Етажна собственост - между танц със саби и етажна гроздова - тема 4

  • 73 416
  • 763
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 4 192
това с малкия или изобщо липсващ процент те ли са го решили или сте взели справка от общината и там така е написано?
хич не ми се вярва да има официален документ, в който да пише, че цял етаж помещения нямат и.ч. от покрива. Simple Smile
може да нямат никакъв процент от стълбищата, но си имат процент от покрива и другото.
и още въпроси:
като потече вода и трябва да се сменят тръбите имат ли или нямат идеални части?
ако се запуши тръбата на канализацията и трябва да се "продуха" от сградата до шахтата на ВиК, иначе ще се напълнят с @@@, имат ли или не участие?
Ето ти един наш обект, който няма прилежащи части нито като процент, нито като квадратура.

В сградата има още 3 такива. Като се съберат идеалните части на останалите обекти стават 100%. Т.е. така е направено в площоразпределението.
Покривър по принцип не влиза в идеалните части. Там влизат, стълбища, общи коридори, общи тераси и общи стени  Wink

# 676
  • Вестерос
  • Мнения: 38 249
ЗС.. те ЗУЕС първо да си прочетат.

# 677
  • Мнения: 68 654
А, не влиза....как да не влиза покрива. Той е обща част по ЗС, тоест - собственост е на всички съсобственици, демек - всички те имат идеалнаи части от него.

Ако на мен ми речеш тъй, лев няма да видиш за ремонта му ... Simple Smile

# 678
  • Вестерос
  • Мнения: 38 249
това с малкия или изобщо липсващ процент те ли са го решили или сте взели справка от общината и там така е написано?
хич не ми се вярва да има официален документ, в който да пише, че цял етаж помещения нямат и.ч. от покрива. Simple Smile
може да нямат никакъв процент от стълбищата, но си имат процент от покрива и другото.
и още въпроси:
като потече вода и трябва да се сменят тръбите имат ли или нямат идеални части?
ако се запуши тръбата на канализацията и трябва да се "продуха" от сградата до шахтата на ВиК, иначе ще се напълнят с @@@, имат ли или не участие?
Ето ти един наш обект, който няма прилежащи части нито като процент, нито като квадратура.

В сградата има още 3 такива. Като се съберат идеалните части на останалите обекти стават 100%. Т.е. така е направено в площоразпределението.
Покривър по принцип не влиза в идеалните части. Там влизат, стълбища, общи коридори, общи тераси и общи стени  Wink
Сборът от процентите на идеалните части на собствениците може да не е равен на 100%.


Защо да е законно, че като са с малък процента може да не плащат?

Покривът е обща част естествено.

Последна редакция: чт, 22 фев 2018, 16:08 от Tiffany А

# 679
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Скрит текст:
това с малкия или изобщо липсващ процент те ли са го решили или сте взели справка от общината и там така е написано?
хич не ми се вярва да има официален документ, в който да пише, че цял етаж помещения нямат и.ч. от покрива. Simple Smile
може да нямат никакъв процент от стълбищата, но си имат процент от покрива и другото.
и още въпроси:
като потече вода и трябва да се сменят тръбите имат ли или нямат идеални части?
ако се запуши тръбата на канализацията и трябва да се "продуха" от сградата до шахтата на ВиК, иначе ще се напълнят с @@@, имат ли или не участие?
Ето ти един наш обект, който няма прилежащи части нито като процент, нито като квадратура.

В сградата има още 3 такива. Като се съберат идеалните части на останалите обекти стават 100%. Т.е. така е направено в площоразпределението.
Покривър по принцип не влиза в идеалните части. Там влизат, стълбища, общи коридори, общи тераси и общи стени  Wink

как разбирате "заедно с прилежащите части"?
Simple Smile само питам

разбирам, че не искате да плащате, но нямате основания за отказ.

http://www.tonyko.bg/l_bg/?s=8&i=8
https://pravatami.bg/18668
поясненията

калкулатор на общи части

# 680
  • София
  • Мнения: 4 192
Къде видяхте, че аз не искам да плащам?!  Shocked
Три пъти повторих, че трябва да се плаща. Просто ви давам пример за нотариален акт в който няма общо части упоменати нито като процент, нито като квадратура. В Площоразпределението ви написах, че сборът на общите части на апартаментите прави 100 процента, без да са включени тези 4 помещения на кота 0.00.
А за плащането на общо събрание се реши тези помещения да плащат х3 на твърдата сума за фонд ремонт (макар че трябва да е по процент за този фонд), защото са търговски, дворът ни е поддържан и те го амортизират повече. И така е правилно! Дори за мен трябва да се плаща и повече, защото сумата е смешна и след време като остарее сградата ще се берат ядове. Обаче ако някой откаже да плати от тези четиримата за този фонд ми е много, много чудно на какво юридическо основание ще го осъдят, тъй като няма общи части  Wink

# 681
  • Мнения: 68 654
Не притежава ли ex lege процент от общите части? Все пак се касае за ет.собств. по смисъла на ЗС...нищо,че в нот.акт не е вписано...

Последна редакция: чт, 22 фев 2018, 19:16 от teta75

# 682
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
подвела съм се от това "наш обект", извинявай.
въпреки всичко, смятам, че има някакво недоразбиране за това какво е общи части за имотите и какво е идеални части.

# 683
  • София
  • Мнения: 518
Здравейте.
Имате ли представа как мога да накарам съсед да спре да пуши във входа, на междустълбищното пространство Confused Напоследък дори не си прави труда да отваря прозореца, защото му било студено. Изключително нагъл и безочлив тип. Няколко пъти му направих забележка, но ми казва, че частите са общи и ако иска ще се изсере там Cry
Безсилна съм, а ми омръзна при всяко отваряне на вратата, домът ми да е обгазен. Ние сме непушачи, а имаме и бебе, не се търпи вече Cry

# 684
  • София
  • Мнения: 4 192
Пожарогасител с пяна. Все пак гледайте вашия мъж да е по-як от него, да не се обърка нещо  Wink
Извън шегата и да звъннете на пожарната ще ви отсвирят

# 685
  • София
  • Мнения: 518
Лошото е, че няма оправия с тях. Те живеят над нас, изключително шумни са, жената ходи само с токове /с теракот са/, пуска прахосмукачка в 8:00 и в 22:00ч., нарочно! Знае, че сме с бебе, но го прави умишлено. По цял ден се влачат мебели и се трещи. Изхвърлят си манджите през прозореца, директно на моя парапет. Сложихме си козирки,заради нея, но пак успява да ми пльосне манджата на прозореца...
Да не помислите, че ми имат зъб за нещо-не, ние сме тук от 2год и нямаме никакви пререкания с никой.
Съжалявам, че си излях мъката, но вече съм отчаяна:cry:

# 686
  • София
  • Мнения: 4 192
Така както го описваш, ако са собственици нищо не можеш да направиш.
Моят съвет е продавайте и купувайте друго. Наистина е много неприятно  Confused
подвела съм се от това "наш обект", извинявай.
въпреки всичко, смятам, че има някакво недоразбиране за това какво е общи части за имотите и какво е идеални части.
Обикновено всеки обект има идеални части от общите части.
Наистина мога да бъркам, но ми обясни как като един обект в сградата няма никакви записани идеални части, нито като процент, нито като квадратура, и като сборът на идеалните части на другите обекти прави точно 100% в площоразпределението по какъв начин могат да принудат този обект да плаща на база идеални части, които няма. Ще се радвам и за цитат от закона Peace
Пак казвам, че липсата на идеални части може да е грешка още при проекта на сградата Peace
Сега проверих - покривът не влиза към общите части на сградата, някой по-нагоре беше писал че влиза.

# 687
  • Мнения: 68 654
За втори път...покривът Е обща част. Справка.....чл.38 ЗС.

# 688
  • София
  • Мнения: 4 192
За втори път...покривът Е обща част. Справка.....чл.38 ЗС.

Покривът не влиза в застроената площ на сградата. Оттам няма как да влиза и при изчисление на общите части.
Предполагам имаш предвид, че за поддръжка и ремонт на покрива се участва според процента идеални части, както за асансьор или саксия Wink

Ето от същия закон:
Цитат
Чл. 41. Всеки собственик, съразмерно с дела си в общите части, е длъжен да участвува в разноските, необходими за поддържането или за възстановяването им, и в полезните разноски, за извършване на които е взето решение от общото събрание.
Това казвам - 4 обекта нямат общи части, другите имат общо 100%.

Последна редакция: чт, 22 фев 2018, 20:41 от chiana2003

# 689
  • Мнения: 68 654
Какво значи обща част...че е общ покрива. Има няколка собственици. Съсобствен е.
Какво отношение има тук ЗП и РЗП?

Законът е ясен...при обща вещ права и задължения върху нея имат всички съсобственици. Етажни собственици в нашия случай..Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт