Кръстова вада?

  • 15 429
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 586
София и супер въздух  Joy

# 16
  • Мнения: 2 708
На тази карта - http://www.isofmap.bg/ много хубаво се вижда, само че като влезете в конкретния район, какво се очаква да се случи с улиците/квартала, който Ви вълнува. В дясно има бутони, които ви позволяват да увеличите и избирате/изключвате елементи от картата. Поцъкайте и ще видите колко много информация има там. Там например открих, къде точно ще минава Тодор Каблешков (поне плановете явно са такива), и че постепенно движението тр да се измести там, вместо по Хенхир Ибсен.


с червените стрелки маркирах Т К, а сините са, къде си е Х И.

Тук се вижда по отблизо, ама ме домързя да свалям, то си е да си цъка човек и да си гледа Simple Smile.





# 17
  • София
  • Мнения: 13
Интересно, според тая карта трябва да има улици по квартала на места, където сега са си дворове на къщи. Това предполагам си остава само като план.

# 18
  • Мнения: 2 708
Те много пътища минават през нечия земя и си има начини за обезщетяване, предполагам. Отделно имам познат, с парцел в тази част и още при купуването си се знаеше, че една част от него, която сега е към нещо наподобяващо на път ще падне жертва на бъдещ път Simple Smile, но е очевидно, че няма смисъл от имот, до който няма път  Wink. Възможно е и други хора да знаят, че ще минава път през техен имот.
Сигурно сте минавали по новия път от Парадайз мол до околовръстното? Е там едно време имаше и магазинчена, и паркинги пред някои кооперации.... сега на някои хора директно под прозорците им минава пътя, но това е положението.
Естествено, че нямам идея изобщо, за какъв период от време в бъдещето е планирано и дали ще се случи. Просто видях картата и споделих. За някого пък може да е полезно. Peace

# 19
  • In the shadows of my mind
  • Мнения: 962
Тук отново са се изказали хора, които идея си нямат какво се случва в квартала, но са чули (както жабата, че подковават коня) и са решили да си споделят мнението, което не е базирано на кой знае какви факти.

Относно канализацията - не навсякъде я има, но с ремонта на Черни връх бе направен големия колектор, който би следвало да обслужва както квартала, така и Драгалевци. Естествено, че ще отнеме време (и пари) присъединяването на всички сгради и изграждането на всички връзки. Като всеки един нов квартал, и този има още доста стъпки да направи, преди да се облагороди, но поне се вижда някаква идея и замисъл как да се случат нещата. Проблем с канализацията има и в много други квартали (поинтересувайте се) - и в прехвалената Младост, и в Люлин, и в Луксозенец, и т.н. Когато купувате имот е съвсем нормално да се поинтересувате от тези неща и да се осведомите.

Инфраструктурата е нещо, което също с течение на времето ще се (до)изгради и облагороди. Инфраструктурата на Манастирски ливади дори няма да я коментирам, през ден-два съм там и  Crazy от такава инфраструктура - пази Боже  Laughing Хубавото е, че поне пътища на теория има и няма върху тях внезапно да се появи блок, както се случи в някои улички зад мол България например. Излизането от тези улички към Черни връх е проблематично, да, с това съм съгласна, и аз често въртя до някъде в обратната посока, за да се върна после, но за съжаление това го има и по други булеварди.
Трафикът е проблемен на светофара на мола поради 2 причини: не са разширени улиците Емилиян Станев и Филип Кутев, които обслужват трафика от едната страна, и не се регулира паркирането и влизането около мола от друга. В почивните дни колоната за ляв завой към входа на мола от Черни връх (посока от Околовръстното) започва от Била, като при зелен светофар естествено всички навлизат в кръстовището да се бутат и затапват цялото движение. Та дотук казаното - причина 2 в проблемът там са сами хора и липсата на полиция, която да регулира както му е редът.
Проблем с Черни връх посока Околовръстното няма - излиза се буквално за няколко минути. Проблемите по Черни връх започват след мола посока към Центъра, където навсякъде има паркирали автомобили и вместо двулентов път - получаваме еднолентов.
Автобуси около мола смея да твърдя има доста. Метрото е ясно. Нагоре в квартала посока Околовръстното мисля има 2 автобуса. В най-крайните райони смея да твърдя без кола ще е доста сложно. Особено зимата, когато и почистването на улиците е проблематично (но къде не е?).

Липсата на училища и детски градини е обусловено от факта, че преди 5 години в този квартал е имало само къщички. В момента има 2 частни училища и се планира детската градина. Доколкото знам аз, проектът е готов и избират изпълнител.

Относно презастрояването - търсене има голямо, и съотвено за това се строи. Не е лошо обаче преди да се говори за набутване на много сгради на едно място (като в онези споменати квартали по-горе) да се разгледа устройствения план на района, позволеното строителство, коти, гъстота и т.н. Говоренето наизуст какво може да стане, защото така сме чули и видели в Младост 2, е само чешене на езици. В Кръстова вада изток например котата е до 6 етажа, малка гъстота (т.е. малки сгради, до 40-50% от площта на имота, в който ще се строи), задължителни отстояния между сградите в два съседни парцела и на места забрана за калканно строителство. Повечето имоти са малки и раздробени, има къщи и застрояването е ниско. На първа линия граничеща с квартал Витоша пък са планирани само зелени зони, не може да строи (има и река освен това) и зеленото петно там ще си остане такова.

Кварталът след първа линия от Черни връх е много тих, и доста зелен. Има едно идилично спокойствие, сякаш си на село, особено лятото  Laughing На терасата слушам птички и щурчета и въздуха, дето го дишам, не го виждам с очите си, както правя в Изток (където работя) Simple Smile Съседът с къщата се отоплява на твърдо говиро, да, но Овъргаз ни обещават да дойдат за следващия отоплителен сезон, та и този проблем ще се реши в някакъв момент  Laughing

Проблемите, които човек трябва да обмисли преди да реши да живее тук са основно следните (и този път са съвсем обективни):
- липса на градски транспорт в горните части на квартала (около Околовръстното) - без кола е трудно.
- липса на канализация в някои части на квартала (следва да се проверява всеки имот).
- липса на магазини и пазарчета в горните части на квартала.
- липса на ясли, детски градини и държавни училища.
- "сложен" трафик около мол Парадаис.
- инфраструктурни проблеми и липсващ асфалт по някои улици.
- предстоящо застрояване в голям брой от свободните парцели.

Хубави страни на квартала (или защо избрах да живея тук):
- пространства между сградите, отстояния между имотите.
- тишина и спокойствие.
- зеленина и гладка.
- близост до Южен парк (молът не ми е приоритет, но е удобство).
- метростанция и спирка на друг градски транспорт на 7 минути от блока ми (това вече е индивидуално за всеки имот и всеки трябва да го обмисли и прецени). Бързо излизане от града към Околовръстното.
- все още липса на много хора  Mr. Green това, разбира се, е чисто индивудално, но аз исках възможно по-малко хора около себе си.

Като цяло не съдете прибързано и нека всеки има едно на ум - това, което на вас ви харесва, може да не се хареса на някои друг, но това не означава, че кварталът е тотален ужас. Който не му харесва може спокойно да гледа друго място, но пишенето на глупости по форумите не мисля, че е в полза на който и да е от четящите.

# 20
  • Мнения: 586
Всичко хубаво, но тия проблеми ще се решат има няма след 15г, когато аз вече ще съм стара, а децата навярно в чужбина.

# 21
  • Мнения: 2
Моите впечатления от квартала(живея отскоро във Витоша Тюлип втория ред от блокчета):

Тихо и спокойно за живеене място, освен ако не сте близо до някой строеж или първа линия до бул. Черни Връх. Улиците вътре в квартала са направени за малогабаритен танк, но все пак с по-висока кола се минава (бавно). Паркирането все още е възможно, но покупката на подземен гараж е силно препоръчителна. Проблемите с канализацията ги има, строго си зависи от сградата и строителя. Магазини - Фантастико на Околовръстното и Билата до Парадайз.

Въздуха лично за мен е ОК, като двете ми спални гледат към Витоша и се усеща полъха, но все пак преди да дойде до терасата минава през Околовръстното.

Мястото е мочурливо, така че най-добре прегледайте дали не е правен "освежителен" ремонт на подземните гаражи/мазетата. Вижда се дали са спестени пари от дренажи/хидроизолация ако отидете на оглед като започне да се топи снега и брокерите започнат да ви обясняват как чипът/ключът от гаражите бил "при колегата"...

Ще има метростанция, по "в средата" на квартала, но иначе май има само един автобус. Ако е хубаво времето може и да се ходи и пеша до МС Витоша. С две  думи - без кола е сложно.

Никъде около нас не видях 10-12 етажни сгради като в Манастирски Ливади и се надявам да остане така. Съответно има го пък проблема с малките къщички на твърдо гориво.

# 22
  • Мнения: 2
Незнам защо не не ми дава да си редактирам мнението - автобусите са четири, не един, но са от дъдж на вятър като се загледах в електронното табло.

# 23
  • Мнения: 1
Айде който не му харесва Кръстова вада и Цените в София и вечно си търси косури

На село на Бистрица на 1 час от София ще сте по-добре


Все пак насила Никой не ви е викал в София????

Селяндури такива стойте си на Село!

# 24
  • Мнения: 49
Айде който не му харесва Кръстова вада и Цените в София и вечно си търси косури

На село на Бистрица на 1 час от София ще сте по-добре


Все пак насила Никой не ви е викал в София????

Селяндури такива стойте си на Село!

Да! И аз така мисля колега!
Откъде е купи тази риза !? Искам да си взема такава и аз.

Общи условия

Активация на акаунт