Чист доход за член от семейството за добър стандарт на живот - ориентири?

  • 38 812
  • 623
  •   1
Отговори
# 15
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 722
Когато желанията са по-големи от възможностите, става лошо  Grinning

# 16
  • Мнения: 6 808
Ако имах кристално кълбо, можеше и да ти кажа какво ще се случи утре или след 10 години, но уви нямам. Днес може да има за частна детска градина, а утре да няма за хляб. Скачаш в дълбокото и каквото сабя покаже.

# 17
  • София
  • Мнения: 9 953
Ок, ама някой, ако ти каже, че ти трябват примерно по 1860 лв. на член от семейството чисто, ще успееш ли да направиш еволюционния скок от 1000 лева бруто до тази сума, трикратно умножена, понеже, разбираш ли, си си го поставил за цел и си сметнал предварително, че толкова ти трябва? Между другото, има ли въобще жена на хоризонта, кандидатка за майка на детето в частната детска градина? Струва ми се, че ако/когато има такава, това най-добре ще покаже какви са ти възможностите.
Спокойно, не съм си извадил тефтера и калкулатора, за да пресметна каква заплата ще ми е нужна (с точност до 5лв) Peace
Е, то нали първо трябва да имаш какво да предложиш (освен емоционалната част)... пък и трябва да чакам да се роди детето ли и тогава да тръгна да гоня висок доход  Sick /работата на две места не я коментирам/.

Аз не разбрах защо е задължителна частната детска градина? Иначе е норманло чпвек да се интерсува какви са разходите около семейство/деца, но това обикновено го разбира когато му се случи. всеки се разпростира според чергата си.

И аз много се зачудих.  newsm78 Какво им е на обикновените детски градини? Разбирам драмата за добро образование на хубаво място след, да речем, 7 клас, ама в детската градина децата четат шарени книжки, учат се да броят и си играят.
Е, ако това ви е представата за възппитанието в ранна детска възраст, няма какво да обсъждаме тази тема повече.
Ето пример, какво визирах под "частни"
 
Имам поглед към държавните ясли/градини - ноу тенкс  Peace




Говорим примерно една почивка годишно... жилището не е проблем, засега.

Е, аз искам да го пресметна, докато е времето... за да не си деля/делим един ден кофичката кисело мляко, както се казва... Peace
Не искам да е на принципа едно за сметка на друго...примерно ще го дадем на държавна градина, за да можем да ходим на екскурзии или да поддържам BMW SUV-a Shocked

Създаването на семейство (деца) не е идея фикс, то (почти) всеки го може, но въпроса е как ще израстнат тези деца, при какви условия, какво ще излезе от тях един ден... book newsm64
b
Сега, освен ако не живееш в "Люлин", не виждам защо държиш на BMW SUV. hahaha
Не си ли чувал за приоритети в живота през различните му етапи?
Не си ли чувал, че дори и милионерите са се лишавали от много неща, работейки денонощно за постигането на комфортна на живот, който са си поставили за цел?
Едно ще ти кажа- от децата ще излезе това, което са им предали родителите.
Ако за теб са по- важни парцалките и екскурзиите , и BMW SUV, но без покритието на образование, яко бачкане- на 2 места, ако трябва, то и за тях ще е същото. Peace
Това за SUV-а беше реален пример от познати - с две БМВта, на под 10г...но детенцето примерно е в държавно заведение, не говорим за две деца, а едно... а си мислех, че са баровци, поне мъжа по мои наблюдения.  ooooh!

Естествено, че има приоритети... но проблема, е че и при тяхното достигане може да са голяма трудност, което довежда до лишения (жизнени)... парцалки и джаджи не ме интересуват, поне мен.

Интересно ако сте с една кола, ок единият ходи пеша, или е в майчинство, но като се развали и тя - какво правите?  newsm78
 Не съм от хората, които се молят или разчитат на друг.

Ако имах кристално кълбо, можеше и да ти кажа какво ще се случи утре или след 10 години, но уви нямам. Днес може да има за частна детска градина, а утре да няма за хляб. Скачаш в дълбокото и каквото сабя покаже.
Извинявайте, но за мен детето е голяма отговорност... не е нещо, което там да отглеждаш сякаш е домашен любимец, да го храниш с каквото има (кофти храна), да не можеш да му осигуриш нормално детство, да бъде обект на подигравки, ако почне да учи в някое по-читаво училище примерно... т.е. ако ти стане трудно  - да се откажеш.

>
>
Минал съм по тоя път - като пряк свидетел  Sad - и точно заради това искам да не го повтарям и с моите деца.  bowuu

TafTaf , мерси за коментара. Но наистина образованието тръгва от ранната възраст. Това след 7клас... не е толкова вярно, до тогава може 3 пъти да си изпуснал нишката, а скока не е за всеки. Има изключения, аз говоря в общия случай.

Последна редакция: нд, 22 яну 2017, 23:37 от Starrydream

# 18
  • Мнения: 15 960
Чудех се кога ще се включат IT специалистите да си дават заплатите като екзистенц минимум.

# 19
  • Мнения: 18 690
Тази сума на статистиката е за потребителската кошница ,без екстри.Разходите в Софи я са големи.В малък град заплатите са малки.Когато искаш повече се бориш  да даваш повече.Пък накрая е както стане.Превратностите са чести и  непредвидими.Приоритетите избираш сам.

# 20
  • Мнения: 6 808
Е като си минал по този път, станал ли си човек или не...
Какво очакваш да ти напишем ☺минимум по 10 бона. И кой ти дава гаранция, че ако днес ги имаш, утре ще е пак така...

# 21
  • Мнения: 4 577
София за спокоен живот без лукс + някакви дългосрочни спестявания (например за образование в чужбина) ви трябват поне 3000 чисто за двама +едно дете.
Това като прочета и се чудя да се смея ли, да плача ли?
Щял да спестява пари за образование в чужбина!
И ще чака да докара 3 бона,, че да го направи това дете, което след 18 години ще прати навън да се изучи.
Много хамерикански филми гледате, много! Mr. Green
Както казах, всеки си има приоритети. Моят е добро образование и понеже качестовто му в БГ спада със светлинна скорост, искам детето ми да го получи в чужбина и ако реши, да си продължи живота там.  А за влизане в чужд университет трябват доста средства за подготовка и преди това.  
Висшист с потенциал и с над 5 г. опит рядко е със заплата под 1000 лв. в София. Че тя официалната средна заплата за страната е почти 1000 лв. Няма нищо лошо в амбициите, ако са с покритие. Авторът пита за сносен живот, мечтае си за коли и почивки, ами далече е. Човек знае две и двеста, все някакси можеш да изгледаш дете, но ако имаш амбиции за образованието му, не се получава в кварталното училище в Надежда в целодневната занималня, без допълнителна подготовка.
АбсурТ, твоят опит предполагам е от преди 20-30 г., сега образованието няма нищо общо с тогава. Има сегрегация и само няколко читави държавни училища. Затова е бясната надпревара за централните такива. Като изпуснеш влака, само частните (и то някои) са вариант. След 7-8 години ще е още по-зле. Това е българската реалност, няма нужда от хамерикански филми.

# 22
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 889
Starrydream, попадала съм на твои постове в различни теми, вариращи от "какъв подарък да купя за жена?!", през "какво легло и матрак да избера и да сложа ли клекало в банята?!", до "какъв трябва да ми е доходът?!". Имам усешането, че в доста сфери нямаш никакво мнение и визия и искаш някой лесно и на готово да ти даде универсалните и печеливши идеи и формули. Ами, няма такива. Сори Mr. Green

На колко години си и имаш ли приятелка?? Да не следваш някакво неписано правило, че ако създадеш дом и вдигнеш доходите....и съдбата ще ти прати жена?! Rolling Eyes

# 23
  • Мнения: 5 259
Интересно ако сте с една кола, ок единият ходи пеша, или е в майчинство, но като се развали и тя - какво правите?  newsm78
Joy
Ами ако и втората кола се развали, тогава какво, купувате трета ли  Laughing
Това ми напомня на вица за милицонера, който дупчил по два билета и един човек го попитал защо.
- За да имам резервен, ако изгубя единия.
- Ами ако изгубиш и втория?
- Аз съм с карта.
- Ами ако изгубиш и картата?
- Е, ние милиционерите всъщност пътуваме безплатно.

Ние (нашето 4-членно семейство) имахме само една кола. Когато се развали, мъжът ми я караше на сервиз. През това време, което никога не е било повече от 2 дни, ходеше с такси или с градски транспорт. Много хора го правят, не боли.
Аз пък ходех на работа с метро. 15 минути от Младост до Сердика, докато си чета книжка, вместо да се бутам по половин час в задръствания.

Ако толкова не ви харесват държавните градини за нероден Петко, има родителски кооперативи, в които може да си валдофствате на воля  Laughing Срещу по-малка сума от частните градини.

Но всичко зависи от приоритетите. Хем две BMW-Т, хем частна градина, хем почивки по хотели... сложно.

# 24
  • Мнения: 3 144
Хм, значи ако детето ходи в държавна градина, не може родителите му да са баровци? А ти защо се стремиш да си баровец? Това нещо хубаво ли е? И какво точно означава да си баровец? Щом това е важно за теб, значи отговорът е лесен: може да си позволиш дете, в момента в който станеш баровец. Пък ако не станеш,здраве да е: винаги може да вземеш куче или котка.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 705
Може би не е най-добрият ориентир, но аз бих взела за такъв средната заплата за страната. Или за София в случая. Ако я надхвърлиш, толкова по-добре.
Ако тръгнеш от идеята, че "нормален живот" значи вила, две коли, частна градина, био храна, уроци по английски, балет и театрално майсторство и поне две почивки на хотел годишно, може да се окаже, че трябва да се гръмнеш или поне да останеш без деца за много дълго. Тук, разбира се, ще прочетеш много мнения, че живот без тези неща и още много, което съм пропуснала, си е жива мизерия (не е като да не е имало подобни теми), ама ето - хората някак живеят и без някои от тези неща и дори не всички се чувстват нещастни мизерници.
Ти си знаеш обаче от кое можеш да се лишиш и от кое - не.

# 26
  • Мнения: 3 031
Това за SUV-а беше реален пример от познати - с две БМВта, на под 10г...но детенцето примерно е в държавно заведение
Може да намират държавното заведение за добро. Или това че ти, човек без деца и жена (?), си решил, че нероден Петко само в частно ще учи, определя стандартите?

# 27
  • Мнения: 30 802
Всеки има различни виждания за стандарта на живот. Ти нямаш ли представа колко харчиш в момента, че грубо да можеш да си направиш сметката? За София за спокоен живот без лукс + някакви дългосрочни спестявания (например за образование в чужбина) ви трябват поне 3000 чисто за двама +едно дете. Това, ако имаш една кола (неособено лъскава и купена на 5-7 г.), готвите си и не ядете постоянно навън, ходите на почивка в хотел 2-3 звезди и отвреме-навреме на някой уикенд, нямате претенции за скъпи парцалки и джаджи и жена ти не си купува червило от 50лв. Не става въпрос да се обличате от Илиенци, но включва просто прилично качество и практичност без изцепки. Детето като расте се променят и нуждите, и разходите. И както ти казаха, не можеш да предвидиш всичко.  Да останеш без работа, да си направиш наводнение, да имате извънредни разходи за здраве, детето да не го приемат в общинска ДГ и т.н.

Това е. Така живях в София с първия си мъж. Между 3 и 4 К на месец, като оставаше доста.

Мисля, че е съвсем реалистично мъж с 2К в София и жената да взима по-малко или толкова.

Обаче това е за едно дете, за повече не знам как ще е.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 36 756
Интересно. Май за пръв път виждам и чувам някой, който се интересува дали аджеба вади достатъчно пари преди да е направил детето. Повечето май първо правят деца и после започват да мислят жилища, пари, коли и т.н. За мен това, че авторът се интересува предварително е хубаво. Не ми хареса обаче онази реплика, че трябвало да предложи нещо насреща за да има жена на хоризонта или нещо подобно. Ако наистина ще си я "купува" тая жена значи определено трябва яко да драпа за повишаване на доходите, защото жените, които се "продават" не са евтини никак.
Другото, което ми прави впечатление е, че смята да се преквалифицира и да работи в посока повишаване на доходите, защото е решил да прави семейство. Значи, ако няма жена и дете може да си кюта на сегашната заплата, но с тях не. За мен желанието за развитие на един човек в професионално отношение в никакъв случай не се определя само от семейството, макар че то е добър стимул. По принцип човек трябва да се развива. Постоянно.

# 29
  • Мнения: 712
Само като знам, че такса за частна градина е от порядъка на 500-700лв.
За какво ти е тая частна градина ? Уж си баровец , пък отсега си правиш сметките да тормозиш жена си да ходи на работа , за да попълвате семейния бюджет . Ти като изкарваш много пари , на жена ти няма да и се налага да работи , и следователно не ви трябва градина .  Sunglasses
 
Цитат
Преди време си говорих с моя приятелка и като стана дума за работа (заплата) ме попита: "поне 1к има ли?!" Да, имаше, но брутно
С тия 800 лв. нето ....... не знам как я мислиш . Явно си много неможещ , за да вземаш 800 в София , където началната заплата на чистачка е поне 900 лв. , а за под 1500  чисто никой не става от леглото .
 

Общи условия

Активация на акаунт