За вкуса на миналото

  • 178 915
  • 2 221
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 7 849
Down, то и тук края на 80- те вече му се виждаше края. Аз пък така бях впечатлена от ГДР, през 70- те.

# 1 111
  • Мнения: 55 018
Ходих в Чехия 88 и ми се видя рая на света.

Аз в ГДР през 85 и също така ми се видя. Даже още не сме ги стигнали по много показатели.
Магазините ми изглеждаха като корекоми.
Накупих си доста шоколади и десерти. Страхотни опаковки имаха, макар на вкус да не бяха кой знае какво.
Там за пръв път ядох хубав сметанов сладолед, не като нашите - с парчета лед. И тортите им бяха страхотни, със сметана, не тежки, с масло.

# 1 112
  • Мнения: 22 036
Там за първи път опитах желирами мечета и чипс в кутия Simple Smileнай-вкусните сандвичи с шунка и прекрасна бира - първата в живота ми.

# 1 113
  • София
  • Мнения: 24 839
Когато светът беше пълен с автомобили, при нас се чакаше 20 години.  Който може, ще направи паралел с бананите.

Така е, но пък не бяхме си отровили въздуха с таралястници по на 20 години.
Чакахме и за жилища- аз 13 години, но пък лихвата беше 2% без промяна и без ГПР.
Бананите и портокалите бяха в показните, но в болницата и поликлиниката влизахме за най- малкото нещо, без да дадем и стотинка, без да се правят кампании за спасение на детски и чиито и да бил той, живот.
Децата спортуваха безплатно, а разните курсове бяха срещу жълти стотинки.
Нямаше помощи за безработни, защото нямаше безработни, като и ровещи по кофите с боклук.
И асортиментът на храните беше беден, но пък нямаше ментета.

Когато се обърна палачинката и се изсипахме по площадите, за да дадем цялата власт в ръцете на СДС, си мислехме, че те ще запазят доброто и ще отстранят ограниченията, за да стигнем за нула време " белите държави".
Да, ама не!

# 1 114
  • Мнения: X
Никак не е добре да обръщаме тази тема на политическа разправия и затова предварително се извинявам. Само да кажа на АбсурТ, че написаното от нея е вярно, но с уточнението, че кочинката, в която живеем през последните 2-3 десетилетия е сътворена от децата на червените другари, които от комсомолци се превърнаха в "бизнесмени" и че това, което наричаме "демокрация в България", няма нищо общо нито с демокрацията, нито с белите държави, но пък има много общо с "Бай Ганьо прави избори".

# 1 115
  • Мнения: 55 018
Съгласна съм с Уиш! Peace

# 1 116
  • Мнения: 22 036
Аз и за "благинките" не съм напълно съгласна, защото, да, имаше поликлиники, но беше на който лекар се паднеш по район. Зъболекари имаше в училищата, ама в повечето кабинети беше като филм на ужасите. В болниците уж беше безплатно, ама си се носеха пликове с пари, бутилки, агнета...

Демокрацията няма много общо с икономиката в днешно време. Демокрацията пази някакви основни права, но за да съществува едно общество се налагат някакви рестрикции. Няма вече свободно предприемачество, както от години не го е имало. Българската здравна система е като повечето социални системи по света, с тази разлика, че позволява по-бърз достъп, ако имаш пари.

# 1 117
  • Мнения: 12 694
Основното, което признавам на социализма, е промиването на мозъци.

# 1 118
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
...
Когато се обърна палачинката и се изсипахме по площадите, за да дадем цялата власт в ръцете на СДС, си мислехме, че те ще запазят доброто и ще отстранят ограниченията, за да стигнем за нула време " белите държави".
Да, ама не!


Щото години по- късно разбрахме, че властта не сме дали на някой друг, а пак е останала у "другарите" и техните семейства.

# 1 119
  • София
  • Мнения: 24 839
Никак не е добре да обръщаме тази тема на политическа разправия и затова предварително се извинявам. Само да кажа на АбсурТ, че написаното от нея е вярно, но с уточнението, че кочинката, в която живеем през последните 2-3 десетилетия е сътворена от децата на червените другари, които от комсомолци се превърнаха в "бизнесмени" и че това, което наричаме "демокрация в България", няма нищо общо нито с демокрацията, нито с белите държави, но пък има много общо с "Бай Ганьо прави избори".

Уиш, за съжаление, кочинката я сътвориха всички, които усетиха че няма държава, при това- нарочно съборена, за да се улесни разграбването.

Познавам доста " бизнесмени", които бяха и сервитьори, и шофьори- деца на работници, които просто яхнаха синята вълна и се нагушиха.
Вярно е, че нямаме нищо общо с демокрацията в белите страни, но и е вярно, че от всичките страни от Източния блок, само при нас и руснаците частната собственост беше тотално ликвидирана, затова и разграбването още не е свършило.
Не искам и аз да говоря за политика, но като гледам как с пяна на уста разни хора анатемосват като престъпно всичко отпреди, а възхваляват всичко сега, разбирам че нещата са безнадеждни.

Цитат на: Трещерица
Основното, което признавам на социализма, е промиването на мозъци.

Мен друго ме вълнува- какво допринесоха тия почти 30 години за развитието на мозъците на цяло едно поколение? newsm78

# 1 120
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Относно зъболекарите в училище, те имаха норма и затова гледаха да пломбират /а по- старите пломби са били с живак/ дори зъби без кариес. Знам го от приятелка на майка ми.

# 1 121
  • София
  • Мнения: 24 839
Относно зъболекарите в училище, те имаха норма и затова гледаха да пломбират /а по- старите пломби са били с живак/ дори зъби без кариес. Знам го от приятелка на майка ми.

Това са глупости- от личен опит ти го казвам. Peace

# 1 122
  • Мнения: 22 036
Относно зъболекарите в училище, те имаха норма и затова гледаха да пломбират /а по- старите пломби са били с живак/ дори зъби без кариес. Знам го от приятелка на майка ми.

Това са глупости- от личен опит ти го казвам. Peace

Кое точно е глупост АбсурТ? Амалгамните пломби съдържат живак. Не позваха упойки и хиляди хора не правят профилактика, заради изживяния ужас.

Кошмар беше и денталната и другата медицина, ама сега, след години е много лесно да се промиват мозъчета и дете на 7 да обяснява, колко хубаво е било.

# 1 123
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 541
Относно зъболекарите в училище, те имаха норма и затова гледаха да пломбират /а по- старите пломби са били с живак/ дори зъби без кариес. Знам го от приятелка на майка ми.

Това са глупости- от личен опит ти го казвам. Peace

Това не са глупости, и аз от личен опит го казвам. Peace Down Under, да, забравих, че нямаше като сега "Как искате, с упойка или без?" и наистина много хора се страхуваха от зъболекар и не ходеха с десетилетия /мой роднина напр./.

По  въпроса за хубавото от времето на соца, много пъти сме разисквали, че то си вървеше ръка за ръка със затворничеството. Всъщност принципът е същия. Като сложиш жителство и контролираш движението, ясно, че няма да има много престъпления. Като ограничиш правото на движение и възможността за покупка на кола, ясно, че няма да имаш замърсяване на въздуха. Като затвориш пазара за свободна конкуренция и продаваш продукцията си на 100%, ясно, че ще има сигурна работа за всички. Като направиш всички заплати еднакво ниски, пускаш еднакви стоки и хората не пътуват навън, за да могат да сравняват, ясно, че всички смятат, че това е раят - панелка, салам и две седмици на бунгало в Приморско. И са щастливи, защото живеят с усещането, че са успешни, сравнявайки се със съседите си и установявайки, че имат всичко, което имат другите. То това е коренът на носталгията по едно време - усещането за сигурност и доволство, което беше изкуствено създаденото усещане на човека под похлупак. То още по соца се разпространяваше фразата, която чужденците казваха за нас "Вие сте добре, защото не знаете колко сте зле".

# 1 124
  • Пловдив
  • Мнения: 23 946
Относно зъболекарите в училище, те имаха норма и затова гледаха да пломбират /а по- старите пломби са били с живак/ дори зъби без кариес. Знам го от приятелка на майка ми.

Това са глупости- от личен опит ти го казвам. Peace

Кое точно е глупост АбсурТ? Амалгамните пломби съдържат живак. Не позваха упойки и хиляди хора не правят профилактика, заради изживяния ужас.

Кошмар беше и денталната и другата медицина, ама сега, след години е много лесно да се промиват мозъчета и дете на 7 да обяснява, колко хубаво е било.
Амалгамните пломби и сега се слагат. И плюс това живакът в тях спира да се изпарява до часове след слагането му, когато направи стабилна амалгама със среброто. Живакът е опасен за хората, които ежедневно работят с него - самите зъболекари и техните сестри, не за пациентите. Аз имам амалгамни пломби на 30 години. Когато новите ми бели пломби изкарат по толкова ще ги призная.

А това с упойките за всяко нещо аз лично намирам за лиготия. И доста зъболекари си го мислят, уверявам ви.

Общи условия

Активация на акаунт