Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 11 998
Моят младеж е на 15 години и от 2 години е спрял на 45 номер.

# 46
  • Мнения: 642
Тайничко се надявам да спира да расте моят син. На 15 и 1/2 е с 9 см по-висок от баща си (а баща му е висок) и с 43 номер обувки. Походката му е леко приведена, явно се комплексира. Дрехи - отдавна сме по мъжките щандове.

# 47
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082

Десетгодишния е същия номер почти, 39,5.

И моят син на 10 беше със същия номер. От 15 годишен до момента не е мръднал от 43.
Аз нося 38, 39 и 40 според модела.
Дано да си пророка, защото баща му е с 47 номер и.... абе не е кеф намирането на обувки за негово височество.

много е лесно даже. Mr. Green
влизаш в магазина, прихващаш продавачката още от вратата и питаш "от кой модел имате 47 номер?", тя отговаря "от никой" и приключвате.
иначе ще е мъка като с моите обувки: ама този модел не ми стои добре, този стяга, този е ... Rolling Eyes

шегичка  Hug
Змей Малораслий наскоро навърши 10. 42 номер обувки.
като се добави и това, че крака е широк (наследствено), почти дюстабан, но с високо ходило, че и още пухкав изборът съвсем се стеснява  Crazy

# 48
  • Мнения: X
Да се похваля, пристигна от Стела Русе поръчката - тениска, лятна пижама и горнище, много еластични.  Grinning Grinning Grinning С Пес патрул и Блейз Laughing
Долнището само е пак с по-стегнат и тесен ластик. Поръчах 134-140. На зимната пижамка 122-128, която имаме, горнището отскоро е леко късо, но не тясно. Долнището от нея, заедно с друго тяхно в този размер му беше тясно в талията, а от малко над 122 и прекалено плитко.

# 49
  • София
  • Мнения: 6 364
марките Рихтер, Суперфит, Геокс, Еко - всичките имат детски обувки до 40-41 номер.

крачето явно трябва да е много пухкаво, за да не може да се побере в номера си на ширина.

колкото до едрите деца заради високите родители, недейте да лежите на тая кълка.

като бяхме в ДГ, най-бързо растяха децата на ниските родители. огромни бяха! някои от тях настигнаха на ръст майките си още в първи клас. моят мъж е 192 см и носи 50-ти номер обувки, едва ли имаше по-висок баща от него в групата, аз също не съм дребна, но нашето дете винаги е вървяло абсолютно в средата като ръст и под средата като килограми.

най-ми е смешно като видя някое върлинесто дете и майка му гордо каже - ми той баща му е висок, 180 е... да бе да.

внимавайте какво ядат тия деца. много хормон на растежа бъка из храните в наши дни....

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 23 715
внимавайте какво ядат тия деца. много хормон на растежа бъка из храните в наши дни....
Ми..... не. От моите едното е средно, едното е високо, едното е хилав дребосък.

# 51
  • София
  • Мнения: 6 364
внимавайте какво ядат тия деца. много хормон на растежа бъка из храните в наши дни....
Ми..... не. От моите едното е средно, едното е високо, едното е хилав дребосък.

значи при твоите факторите са други - генетични.

но толкова момченца и момиченца с естрогенен тип затлъстяване, колкото се срещат напоследък, преди 20 и повече години не е имало...

# 52
  • Мнения: X
Преди 20 години след Виденовата зима са децата на първите години от Прехода - още помня как в някои периоди заплати нямаше с месеци, и родителите ни се чудеха какво да сложат на масата. Хайде повечето ни деца сега да са добре обгрижвани, а не блъскани с хомони, и на това да се дължи разликата, може ли? Едва ли някой в тази тема изхранва дете основно с KFC.

# 53
  • Мнения: 7 325
Не си ли отглеждаш месото в двора, нямаш никаква гаранция, че не блъскаш детето си с хормони. Аз готвя всеки ден, често по два пъти, децата ми не са стъпвали в Макдоналдс и KFC от години, малкото не ги и познава, но купувам всичко от магазина и ... целият коктейл химия с която хранят животните и растенията отива в организма.

# 54
  • Мнения: X
А нас едно време като ни хранеха с маргарин и пиехме степчета, газирано и ядяхме "модерни" боклуци, за които още не се беше разчуло, че са вредни, защо не сме масово затлъстели?

Аз не си позволявам да кажа на майка със слабичко дете, че е болно или го държи гладно и преуморено, тук веднага се развиха теории, че децата ни са болни, затлъстели, хранени с боклуци и т.н.

# 55
  • София
  • Мнения: 6 364
Преди 20 години след Виденовата зима са децата на първите години от Прехода - още помня как в някои периоди заплати нямаше с месеци, и родителите ни се чудеха какво да сложат на масата. Хайде повечето ни деца сега да са добре обгрижвани, а не блъскани с хомони, и на това да се дължи разликата, може ли? Едва ли някой в тази тема изхранва дете основно с KFC.

ами не, не може на това да се дължи разлика.
не те знам на колко години си, но явно не си наясно с периодите, за които говориш.
аз добре помня Лукановата зима 1990-та, защото това беше времето, когато нямаше нищо за ядене и този период трая около 6 месеца. само.
Виденовата зима беше през 1997-ма и се характеризираше с хиперинфлация, а не с недостиг на храни.

нека не си измисляме миналото и да не търсим фантазийни оправдания.

още от детската градина гледам, как привечер загрижените родители и баби вземаха децата си с по парче купешка пица или пакет зрънчо, зер да не прегладнеят до вечерята в къщи, а само аз носех ябълка за моето. още от детската градина гледам (сега и в училище) как безплатните плодове остават, защото децата не ги искат. учителките казват - 2-3 деца от група/клас само искат плод! около училището е пълно с рупащи дюнери, пици и прочие боклуци деца. ама иначе, всички се храним здравословно, всички сме най-добри майки и не ядем в КФС.

колко много фрапантни двойки майка и дете виждам по улиците, при които майката е фина и слаба, а 8-19 годишното й дете е по-едро от нея с тяло от тип "главогръд и коремче".


I.Hr., така е, няма гаранция, че не вкарваш хормони изобщо, но има разумни начини да редуцираш риска до минимум. а и не са само хормоните.

# 56
  • Мнения: 7 325
Ами аз лично чета и се ограмотявам непрекъснато, защото много държа на доброто хранене. Проблема е че на моменти изпадам в крайности и ... не е добре.

# 57
  • Мнения: X
jam, много благодаря, че ми разясни на какво се дължат ръста и килограмите на детето ми, както и какво и колко са си позволявали да купуват родителите през моето детство.

Цитат
Нека не си измисляме миналото и да не търсим фантазийни оправдания
- напълно съм съгласна. Има достатъчно изследвания на какво се дължи това, че има все по-едри хора, еволюционна тенденция е. Достатъчното храна, достатъчното сън (при който се освобождава хормона на растежа) и цялостното по-добро обгрижване, позволяват на повечето съвременни деца (които не живеят в Третия свят) да достигнат максимално генетичния си потенциал по отношение на ръст, а и не само.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 364
datura_inermis,

ясно ми е, че като автор на темата, няма начин да не се почувстваш лично засегната, макар че аз не съм визирала твоето дете конкретно, нито твоя конкретен начин на отглеждане и хранене на детето.

# 59
  • Мнения: X
Не се чувствам засегната, съдя по публикациите ти, че все пак не си от потребителите тип "част от стадото", с които няма смисъл да се разговаря, затова и коментирам. От писалите в темата, единствено една потребителка сподели, че нейното дете освен високо е и пълно, и то в следствие на лечение. "Внимавайте с какво ги храните" е подходящ призив за всички родители, и това, че едно дете е едро, не го прави автоматично хранено с дюнери, пици и Зрънчо.

Аз не мога да възприема детето си като затлъстяло, след като е в норма съотношението му ръст/килограми, активно е, и макар и без да изпадам в крайности, се старая да го обгрижвам добре. От друга страна, при положение че и двамата му родители изпитваме затруднение да си намерим удобни обувки (аз съм по-лесна, защото попадам в масовата мъжка номерация), и дрехи, които не са смешно широки или къси, не намирам за толкова странно и с детето да имам подобен проблем. Да, несъмнено има предлагане и на подходящи за нас неща, но не в повечето магазини, и често на цена, която в семейство с един работещ родител, е малко или много над възможностите ни. Това ме затруднява, защото не обичам да обикалям по магазини. Отговорите на пишещите тук са ми полезни.

Общи условия

Активация на акаунт