Счетоводител в нужда се познава 11

  • 38 661
  • 759
  •   1
Отговори
# 30
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Момичета,ако първият месец от работата на фирма ДДС-то е на възстановяване,да чакам ли някакви проверки от Нап?Или са на тримесечния период?

Проверки чакай, ако посочиш сума за възстановяване в кл.80 на ДДС декларацията, т.е. да искаш нещо да ти връщат.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 621
Изобщо не иска да се осигурява лицето повече. Но ако все пак се дължат по закон пари трябва да се знае. А как печалбата на фирмата се отразява като приход на самото лице, за да се внесат тази суми? Много брагодаря за поясненията ви.

Здравейте!
писах Ви по-горе:
СОЛ се доосигурява само на получените доходи като физ.лице, които доходи нямат нищо общо с печалбата на фирмата/ЕООД.
Т.е. печалбата на фирмата "не е приход на самото лице".
Отново да питам - счетоводител имате ли?

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 40 839
Момичета,ако първият месец от работата на фирма ДДС-то е на възстановяване,да чакам ли някакви проверки от Нап?Или са на тримесечния период?

Проверки чакай, ако посочиш сума за възстановяване в кл.80 на ДДС декларацията, т.е. да искаш нещо да ти връщат.
ясно...до края на тримесечния период надали ще остане нещо за връщане Peace

п.п.Как да се науча да попълвам декл.1 Blush

# 33
  • Мнения: 14 436
Момичета,ако първият месец от работата на фирма ДДС-то е на възстановяване,да чакам ли някакви проверки от Нап?Или са на тримесечния период?

Проверки чакай, ако посочиш сума за възстановяване в кл.80 на ДДС декларацията, т.е. да искаш нещо да ти връщат.
ясно...до края на тримесечния период надали ще остане нещо за връщане Peace

п.п.Как да се науча да попълвам декл.1 Blush



Като за начало внимателно прочетеш указанията за попълването и.На второ място ползваш подходящ софтуеър за да ти ги попълва автоматично.Може да се ползва програмата на НАП при липса на друга. Peace

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 40 839
Благодаря!

# 35
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
mystic woman , най-лесно е с готов софтуер. ПП на НАП може да се види труден и неразбираем на начинаещ. Има ТРЗ програми, които не са скъпи, а вършат чудесна работа.  Peace

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 40 839
mystic woman , най-лесно е с готов софтуер. ПП на НАП може да се види труден и неразбираем на начинаещ. Има ТРЗ програми, които не са скъпи, а вършат чудесна работа.  Peace
Ами...надали ще стигна до софтуер.Първо щото е начинаещо и малко Еоод/не знам докога ще има дейност и дали ще се развие бизнеса/ и затова ще се мъча на наповската Peace Разчитам на една колежка да ми обясни др. седмица...

# 37
  • София
  • Мнения: 7 997
Здравейте, има ли някой, който да е вадил служебен номер на чужденец?
Имам едно ЕООД, на което трябва да подадем данъчна декларация, управителят е португалски гражданин, който не живее в БГ. Трябва да извадим служебен номер, но имаме пълномощно от него само в качеството му на управител на ЕООД-то. Интересува ме дали ми трябва и друго пълномощно, в качеството му на физическо лице, за да го представляваме при ваденето на номера. И ако трябва пълномощно, нотариално заверено ли?
Предварително благодаря за помощта, ако някой има подобен опит.

# 38
  • Мнения: 2 118
Счетоводител си има, не знам колко компетентен вече /мен лично не ме касае, но ми е близък потърпевшият/. Ако все пак се дължат пари на какво основание е това, ако не е печалбата на фирмата? Аз виждам една скала за осигуровки, да не би това да е свързано с печалбата на фирмата и по нея да се довнася.

Скрит текст:
Осигурителния доход от 460 лв. на месец се отнася само за самоосигуряващите се лица с доход за 2016 г. до 5400 лв.

Минималния месечен осигурителен доход за 2017 г. в зависимост от дохода за 2015 г. е както следва:

при доход до 5400 лв. - 460 лв.;
при доход от 5400.01 до 6500 лв. - 500 лв.;
при доход от 6500.01 лв. до 7500 лв. - 550 лв.;
при доход над 7500 лв. - 600 лв.
 

# 39
  • София
  • Мнения: 1 621
Счетоводител си има, не знам колко компетентен вече /мен лично не ме касае, но ми е близък потърпевшият/. Ако все пак се дължат пари на какво основание е това, ако не е печалбата на фирмата? Аз виждам една скала за осигуровки, да не би това да е свързано с печалбата на фирмата и по нея да се довнася.

Скрит текст:
Осигурителния доход от 460 лв. на месец се отнася само за самоосигуряващите се лица с доход за 2016 г. до 5400 лв.

Минималния месечен осигурителен доход за 2017 г. в зависимост от дохода за 2015 г. е както следва:

при доход до 5400 лв. - 460 лв.;
при доход от 5400.01 до 6500 лв. - 500 лв.;
при доход от 6500.01 лв. до 7500 лв. - 550 лв.;
при доход над 7500 лв. - 600 лв.
 

Навсякъде в карето, където сте копирали пише "доход", никъде не пише "печалба"  Wink
Разбираемо е НЕсчетоводител да смята, че печалбата на ЕООД-то е негов личен доход, но един разбиращ счетоводител трябва да знае, че това са 2 различни неща и не са свързани.
Доходът на лицето може да е от личен труд във фирмата, от граждански договори, от наеми и т.н.
Искам да Ви помогна, но по Интернет няма как да стане.
Нека Вашия познат поразпита повече счетоводителя си и да каже какво е научил тук от форума и дано се оправят нещата.
Ако решите може да ми пишете на ЛС с данни и др.информация.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 3 243
Здравейте, има ли някой, който да е вадил служебен номер на чужденец?
Имам едно ЕООД, на което трябва да подадем данъчна декларация, управителят е португалски гражданин, който не живее в БГ. Трябва да извадим служебен номер, но имаме пълномощно от него само в качеството му на управител на ЕООД-то. Интересува ме дали ми трябва и друго пълномощно, в качеството му на физическо лице, за да го представляваме при ваденето на номера. И ако трябва пълномощно, нотариално заверено ли?
Предварително благодаря за помощта, ако някой има подобен опит.
Няма да ти трябва нот.заверено. Попълваш бланката на НАП; един лист със свободен текст "Аз еди кой си с такива данни, упълномощавам ... да получи удостоверение за служебен номер на чужденец ". Трябва ти и превод на паспорта му. С трите документа отиваш в НАП. Вадили сме много номера на румънци и италианци, не съм ги водила за ръка всичките да се явяват лично  Simple Smile

# 41
  • Мнения: 2 118
 Grinning Звучи успокояващо това, че има разлика между доход и печалба, сигурно ви е смешно и го казвам с най-добри чувства.  Hug Но все пак може ли да ми обясните за какво е тази таблица, моля!

# 42
  • София
  • Мнения: 7 997
Няма да ти трябва нот.заверено. Попълваш бланката на НАП; един лист със свободен текст "Аз еди кой си с такива данни, упълномощавам ... да получи удостоверение за служебен номер на чужденец ". Трябва ти и превод на паспорта му. С трите документа отиваш в НАП. Вадили сме много номера на румънци и италианци, не съм ги водила за ръка всичките да се явяват лично  Simple Smile

Много ти благодаря за информацията! Надявах се да минем с нотариално заверенето пълномощно от него като управител на фирмата, но ще подготвя и още едно, за всеки случай.
Преводът на паспорта е задължителен, така ли?

# 43
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 426
Grinning Звучи успокояващо това, че има разлика между доход и печалба, сигурно ви е смешно и го казвам с най-добри чувства.  Hug Но все пак може ли да ми обясните за какво е тази таблица, моля!

За самоосигуряващите се лица е, но за получен от тях доход примерно за личен труд, или като свободна професия, ЕТ ...

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 40 839
Момичета,сега като смятам осигуровките за м.февруари на СОЛ а те ще са от 16,02...на календални дни ли деля newsm78 Няма промяна,нали?

Общи условия

Активация на акаунт