Майчинството счетоводно-72

  • 64 434
  • 767
  •   1
Отговори
# 720
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Здравейте на 30.04 ми изтича майчинството. На 1.05 трябва да съм на работа. Днес говорих със " любезната" счетоводителка на фирмата и ми каза че имам 64 дни отпуск за минали години т.е до 2016. Малкия не е приет на ясла все още  и ще си ги ползвам. Въпроса ми е от кога мога да използвам и отпуската за 2017( 20 дни)? Трябва ли да имам отработени дни след майчинството за да ползвам платен отпуск? И на каква база ще се изчисли заплащането на тази отпуска. Благодаря момичета Simple Smile

По всяко време от 2017, когато ти бъде разрешен. Няма нужда да има отработени дни. Заплащането е на база предходен месец, в който има отработени поне 10 дни.

Приятелка   има  казус:
При два трудови договора  ( един основен  на 8ч и  допълнителен на 4 ч)  , може ли  при навършване на 2 г.  на детето           - по основния договор да  се излезе в неплатена отпуска , а по допълнителния  втори трудов договор  -да се върне майката  на  работа - може   и има ли значение дали детето ще тръгне или не на ясла  ?  - не, нямаИ хипотетично , ако се наложи  болничен за гледане на друго дете  - дали ще има право да  ползва  болничен ? - да, може


Здравейте, ще подавам декларация за допълнителни доходи. От една година съм в майчинство. Взех служебна бележка от работата ми, но не е  като в предишните години. Трябва ли да вадя някаква бележка и от НОИ? Или майчинство не се облага?

Обезщетенията са необлагаеми.

# 721
  • Мнения: 962
Здравейте !
Искам да попитам , сега съм на срочен дог.  шефовете каза че няма да ме махнат заради бременнота и да си излизам в болничен постоянен.... Въпроса ми е -договора автоматично ли става постоянен...като минат 6м изпитателен срок . И задължително ли е да съм на пост.тр.дог. като изляза в майчинство ,живот и здраве ...

# 722
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Здравейте !
Искам да попитам , сега съм на срочен дог.  шефовете каза че няма да ме махнат заради бременнота и да си излизам в болничен постоянен.... Въпроса ми е -договора автоматично ли става постоянен...като минат 6м изпитателен срок . И задължително ли е да съм на пост.тр.дог. като изляза в майчинство ,живот и здраве ...

Щом си в болничен изпитателният срок не тече. С изтичане срока на договора той автоматично се прекратява.  Peace

# 723
  • Мнения: 962
 Lady Brinne    т.е. трябва задължително да съм на постоянен трудов договор ..  така ли ...

# 724
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Lady Brinne    т.е. трябва задължително да съм на постоянен трудов договор ..  така ли ...

Или поне срокът на договора да е до момента, в който ще ползваш отпуск за бременност, раждане и гледане на дете.  Peace

# 725
  • Мнения: 962
 Lady Brinne   bouquet благодаря

# 726
  • Мнения: 35 110
Бихте ли ми казали как е най- добре да се информира работодателя за това, че съм бременна. Работя в държавна институция. Дали е необходимо да представя документ от гинеколог? Да изискам ли служебна бележка от наблюдаващия ме лекар и да я предам за входящ номер?

# 727
  • Мнения: 1 501
Попълни си един документ по образец и го занеси на работодател да уведомиш.
http://www.viemaconsult.com/Uvedomlenie_chl_313_KT_nalichie_na_b … nnost_invitro.pdf

# 728
  • Мнения: 35 110
Попълни си един документ по образец и го занеси на работодател да уведомиш.
http://www.viemaconsult.com/Uvedomlenie_chl_313_KT_nalichie_na_b … nnost_invitro.pdf

Супер!Много благодаря!!

# 729
  • Мнения: 80
Здравейте,бих искала да попитам ,дали се подават някакви документи за майчинство за 1 година само ако взимам и за 2 също?От кой се подават и къде?Разбрах че имало и краен срок ,какъв е?

# 730
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Здравейте,бих искала да попитам ,дали се подават някакви документи за майчинство за 1 година само ако взимам и за 2 също?От кой се подават и къде?Разбрах че имало и краен срок ,какъв е?

 newsm78

Почти нищо не разбрах.
Имате ли трудов договор или сте осигурена на друго основание?

# 731
  • Мнения: 30
Здравейте, бих искала да попитам кога би трябвало да се изплати 14 дневен болничен, който обхваща част и от март и от април. Само кога е подаден от работодателя ли има значение? Или трябва да изтече месеца, за който се отнася?

# 732
  • София
  • Мнения: 874
Здравейте, искам да попитам при взет болничен по време на бременност (180-те дни на които имаме право), и примерно ме осигуряват на 1000 лв, и до този момент след облагане съм взимала 800, болничният на колко ще ми възлиза? Знам, че е 80% от облагаемия доход, това означава ли 800 лв (80% от 1000), които като обложат, ще останат 640? Благодаря предварително

# 733
  • Мнения: 35 110
Здравейте, бих искала да попитам кога би трябвало да се изплати 14 дневен болничен, който обхваща част и от март и от април. Само кога е подаден от работодателя ли има значение? Или трябва да изтече месеца, за който се отнася?
Моят болничен за периода 15-24.03 ми бе изплатен вчера.

# 734
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 392
Здравейте, бих искала да попитам кога би трябвало да се изплати 14 дневен болничен, който обхваща част и от март и от април. Само кога е подаден от работодателя ли има значение? Или трябва да изтече месеца, за който се отнася?

Има значение кога е подадена информация от работодателя и да е изтекъл периода на самия болничен.  Peace

Здравейте, искам да попитам при взет болничен по време на бременност (180-те дни на които имаме право), и примерно ме осигуряват на 1000 лв, и до този момент след облагане съм взимала 800, болничният на колко ще ми възлиза? Знам, че е 80% от облагаемия доход, това означава ли 800 лв (80% от 1000), които като обложат, ще останат 640? Благодаря предварително

Зависи от осигурителния доход за предходните 18 месеца, но не може да надвишава средния нетен осигурителен доход.

Общи условия

Активация на акаунт