Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 341
  • 746
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 4 192
Изядоха те тея имоти значи  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Скрит текст:

# 736
  • Мнения: 6 962
Без да претендирам, че съм от разбирачите, смятам, че независимо от периода, хората винаги ще търсят къде да живеят, а не малко хора си купуват имоти като инвестиция, търсене има, а засега предлагането е по-малко, поради което цените се покачват.

Аз не знам за Пловдив, но в София се продават доста бързо апартаменти независимо от по-високите цени. Много хора идват насам и голяма част плануват да останат, не им се живее под наем. Лихвите са мега ниски, което изкушава много народ, който най-сетне иска да се обзаведе със свое жилище. Дори въпросните "падащи" панелки се продават в рамките на няколко седмици до няколко месеца в зависимост от състоянието, и на доста добри цени според квартала. Та има не малко хора, които са склонни да си купят тухла от 1960 г стига да е в Центъра независимо от цената.

А НС направо отлита - не можеш да си купиш готов апартамент. Можеш единствено на зелено. Ние търсехме в Младост - хубав, но краен квартал (така де, не е идеалния център) - още около първата копка 80% от апартаментите са вече капарирани/продадени. И изчезват за отрицателно време. Остават тук таме по някой едностаен или изцяло северен. До майка ми строят нов блок, който по мое мнение е на много неприятно място, изцяло в сянка, не е с най-качествените материали и определено цените са високи, но ей на - проверихме го, всичко е продадено преди Акт 16.

Та не смятам, че има някаква огромна конспирация. Просто имоти се търсят, хората (дали с кеш или с кредит) могат да си ги позволят и пазарът си седи в подем.

# 737
  • Мнения: 40 892
здравейте,
след днешния материал в пловдивския официоз Марица, със заглавие Масово купуват жилища
ще си позволя да постна няколко от коментарите под статията:

- От ноември има сериозен спад в сделките и някой прави опит да събуди пазара. Докато не се коригират цените, стагнацията ще е налице."

- "Гладна кокошка просо сънува господа брокери. Младите хора масово напускат България, на кого продавате , на пенсионерите ли, които не могат да си купят дори нормална храна. Стига с лъжите.Милен "

- "Правилно, няма на кого да се продава.


- ...... и НИКОЙ АМА АБСОЛЮТНО НИКОЙ НЕ КУПУВА !!!!!

Ама това е много успокоителна информация за пазара - щом никой не купува, значи никакъв балон няма Mr. Green

# 738
  • Мнения: 25 738
Едно разбрах от поста: "гладна кокошка, просо сънува/имот сънува". Mr. Green

# 739
  • Мнения: 1 483
Объркана съм. Как така никой не купува, било то и в Пловдив?

# 740
  • Мнения: 82
Едно разбрах от поста: "гладна кокошка, просо сънува/имот сънува". Mr. Green

Не знам дали просо сънува, но определено има спекула в цените. За София мога са кажа, че има няколко вида купувачи: селяни, които от скоро са в града, продали някоя къща или апартамент в проивинцията и теглат кредит за остатъка. Другите са от хората със среден доход примамени от ниските лихви купуват, но при увеличение на лихвите с процент, два ще останах на границата на мизерията. Така, че ситуацията в Бг не е нормална, както всичко друго.

# 741
  • Мнения: 479
Изядоха те тея имоти значи  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Скрит текст:

Теб само лисици са ти в главата  Mr. Green

# 742
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Нямах време да ви пусна статистиката за 2016г брой продажби. Пускам я по градове и по-години.
Това са само покупко-продажби!!! Процентите показват ръста спрямо предходната година. Всеки може сам да си направи изводите.

години                      Пловдив          София            Варна
2012                                -                    11,8%             -
2013                              10%                6,99%            8,8%
2014                              3,6%               7,35%            0,96%
2015                              17,5%             16,85%          1,9%
2016                              8,5%               8,5%              12%

# 743
  • Мнения: 25 738
Нямах време да ви пусна статистиката за 2016г брой продажби. Пускам я по градове и по-години.
Това са само покупко-продажби!!! Процентите показват ръста спрямо предходната година. Всеки може сам да си направи изводите.

години                      Пловдив          София            Варна
2012                                -                    11,8%             -
2013                              10%                6,99%            8,8%
2014                              3,6%               7,35%            0,96%
2015                              17,5%             16,85%          1,9%
2016                              8,5%               8,5%              12%
Е, не е честно пък във Варна да има такъв скок. На какво отгоре не разбирам?! Crossing Arms

# 744
  • Мнения: 40 892
Не знам дали просо сънува, но определено има спекула в цените. За София мога са кажа, че има няколко вида купувачи: селяни, които от скоро са в града, продали някоя къща или апартамент в проивинцията и теглат кредит за остатъка. Другите са от хората със среден доход примамени от ниските лихви купуват, но при увеличение на лихвите с процент, два ще останах на границата на мизерията. Така, че ситуацията в Бг не е нормална, както всичко друго.

Пазарът на имоти си е пазар - има възходи и спадове, които често не почиват на рационална основа. Затова не се наемам да го анализирам и предсказвам, но ми се ще да изкоментирам нещо от този цитат.

Какво значи спекула??? При условията на свободен пазар понятие спекула не се дефинира. Спекула на български значи търговия, а смисълът на търговията е да купуваш евтино и да продаваш скъпо. Ако това е спекула значи всеки бизнесмен е спекулант Mr. Green Терминът "спекула" е приложим само в необичайни условия на дефицит - война, извънредно положение заради природни бедствия, социализъм и т.н. Това са все условия, при които разпределението на благата става бюрократично, а не пазарно и опитите да се продава с печалба са осъждат като спекула. Но в нормална обстановка да се говори за спекула е неуместно, това е някаква левичарска демагогия, според мен.

Та що се отнася до имотния пазар - и за мен има много глупави покупки. Самият факт, че новото строителство се отъждествява с "тесни кутийки" и странни форми на стаите е доказателство, че нещата са грешни. Но кой е виновен? Не строителите, а купувачите Twisted Evil Ако никой не купува странни разкривени кутийки с колона в средата те няма да бъдат строени. Но щом се строят, значи има търсене. А кой е виновен за търсенето? Sunglasses Та не търсете някаква манипулация, просто хората са глупави и се водят по модата в инвестирането. Но глупави или не, те формират пазара и го правят такъв, какъвто е. Това е положението. Днес има бум, какво ще има утре само Бог знае.

# 745
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Нямах време да ви пусна статистиката за 2016г брой продажби. Пускам я по градове и по-години.
Това са само покупко-продажби!!! Процентите показват ръста спрямо предходната година. Всеки може сам да си направи изводите.

години                      Пловдив          София            Варна
2012                                -                    11,8%             -
2013                              10%                6,99%            8,8%
2014                              3,6%               7,35%            0,96%
2015                              17,5%             16,85%          1,9%
2016                              8,5%               8,5%              12%
Е, не е честно пък във Варна да има такъв скок. На какво отгоре не разбирам?! Crossing Arms

Лъки, това са брой продажби...., а виж в предните години  ръстът е почти нулев .... нормално да се активизира и там пазарът и да се раздвижи...

Последна редакция: нд, 12 мар 2017, 17:38 от tomeva

# 746

Общи условия

Активация на акаунт