Имат ли 10-годишните ви деца домашни задължения и какви са те?

  • 31 047
  • 245
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 4 401
Това сме го минали.
Храна си топли в МВ.
Умее да се храни с нож и вилица, но такива за хранене. Те са различни от кухненските
Сгъва и прибира дрехи.
Отсервира .
Питам какво следва защото се оказа че съм отгледала принцеса?


# 226
  • Мнения: 47 982
Тогава защо мислиш, че не би се справила с нож или ренде?
Нека ти помага с готвенето под твой надзор. Без задължения, просто готвите заедно
Моите деца имат малко задължения по дома, по-скоро помагат с каквото има за вършене на момента. Това включване миене на зеленчук и рязане, сервиране, миялна-пералня-подочистачка, боклук, грижи по котката, сервиране, разтребване.

# 227
  • Мнения: 4 841
Е хубаво де, това дете с ножица не реже ли, не апликира ли, с ножче за пластилин не е ли рязало, с нож и вилица не се ли храни? На 10 години да е чак толкова като принцесата с вретеното - направо невероятно звучи. На рендето пък какво му е? Елементарна моторика се изисква, даже не е необходимо да е "фина". А и има рендета с предпазни шапчици.

Според мен домашните умения се усвояват не след "Я ела сега тука да те науча да ...", а подражателно в процеса на самото ежедневие. Майката реже с големия нож, детето на столче до нея реже с малко ножче. Заедно бъркат тесто. Заедно оформят кюфтета или топчета за супа. Заедно зареждат пералнята и си говорят за програмите...
Това са супер ценни моменти - хем приятни, хем полезни. Има толкова неща, които децата могат да правят още от три-четири годишни - да белят сварени яйца, да белят печени чушки, да декорират сандвичи. Не виждам смисъл децата да се държат далече от ежедневните дейности на семейството до такава степен, че да трябва да усвояват елементарни неща после като някакво свръх-достижение.

# 228
  • Мнения: 4 401
Тогава защо мислиш, че не би се справила с нож или ренде?
 
Докато я гледах как изпуска черупките в купата ....и как ги гони....били хлъзгави Sad.
да белят сварени яйца, да белят печени чушки.

Пълна трагедия.
Може би трябва да потърся някакъв малък тъп нож и да и дам да реже нещо по меко да свикне.
Ползвала е само безопасни детски ножици.
Сварените яйца са идея. Мерси на всички!
Очертава се лятото да е забавно. Grinning

# 229
  • Мнения: 19 296
Моята също е на 10 и не съм й давала да рендосва зеленчуци. Не е проявявала и желание, а аз не съм се сещала. Иначе си маже филии, реже кашкавал, сирене.
Понякога готви някакви нейни си манджи за забавление, при които реже зеленчуци на едри шайби. Това го слагам в графата ти се учиш да готвиш, ние да ядем, а цапаницата е ужасна. Хич не ми е забавно, но гледам да не секвам ентусиазма.
Изобщо не виждам кое й принцеското на девойката на Мамари.

Едит: мъфини също е правила. Яйцата ги чупя аз, защото не може.

# 230
  • Мнения: 47 982
Просто отначало излезе, все едно съвсем нищо не може
А защо не наблегнеш на други неща, например почистване и т.н. И задължително поне по 2-3 пъти заедно, за да види как става действието

# 231
  • Мнения: 19 296
И аз мисля, че почистване, подреждане, организиране на домашните, училищните задължения и т.н. са по-важни от готвенето.

# 232
  • Мнения: 4 401
Почистването на нейната стая и е задължение от 7г.
Аз пера само  пердета,мия прозорец,сменям чаршафи и пускам прахосмукачка.
Време е да мине на друго стъпало, но осъзнавам че си има рискове (порязване, или да се опари или да ми счупи нещо )
Все щети ,които трудно бих преглътнала.
И аз мисля, че почистване, подреждане, организиране на домашните, училищните задължения и т.н. са по-важни от готвенето.
Kaзах си ваканция сега е момента.Бързам ли?

Последна редакция: чт, 25 май 2017, 13:28 от mamamari

# 233
  • Мнения: 16
Аз също съм положила задължението за чистота и ред в стаята още от 7г.В момента е на 9г. и допълнително изисквам да помага в сервиране и отсервиране на масата,хвърляне на боклук,пазаруване на (на леки и малки неща предимно),поливане на цветя,помага,макар и не с голяма охота и в занимавките на малкото си братче и с най-голям кеф се вкл. в приготвянето на вечерите.Училищните задължения си вървят паралелно и мога да кажа,че поне при нас всичко се съвместява отлично.Колкото повече едно дете е активно в домакинството и в сем. ангажименти,толкова по-уверено и значимо е то.Важното е да не е на сила.

# 234
  • Мнения: 71
Чyдестно е детето да се включва и да помага в кухнята-готвенето .Естествено , не като  задължение или заповед, а да помага така детето се чувства полезно а е и забавно.

# 235
  • Мнения: 71
Здравей те момичета знам че тук не е темата но не намери такава.Искам да ви питам за капки за уши.Ако може да ми препоръчате туй като не живеем в Бг. и тук в Англия не продават свободно в аптеките.

# 236
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Здравей те момичета знам че тук не е темата но не намери такава.Искам да ви питам за капки за уши.Ако може да ми препоръчате туй като не живеем в Бг. и тук в Англия не продават свободно в аптеките.

Отипакс

# 237
  • Мнения: 71
Благодаря ти, Глухарче 👍

# 238
  • Мнения: 3 091
Когато дъщеря ми беше на 6, веднъж се прибра от училище и заяви, че сме най-добрите родители! На въпроса защо мисли така, отговорът беше, че не сме я били карали да работи. Имаше предвид домакинските задължения.

А иначе си оправя леглото, слага дрехите си за пране, за подреждането нямам особени успехи. Много обича да ми помага при готвене. Изхвърля боклука. Понякога сама си прави закуска.
Моята майка не ме е карала да имам домакински задължения. не останах неорганизирана или ненаучена, затова не настоявам за особена ангажираност Wink По-скоро разчитам на интерес и желание да помогне.

# 239
  • Мнения: 3 480
Моята майка не ме е карала да имам домакински задължения. не останах неорганизирана или ненаучена, затова не настоявам за особена ангажираност Wink По-скоро разчитам на интерес и желание да помогне.

И аз така. Понякога повече време минава да накарам дете да свърши нещо и аз да минавам след него. Нямам много свободно време.

Кекс не правя и не ядем вкъщи, сладкиши купувам от една пекарна, жената ги прави много вкусни и не виждам защо трябва да уча дъщеря ми. Да не говорим, че се чудя как да я опазя от целулит като гледам деца на 9-10 години, които имат вече.
И двамата ми помагат, когато помоля, носят разни неща (имаме много стълби у нас), сортират и им носи удоволствие. Мд ми 'нарязва' картофени спирали, когато решим да си правим домашен чипс.

Общи условия

Активация на акаунт