Адвокатско възнаграждение

  • 4 192
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте!

Аз съм една от многото служители, които не си получаваха месеци наред трудовото възнаграждение от изключително нелоялен работодател. Това ни принуди да упълномощим адвокат да заведе искове за търсене на правата ни по съдебен ред. В устна уговорка адвоката ни информира, че ще ни укаже безплатна правна помощ, а хонорара му ще бъде търсен от работодателя. В резултат на внесена искова молба, съдът определи да заплатя гаранция от близо хиляда лева.

За мен, като майка на две деца, който единствено благодарение на родителите ми успявам да издържам, тази сума бе крайно непосилна, за което незабавно информирах адвоката и отказах да предявявам по-нататъшни претенции към работодателя защото не мога да си позволя разходите, което това изисква.

От този момент нататък адвоката ме информира, че му дължа хонорар, приближаващ се като стойност до размера на гаранцията, като настояваше незабавно да му го заплатя и ако не го сторя, ме уведоми, че ще ме съди. Въпреки желанието и настояването ми да му заплатя хонорар, пропорционален на вложените усилия и труд до момента, той категорично отказа да приеме само част от тази сума и настоява да му бъде заплатена цялата. Адвоката твърди, че търсената от него сума е съгласно тарифата за минималните адвокатски възнаграждения и по-малка сума от определеното от него не е приемлива.

Много ви моля да ме посъветвате какви са правата ми в тази ситуация и съгласно законодателството действително дължа ли тази сума на юриста. С адвоката не сме сключвали договор за правна помощ, а единствено беше поискал ксерокопие на пълномощното, с което му възлагаме да ни представлява.

Ще съм безкрайно благодарна на всеки, който успее да ме посъветва, тъй като предвид изключително затрудненото ми положение, не мога да си позволя да продължа да търся платени консултации!

# 1
  • София
  • Мнения: 5 955
Щом нямате договор какво иска този  newsm78 Какво е това пълномощно, нотариално ли е заверено? Какво пише в него? От името на кого е пълномощното, само от вас или от група служители?

# 2
  • Мнения: 525
Адвокатските пълномощни не са нотариално заварени. Сигурна ли сте, че нямате договор за правна помощ? Ако пълномощното е от кочан, от другата страна  на листа е договорът.
Какви са минималните адв. възнаграждения можете да видите тук: http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135488240
Ако Ви е трудно да се ориентирате, пишеге ми л.с.

# 3
  • Мнения: 6 563
Александра, каква е тази гаранция? трудовите дела са безплатни за служителя. нещо те е подвел този адвокат.

# 4
  • Мнения: 525
Александра, каква е тази гаранция? трудовите дела са безплатни за служителя. нещо те е подвел този адвокат.
Може да се иска гаранция от ищеца, ако са поискали обезпечителна мярка, напр. запор на сметки на работодателя.

# 5
  • София
  • Мнения: 5 955
Що да не са ? Аз упълномощих адвокат да ме представлява именно с нотариална заверка на пълномощното ми. Той така искаше.

# 6
  • Мнения: 525
Що да не са ? Аз упълномощих адвокат да ме представлява именно с нотариална заверка на пълномощното ми. Той така искаше.
Защото по принцип не са. Ако е за пред НАП, МВР или нещо подобно, аз също предпочитам вместо да се разправям, клиентът да ми даде нот. заверено пълномощно. За водене на дело - не.

# 7
  • Мнения: 6 563
Александра, каква е тази гаранция? трудовите дела са безплатни за служителя. нещо те е подвел този адвокат.
Може да се иска гаранция от ищеца, ако са поискали обезпечителна мярка, напр. запор на сметки на работодателя.
делото може да мине и без обезпечение. т.е. адвокатът я е подвел, че на всяка цена трябва да внесе гаранцията и т.к. авторката не е имала парите за това, се е отказала да съди работодателя си.

# 8
  • Мнения: 525
Александра, каква е тази гаранция? трудовите дела са безплатни за служителя. нещо те е подвел този адвокат.
Може да се иска гаранция от ищеца, ако са поискали обезпечителна мярка, напр. запор на сметки на работодателя.
делото може да мине и без обезпечение. т.е. адвокатът я е подвел, че на всяка цена трябва да внесе гаранцията и т.к. авторката не е имала парите за това, се е отказала да съди работодателя си.
Авторката е написала друго, че Съдът, в резултат на исковата молба, е поискал обезпечение.

# 9
  • Мнения: 68 662
Тя е написала също така, че искът бил колективен и няколко човека са упълномощили адвоката, а не тя еднолично? newsm78

Също, да види какво точно пише в пълномощното? Да я представлява пред съд  и прочее. А той до момента какво е направил-само искова молба ли е подготвил, явявал ли се е в открито съдебно заседание и т.н. подробности...

# 10
  • Мнения: 6 563
Авторката е написала друго, че Съдът, в резултат на исковата молба, е поискал обезпечение.
няма ред, по който съдът служебно може да изиска внасянето на гаранция по подадена искова молба.

# 11
  • Мнения: 3
Както аз, така така и колегите, които решихме да си търсим неплатените заплати, попълнихме единствено пълномощно по образец, без договор - уговорката с адвоката беше устна. Адвоката поиска само копията на пълномощното, а всеки си запази оригинала.

Понеже исковите молби бяха разпределени при различни съдии, на мен и няколко колежки един конкретен съдия постанови да заплатим гаранции (докато от повечето колеги, които бяха при други съдии, такава гаранция не се искаше и те продължиха да водят делата). Адвоката ни обясни, че било малшанс, че сме попаднали на този съдия - ако обжалвал, може би гаранцията щяла да падне на по-горна инстанция, но това щяло да се проточи месеци наред, затова настойчиво препоръчваше да платим още сега.

Когато адвоката видя, че започваме да се отказваме, поради непосилните за нас суми, започна от всички да си иска хонорара, противно на обещанието му, че ще го търси от некоректния работодател. Някои от онези, от които не се искаше гаранция, бяха склонни да намерят парите и да му платят за да продължи да им води делото.

Но ние които не можехме да си позволим да затъваме все по-надълбоко в заеми и кредити за да водим по-нататъшни борби му казахме, че сме съгласни да му заплатим част от хонорара за направеното до момента, но той твърдо отказа - дължали сме му цялата сума за делото, понеже тя била минимума. И сега ни заплашва със съд...

# 12
  • Мнения: 68 662
Абе да ви кажа честно, трудно ще се разбере какво точно е станало. Може да е държавна такса върху цената на иска.
Без да видя документите, само по преразказ принципно отказвам да давам акъли, защото се оказва едно, а е казано друго Crazy

 А, без договор с клиента, няма как да иска парите и от съда....няма просто как да докаже, че сумата му е платена, а тя се изисква да е реално платена, не само договорена....така че, има нещо гнило...

# 13
  • Мнения: 6 563
Тете, служителят не дължи държавна такса по трудови дела. не е и депозит за разноски, защото те са за сметка на съда Peace
всъщност си мисля, че има пропуск на адвоката и сега се е опитал да замаже положението. съдът присъжда само адвокатски разноски, които са платени.т.е. за да може да ги претендира, адвокатът трябва да представи фактура/договор за правна помощ и документ за плащането ѝ. много удобно му е било да каже, че съдът иска гаранция, за да накара авторката да направи плащането, с което да се опита да мине, за да претендира разноски.

# 14
  • Мнения: 3
Гаранцията, както пише atallaya, беше именно понеже поискахме обезпечителна мярка, включително запор на сметки на работодателя, тъй като от различни източници научавахме, че собственика прехвърля активи към други фирми, а фирмата, в която работихме, навярно се подготвя за фалит.

Общи условия

Активация на акаунт