Колко струва една сватба?

  • 47 464
  • 222
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 568
Мина вече нашата сватба, на 8.10. беше.
Равносметката е около 12 000лв. За 100 бр. гости в ресторант "Панорама" на Парк - хотел Москва.
При това, изобщо не сме се изхвърляли в глезотии, а само основните пера -халки,  църква, ресторант, фото и видео, DJ, украса, такса "тирбушон", over time...Разбира се, тук не включвам "козметичния" ремонт у дома, кетъринг, грим и прическа за булката, мен и шаферките, тоалетите и обувките за нас, четиримата (вкл. булката) плюс на шаферката (едната шаферка беше малката дъщеря, другата - племенницата, та и нея я осиновихме).
Но, сватбата мина перфектно и без каквито и да е "главоболия", след дъждовната събота, ни се усмихна и неделно слънчице, даже. Simple Smile Материални подаръци, оказа се, само ние и още едно семейство сме направили. Празни пликчета и лотарийни билети или ваучери за услуги не е имало. Joy Кой колкото могъл - толкова. Разбира се, както казах и по-горе - по никакъв начин не сме поставяли условия на гостите си - болшинството са преценили да дадат пари. Стана весела и непретенциозна сватба, организирана основно от дъщеря ми (услуги от агенция не сме ползвали), за не повече от 3 месеца. Дето се казва: три дни след събитието не можем да се съберем от положителните емоции и преживявания.
Успех на бъдещите младоженци и на техните родители - вече мога спокойно да кажа: не боли. Simple Smile За съжаление само - минава много бързо - за броени часове, а толкова подготовки изисква! Но, няма как. Grinning

# 166
  • Мнения: 178
Момичета, мина и моята сватба Simple Smile) С интерес следих мненията от предишната страница и за букетите мога да кажа сега, че бяха МНОГО и много красиви И скъпи, но така и нямахме възможност да си ги вземем от ресторанта. Пътувахме на следващия ден и нямаше смисъл, освен това вкъщи имаме 1-2 вази и тъй или иначе нямаше да има къде да ги сложим. Жал ми стана колко бяха много. В тази връзка разбирам напълно момичетата, които не желаят да им се носят букети.
За пликовете - празни не сме имали. Почти всички бяха надписани с картички, повечето от анонимните бяха с най-малки суми. Съвет в тази връзка - мисля, че е по-учтиво да се слагат картички или да се надписват, колкото и да си дал. Аз ще си запазя всички картички, има много мили пожелания.
Сватбата с всичко, вкл. дрехи, обувки, прическа, букет, почерпка и вкъщи и т.н., излезна към 20 000. Около 120 гости. Беше чудесно, много съм щастлива.

# 167
  • Мнения: 6 166
Да кажа и аз. Ако изключим козметичния ремонт вкъщи, през който май всички или поне повечето сме минали, за 160 души ни излезе към 28000 в София. За букетите - аз си ги прибрах всичките и няколко дни вкъщи беше море от цветя. Може би ако заминавах щях да им се порадвам поне няколко часа и после да ги дам на необвързаните мъже от сватбата да ги подарят цвете по цвете на красиви девойки на Витошка.

# 168
  • Мнения: 307
Ако е полезно, сега ще публикувам разходите за нашата сватба.На фона на другите суми изредени тук,моята сума е доста по скромна.
Изследвания- 100
Граждански- 170
Църковен - 180
ДЖ - 700
Фото и видео - 600
Рокля + воал + кринолин - 900
Костюм,риза, обувки- 350( така мисля)
Торта - 200
Алкохол - 400
Агенция + флористката - 500
Чаши - 50
Късметчета,свещи и още дреболии -60
Халки - 440
Ресторант -2400
Прическа,грим, маникюр, обувки- 200
Слагам още поне 350 на неща,които сега не мога да назова,но съм сигурна че сме изхарчили, записала съм ги като разход.
До тук сумата е 7600. В нея не се включват парите за софрите. Тях не съм ги смятала. За колата не знам колко пари са дали,но не са много. Може би забравям нещо. Да кажем че 8000 е било всичко,като смятам че сме стигнали 8500 защото за много дребни неща само съм писала сумата,без да споменавам точно за какво съм ги дала. Лек ден, момичета
Имайте предвид че бяхме около 60 човека, а алкохола го взех от склад

# 169
  • Мнения: 119
Здравейте и тук!Изчетох всичко и за сега мисля,че сме в правилна насока.Избрахме място с куверт 45лв,с възможност да си носим ракия,а другия алкохол на доставна цена+2лв отгоре(което мислим,че е окей).Силно се надявам бройката на гостите да не е 120 човека и да успеем да намалим на поне 100 😀 Освен за това сме решили,че държим на снимките(за сега сме се спряли на фотограф за 1600),за видео още не знаем(прекалено голяма ни се видя думата 3900 за фото и видео) и може би видеото ще към 500 макс,за дж и украса все още търсим,но се надявам да намерим на нормални цени.За избиването на сватба от подаръци изобщо не сме се замисляли и съм адски против това да сд пише,че искаш пари на поканата.Притеснявам се само,че ще сме на 80 км и мислим да организираме транспорт отиване и връщане,но който иска да остава на място да си плаща сам.Не сме били на много сватби  и не знам как би се приело това от гостите...

# 170
  • София
  • Мнения: 22 967
Честно казано на мен ми прави лошо впечатление, когато гостите трябва да си платят стаите. Разбирам, че е огромен разход, за това и избрахме да се оженим в града, от който бяха по-голяма част от гостите. За тези, които нямаше къде да останат - платихме. Била съм на една сватба, на която си плащахме нощувките.

# 171
  • Мнения: 5 549
И аз мисля, че е редно да се поемат от младоженците.
Някога си мечтаех за сватба на морето, но като изчислих разхода само за нощувки, избрах родното си място. Малцина гости от страна на младоженеца не бяха от София, но спането им беше осигурено при роднини. Така е правилно според мен.

# 172
  • Мнения: 9 865
Може и да се повтарям, но и аз съм била на една сватба с плащане на нощувките. И си мислех, че трябва младоженците да плащат нощувката, но вече не съм съвсем на това мнение и то не защото е дошъл мой ред да плащам нощувки на гости (изобщо не), просто не мисля, че са длъжни да го правят.
Била съм, мисля, и на две, където нощувките ни бяха платени, но бяхме настанени доста мизерно. Не съм се оплаквала, толкова могли, толкова дали, оценявам усилията на хората, но вече предпочитам да си избера аз къде да отседна и да си покрия разхода.

# 173
  • Мнения: X
Това с "избиването" на парите, похарчени за сватбата не бива да бъде самоцел. Ако се разчита основно на това, има голям риск от разочарование после. Една роднина даде идея да се направи списък с магазини, от които да ни бъдат купувани подаръците от гостите, но не ми се стори удачно да давам наклон на хората какво да ми подаряват.  Кухненска посуда имаме достатъчно, та ако ще ни е нужно нещо за дома, то това са вече доста скъпи и тежки части от мебелировката. Ще бъде голям куриоз някой да стовари например един диван по средата на ресторанта.
Та мисълта ми беше, че гостите се канят основно от уважение и защото ще се радваш да ги видиш до теб в този ден от живота си. Иначе на мен ми е ясно, че не всеки има възможност или желание да се включи с разточителен подарък или сума, та евентуално бъдещото семейство да не излезе на загуба след края на празненството. За резервацията на хотели нямам еднозначно мнение по въпроса. Ако се придържаме към първия постинг по темата, поемайки и този разход младоженците определено ще надхвърлят и коментираната сума от 10 000 лв.

# 174
  • Мнения: 178
Ами не е задължително да надхвърли. По курортите има хотели, в които куверт и нощувка за гост може да струва колкото само куверт в София, стига да е извън сезона им. Искайте оферти.

Иначе, ние поехме нощувките на гостите, които дойдоха от други градове - не бяха много, де - и не си бяха уредили нещо сами. Според мен обаче е абсолютно окей нощувките да не се поемат от младоженците.

# 175
  • Мнения: 1 378
Ние не сме решили все още дали да поемаме всички нощувки. Струва ми се по-редно да го направим, за да не натоварваме хората.
Но погледнато от друг ъгъл в край а сметка гостите се предполага да са най-близките хора на единия или другия и според мен тези близки хора, ако държат на теб и искат да споделят момента, това че ще си платят нощувката няма да ги спре. Ще оставят по-малко пари за подарък или няма да отидат на фризьор, гримьор и всичко останало, и пак ще намерят начин да дойдат, за да компенсират разходата. В крайна сметка ходенето на сватба не е задължение. А и при толкова хора все ще има някой, на който не му е харесало нещо.
Все пак и ние обмисляме да ги приемем, но по-всяка вероятност няма да е в същия хотел където ще е сватбата, а ще търсим по-изгоден вариант, тъй като ние трябва да настаним повече от половината гости.
И все пак, и спане като осигурим, съм сигурна, че пак ще има недоволни от едно или друго.

# 176
  • Мнения: 9 865
Да, така е, винаги ще има недоволни.
Аз предпочитам да си платя нощувката, но да избера къде да отседна.
На две сватби съм била с поета нощувка, но условията не бяха никак добри, явно е било финансово непосилно за младоженците да предложат по-добро настаняване, но и в двата случая те много държаха на това в стил "ако откажеш, ще ме обидиш".

# 177
  • Мнения: 1 756
Така е принципно. Но аз много добре помня къде са ме карали да си плащам, което говори, че хич не ми е направило добро впечатление. Конкретно за моята сватба избрах местоположение, до което да пътуват възможно най-малко от гостите. Логично е да осигуриш удобство и да си направиш финансова сметка. Това се прави още в начален стадий - първо избираш конкретно място. И все ще има недоволен го „чувам” само в този форум като собствено успокоение за направените избори. Реално, не е точно така. Хората са отишли да се забавляват, дори храната например да не е на топ ниво, но обслужването е добро ще си затворят очите. Това е само пример, мога да дам и още. Желая ви  успех с подготовката, тя поне трае повече, че в деня всичко отлита за миг Simple Smile

# 178
  • Мнения: X
Редно е младоженците да платят нощувките. Щом съм поканил хора да бият път заради мен от другия край на България е крайно неуважително да ги накарам да си плащат и нощувката. Те са ми гости, а гостът трябва да се уважава. Това означава и също, че не бих ги настанил в някоя долнопробна дупка, колкото да отбия номера. Нашето тържество беше в хотел Вега (София) и гостите от провинцията ги настанихме там - хем е по-удобно нощувката да е където е и ресторанта, хем смятам, че е достатъчно приличен, за да няма недоволни. Вярно, бяха само 10-ина стаи и разходът не беше огромен, но и повече да бяха - пак така бих постъпил.

# 179
  • Мнения: 178
Редно е младоженците да платят нощувките. Щом съм поканил хора да бият път заради мен от другия край на България е крайно неуважително да ги накарам да си плащат и нощувката. Те са ми гости, а гостът трябва да се уважава. Това означава и също, че не бих ги настанил в някоя долнопробна дупка, колкото да отбия номера. Нашето тържество беше в хотел Вега (София) и гостите от провинцията ги настанихме там - хем е по-удобно нощувката да е където е и ресторанта, хем смятам, че е достатъчно приличен, за да няма недоволни. Вярно, бяха само 10-ина стаи и разходът не беше огромен, но и повече да бяха - пак така бих постъпил.
Не знам на кой свят живееш. Отворих сайта на хотела, не просто е приличен както казваш, а е четиризвезден. Нощувката за ноември е между 52 и 72евро за стая за един човек и между 62 и 82 евро за стая за двама. Ей Богу, при положение,че обичайните куверти за София за между 50-100лв, ама по-скоро към 50, откъде-накъде ще се дават по над 100лв. на вечер за n броя гости и кой може да си позволи такова нещо с обичайна българска заплата? Повечето мои гости, които не са от София, си бяха уредили сами къде да спят. За тези, които не бяха, подсигурихме стаи, но на далеч по-приемливи цени.Аз съм ходила на сватби на приятели в чужбина и съм си плащала и престоя, и пътя. Не виждам нищо неуважително. Ами че те хората, трябва цял живот да я изплащат тая сватба, ако всички гости ги настаняват в четиризвездни хотели. Още повече, винаги има отказали се, вкл. в последния момент и поемането на нощувките много утежнява и разходи, и организация, да не споменавам и нервите, които ще изхабите. Който обича младоженците и има желание, ще намери и начин да дойде без да ви занимава с нощувките си. Аз бях дълбоко потресена от близка роднина на мъжа ми, която първо заяви че нямала възможност да дойде, после като й е казал че ще й плати пътя и спането все пак дойде и ни даде празен плик Laughing . Хора всякакви...

Общи условия

Активация на акаунт