Син Кит-играта, която убива деца

  • 58 821
  • 374
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2
Едва ли този ,,водач'' е бил достатъчно умен, за да намери точния адрес на жертвите. Но какво да се прави, промил е мозъците им..
 ooooh!
Чудя се какво ли ще измислят още ...

# 46
  • Мнения: 3 031
Една приятелка преди малко ми каза за тази игра и се поразрових , чесно казано ми се иска да я видя тая работа. Е една статия пише , че ако откажеш ти казват 'знаем къде живееш' и ти казват адреса ти , защото ти следят IP адреса , интересно ми е да видя реакция ако отговоря със същото , защото не е толкова трудно да намериш локацията на някой.

И затова мама и тати трябва да научат децата, че из нета се ходи само със скрит айпи адрес. Няма какво да си говорим за психологии, като може да се оправят нещата с технология. Децата ще схванат бързо, лесно и безконфликтно.
Ти сериозно ли очакваш такива съвети от мама и тати? Повечето стигат до там да ограничат достъпа до нета, но не и да дадат такива насоки.

# 47
  • Мнения: 2
Една приятелка преди малко ми каза за тази игра и се поразрових , чесно казано ми се иска да я видя тая работа. Е една статия пише , че ако откажеш ти казват 'знаем къде живееш' и ти казват адреса ти , защото ти следят IP адреса , интересно ми е да видя реакция ако отговоря със същото , защото не е толкова трудно да намериш локацията на някой.

И затова мама и тати трябва да научат децата, че из нета се ходи само със скрит айпи адрес. Няма какво да си говорим за психологии, като може да се оправят нещата с технология. Децата ще схванат бързо, лесно и безконфликтно.
Ти сериозно ли очакваш такива съвети от мама и тати? Повечето стигат до там да ограничат достъпа до нета, но не и да дадат такива насоки.

Или да обвинят и да подтиснат детето още повече.

# 48
  • Мнения: 30 802
Ми ние като мама и тати знаем койтуй VPN...лесно ще научим децата...

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
и мама и тати като кажат какво, децата тутакси тръгват да изпълняват? Сегашните деца са първото поколение, което израства със социалните мрежи и смартфон в ръка. Според мен дори преди 5 години беше по-лесно да се обяснява на децата за опасностите в мрежата и да нямат профили в сто социални мрежи, но тогава все още нямаше смартфони и таблеки, с които имат интернет навсякъде и са логнати. Покрай тази история се сетих за нашумялото доскоро ловене на покемони. А това с покемоните какво е? То е една много мека версия на историята с кита - ходиш си с телефона, имаш мисия, имаш съмишленици, пускат ти покемоните на всякакви места, телефонът ти е постоянно онлайн и компанията знае постоянно местоположението ти... със сигурност има още особености, които в момента не се сещам да спомена. По тази игра бяха пощуряли и възрастните. Какво тогава се чудят някои на историята с кита, като механизмът си е все същият!

# 50
  • Мнения: 30 802
То пък да имам деца и да си останат леймъри и да не ни попият техническите умения...какво като имат смартфони, нали ще ги науча "как се прави интернетът", да не потребяват като телета.

Съмнява ме дете да не прояви любопитство към истинските въпроси на техниката, ако му предложиш, ами само да цъка.

Илачът за пристрастяване е да го научиш как да бърничка, не да е юзър.

Но точно защото са пристрастени, смятам, че ще се научат за секунди защо се ползва VPN.

# 51
  • Мнения: 2 596
Сетих се, когато нямаше телефони, интернет и т.н. се разнасяше една бележка от човек на човек, която ако не препишеш и раздадеш на 10 човека ще умреш  hahaha hahaha

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
То пък да имам деца и да си останат леймъри и да не ни попият техническите умения...какво като имат смартфони, нали ще ги науча "как се прави интернетът", да не потребяват като телета.

Съмнява ме дете да не прояви любопитство към истинските въпроси на техниката, ако му предложиш, ами само да цъка.

Илачът за пристрастяване е да го научиш как да бърничка, не да е юзър.

Но точно защото са пристрастени, смятам, че ще се научат за секунди защо се ползва VPN.

Личи си колко не си наясно и пак си развиваш фантазиите за бърничкането, явно си представяш, че децата ти ще станат втори Гейтс, Цукърбърг или Джобс. Но си пропуснала част от биографиите и на тримата.. Техническите умения нямат нищо общо с поведението им. Твърде много надценяваш интереса на децата към техниката, ако ще да са правени на техника. Те са просто потребители на играчката, която им дава възможност да се проявят колко са велики, още повече, че им създава измамно чувство за контрол. Това е потребителско поколение, геймърско поколение.

# 53
  • Мнения: 30 802
Няма нужда да си Бил Гейтс младши, за да ползваш това и онова и да разучиш наистина издълбоко играчката.

Малко трябва, за да не си абсолютно говедо в нета. Почти всяко дете може да го схване.

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Колко малко, майка му да реши така? Интересът към разучеването на играчката е същията ,както и към разучаването на всяка друга - временен. Сигурно сега и за програмиране ще заговориш, за роботиките... Всичко това го знам, това е едната мания на програмисти и новопокръстени програмисти за децата им. Другата мания е хич да не им дават достъп до компютър, игри и пр. поне до пубертета. Само дето децата на тези програмисти са все още в градинска възраст, та и родителите живеят във фантазии за децата си как ще ги насочат. Уф, този филм съм го гледала вече...

# 55
  • Мнения: 30 802
Временен, ама може да е от полза в случая, докато израстат глупостта. Всичко е временно, но и всичко с времето си.

Във всеки случай по-добре да им кажем това-онова, отколкото да вдигнем ръце, да забелим очи към небето- да си кажем- деца са, нищо не можем да направим.

Синът ми е 1 клас, имал е близки срещи с техниката и сме говорили.

А за тия верижни писма и дами пики- всеки нормален родител трябва да проведе някакъв разговор. Децата дават ухо, виждат кое е абсурдно. Не се водят по връстниците 100% безкритично, имат си едно гласче, не са толкоз загубени.

# 56
  • Мнения: 2 718
при обучението на децата в кибер безопасност няма нищо свръхестествено-същото е като да ги научиш да пресичат и да се пазят в реала. Разбира се, това трябва да се случи, докато са още малки, при първите им срещи с онлайн общуването- тогава се залагат основни правила, докато децата приемат безусловно обяснения и наставления. При тийнейджъри е малко трудно родителят да се намеси ефективно и тепърва да изгражда модел за поведение, ако няма база от ранен период. Забраняването на достъп е неефективно, пълният контрол е невъзможен- децата трябва да имат основа за всички видове връзки- не само онлайн общуването. Това е единственото спасение.

 Аз не знам как да си крия айпи-то,извън някои възможности на браузери и мейлбокс, но съм научила сина си да е дискретен и да не дава информация за себе си, дори индиректно и той ме научи да се покривам- разбира от компютри повече от мен. Говорих с него и за тази игра и той каза, че не е попадал на нея, но е чувал за случаи на самоубийства, заради кибер тормоз от различен вид. Разказвал ми е за игрите, социалните мрежи, общуването в тях- на няколко пъти чрез него съм съветвала и негови приятелчета и съм забелязала,че най-застрашени са "малките /10-13 год./, и всички,които крият от родителите си, че са активни в нета. Има доста такива деца, на които е забранено ползване на игри и социални мрежи, те го правят, като се крият от родителите си и това ги прави по-уязвими. Изобщо липсата на общуване между децата и родителите е извор на безкрайни опасности- и онлайн и в реала.

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
О, да, в първи клас сте говорили и той всичко е разбрал! Кога, мислиш, че минава глупостта? В края на първи клас? Не съм казала да не говорим и да не контролираме, а да не се мислим за алфата и омегата на процеса, все едно мислим вместо техните глави, а те само изпълняват. Ако се загледаш по улиците, в градския транспорт и заведенията, самите възрастни постоянно са забили нос в дисплея, зарибяват се от какви ли не глупости в мрежата, а ти очакваш от дете в първи клас или в пубертета да е по-различно.

Диана, обикновено възрастните не пресичат по правилата, така че на какво учат децата си? Иначе е много лесно, нали така! Като с крилатата фраза, която се приписва на Хемингуей за пушенето - било лесно, той самият отказвал цигарите стотици пъти.

# 58
  • Мнения: 30 802
Andariel, ами нали и аз използвам същия феномен, че децата попиват безкритично. Да не са по-умни от мен хищниците из нета, та да бъркат по-ефективно под кожата на собствените ми деца. Много ясно, че аз знам къде са им копчетата, съответно родителите СА алфата и омегата, плюс близкото обкръжение.

Изненадваш ме, точно ти, дето четеш за съзнанието и мозъка-  то пък насочването на нечие поведение и мислене вместо него е елементарно, винаги има някаква такава добронамерена манипулация, влизане под кожата, докато детето не порасне, та да му махнем помощните мисловни колелца.

А синът ми в 1 клас вече се е наиграл на таблети. Разбира, че е много временна занимавка и вече му омръзва. Просто вече му тъпеят, ама той си е съзнателно дете. Но виждам, че по принцип първолаците ги третират като петгодишни, та не знам, може да си има всякакъв вид дечица.

# 59
  • Мнения: 3 031
Познанието понякога няма нищо общо с глупостта. Гледам тийнове около мен, грешките им в кибер пространството не идват от незнание, а от глупост. Просто кофти период, период, в който правиш тъпотии, въпреки че знаеш еди-какво-си.

Общи условия

Активация на акаунт