Препоръчайте ми фирма за изработка на мебели от чам.

  • 4 324
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 12 229
Здравейте,
бих искала, ако имате скорошен опит в покупката на мебели от чам, да ми препоръчате производител или фирма, към които да се обърна за оферта.  Hug
Необходима ми е фирма, която да изработи мебели за детската стая по индивидуален проект от чам, в който има включено и падащо легло.
Мебелите са ми нужни нелакирани, но това обикновено не е проблем за фирмите.
Пратих запитвания до няколко фирми, но не знам дали заради сезона или поради друга причина, но засега нямам отговор от нито една от тях.

Това е проекта за детската стая - https://drive.google.com/file/d/0B8v0BF8uDBlBSG1WUDV6R2hOVzQ/view?usp=sharing

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Това лято сменихме всички мебели в детската с чамови. Направи ни ги една Велинградска фирма, която не помня как се казва, но имат фирмен магазин на Красно село - на ъгъла на ул. Житница и ул. Хризантема. Доволна съм, до сега мебелите не са създали проблем. Нашите са двуетажно легло, гардероб, скрин и две бюра. Цените са прилични, спазват сроковете, може да си избираш модел, цвят, със или без лак, дръжки, със или без струг... каквото искаш такова ти го правят.

# 2
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 852
Това лято сменихме всички мебели в детската с чамови. Направи ни ги една Велинградска фирма, която не помня как се казва, но имат фирмен магазин на Красно село - на ъгъла на ул. Житница и ул. Хризантема. Доволна съм, до сега мебелите не са създали проблем. Нашите са двуетажно легло, гардероб, скрин и две бюра. Цените са прилични, спазват сроковете, може да си избираш модел, цвят, със или без лак, дръжки, със или без струг... каквото искаш такова ти го правят.

За тези говорим нали ?
Скрит текст:
http://bogora.com/връзка-с-нас/мебелен-магазин-София

# 3
  • Мнения: 1 109
Привет, ето ви сайта на фирмата: www.e-mebeli.com
и магазин София, ул. "Цар Асен II" № 47

# 4
  • Мнения: 2 013
Чамът не е ли прекалено меко дърво?
 
Аз имам дюшаме от чам, което не съм махнала от сантиментални подбуди, но много лесно се драска. Просто самото дърво е много меко.

Дали наистина е подходящ за мебели?

С какъв лак смятате да лакирате чама?

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Тези са, да.
Според мен, ако не е кухня е ок. За кухня не става - влагата го скапва бързо. Но баба ми има гардероб и спалня от чам от преди 30 год и не са мръднали. А създава страхотен уют според мен. Изобщо не може да се мери с модерните боклуци от ПДЧ. Все пак мебелите не са подложени на такава експлоатация като пода.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 229
Много е мек да, но и в момента мебелите в детската ми стая са изцяло чамови и съм много доволна, не е имало проблем от това че е мек материал. Няма да го ползвам за плотовете на бюрата определено, една детска масичка изцяло от чам е цялата надраскана и с бразди.
Предпочитам чам, отколкото пдч.
Благодаря за линковете, ще им пиша.
А иначе мебелите ги минавам с масло на осмо, ето това са предишните мебели в детската -
Ще ги сменям, защото не са достатъчно функционално разпределени и няма място за бюра в този им вариант, както и е стана много тясна стаята с гардероби на едната стена
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:
Скрит текст:

Последна редакция: ср, 21 дек 2016, 15:48 от Aila

# 7
  • Мнения: 2 013
Много благодаря за отговорите и за снимките.

Специално питах за лак, защото има много добри лакове, които могат да постигнат необходимата здравина и издържливост на повърхността.

Чак накрая след като изциклиха чамовото дюшаме майсторите ми заявиха, че работят само с лакове на водна основа (защото са почти безвредни) и не работят с другият вид (забравих вече на каква основа беше, но със сигурност бяха много по-издържливи и по-подходящи). И така реално при мен и самият лак е слаб и ще трябва в определен момент да реша и това.

За старите гардероби от преди 30 години - лаковете, които са ползвали тогава са били силно отровни при нанасяне, но за сметка на това много, много издържливи. Така това може да е от лака по-скоро, не толкова от вида на материала - чам в случая - само предполагам.

А иначе и аз изобщо не обичам ПДЧ-та и подобни щуротии.

# 8
  • София
  • Мнения: 9 920
ИЗдирвам фирма за направа на спалня (от София или поне да има мостри в София). Засега, само Пирински бор имам като вариант.

 > Кои са най-безвредните лакове?
Една фирма ми предложи - еко масло... не знам какво ще рече това, не получих отговор.

Стандартно се работи с полиуретанови лакове...
Варианта с лак на водна основа е възможен, но имам един опит с такъв и знам, че лесно се драска повърхността (следи). Но засега това е варианта.

 Превръщаме жилищата си в газови камери

# 9
  • София
  • Мнения: 12 229
При мен цялата детска и паркета е с масла на осмо.
Наскоро ми попадна и от този блог български вариант на масла за обработка на мебели - https://woodcraftbg.wordpress.com/2017/01/21/%D0%BA%D0%B0%D0%BA% … %82%D0%B5-%D0%BD/
Пирински бор се оказа, че им идва прекалено сложен проекта и не могат да се ангажират да ми го направят. Само един майстор ми върна оферта за масив обаче бук, но гардероба е само 3 хил лева и предпочитам да намеря нещо по-ниско като цена. Вече втора седмица чакам оферта от друг майстор, но вече и за там се отчайвам, че ще получа оферта..
Тъй като се затопля и е време ще се заема сериозно следващата седмица отново с издирването на фирма или майстор за изработване на проекта ми.

# 10
  • София
  • Мнения: 9 920
Хмм, доста интересно. Това търсех!!!  Hug
Ваксата от карнауба, която е най-твърдата естествена вакса заздравява допълнително третираните повърхности и придава блясък.
Скрит текст:
1. Вакса от пчелен восък с варено ленено масло и борово масло.  Подходяща за поддържане на всички видове кухненски прибори и съдове от дърво, както и на всички видове мебели и подове от дърво. Подхранва и полира дървото. Цена за опаковка от 250 мл – 20 лв.

2. Твърда вакса с карнауба (интериор). Съдържа чист пчелен восък, вакса от карнауба, натурално варено ленено масло, кокосово масло, ментово масло, орехово масло и борово масло. Това е изключително богат микс от масла и вакси, който подхранва, почиства, възстановява и защитава всякакви дървени повърхности. Изключително подходящ за дървени подове, плотове, мебели от дърво и други повърхности подложени на износване. Тази вакса има уникален аромат комбиниращ уханието на пчелния восък, боровото масло и ментата. Тя е прекрасен избор за натурално финиширане на нови мебели и изделия от дърво, както и за поддържане и освежаване на стари. Уникалното при тази вакса е че работи също толкова добре и за кожа  и всякакви изделия от естествена и изкуствена кожа, както и за лакирани и пластмасови повърхности. Сместа защитава дървените повърхности и кожата от вода, като може да се използва за импрегниране на обувки и платове за повишаване на тяхната влагоустойчивост и непромокаемост. Ваксата от карнауба, която е най-твърдата естествена вакса заздравява допълнително третираните повърхности и придава блясък. Полира се с вълнен парцал след изсъхване. Ще се изненадате колко добре тази вакса работи също и за таблата на автомобили. Цена за опаковка от 250 мл – 25 лв.
5. Натурално варено ленено масло. Лененото масло е използвано за защита и финиш на дървени изделия и повърхности от хилядолетия. То не гранясва и има много добри защитни и подхранващи свойства. Проблема е че пресованото ленено масло се води от несъхнещите масла и ако го нанесете в натурален вид (например ленено масло на Балчо от супермаркета) то няма да иска да изсъхне в продължение на дни, а може и повече от седмица да продължава да цапа. Това е причината големите производители да добавят така наречените сикативи. Те са химически изсушители, които правят лененото масло да съхне бързо. За съжаление сикативите съдържат тежки метали и са много токсични. Традиционния начин за подобряване на изсъхваемостта на лененото масло е чрез продължителна термична обработка или „варене“. Това е и причината на етикетите на много от продаваните в търговската мрежа ленени масла да пише думите „варено ленено масло“ или Boiled Linseed Oil. Само, че този термин се използва чисто образно, защото тяхното масло не е наистина варено, а е с добавени сикативи. От много години ние сме искали да намерим истинско варено ленено масло и за щастие най-после го намерихме. Лененото масло което продаваме е напълно натурално без добавени сикативи (което си личи и по натуралния му и естествен мирис), като е било термично обработено с цел подобряване на изсъхваемостта. Нашето ленено масло съхне бързо и точно както нашия байц не съсипва четките ако не ги измиете след употреба. Можете да ползвате същата четка в продължение на месеци, без да я миете и без да се съсипе. Разбира се е препоръчително поне веднъж седмично четката да се вчесва и почиства за да не се деформира. Цена за 1 литър 15 лв, цена за расфасовка от 2 л  28 лв, разфасовка от 3 л – 40 лв

https://woodcraftbg.wordpress.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83 … 0%BA%D1%82%D0%B8/
Втората вакса с карнауба ме грабна. Понеже предната ми спалня (от широколостна дър-на с фурнир) я байцвах и после с лак на водна основа... еми от най-малкия удар се надираше.
Дали има снимки - мнго ли лъщят?

Май байца и ваксата сам ще си ги нанасям, стига да се навият от фирмата производител... деда ги знам как ще я нанесат.

Как да преценя какъв байц да купя, за чамова дурвесина - искам да е с по-плътен цвят (елша примерно)


ОСМО са доста по-скъпи. Имат ли сикативи?
 Aila. какъв е този гардероб?  newsm78 Аз се заглеждам по тези с плъзгащи (160-180 х 240см), но и под 400лв не съм срещал (пдч). Там едва ли ще се напъна за чам ли друг вид.

# 11
  • София
  • Мнения: 12 229

Втората вакса с карнауба ме грабна. Понеже предната ми спалня (от широколостна дър-на с фурнир) я байцвах и после с лак на водна основа... еми от най-малкия удар се надираше.
Дали има снимки - мнго ли лъщят?   
Май байца и ваксата сам ще си ги нанасям, стига да се навият от фирмата производител... деда ги знам как ще я нанесат.
- Аз сама си омаслявах с бяло масло на осмо цялата детска стая. Въпросното масло не лъщеше, подът е с мат осмо, но имаше и по-лъскав вариант.


Как да преценя какъв байц да купя, за чамова дурвесина - искам да е с по-плътен цвят (елша примерно) - Може би трябва да пишете на тези от блога. За осмото няма никаква защита като твърдот моесто осмо, което съм ползвала. Дори и да се удари и да стане дупка, лекичко го мацвам с бяло масло и почти не си личи. Единствено на една масичка малка от чам не ми хареса как всичко се надра за отрицателно време, но за мебелите не ми пречи


ОСМО са доста по-скъпи. Имат ли сикативи? - Не разбирам въпроса
 Aila. какъв е този гардероб?  newsm78 Аз се заглеждам по тези с плъзгащи (160-180 х 240см), но и под 400лв не съм срещал (пдч). Там едва ли ще се напъна за чам ли друг вид.

# 12
  • София
  • Мнения: 9 920

ОСМО са доста по-скъпи. Имат ли сикативи? - Не разбирам въпроса
 Aila. какъв е този гардероб?  newsm78 Аз се заглеждам по тези с плъзгащи (160-180 х 240см), но и под 400лв не съм срещал (пдч). Там едва ли ще се напъна за чам ли друг вид.


Скрит текст:
Натурално варено ленено масло. Лененото масло е използвано за защита и финиш на дървени изделия и повърхности от хилядолетия. То не гранясва и има много добри защитни и подхранващи свойства. Проблема е че пресованото ленено масло се води от несъхнещите масла и ако го нанесете в натурален вид (например ленено масло на Балчо от супермаркета) то няма да иска да изсъхне в продължение на дни, а може и повече от седмица да продължава да цапа. Това е причината големите производители да добавят така наречените сикативи. Те са химически изсушители, които правят лененото масло да съхне бързо. За съжаление сикативите съдържат тежки метали и са много токсични. Традиционния начин за подобряване на изсъхваемостта на лененото масло е чрез продължителна термична обработка или „варене“. Това е и причината на етикетите на много от продаваните в търговската мрежа ленени масла да пише думите „варено ленено масло“ или Boiled Linseed Oil. Само, че този термин се използва чисто образно, защото тяхното масло не е наистина варено, а е с добавени сикативи.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 229
Доколкото виждам от информация за състава примерно Product information: Wood Protector имат
http://www.osmoaustralia.com.au/uploads/Products/product_8/Produ … nformation-4.pdf-
Цитат
Ingredients
Base: natural vegetable oils and waxes (sunflower oil, thistle oil, carnauba and candelilla wax,
paraffines)
Additives: water-repellent additives, siccatives (drying agents)
Solvents: disaromatized white spirit - (benzolefree in compliance with purity demands of the
European Pharmacopoeia)

Честно казано навремето друго по-натурално и лесно за използване масло не открих. Не съм сигурна дали всички масла имат тези изсъхващи елементи. Към момента все още не съм решила дали отново да сме с осмо стига да намеря кой да направи мебелите или да пробват тези българските. Трябва ми освен бяло обаче и синьо и лилаво. За осмото открих, червено и синьо и мога да постигна лилаво, но за българските така и не успях да получа каталога, които се опитаха да ми пратят и ще се наложи отново да им пиша.

# 14
  • София
  • Мнения: 12
Знам че темата е стара, но излиза в първите резултати от гугъл, затова искам да споделя скорошен опит с Пирински бор, който е решил да пазарува от там, да внимава!

След чакане повече от месец за кухненска маса и столове, след десетина позвънявания за информация на поръчката, стана ясно че столовете не могат да бъдат изработени. Никаква обратна връзка и заинтересованост за клиентите. НЕ препоръчвам на никой да пазарува от пирински бор. Изключително неприятно преживяване.
Ревютата са били добри преди 3-4-5 години, ясно след увеличаване на клиентите/поръчките качеството е занижено доста, така де, след 40 дни чакане ми казват че имало технически проблем с изработката на столовете?! Не се ли е разбрал този технически проблем по време на този период? Защо комуникацията беше едностранна, тест - на 8 мои позвънявания се връщат 2, като разбира се обещанията за обратна връзка бяха след всяко мое позвъняване.

Общи условия

Активация на акаунт