Бихте ли помогнали на близък или приятел безусловно?

  • 12 657
  • 129
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 414
Помагала съм безусловно, никога не съм търсила изгода, и бих помогнала безусловно пак. Когато с каквото мога - с пари, с време, с храна, не го правя от корист и да си чеша егото, така го усещам.

# 16
  • Мнения: 5 998
Въпрос към авторката: Какво да разбираме под безусловно?

# 17
  • Мнения: 5 552
Въпрос към авторката: Какво да разбираме под безусловно?
Аз го разбирам като "за каквото и да е" и не не бих. Дори и на децата си. Има ситуации, в които трябва да си изсърбаш попарата.

Ако говорим за някаква отплата бих го нарекла по-скоро платена услуга отколкото помощ.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
Помагала съм безусловно, никога не съм търсила изгода, и бих помогнала безусловно пак. Когато с каквото мога - с пари, с време, с храна, не го правя от корист и да си чеша егото, така го усещам.

   Може и да греша, но аз разбирам по малко по-различен начин въпроса, заложен в заглавието на темата. Авторът пита не дали помагаме на приятелите си "безусловно", в смисъл на – "нетърсейки никаква лична изгода и дивиденти", а "безусловно", като синоним на "винаги и на всяка цена", "без изключение", "без отказ", "по императивен и недвусмислен начин", "за всичко и по всяко време". Та, в този ред на мисли, резонно отговорих с "НЕ". Peace

# 19
  • Мнения: 5 998
BacuTy Peace

Все повече старая да помагам и да се интересувам само от хората, от които получавам същото. След редица разочарования през годините гледам да не се раздавам за всеки и на всяка цена.
Колкото до децата, нямам все още, и не мога да кажа как бих се постъпила. Но поне за момента съм на мнение, че искам да ги възпитавам като самостоятелни и отговорни хора, и ако това означава понякога сами да ги оставям да се оправят с кашите си, значи ще го правя. Whistling

# 20
  • Мнения: X
Авторът пита не дали помагаме на приятелите си "безусловно", в смисъл на – "нетърсейки никаква лична изгода и дивиденти", а "безусловно", като синоним на "винаги и на всяка цена", "без изключение", "без отказ", "по императивен и недвусмислен начин", "за всичко и по всяко време". Та, в този ред на мисли, резонно отговорих с "НЕ". Peace
Точно така го разбрах и аз, а не дали бихме помогнали на човек да пресече улицата, какъвто пример беше даден по-горе.

# 21
  • Мнения: 12 473
Да де - ако приятелката ми звънне в 3 през нощта и ме помоли да й помогна да зарови трупа някъде. Peace

# 22
  • Мнения: 9 052
На роднини да. Не вярвам някой да може да остави родителите си, ако не покриват условия ...
На приятели зависи. Ако ми е интересно и не ми представлява проблем или неудобство, да .
Ако за мен има негативи, но за други от семейството ми няма, то преценявам до каква степен ще е от полза и доколко е важно и ако мога да съм сействително от полза помагам  . Ако за някой от семейството ми има негативи , то си гледам семейството първо. Ако няма , но и виждам , 4е няма да мога да помогна както трябва. Т.е. само ще се губи време и усилия също отказвам.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 15 553
На роднини да. Не вярвам някой да може да остави родителите си, ако не покриват условия ...

   О, много зависи кои и какви роднини. С голяма част от представителите на "родата" си не поддържам никак топли отношения. Според мен, в най-близкия семеен кръг попадат съпруг / съпруга, деца и родители. Като, разбира се, и тук има почва за условности...

# 24
  • Мнения: 38
Разбира се.Хората трябва да си помагаме.

# 25
  • Мнения: 9 052
The Black Cat от настояща позиция може мнението да е едно, но ако нещата се изменят то може да се измени.
Условностите също.

# 26
  • Мнения: 4 133
Ама аз не мога да разбера как бихте поставили условия, за да помогнете на някого? Дайте ми пример на условие. Защото много зависи от ситуацията, има ситуации, в които просто няма време или начин да се поставят условия....

# 27
  • Мнения: 9 052
Ама аз не мога да разбера как бихте поставили условия, за да помогнете на някого? Дайте ми пример на условие. Защото много зависи от ситуацията, има ситуации, в които просто няма време или начин да се поставят условия....

Ами ето ти пример с реална ситуация: уикенд, голям дъжд , на приятелката те4е покрива и то не малко ... Тя решва да се покатери да си го оправя сама, ти предлагаш ли помощ и каква и при какви усовия? Или безусловно се ка4ваш на покрива и запо4ваш да премяташ керемиди?

Друг пример : решава дружката да прави празник и да пе4е агне на двора на жарава- голяма хамалогия . Ти предлагаш ли всяка помощ или казваш : Аз мога да ти помогна със салатите и други неща , но агне не мога да пека ....

Друг пример: дърлите се с родители и пр. , но единия умира другия остава сам и не се орпавя с 1 пенсия ... а и за някои неща има нужда от кола, от от някой по-млад и силен 4овек ... какви условия поставяш тук?

# 28
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Аз го разбирам като "за каквото и да е" и не не бих. Дори и на децата си. Има ситуации, в които трябва да си изсърбаш попарата.
И аз така го разбирам и подкрепям мнението. Какво значи, че безусловно ще подкрепите децата си? Ами ако едното, вече пораснало, реши да развива бизнес и ви помоли за начален капитал да заложите жилището си? Ще го направите ли? Аз не бих. Примерно. Ако пък не е детето ми, а приятел, колкото и добър и близък да ми е направо ще се изсмея. И за други примери мога да се сетя.
Ако авторът има нещо друго предвид нека да го уточни.

# 29
  • Варна
  • Мнения: 36 605
Ето, и аз давам съвсем реална ситуация. Мъжът ми наскоро си купи кола. Част от нея беше финансирана с пари назаем. Аз казах, че ще помогна с изплащането на някои от вноските, ако той се съгласи да снижи малко критериите си за избор на кола и избере малко по-евтина с идеята вноските да са поносими за семейния бюджет. Така всички бяхме доволни, а условия има. И това е мъжът ми, един от най-близките ми хора все пак. За безусловна помощ - на никой.

Общи условия

Активация на акаунт