приятен аромат на канела се носи.Тиквата се пече, сега заредих под нея във фурната, тавата с пиле с ориз, има бульон с дреболии за супа, която ще направя за утре сутринта.Какво ми остава newsm78, да се мотам, насам-натам.
Маринка, бих се овъргаляла в снега, но без Фенчо.Не е фен на моите щуротии и ми е спирачка.А бе с една дума-дАртанян Joy
Янче, с кафе за джезве си задръстих машината, но не съм догледала и съм купила, не това, което трябва.
Днес ще съм от приказливите, май. Heart Eyes

# 691
  • София
  • Мнения: 1 529
Годы проходят — а мы и не жили:
Мало смеялись, мало любили.
Видели мало, чуть больше читали,
И отчего-то так сильно устали.

Мы торопились, но время теряли;
К счастью стремились, но много страдали.
Правду искали, в себе сомневаясь;
Праздника ждали, тоске отдаваясь.

Часто мы были собой недовольны:
То возносились, то падали больно.
Многого слишком мы в жизни боялись,
Редко судьбе мы своей доверялись.

Нам всё хотелось понять и освоить,
Всё полюбовно и мудро устроить.
Годы проходят — а мы и не жили:
Мало смеялись, мало любили…

Автор: Ирина Шевкуненко

Добър ден. Ще честитя на 21-ви.

# 692
  • Мнения: 1 250
Привет девойки Hug
Днес новините при нас започват със времето и студа налетял над Европа. В Полша температури като в Сибир, зимата яко се е вдъхновила да действа както и се полага. Повечете сте родени след 1954 май беше, майка ми беше пратена на някакви курсове във Варна и има снимки как морето е замръзнало.  Hug Таа сезон си е какво да го правиш. Както и през жегите като се  вдигне Т до 40 гр Simple Smile Която има възможност пазете си къщите, на топличко с телевизия, книжки, интернет седянки и аромати на вкусотии от топлата форна ( за мен само без канела моля hahaha)
Сега водих големия на лекар. Май го е налегнал грипа.Лекарката се смее че е с баба си,обяснявам и че съм само шофьор, не придружител  Mr. Green Еми момъка неотдавна започна шофьорски курсове и току ме инструктира по пътя какво да правя Joyно още му е рано да се яви на изпит.
За новоизмисления бабин ден и аз съм като Шпунци ( много хубаво стихотворение си публикувала Hug) Бабин ден си е на 21.1 Имах приятелка  акушерка  , та от нея си знам. И освен това от личен опит. Писала съм го май, ама нали "едно си баба знае, едно си баба бае" та и аз. Моята Грета се роди на 15.1 . Тогава се оставаше  в болницата минимум седмица.Родилното беше новопостроено,  много модерно за твремето си , та на 21.1 дойде ТВ екип за  репортаж и след това целия персонал се изреди да ми съобщи, че най много са снимали Грета, като най хубавото бебе Joy Joy Joyи да съобщя в къщи обезателно да гледат новините  Mr. Green
Светле, душата не остарява, остарява само огледалото Mr. Green
 Ето още нещо, което много харесвам





На всички ви Hug и топлинка
EFN

# 693
  • Мнения: 1 563

Здравейте момичета !



Нека да има  празници ,нищо не ни пречи  и 8 и 21 да празнуваме .Колкото повече , толкова повече Simple Smile

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г., датата се измества с 13 дни напред (Българската православна църква приема тази промяна едва през 1968 г.) и така се стига до отбелязването на Бабинден на две различни дати, добили гражданственост според двата календара - на 8 януари (след Ивановден по църковния календар) и на 21 януари.


Какви са обичаите на Бабин ден (8 януари)

Скрит текст:
Бабин ден е края на поредицата празници, свързани с Рождество Христово. Чества се официално от 1951 г. на 8 януари. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г., датата се измества с 13 дни напред (Българската православна църква приема тази промяна едва през 1968 г.) и така се стига до отбелязването на Бабинден на две различни дати, добили гражданственост според двата календара - на 8 януари (след Ивановден по църковния календар) и на 21 януари.
Празникът е посветен на родилната помощ, акушерките, родилките и здравето на децата. Българинът на този ден почита "бабата", опитната жена, която е изпълнявала ролята на акушерка в миналото. Тогава бабата става рано и посещава домовете на децата, които е изродила през годината, а понякога къпала до 40-ия ден – до тогава според българските вярвания не се знае дали детето принадлежи на този или на онзи свят. В къщите бабата идва с червен и бял конец, които завързва на децата, както и вълна, от която прави брада на момчетата и коса на момичетата, символизиращо пожеланието и да остареят и побелеят.
След като посети всички деца, на които е помогнала да се родят, бабата се прибира и се подготвя да посрещне родилите през годината майки, които идват "да полеят" на бабата. Поливат и да се измие, даряват я с пешкир и сапун, като в пешкирите винаги има завързана пара. Също носят погача, сирене, някаква гозба, вино или ракия. Сядат на трапезата и се гощават. Развеселени жените стават да играят хора, като си пеят, а бабата, с една лопатка, на която има жива жар и стрит цвят от различни билки, ги прекажда.
Бабин ден е чисто женски празник и мъжете се крият вкъщи, защото, щом излезлите на мегдана развеселени жени видят мъж, хващат го и започват да го разсъбличат, докато не плати на музиканти да им свирят и не ги почерпи с кафе или нещо друго. Само на този ден в миналото на жените се разрешавало да пият в кръчмата. Жените закарват бабата на река, езеро или кладенец, където се извършва обредното къпане. Всички са накичени с червени чушки и вълна. Песните, които се пеят са с еротични мотиви. На празника не се допускат мъже. Жените се закачат и шегуват със срещнатите по пътя мъже. При водата окъпват бабата и я връщат на ръце в дома. Има легенда за времето описано в Библията, когато евреите били роби в Египет, а Египетския цар заповядал на бабите-акушерки да убиват новородените еврейски момчета. Но те не го правели, защото имали страх от Бога.
Бабин ден е популярен и до ден днешен. Но в наше време са се променили “героите” на този празник. Някога е бил празник в чест на бабите-акушерки, а днес – на медиците от родилните отделения.


Мили приятелки , хиляди благодарности за хубавите пожелания към внучката ми ! дай Боже всички да се сбъднат !
Снощи отпразнувахме празника подобаващо. На прибиране беше  кучешки студ ,макар и на 5 минути път да сме , а за вятъра да не говорим ,добре че сме си  тежички ,щеше да ни издуха ,ето това ни е предимството   Grinning
Аз вчера в поздрава си към именниците не споменах  поименно ,за това писах ,че се отнася  за всички. та да си знаете  именниците  Grinning

Ето това прочетох за грипа , мисла ,чеминалата година  го коментирахме


http://www.bilka.info/%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BE%D0%BD-%D0%B … 0%BD%D0%BA%D0%B0/


Стойте си на топличко , гледайте си филми и книжки ,пред компа...

Аз имам сърмички ,вчера следобед навъртях един глинен гювеч ,а сега ММ прави и едно варено ,че чорбаливо му се ядяло.

Аз днес ще развалям коледната украса ,макар че точно в тези снежни дни с тях наистина ми е празнично. После една прахосмукачка .


Приятен ден момичета !
Прегръдки за всички ! Hug Hug Hug Hug

# 694
  • София
  • Мнения: 16 198
Добър ден от слънчева София!
Пак да благодаря за поздравите към  Ани.
У нас е бедствено положение - източиха инсталацията и няма парно.
Явно някой спрян радиатор се е пукнал от студа. Ама дървени глави - все пестят.
Пуснах печката, че да не изстине съвсем апартамента. Сега се опасявам, че като надуе всеки по една и ел. инсталацията няма да издържи.
Иначе Плава ми е като на Луси - да разваля скромната елхичка и малко чистене.
Пием си антибиотика, нямаме темп. Ако и парното тръгне пак - ще е екстра.
За празниците - няма лошо и по стар и по нов календар.
По повод смяната през 1968 г. все ме питат на рожденния ми ден защо не съм Антония.
Всяка година обяснявам, че когато съм родена е дествал стария календар.
Та с 2 думи - честит  днешен Бабин ден!
На 21.01 - пак.

# 695
  • София
  • Мнения: 2 675


НОВИНА! ВАКАНЦИЯТА И ЗА СОФИЯ СЕ УДЪЛЖАВА! УРА!

Замерванията на достигнатата температурата в класните стаи, които бяха направени днес, показаха, че в някои училища температурата е под изискванията. Затова взех решение за удължаване на ваканцията на учениците на територията на Столична община с още два дни (9 и 10 януари). Продължаваме да следим, както температурите в класните стаи, така и прогнозите за опасно ниски температури на територията на София, като при нужда и сряда (11 януари) ще бъде неучебен ден. Прогнозата на БАН за София за 9 януари е за минимални температури между - 17 и - 20 градуса, с максимални - 13 градуса. От вчера снегопочистващите фирми имат задача да почистват приоритетно улиците до училищата и детските градини и достъпът до всички тях е осигурен.
Благодаря на всички ученици за вече хилядите лични съобщения с изключително интересни аргументи за удължаване на ваканцията. Обещах ви, че следим ситуацията, макар че направихме и каквото зависи от нас, за да отидете на училище. Решенията, които засягат толкова много хора - ученици, родители и учители - се взимат като опиташ възможното, действаш по правилата и направиш разумното.

Й. Фандъкова

# 696
  • София
  • Мнения: 16 198
Чувствам се като дете във ваканция - на работа съм в сряда.  bowuu

# 697
  • София
  • Мнения: 8 455
Привет красавици. За който става по обяд и чая, и кафето ледена коричка са хванали Joy
Снощи, като се прибрахме ( с кола, разбира се ) яко бях замръзнала. Заврях си краката във фурната, пих чай с аспирин, накрая влязох в банята и се напарих ( само дето не се ощавих) и най-после се сгрях. Легнах си, ама като се облещих, та почти осъмнах. Учих думи. Заспала съм призори, та преди малко се събудих. Ей такива неща покрай мен. При по-далечните ми деца Т не са като при нас, но влагата и вятърът са по много, та са се скатали у дома. Сами си ''командват '' парното, та здраво са го надули. Разнообразяват се, като си говорим по Скайп. След малко ще ни доведат другите чавета и те да ни разнообразяват Simple Smile Ще си правим палачинки.
И аз като Шпунци казвам, че ще ви поздравявам на 21.01. Църковните празници да ги местят както си искат, но това не е такъв празник. Стринка ми беше акушерка и до последно тя и колегите ѝ си празнуваха на 21.
Както не мога да се съглася, че Трифон Зарезан трябва да се отбелязва на 1.02, вместо на 14.02. и да се зарязват лозите по-рано. Ами за селското стопанство две седмици са си от значение. Вместо през юни, не може да се жъне през май. Житото просто още не е готово. Кой както иска, ама и ред трябва да има Wink

ШПУНЦИ, за да не съжаляваме, что мало смеялись, мало любили, давай да наваксваме поне усмивките, че другото утече, та се не виде hahaha Joy И в тон с казаното да ви разкажа, какво прочетох нощес:

ЕЖЕДНЕВНА МОТИВАЦИЯ - ДВЕМИНУТНИ ТРИКОВЕ ЗА ПО-ДОБРО ЗДРАВЕ.

ХРАНЕТЕ СЕ. Нездравословната храна може да изглежда като бързо и лесно решение, но е пълна със захар и сол и дори да ви осигуряа енергията за момента, от която се нуждаете, в дългосрпчен план ще се почувствате изморени. Вместо това - наблегнете на зеленчуците.

СПОРТУВАЙТЕ. Две минути леки физически упражнения подобряват самочувствието ви и правят прехода към по-интензивни тренировки по-приятен.

СЛУШАЙТЕ МУЗИКА. Повишава настроението. И спортуването ще минава по-леко, ако е под музикален съпровод.

СНИМАЙТЕ. Ако прекарате няколко минути в правенето на селфита, това ще ви даде възможност да видите промените в тялото ви, във външния ви вид. Това може да ви мотивира да продължите с  леките физически натоварвания и да подобрите фигурата си.

СМЕЙТЕ СЕ. Колкото повече, толкова по-добре. Нека имаме бръчки от усмивки, а не от урсузлък.  hahaha smile3516  Не е ли по-добре така???newsm62 newsm62 newsm62

Е, от мен за сега толкова. Чаветата ще дойдат след 5 мин. wavey

И аз ще кажа УРАааа, още ваканция!!!

Последна редакция: нд, 08 яну 2017, 15:28 от Flo 51

# 698
  • Мнения: 1 563
Хайде време е за кафе , и греяна ракия !

# 699
  • София
  • Мнения: 1 755
     Честит празник ,мили баби! Да сме живи и здрави,да се радваме на внучетата и още нови да дочакаме.
      На 21 празнувам ден на родилната помощ и акушерките.А след Ивановден празнувам бабинден-ден на бабите на внучета и зетьове.Та днес ми е празник.Ако държите за 21,няма много да се дърпам. JoyСъгласна съм.Дано да се позатопли времето,та да го отпразнуваме както си е редно.
      Аз днес треперя от студ.Включила съм една печка,да помага на климатика.Довечера ще пусна и духалка.При нас винаги е по студено с 2-3 градуса от града.Не знам колко е било,но като чистих снега по двора станах на ледена шушулка.Макар,че грееше слънце.
      Дали пък да не си стопля ракийка и аз? Наздраве,Луси!

# 700
  • Мнения: 2 024
Ето ме и мен следобедно-надвечерно.
Пия кафето на Роската.Без ракията,па макар и греяна Grinning
Цял ден се мотая и нищо насреща newsm78
Сготвих.Изядохме го.
Сега ще гладя,после да събера чантата с храната на ММ за утре.
Работа,колкото искаш.
ВЕрно ,че пенсионера е най-заетия човек Joy
Аритка-няма да съжаляваш,че оставаш в к ъщи.
Най-ми е добре,че не ставам за работа.
Не,че не се събуждам преди ММ .
И че сама се командвам най-ми харесва Joy
Танчеее-много стъпала бе ,много нещо!
Гимнастика не ти е нужна!
Подържаш тонуса! Hug
До после момичета Hug

# 701
  • София
  • Мнения: 1 755
    Кари,заради тебе уж писах,обаче забравих и сега дописвам.Четох за камион бомба при вас.Шофьора е убит.но не разбрах има ли жертви. Леле,гадове мръсни,няма да престанат никога с мръсните си номера.

  Тука дописвам. Благодаря ,Айша! Не било бомба,а се врязал в тълпата.Нямам думи.

Последна редакция: нд, 08 яну 2017, 17:43 от Яжка

# 702
  • София
  • Мнения: 16 198
Не съм Кари, но според в. 24 часа - засега 4 жертви, млади хора.
https://www.24chasa.bg/novini/article/5982387
Камионите станаха по-опасни от танковете вече.

# 703
  • Мнения: 1 250
Лепнала съм се на новините, та не погледнах в темата. Но Айша е дала вече линк.
Убити са 3 момичета и едно момче,трима са тежко ранени и останалите 11 по леко, всички млади войничета, излезли групово на ексурзия в Йерусалим.

Последна редакция: нд, 08 яну 2017, 20:50 от Caroline

# 704
  • Мнения: 239
Честит празник, приятелки!
Наздраве на всички нас - НА ВНУЦИ БАБИ,
но по душа и сърце - ВИНАГИ МЛАДИ!
Да вземаме от годините- колкото трябва,
а годините нека растат, нека ни радват!


     newsm24 cheers cheers Wine Glass beer



Наистина много ни са стълбите и изобщо не ми личи по фигурата, че слизам и ги качвам поне по веднъж на ден!  #2gunfire
А беше време, бях пъргава, ама сега......... като нося торбите, ги качвам яваш-яваш!  Joy

При нас сега е - 9, ДС само ходи до парното и обратно, аз стоя в къщи, готвя, ядем, лежим, спим и ..... това е! КАПАН!  Laughing
Днес правих пица, аз я месих по рецепта, стана чудесна, добре че пише колко точно е брашното, та стана доста, доста сполучлива.  
Утре ще е пиУе с ориз, после леща и дано свърши този капан!. Дано да съм ви дала идея!  hahaha


Лека вечер и пийнете по едно за нас, бабите!
 Drunk



Последна редакция: нд, 08 яну 2017, 18:47 от Танита Колева

Общи условия

Активация на акаунт