Зяпат мънички устенца, Августинче хапва си пюренцa

  • 29 938
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 669
Със 100 мл я направих и я изяде. Според мен поне нашето бебе няма да може да изяде 160-180 грама каша, защото тя толкова мляко не може да изяде, пък нали уж кашата е по-калорична. Сложих и 2 ч.л. пюре от ябълка, защото опитите с чиста каша се оказаха безуспешни. Иначе аз следобед я предложих - на третото хранене, което варира - може да е в 15 часа, може да е в 17, когато тя прецени. Днес беше в 17.45.

# 691
  • Мнения: 992
Влизам да честитя и аз половин годинката на Елена, Деа и Симеон  Heart Eyes bouquet Да са живи и здрави и да слушкат много мамите си Simple Smile
Ние продължаваме със сукането и логично тези дни ще наддаде. Много се обръща, взех и аз да се чудя къде да я оставям освен в кошарката.

Като майка на фина девойка аз съм против кашите. Празни калории за гонене на тегло. За какво? Бебчетата трябва да хапват мляко първата година. Не моркови, чушки, зеле или пък ориз и нишестета. Особено ако е на АМ - като не иска, не иска. Другите храни са не повече от 15-20%, това със заместените хранения е отживелица - но всеки си решава, естествено.

Пак може да е здраво и хубаво бебето. Според всички педиатрични асоциации тлъстеенето на бебето е също толкова проблемно, колкото и ниското тегло. Но всички гледат само второто. Както в една друга тема пишат - желанието на майката първескиня да захрани е невероятно.

Аз преди бях изключително слаба, а ММ и сега е много слаб, независимо от това с какво се храни. Важно е и какви са родителите, гените...
Ще ви постна и мислите на Косе Босе по въпроса като намеря време, а сега се връщам към работата Simple Smile Хубава вечер  Heart Eyes

# 692
  • София
  • Мнения: 669
Алистра, благодаря за пожеланията bouquet

Елена е на АМ и затова искам да има заместени хранения. Далеч съм от мисълта за гонене на тегло, дори напротив - аз винаги съм била слаба, мъжът ми е с нормално телосложение. Не сме на принципа, че щом едно дете е едро, значи е здраво. Нищо подобно. Наясно сме какви проблеми може да доведе едно прекалено тегло - както физически, така и психически. Захранвам я, защото това е процес, който нито трябва да започва много рано, нито много късно. Аз избрах средата за АМ - 5 месец. Един месец след това така и не успяхме да заместим цяло хранене - оставях я да си опитва, колкото иска и след това ѝ додавах мляко. Към края на въпросния месец тя сама пожела да изяде цяло пюре. Затова чак след това започнах с въпросната каша - не исках да я насилвам с две нови неща едновременно. Иначе избрах да давам оризова каша (по-късно вероятно и от елда), за да разнообразя менюто и вкусовете ѝ, заради все пак полезните свойства (защото има и такива) и най-вече - защото започнах да я захранвам в момент, в който тя самата показа, че АМ не ѝ е достатъчно. Водя се изцяло по нея, но не и с първобитен инстинкт, разбира се - чета много и разговарям със специалисти. Но без да се "втелясвам", както казват някои хора. Опитвам се всичко да е в норма. Simple Smile

# 693
  • Мнения: 992
И понеже се цитира Маги Пашова, да я цитирам и аз:
Неподходящи храни

Идеята на захранването не е просто да дадем на бебето някакви храни, от които то да продължи да наддава. Покачването на ръст и на килограми, разбира се, е важно, но не изчерпва смисъла на захранването. Не по-малко важно е въведените в менюто храни да осигурят на детето ценни хранителни вещества, да подкрепят развитието на мозъка и на нервната система, укрепването на чревната лигавица и на имунитета.

Например, даването на празни калории каквито са повечето инстантни каши и тестени изделия (попара, сухари, бебешки бисквити, кус-кус, бебешка паста и т.н.) постигат успешно първото, но само толкова. Това са празни храни, които не хранят мозъка, не осигуряват градивен елемент на костите, не гарантират здраве на зъбите, научават бебето ви да харесва и предпочита сладки и сухи храни с ниска хранителна стойност.

За съжаление точно тези храни преобладават в бебешките менюта в периода на захранване и често пъти това става по препоръка на педиатъра. Често във форумите за детско хранене се появяват въпроси от типа: “Трябва да заместя едно хранене с оризова каша. Колко да дам?” или “Вие какви бебешки бисквити приготвяте?” или “С какви сухари приготвяте сутрешната попара?” и т.н.

Нито е нужно да се замества хранене с оризова каша, нито да се дава попара, а още по-малко бебешки бисквити! Едно бебе има нужда от силна и градивна храна т.е. от полезни мазнини и мастноразтворими витамини, от пълноценни протеини и правилно приготвени зеленчуци, а не от празни и безмислени въглехидрати!

Не само че тези зърнени храни не осигуряват нужните за правилния растеж и развитие хранителни вещества, но и излагат бебето на повишен риск от хранителни алергии. Причината е, че до навършване на годинка бебето не синтезира слюнчна амилаза – ензимът, който разгражда въглехидратните храни. Този синтез започва около първия рожден ден на детето и става пълноценен по времето, когато изникват кучешките зъби. Дотогава бебето не разгражда пълноценно зърнените храни, което означава че не добре смлени белтъчни молекули могат да достигнат до червата на бебето и да предизвикат хранителна алергия.

# 694
  • Мнения: 111
Мерси за поста Алистра и аз се насочвам в тази посока, защото Кристиан върви добре с теглото, няма нужда да му давам каша и това ще стане, но по-нататък.

# 695
  • Мнения: 992
Още бях с работния тон и се извинявам Simple Smile Бебетата ни са много хубави и основание за тревоги няма. Има дечица на годинка 7 кг и не са болни Simple Smile Просто не са еднакви  Heart Eyes

# 696
  • Мнения: 1 844
Аз също съм против да го тъпча, виждам, че е добре, въпреки че, където и да гледам е под всички норми. Надявам се и изследванията да са добре. Не забравям и факта, че и двамата с ММ сме слаби, особенно аз имах един период пред счупване  Laughing Пък и не мисля като цяло да го тъпча с каши до припадък, мисля като започнем с плодовете максимум 2-3 пъти в седмицата да давам каша Simple Smile
Пфф поне мина и гостито на свекървата, като цяло добре мина, станала е една идея по сдържана. Въпреки, че прословутата торта се размина с очакванията ми, но карай, здраве да е Simple Smile За годинката аз ще си я избера  Laughing
Малкия между другото иска да спи по корем, ама как да го оставя като после не може да се обърне сам по гръб и ме е страх..
И аз се разболявам между другото, с болки в гърлото съм, цял ден се каня да си правя чай и все забравям  Grinning
И последно да питам, които давате каши какви взимате или вие си ги правите?
А и също забравих да кажа, за малко Симеон да се захрани с торта  Grinning

Последна редакция: ср, 08 фев 2017, 21:26 от Monika08

# 697
  • София
  • Мнения: 669
Снощи заварих госпожицата да спи по корем и аз, което не се случва за пръв път, но преди това беше през деня.

За кашите: купувам. По принцип съм ЗА готвенето и по-нататък аз ще ѝ приготвям по-общата храна. Обаче сега предпочитам да купувам пюрета и каши, защото първите съдържат омега-3 мазнини, които са едни от най-полезните, а и контролът е засилен (не говоря за български марки, понеже ме съмнява там да ги следят особено), пък вторите пак са направени с проверени съставки, така че дали аз ще сваря оризово брашно, или ще купя готова каша, разлика няма. В момента оризовата е на Hipp, похвалиха ми и Töpfer.

# 698
  • Мнения: 581
Аз до кашите не съм стигнала, но все си мисля, че купената няма да е по-добра от домашната. Все пак бебета растат и изискват повече внимание и по тази причина готовата каша може би пести време.

# 699
  • Мнения: 992
Браво Simple Smile
В кръга на майтапа, всички тези "обогатени" с какво ли не кашички ми приличат на шейковете, с които се захранват бургаските батки  Grinning

# 700
  • София
  • Мнения: 669
Алистра, разбирам, че си против кашите, но не е нужно да ги изкарваш чак вредни. Що се отнася до ориза - съдържанието на витамин В1 например е много полезно за децата, а ти сама можеш да прочетеш до какво води липсата му.

Линуша, не виждам разлика дали ще направя каша с купени съставки, или ще купя готова каша. Но всеки си преценява. Simple Smile

# 701
  • Мнения: 992
Само че не в свръхпреработена и изкуствено обогатена кашичка от оризово брашно, което някога е било ориз Simple Smile Всеки сам решава, да не спорим Simple Smile
Кашите трудно се правят домашни. Има разлика. Но бях постнала рецепти назад в темата.
Цитат бейби слинг:
Ако се спрете на готова оризова каша обърнете внимание тя да съдържа САМО ориз, без други примеси и да бъде БЕЗМЛЕЧНА. Този тип каша може да разредите с преварена вода или с кърма. Аз лично никога не съм разреждала бебешките каши и пюрета с кърма, а само с вода, след което съм предлагала кърма от оригиналната опаковка Simple Smile. Това разбира се е въпрос на личен избор. Ако решите да направите домашна оризова каша най-лесният начин за това е да сварите ориз (за предпочитане кафяв!) и след това с пасатор или блендер да смелите сварения ориз на гладко пюре разредено с доста вода.

# 702
  • Мнения: 1 844
Алистра, ами все пак Симеон мисля да го правя бургаска батка един ден  Laughing Дори се каня да му взимам анцунг Адидас скоро... Naughty

И аз гледам повечето каши са уж обогатени с витамини и най-вече с желязо. Ама те разбира се няма да напишат нещо вредно. И аз до сега не съм правила каша, представям си, че технологията е подобна на сос бешамел  Embarassed Който ми се получи на около ... 80-тия път  newsm78 така, че няма да рискувам за сега. Въпреки, че освен например с оризово брашно съм чувала, че някои просто варят ориз и след това го пасират  newsm78

# 703
  • Мнения: 992
Ние вече имаме розови маратонки Адидас, изпреварихме ви  Grinning
Ето:
http://m.bg-mamma.com/index.php?topic=7750

# 704
  • Мнения: 1 844
Май по-лесния и бърз вариант е да се свари и пасира, не да се прави брашно.
Между другото някъде видях да пише за соево масло  newsm78 , което ме подсеща, че още не съм сложила гхи, утре мисля да го пробвам. Simple Smile
Щом Виолета има розови маратонки Адидас, значи ще я пуснат в Бургас  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт