Обзавеждането на един маломерен апартамент стъпка по стъпка

  • 84 584
  • 645
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 239
          Ще отговоря на коментарите в зелено Simple Smile
Вмъкнах коментарите си в червено в цитата долу

Хубавото на ИКЕА е, че можеш без проблем да върнеш покупката - аз категорично бих направила точно това. При какви условия бих могла да им върна покупката, че не ми стана ясно? Ако се оцвети мивката ли, примерно? Останах с впечатлението, че вече си купила точно тази мивка. Можеш да я върнеш преди да е монтирана /виж условията за връщане на ИКЕА/. Мисля, че рекламация на оцветената конкретна мивка или раздутия конкретен шкаф няма как да предявиш, защото изрично са упоменали как трябва да се ползват и с какви препарати не бива да се третират.  Т.е. чети инструкциите на всеки харесан модел.
        Огледалото е... само огледало. Ще трябва поне една полица, за да може човек да си подреди нещата. Набързо видях една в ИКЕА за 25 лв.  И огледалото 50.  Виж ето това за 59 лв. http://www.ikea.bg/bathroom/bathroom-mirrors/Bathroom-mirrors/27616/28747/ Огледалото също трябваше да го купя вчера, но както шкафа, се отказах и от него - огромно е и много високо. Аз примерно с моя ръст не мога да стига да го почистя. Загледах това на място и не е лошо: http://www.ikea.bg/bathroom/bathroom-mirrors/Bathroom-mirrors/32053/33184/.Имам същото, много ми е удобно. Осветление над огледалото предвидила ли си? Иначе самата мивка си има специално място за чаша за четки за зъби, течен сапун, освен това има и включена сапунерка и закачалка за кърпи Simple Smile

Прочетох първоначалните ти намерения за обзавеждането и промените, които реши да предприемеш с цел оптимизиране на разходите. Моето мнение е, че ако целиш дългосрочно отдаване под наем трябва да вземеш предвид функционалността на всяко едно помещение с обичайните за едно домакинство вещи. В банята например място освен за четките за зъби, пастата и сапуна /все едно си на хотел за няколко дни/, трябва да има място и за ред други неща - от козметиката до резервната ролка тоалетна хартия и т.н. имам предвид множеството козметични продукти, ползвани в банята Козметиката си не я държа в банята. А тоалетната хартия в шкафа под мивката?  Thinking На мястото на пералнята шкаф ли предвиждаш? За любимите кофа, моп, леген и т.н? Банята с какво ще се отоплява? Кофата, легена и мопа още не съм измислила къде да ги държа и много ме тозмози този въпрос. За отопление на баня не съм мислила, честно казано  Thinking Трябва ли да има отопление?  newsm78, хлапето вкъщи пускаше топлата вода от теца докато банята не заприличаше на сауна /в нов и полунаселен блок/, аз пък в сауна не вирея Иначе тези сушилки звучат супер В ИКЕА има хубави сгъваеми стенни сушилки за дрехи, които могат да се ползват за простиране на мокри дрехи /нямаш балкон, трябва нещо да се отцежда някъде, не искаш да ти дупчат по плочките в банята/.  В спалнята аз не бих лишила дългосрочни наематели от място за съхранение под леглото - зимни завивки, скиорска екипировка и др. по-рядко използвани вещи. Спалнята задължилно ще бъде с място за багаж - еднолицев матрак с повдигащ механизъм  Не бих купувала телевизор /за дългосрочни наематели/, защото със съвременните технологии един иска да гледа само ефирна телевизия, но друг предпочита много смарт-смарт, за да си го командва с телефона. Бих помислила за интернет и тв-окабеляване на подходящи места в хола и спалнята с предвидено място за такава техника. За телевизор и аз се чудех дали да слагам. В днешно време май повечето хора си имат телевизори. 40" струват доста пари, а 32" най-вероятно не би се харесал.
         Тръгнах от голото огледало, а се спрях в телевизора.  Grinning  
         Може ли линк за паравана? Линк към паравана: http://www.home-max.bg/paravan-statik/, а прагът е 100 лева:

Благодаря за линка за паравана. Харесва ми, но заради разположението на тоалетната чиния до душа статичния параван няма я опази от мокрене. Бих избрала Г-образен корниз и завеса. Много от показаните от теб ми харесаха!

# 241
# 242
  • Мнения: 4 275
Изскочиха малко проблеми в банята и няма да може да се осъществи проекта, на който се бяхме спрели. За да избегна допълнително къртене и да заобиколя проблемите, реших да сложа душ завеса, вместо параван.

Иначе съм ужасно щастлива днес, защото успях най-накрая да купя долен шкаф с мивка, но не мога да постна линк, защото не го намирам. Иначе е купен от Практикер, PVC, 215 лева, 60 см. И мивката, и шкафът са СУПЕР - изчистени са, лъскави, белички - направо летя от щастие  Party Другата седмица се надявам банята да е готова вече и ще кача снимки.

Днес обикаляхме и за ламинат, набелязах няколко декора, но нищо окончателно още. Бях се спряла на един страхотен на Егер, но цената му е 26 лв/кв.м с монтажа, та в момента търся нещо по-евтино.

Ще ви държа в течение  Hug

# 243
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Браво Мише! Повече от 15-17 лв с подложка и монтаж не давай за ла минат, освен него има и первази и ъгълчета и като се насложат ...

# 244
  • Мнения: 4 275
Te первазите и тапите излизат колкото половината ламинат  Crossing Arms

# 245
  • Мнения: 4 275
Идвам с оплакване Sad Бяхме в апартамента да видим какво е положението. Първо - ще трябва да се запълни пода до сифона - заради наклона. Второ - плочките на пода не можело да се сложат по диагонал - заради сифоните. И трето - което тотално ми развали настроението - бяхме говорили от пода да почва цяла плочка и горе да се отреже, колкото е необходимо. Обаче, долу сложили едно парче, и горе пак парче Sad Направо се окепази банята. И последно, тъмния вариант от серията стои като изцапан... Ще видим как ще изглежда всичко накрая, но ми е криво Sad

# 246
  • Мнения: X
Мишелин,
Това, което споделяш за банята е неприятно.
Защо майсторите са редили плочки по различен начин от този, който сте желали?
Да Ви информират, а не сами да вземат решения.
Те ако не могат има други, които могат.
Преди да се реди пода се изчислява според размера на плочките и начина на редене
къде да бъде сифона. Мести се (лесно е). Замазка с наклони и редене.

# 247
  • Мнения: 68 659
За плочките на стената си има някакъв чалъм. Моят майстор е "специализирал" в Германия и навремето ми обясняваше някакви правила. Например - ако от едната страна остане малко място за малко парче, за да е симетрично, се слагат рязани парчета и от двете страни, а не само от едната. Нещо такова помня...да не би това да са имали предвид ?

# 248
  • Мнения: 4 275
Ами имат го написано на лист и им е казано това за плочките. Все пак долу се гледа по-често, отколкото горе, затова искахме долу да е цяла плочка, вместо парче. Това изрично ни го казаха като купувахме фаянса и много се зарадвахме, че ни обърнаха внимание. За реденето по диагонал, не можело, щото иначе не знам какво. Той даже сега бил преместил сифона, за да може да попадне между четири плочки... Имам чувството, че тези неща ще загрозят ужасно банята и каквото и да се направи оттук нататък ... няма да помогне

Тета, нещо такова са направили, но аз предпочитам да има възможно най-много цели плочи, а не да има симетрия на... парчета Sad

# 249
  • Мнения: 68 659
Ако много те дразни, нека си го оправят. Все пак си ги предупредила предварително как искаш да бъде? Нали не си им платила още?

Я дай снимки да видим...

# 250
  • Мнения: 4 275
Те са налепени вече по половината стени. За снимки не съм се сетила да направя  ooooh! Утре ще нащракам. Не мисля, че съм способна да им кажа да си оправят бакиите. Примирявам се и това е ... Единствено за пода има още шанс да им кажа да го направят диагонал. А плочките даже не са от "сложните"..  Да, малко по-големички са, но са квадратни поне.  Crossing Arms

Утехата ми е, че поне за следващия апартамент ще знам да не повтарям тази грешка. Че имаше още един пропуск и добре, че обърнахме внимание. Следващия път всички изисквания им ги давам напечатани на лист и да си следят стриктно всичко. Ако нещо не е изпълнено, както е описано, услугата не се заплаща!!! Crossing Arms

# 251
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Те са налепени вече по половината стени. За снимки не съм се сетила да направя  ooooh! Утре ще нащракам. Не мисля, че съм способна да им кажа да си оправят бакиите. Примирявам се и това е ... Единствено за пода има още шанс да им кажа да го направят диагонал. А плочките даже не са от "сложните"..  Да, малко по-големички са, но са квадратни поне.  Crossing Arms

Утехата ми е, че поне за следващия апартамент ще знам да не повтарям тази грешка. Че имаше още един пропуск и добре, че обърнахме внимание. Следващия път всички изисквания им ги давам напечатани на лист и да си следят стриктно всичко. Ако нещо не е изпълнено, както е описано, услугата не се заплаща!!! Crossing Arms

Долната плочка не може да е цяла, затова винаги последният долен ред го слагат накрая като оставят място за една нецяла плочка за да обере неравностите от наклоните. Но защо не са свършили с цяла плочка на най-горния ред?

# 252
  • Мнения: X
Долната плочка не може да е цяла, затова винаги последният долен ред го слагат накрая като оставят място за една нецяла плочка за да обере неравностите от наклоните.
Не е вярно.  Wink
Най-ниско ниво цяла и всяка следваща се пили спрямо наклона. Трудоемко е.
Майстора все пак трябва да поразбира от математика,
понеже се тръгва от втори ред и за да се получи първия както трябва.
Ето как изглежда 1-я ми ред (видимо цели плочки):
- фугите във всички посоки съвпадат ( стени с под)
Скрит текст:
- сифон ( с два съм, понеже имам и 100 см X 100 см "корито", където ми е душът)
Скрит текст:
Те са налепени вече по половината стени.
Примирявам се и това е ...
На това разчитат "майсторите".
Наляпят както могат, понеже материалът е твой и ти губиш средства, ако ги накараш наново...

# 253
  • Варна
  • Мнения: 4 057
Долната плочка не може да е цяла, затова винаги последният долен ред го слагат накрая като оставят място за една нецяла плочка за да обере неравностите от наклоните.
Не е вярно.  Wink
Най-ниско ниво цяла и всяка следваща се пили спрямо наклона. Трудоемко е.
Майстора все пак трябва да поразбира от математика,
понеже се тръгва от втори ред и за да се получи първия както трябва.
Ето как изглежда 1-я ми ред (видимо цели плочки):
- фугите във всички посоки съвпадат ( стени с под)
Скрит текст:
- сифон ( с два съм, понеже имам и 100 см X 100 см "корито", където ми е душът)
Скрит текст:
Те са налепени вече по половината стени.
Примирявам се и това е ...
На това разчитат "майсторите".
Наляпят както могат, понеже материалът е твой и ти губиш средства, ако ги накараш наново...

Понякога наклонът да дойде 2см, че и повече разлика и това едва ли ще стане с пилене, това имах предвид, че обикновено оставят малко по малко от плочка в най ниската част от наклона за първи ред, защото после може да се наложи да вмъкнат парчета Peace

# 254
  • Мнения: 68 659
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=9358

ето тук има обяснено как се лепят и подвеждат плочките...

Общи условия

Активация на акаунт