Фенове на Тери Пратчет- да се преброим - 4

  • 58 625
  • 481
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 18 112
 Какво става с ОВчарската корона? излезе ли и още се чака?

на мен любимият ми герой е  Смърт (и особено се радвам когато участва Сюзън), но някои герои като Леля Ог или Сам Ваймс също ме кефят максимално. За сметка на това Баба Вихронрав жестоко ме дразни.

# 76
  • Мнения: 36 482
Четох в някакво интервю, че според самия ТП, Баба и Сам Ваймс имат много общи черти. Сега търсих някакво инфо за Овчарската корона, но като че ли я няма на български все още (скапано издателство)... Намерих интересен спойлер - за тези, които знаят какво се случва накрая - оказва се, че не е точно така, просто Пратчет не е имал възможност да допише финала; но след като Геймън разкрива тази информация, ще я приема като канон Wink
http://www.telegraph.co.uk/books/authors/terry-pratchett-wanted- … -shepherds-crown/

# 77
  • NE
  • Мнения: 10 999
Ау, Баба Вихронрав ме е кефила най-много. Не ми хареса тази нежност с бялото коте, иначе е пич отвсякъде. В комбина с леля Ог направо ми пълни душата.
Сюзан и Смърт също са ми любими персонажи.

# 78
  • Мнения: 9 687
Ако не се лъжа, баба Вихронрав се погрижи за котете, ама така, че да не бие на очи Simple Smile.

Последна редакция: чт, 13 юли 2017, 13:37 от Windekind

# 79
  • София
  • Мнения: 17 592
Котето се казва Ти

# 80
  • NE
  • Мнения: 10 999
Вярно, че така беше. Грибо обаче си остава най-най котка в Света на диска.

# 81
  • Мнения: 18 112
Ау, Баба Вихронрав ме е кефила най-много. Не ми хареса тази нежност с бялото коте, иначе е пич отвсякъде. В комбина с леля Ог направо ми пълни душата.
Сюзан и Смърт също са ми любими персонажи.

ами не мисля. Ваймс е твърд пазител на закона, дори ако трябва да обесят някога
Скрит текст:
(Карсър например
). Баба Вихронрав е твърд противник на смъртните присъди,
Скрит текст:
дори за Лили Вихронрав не избра такъв край.
Действа според традицията, а не според закона, и не уважава никак правилата на другите. Има няколок случая където се опитав да хитрува пред Смърт.
Освен това не си спомням Ваймс да е навредил на някой друг стражник, но има не един и два случая Вихронрав да навреди на друга вещица, мъчейки се да покаже превъзхоство.
Да не говорим, че тя най-често използва главознание което си е просто една шмекерия, докато Ваймс се уповава на фактите. трудно ми е да харесам Баба заради стила й - заядлива е и не се съобразява с правилата на другите, а всичко нагажда към себе си  -точно опратното на герои като Смърт или Ваймс, които живеят заради спазването на правилата.

В сравнение с Баба,
Леля Ог ми е много забавна - винаги има отговор за всичко, винаги е готова с мъдрост от живота, даволита, приятелски настроена, купонджийка, тя е всичко което Баба Вихронрав не е.

ето ви няколко мъдри слова от леля Ог

"
Скрит текст:
Аз все пак съм най -главта вещица - каза Баба Вихронрав.
- Ей - сепна се Леля ОГ - Есме, сред вещиците няма по-главни и най-главни"


 
Имаме каквото Баба няма — заяви Леля.
— Например? — попита Агнес.
— Маграт си има бебе, аз нямам задръжки.
Лельо,
Скрит текст:
никой не организира тълпа — прояви наивността си Агнес. — Тя се събира от само себе си.
Очите на Леля блеснаха.
— В нашия край живеят седемдесет и девет юнаци с фамилията Ог. Няма начин да не се съберат от само себе си.
Спря поглед за миг на същинската галерия от портрети, после свали единия си ботуш и заудря по стената. След секунди трясна врата и някой мина край прозореца.
Джейсън Ог, ковач и старши по ранг сред мъжете в рода Ог, надникна в кухнята.
— Какво, мамо?
— Една тълпа ще се събере от само себе си и ще нападне замъка след… да речем, след половин час — осведоми го Леля. — Кажи на хората.
— Добре, мамо.
— И предай на всички, че не ги задължавам, разбира се — добави Леля.


Скрит текст:
Добре, мамо. Ще им предам, че си казала да не идват, ако не искат.
— Умно момче.
— Факли ли да носим или… сещаш се, коси, вили и тояги?
— Туй е труден избор. Ама за всеки случай носете от всичко по малко.
— Мамо, а таран да стъкмим ли?
— Ами-и… май ще минем и без таран.
— Чудесно! — промърмори Маграт. — Все пак говорим за моя параден вход.
— Мамо, а какво да викат хората?
— О, каквото им падне.
— Нещо да мятаме ли?
— Тоя път само камъни — реши Леля.
— И да не са големи! — намеси се Маграт. — Част от зидарията около портата е доста крехка.
— Ясно, значи нищо по-твърдо от варовик и пясъчник, запомни ли?

Скрит текст:
Лельо… — промълви Маграт, когато Джейсън излезе тичешком.
— Кажи, миличка.
— Преди два-три месеца Верънс искаше да въведе мито върху износа на алкохол и в двора на замъка се събра многолюдна тълпа да изрази несъгласието си. А той се примири: „Е, щом такава е волята на народа…“
— Ами тъкмо такваз си беше волята на народа — увери я Леля.
— О-о… Ясно. Добре. Joy

# 82
  • Мнения: 36 482
Зависи какво разбираш под това "да навреди". Аз не си спомням нито един случай - значи съм го възприела като закачка, не като навреждане.
Лили Вихронрав умря - това, че се е изгубила в огледалото е същото като смърт, дори по-лошо.

От един момент нататък, Сам Ваймс живее с "демон" вътре в себе си (Призоваващият мрак - нали така се казваше?) и понякога дори трябва да се контролира, за да не види сметката на някого.  Стражниците са му като клас (т.е. ученици), не са му конкуренция - няма защо да им наврежда. Всъщност, той е доста мекушав по отношение на убиването - Гилдията на убийците непрекъснато му праща хора, които да го довършат, а той им залага капани, които да ги унизят, но не и да ги убият.
 

# 83
  • Мнения: 35 961
вещиците са екип - всяка с ролята си, допълваща другите две, без да се конкурират - за това сравнението на Баба и Леля е ненужно

прочетох "Дългата земя" - не е Пратчет, но не е лоша
мудничка е, но в последната й част се случват доста неща, а краят е много отворен, чакам "Дългата война"
гледам на нея като на една нелоша фантастика и съм любопитна за развитието

# 84
  • Вестерос
  • Мнения: 38 249
Е стига де!!! Мерси , че казахте кой е умрял в последната книга :гневно човече:..............................................

# 85
  • Мнения: 35 961
кой е умрял в последната книга? не видях някой да е писал подобно нещо

# 86
  • Под Слънцето
  • Мнения: 3 752
Коя последна книга? Кой е умрял?  В мойта махала явно темата е друга, та не успявам да открия отговор....

# 87
  • Мнения: 18 112
 Тиф вероятно има предвид, че  Петя Спомена,  какъв бе края на Лили вихронрав, без да слага спойлер.

 
Скрит текст:
не, не умря - бих се радвал ако беше умряла, ама това което й направи Баба бе по-лошо от смърт.  унищожи й съзнанието,[ вкара я в умствена кома.
Освен това не става дума Баба да е навредила само  на Лили вихронрав,  не е зле да си спомним
Скрит текст:
за  Госпожа Гогол - това си беше нейният град  и нейната дъщеря, нейният мъж и бе чакала 20 г, да не говорим че помогна на Баба и Леля ОГ, а как Баба дойде и отказа  да живее по нейните правила; нещо повееч  - взе да й нарежда;нещо повече -  дори я нарани.  не мога да си представя, че някоя вещица ще дойде в Ланкър и ще нарежда на Баба какво да прави;. хайде да не си спомняме как пострада и Диманада, след като я предизвика. А Баба никога не дава някоя друга вещица да стане първа  в нищо, въобще не е забавно, по-скоро е гаднярско.

Ваймс гледа на Стражата не толкова като на клас ученици, колкото като баща на децата си.
Скрит текст:
Точно последните книги където в него се всели демон, винаги съм ги смятал за мноог изсмукани от ръцете на Пратчет, защото реалон вече той имаше един демон в себе си - алкохола, и успяваше да го държи под похлупак. Първите книги  на Стражата наблягат на упоритостта и неподкупността на Ваймс

Ваймс трябва да се контролира за да не види сметктата на някого и в по-ранните книги, където демонът го няма -
Скрит текст:
например В Петият слон убива брата на Ангуа при самозащита, а в  Нощна стража е на ръба на убийството на Карсър. Както отбелязва за него лейди М.  " Ваймс е от хората които обичат да държат пуловера наобратно. Той е един много гневен  човек"

А как Баба си менти Смърт не е истина -
Скрит текст:
веднъж ще го заплаши, че ще му строши капачката на коляното - абсурдно обяснение, защото Смърт е безсмъртен, и  в Жътварят за първи път изпитав болка, като става смъртен; ту ще го мами на карти - сякаш Смърт не знае предварително ходовете на всекиго; ту пък запрещва входа на другия свят, който не е изход, за да може пак да си излеез оттам - лично мен много ме дразни, че правилата не важат за нея, а само за другите.

# 88
  • Мнения: 35 961
Цитат
А Баба никога не дава някоя друга вещица да стане първа  в нищо, въобще не е забавно, по-скоро е гаднярско.

естествено, че няма да допуска някоя друга да мине преди нея  Rolling Eyes
кое му е гаднярското не разбирам
и Патрицият не допуска някой да е по- от него, но понеже е мъж, става - така ли?

# 89
  • Мнения: 18 112
 Патрицият го прави с финес. Ако не си забелязала той винаги ти казва - имаш избор * (въпреки че изборът е фиктивен) или пък надълго и нашироко ти обясняав мотивите си.  Не че й той ми е сред най-любимиет герои, особено като вземе  дългата сопа но е класи над Баба.
Любимите ми герои са тези които се подчиняват на правилата - Смърт и Ваймс.
няма нищо общо с пола, например много харесвам Леля ОГ и сюзън, но леля Ог никога няма да седен да ти се зъби и да ти казва какво да правиш, дори да не го искаш.

Сюзън например живее по  определени правила - правилата на здравомислието (въпреки че понякога ги нарушава все пак е внучка на Смърт), Смърт - по смисъла на правилата на това че е един обикновен изпълнител. "
Скрит текст:
Никога корона - само жътва"
. А пък Ваймс буквално живее заради закона.

докато в "захапи за врата", Баба признава пред Могъщ Овес, че не може да диша правилата.


*
Скрит текст:
Зад креслото му имаше двама облечени в черно мъже. Не беше кой знае колко изискано черно, а по-скоро от онзи вид черно, носено от хора, които не искат да личат разни отличителни белези. Изглеждаха почти като чиновници, поне докато не срещнеш погледа им. Те не помръднаха, когато Олян отиде до вратата, която, както му беше обещано, действително си беше там, и я отвори много предпазливо. Зад нея нямаше нищо, в това число под. Като човек, който не оставя непроверени възможности, той извади от джоба си каквото беше останало от лъжицата и го пусна. Мина доста време преди да чуе дрънченето.
Тогава той се върна в креслото и рече:
— Перспективата за свобода, а?
— Именно — подтвърди Лорд Ветинари. — Винаги има избор.
— Имате предвид… че бих могъл да избера сигурната смърт ли?
Все пак и това е избор — каза Ветинари.
Пощоряване

Последна редакция: пт, 14 юли 2017, 09:37 от Джон Сняг

Общи условия

Активация на акаунт