ЗАЩО НЕ СЕ ДАВА ЗАХАР НА БЕБЕТО?

  • 11 034
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 503
Цитат на: vedrra
А за бебчо е достатъчна лесно усвоимата млечна захар от млякото на майка му -  около и над 7 процента. Не зная какъв е процентът при адаптираните млека, но едва ли е по-нисък.


Доколкото си спомням, съдържанието на захар в адаптираните млека трябва да е горе-долу същото. ОБА4Е ми направи впе4атление, 4е в България адаптираното мляко е МНОГО по-сладко, отколкото млеката тук (опитвала съм ги Embarassed , Нан 2, млякото на Нестле за деца над 1 год., продавани в БГ, и мляко, пак на Нестле, за деца над 1 год., но с друго наименование, друга опаковка, купено тук).  Трябва да ви кажа, 4е млякото, продавано в БГ, нямаше нищо общо с тукашното, освен фирмата-производител. А това е жалко Sad , все едно българ4етата са второ ка4ество хора Close  Imp , дай да им пробутваме подсладено мляко, кой знае с какво ка4ество Imp . Имам предвид само Нестле, не съм пробвала други марки, но ми се стори много фрапираща разликата Sad .

# 31
  • Мнения: 830
Никога не съм слагала захар в нищо на моите деца .
Първото ми имаше жълтеница , и то не лека .
Според западните медици -педиатри , това че захарта помага при жълтеница , са бабини диветини .
А ЗАЩО - майките вече са го казали .

# 32
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: nadia
Никога не съм слагала захар в нищо на моите деца .
Първото ми имаше жълтеница , и то не лека .
Според западните медици -педиатри , това че захарта помага при жълтеница , са бабини диветини .
А ЗАЩО - майките вече са го казали .


А ти даваше ли нещо допълнително на детето заради жълтеницата?

# 33
  • Мнения: 830
Не . Често кърмене . И понеже се тревожех , изследвахме нива на билирубин в кръвта . Облъчването със специална  лампа е ефективно , доколкото знам .

# 34
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: nadia
Не . Често кърмене . И понеже се тревожех , изследвахме нива на билирубин в кръвта . Облъчването със специална  лампа е ефективно , доколкото знам .


Моя син имаше силна физиологична жълтеница, като мандарина беше. Кърмех, въпреки това 2 месеца не мина. Чак тогава лекарката му предписа глюкоза, на 5 минути лъжичка глюкоза и му мина, за 2 дена. Всичко това преди 15 години, в град където "специални" лампи нямаше. Та може би бабините деветини не са бабини деветини?

# 35
  • Мнения: 5 500
Цитат на: nadia
Облъчването със специална  лампа е ефективно , доколкото знам .

Фототерапията помага билирубина да премине от кръвта към кожата.

# 36
  • Мнения: 830
Не знам , не знам . Може и просто да е "дошло времето " да мине . Ние също я имахме до 2- 3 месец . Мина отведнъж , без нищо . В началото стара педиатърка каза да даваме да пие левулоза - от нея получи типичното "въглехидратно разстройство " , освен че нямаше грам ефект .
Не знам , аз споделям моя опит и това , което съм прочела - не само по "майчински " популярни сайтове , а и по медицински .

# 37
  • Мнения: 1 404
Цитат на: AFRODDITA
А моето инфо е, че кариеса започва от вътре, а не от вън на зъбчето. И то пак от киселината, която се намира в организма при ядене на сладки храни, и не само. Като цяло причината е, действа в целия организъм, а не конкретно в/у зъбния емайл. Ми не знам дали ме разбрахте.

Тц!грешно ти е инфото.Причинителите на кариеса(няколко вида микроорганизми,населяващи устната кухина) действат директно върху зъбният емайл.При употребяване на слади храни се създават условия за свръхразвитие на микроорганизмите,нарушава се равновесието и се развива кариес.Друг фактор е здравината на зъбната структура и устойчивостта и срещу подобни въздействия-тук идва ролята на допълнителния прием на флуор,ама това е друга тема.

# 38
  • Мнения: 10 257
Абе вие като сте си наумили да давате захар на бебета си защо карате хората да ви отговарят и убеждават. Истината е че по цял свят тая захар е отхвърлена, много ясно че всички сме отраснали със захар, пюрета, сокове и шоколади от ранна възраст. Но нали с годините се придобива опит, знания и умения и се отсява най-полезното. Никой не прави нещо от "мода", а за доброто здраве на детето си. Как никой не се замисля и не си казва "бре цял свят прави така, а моя педиатър че е чел книгите от преди 30 години и хич не си прави и труда да прочете нещо ново". Или вие ще кажете е голяма работа ние като сме гледани така че да не сме умрели. Вярно всеки да си гледа детето както иска, ама като сте си наумили да слагате захар, сокове, да давате пюрета на 3-4- месечни ами давайте. Няма нужда да се водят излизшни битки КАТО СТЕ СИ НАУМИЛИ.

# 39
  • Мнения: 3 927
уф, че много се изписало пак за захарта......

аз пък си мисля, че се е слагала захар във водата през всичките тези години, защото БЕБЕТАТА ОБИЧАТ СЛАДИЧКОТО, не заради нещо друго......

май Инка е права, че природата затова е направила кърмата сладникава....

иначе за протокола: никога не съм давала захар на бебка, с изключение на глюкозата, заради жълтеницата през целия първи месец. но все ще дойде ден, в който тя сама ще почне да яде сладко......не мога винаги да й вися на главата.....

# 40
  • Мнения: 713
Ми защо тогава моята маймунка не иска никакво друго мляко освен кърма, дори и подсладено да е? Плюе и квичи, и не иска да пие от същата чаша повече защото мисли, че оттам идва онова гадно нещо Shocked . Слава богу поне прояде едни като кис млекца - fromage frai с плодове.
Може и генетично да са заложени вкусовите предпочитания - Елена обича да отвори оризовата вафла и да изяде ваниловия крем първо Sign Exclamation  също като мен преди години, но аз като майка съм решила, че ще направя каквото зависи от мен да я насоча и предпазя доколкото мога.
А подсладеното мляко го измисли баща и, който много ревнува. Но детето го отказа набързо.

# 41
  • Мнения: 2 006
Действително ли захарта е вредна за зъбите?

Несъмнено, да. Въпреки, че не е единствена, тя е важна причина за развитието на кариес. Независимо от всички профилактични кампании, захарта все още е главният агент на кариеса. Всеки знае, че съдържащата се в бомбоните и газираните напитки захар спомага за отлагането на бактериални плаки по зъбите и оттам за появата на кариеса. Шишето с мляко или подсладена вода за през нощта, а също и успокоителният бомбон са вредни навици. Под въздействието на бактериалните плаки полепналата по зъбите захар се превръща в киселини и започва да поврежда зъбите. Още повече, че по това време на сън отделянето на слюнка намалява, което й пречи в продължение на около десетина часа да играе защитната си роля. Точно затова зъбите трябва да се измиват и след вземане на лекарство във вид на сироп. Всъщност проблемът е още по-сложен, защото всички храни развалят зъбите. Те съдържат различни видове захари: нишисте, фруктоза, лактоза, захароза, които по същия начин се превръщат в киселини. Ако искаме детето ни да има здрави зъби, трябва да обърнем внимание на състава на храната и периодичността на храненето. Меките храни и постоянното ядене са част от елементите, които причиняват образуването на кариес. Френският съюз на зъболекарите твърди, че кариесът при децата често пъти е предпоставка за боледуването на зъбите в по-късна възраст. Затова бъдете взискателни към хигиената на децата си и избягвайте да им давате много сладкиши и подсладени питиета.

Общи условия

Активация на акаунт