Как да станем личен асистент на детето си?

  • 17 106
  • 55
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 412
Много ужасна ми се вижда ситуацията Cry Искате ли да пишем до соц. министерството за тълкувание, или да настояваме майките на 100% деца да стават ЛА без значение на дохода, ако детето не ходи в специализирана градина

# 16
  • Мнения: 2 116
Според мен би било добре някой компетентен да хвърли яснота по въпроса  newsm10

# 17
  • София
  • Мнения: 2 262
Аз мога да ти отговоря zdrmail, детето при нас също носи имената на бащата, но щом не си го съдила и не плаща издръжка, няма какво да те тормозят за него, аз на многото въпроси отговорих, че не поддържам отношения с този човек, макар че при нас поискаха и копие от личната карта на бащата, за да видят с очите си че наистина има друг адрес или и аз незнам за какво им беше! Нямат право да изискват много документи, но го правят и ти си принуден да ги носиш иначе те отрязват! Добре че нашия татко се води на друг адрес и нямаме и брак и по този начин успях да докажа, че съм самотна майка, като такава, и без всякакви други доходи, имаш право да станеш личен асистент, вярно е че трябва да си направо просяк за да стане! ОТделно трябва да се и регистрираш в бюрото по труда, защото според моите социални бюрото давали парите на социалните за теб после! И след регистрацията, всъщност с нея и молба кандидатстваш! После и всеки месец идват в дома ти по време когата те си решат на проверка, звънят обикновено между два и три, когато тъкмо си приспал детето, но звънят така че да събудят и мъртвите! Детето ти получава стрес от звънеца и пищи след това при всяко позвъняване! Попълваш декларация, че нямаш други доходи освен детски, заплата личен асистент и там каквото вземаш за детето! Но това след като станеш, просто да знаеш какво те чака, а и те питат за нови неща при теб, голямо разследване за едни пари, които не са и минималната, защото от минималната ти приспадат твоите осигуровки, които се падат на теб да плащаш, както на всяка друга работа! Когато минималната беше 150, аз вземах 138! В тези имах и % прослужени години! Сега поисках да напусна, защото не мога да ползвам майчинство от личния асистент, казаха ми в прав текст, че не мога да напускам, защото трябвало заради моето напускане да върнат парите на бюрото по труда, че не съм останала до края на договора ми личен асистент! Това е някаква лудост просто!Първо не ми даваха да стана, 100 пречки измисляха, а сега ми пречат да напусна! Това не е държава, а някаква сбирщина!
Питай ако искаш нещо!

# 18
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
По принцип щом детенцето ти е със 100% в ТЕЛК имаш право да ти покриват поне здравните осигуровки и времето, което не работиш, а го гледаш, да ти се води за трудов стаж. Ако не успеш с програмата за ЛА, поне тези неща си уреди. Успех.


Може ли да ме светнеш това къде го пише и на какво основание да тормозя социалните...при нас случая е точно такъв - ще преживеем и без подаянията за личен асистент, но е добре жена ми да е здравно осигурена и да й се води трудов стаж. За осигурвките както и да е...мога и аз да й ги плащам...но стажа?
Благодаря предварително. Опитвам се да получа максимална информация без да се юрвам по учреждения, тъй като времето ми е твърде скъпо...
Живко, по принцип се подава молба при социалните и те си я препращат там където трябва. Щом детенцето е с ТЕЛК над 90% имате право, довечера ще се разровя точно в кои закони беше (че беше на 2 места) и ще пусна линк, да си знаете, от къде е, ако социалните се правят на недоразбрали...
zdrmail , ще можеш да станеш ЛА, дори и таткото да дава издръжка, едва ли е толкова висока... Предполагам, че нямат право да те разпитват толкова, но нищо не би ме учудило...  Социалните добавки и парите по чл.43  не влизат към дохода, когато го смятат, за детските не съм сигурна, май и те не влизаха, ама да не излъжа... Регистрирай се в бюрото по труда, трябва по принцип и иди при социалните да ти обяснят какви документи трябва да подадеш. За подробностите, които мама Иги е описала, нямах и понятие и ми звучат абсурдно  ooooh!
Танче и аз съм си мислела много за писмо до Социалното министерство, много ме е яд, защото тази програма са я "измислили" да "подпомага" трайно безработните, а претендират, че е в полза на хората с увреждания и на родителите с такива дечица... Което съвсем не е така, защото за да може един родител да се възполва от нея, трябва или да не е сключвал брак, а да си живеят на семейни начала, или да имат "късмета" да пишат работещия родител, че се осигурява на мин. раб. заплата...

# 19
  • Мнения: 1 858
Аз имам една идея не знам колко е добра но вие ще кажете! Дайте всяка една от нас да драсне по едно писмо до министерството и така, белким ни обърнат внимание! Или ако някоя мама има връзки в някое предаване като  господари на ефира или което и да е друго. Отдавна, когато отидох на първата конференция по Муковисцидоза председателя на органозацията каза : " Не говорете леко а викайте, не чукайте а тропайте, блъскайте по масата и досаждайте..."
Та човека си беше прав, така трябва! Вие как мислите дали ще можем да се организираме? И най вече дали ще се струва?! Аз мисля , че си струва защото поне ще сме опитали!

# 20
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Можем да се свържем с Господарите. На Мавриков жената пише тук.
Има смисъл...но трябва да е конкретен случай и хората да нямат нищо против проблемите им да станат публично достояние...

# 21
  • Мнения: 1 858
Ок. Аз нямам нищо против нашия случай да стане публично достояние,даже напротив. Има много семейства, които са в нашето положение и мисля, че ще е добре да се даде гластност на цялата история.

# 22
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
По принцип щом детенцето ти е със 100% в ТЕЛК имаш право да ти покриват поне здравните осигуровки и времето, което не работиш, а го гледаш, да ти се води за трудов стаж. ...

...
Може ли да ме светнеш това къде го пише и на какво основание да тормозя социалните...

Чл. 46. Времето, през което лицата са полагали грижи за човек с трайно увреждане и не са били осигурявани, се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране при условията и по реда на Кодекса за социално осигуряване. За същия период лицата се смятат за здравноосигурени при условия и по ред, определени в Закона за здравното осигуряване - от Закона за интеграция на хората с увреждания.
А в някакъв друг правилник беше уточнено, че това право е само при ТЕЛК над 90%, но не успях да го открия сега...

# 23
  • Враца
  • Мнения: 871
При нас във Враца ми обясниха така.Аз ще изляза в неплатено майчинство, т.е нямам доходи. като мине един месец,през който таткото трябва да има доход 124 лв - това е за четиричленно семейство и с двете бележки се подава молба и т. н.Обясниха ми го много спокойно,може би като е по-малък града и няма много случаи.След месец  ще мога да ви кажа как точно е станало,но това е ситуацията при нас.Детето трябва да с Ч.П. може и по-малко проценти.Ние сме с 83 % с Ч.П.

# 24
  • Мнения: 313
PetiaK, много благодаря за информацията   bouquet

# 25
  • София
  • Мнения: 2 262
Да това което цитира Петя и аз многократно съм чела и преосмисляла и въпроса ми е следния, как се доказва че си се грижил за това дете, кой и какъв документ ти издава, защото на ТЕЛКа пише с чужда помощ, ама не пише примерно че чуждата помощ е майката конкретно или пък някой друг!

# 26
  • Мнения: 2 116
Благодаря Petia K. Исках да кажа че ние живеем заедно и на решението от ТЕЛК  на детето е записан адреса на таткото а моята адресна регистрация е на друго място... Май е много мътна и кървава  Tired Незная дали ще успея да взема това което ми се полага по принцип Thinking Все едно са хиляди...  #2gunfire

# 27
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Да това което цитира Петя и аз многократно съм чела и преосмисляла и въпроса ми е следния, как се доказва че си се грижил за това дете, кой и какъв документ ти издава, защото на ТЕЛКа пише с чужда помощ, ама не пише примерно че чуждата помощ е майката конкретно или пък някой друг!
Мамо Иги, отива се при социалните и се попълва една молба, тя е готова бланка, имена и т.н. и че детето си го отглеждаш ти, тоест не е настанено в заведение (дом), носиш ТЕЛК-а, май акта за раждане трябваше и заповедта за съкращение или там каквото и да е от последната месторабота, друго не помня дали искаха... Социалната работничка ти поема документите и вече си ги придвижва към НОИ ли, къде и аз не знам и не ме интересува и ти поемат осигуровките. Предполагам, че не са "пълни осигуровки", тоест са само здравни и това време ти важи за трудов стаж при пенсиониране, но  и това е нещо... Но това е само при ТЕЛК над 90%, мисля, че в Нормативните актове за здравните осигуровки беше уточнено. Защото нашата социална не знаеше  Confused и аз влачих сума ти документи и накрая нищо не стана, защото ТЕЛК-а на Яни е 80%. Но по принцип нито е разправия, нито се обясняват, трябва само да си поискаш такава молба, защото пък и никой не се чувства длъжен да ти каже какви са правата ти...

zdrmail , въобще не се отказвай предварително. По закон щом имаш право да станеш ЛА, използвай го, така и така си се грижиш за детето. Аз все още съм изумена как така ще звънят те по всяко време на мама Иги, от къде на къде, никъде не пише, че трябва нещо да проверяват, какви са тези простотии... Ужас...

Последна редакция: пн, 08 май 2006, 14:22 от PetiaK

# 28
  • София
  • Мнения: 2 262
Пете нали ти казвам, освен че ме проверяваха, и сега като исках да напусна, едновременно ме заплашват, че ако не съм коректна и крия нещо е много строго наказанието, в същото време не мога да напусна ако не им представя новия си трудов договор, че като какви ми искат такава информация не мога да разбера! И сега ме чакат да занеса копие от новия договор! Даже ме викна в кабинета си шефа им да ми обясни, че няма право да ме пусне и развали договора за ЛА и т.н. Направо ми иде да вия вече от тях, първо толкова проблеми докато стана ЛА, толкова съмнения и проверки, сега пък обратното! НО понеже така или иначе пак ще ходя зарази МИшо и чл. 43 и детските, няма как да ги пратя .......! Много ми е криво! Колко пъти ми е било обидно от тяхното отношение, не е веднъж или два пъти, за едни билети ме бяха подлудили и не ги признаваха, защото се обадили на шефа на КраКра и той се похвалил от глупав егоизъм, че пир него децата се возят без пари, а ми бяха взели 14 лв за билет за Мишо и се амбицирах и толкова пари изхарчих още докато докажа че не аз лъжа, а оня тиквеник! Е какво е това, а?

# 29
  • Мнения: 3
Здравейте!И аз искам да попитам мога ли да стана Л.А. на сина ми, който е със сто процента /100%/ инвалидност, но аз съм редовна студентка по специална педагогика, а съпругът ми работи ...

Общи условия

Активация на акаунт