ГРАДИНАРСТВО - моето хоби 19

  • 85 830
  • 742
  •   1
Отговори
# 600
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Аз сея само магданоз, копър и джоджен. Мащерка има в изобилие в поляните до нас, дива мента също.

# 601
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
На поляната мащерката е дива. Аз имам такава
Скрит текст:
и такава

# 602
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Пак е много ароматна 😁

# 603
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Да, така е, но я има само през лятото. А от другата си бера и през зимата.

# 604
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
и за подправка става и за чай Simple Smile
дояде ми се от вас. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 605
  • Norge
  • Мнения: 2 311

Не че и мен ме питат за всичко това, ама да кажа.
Simple Smile Hug bouquet

И ти като мен.

Мента навън (на двора) сигурно е хубаво да се ограничи с нещо, защото с годините завзема площта наоколо, точно като плевел.
Както лупините на Бай Wink Добри.  Heart Eyes

# 606
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Да, те са роднини с джоджена. А е хубаво да се сеят и надалеч една от друга, защото се опрашват и става джоджен навсякъде.
За чай си ги бера с клонките. А за подправка - изсушавам, после изронвам само листата и става много фина подправка. Имам пълни торбички от всякакви и като сипя по една шепа в манджата от риган, мащерка, девисил, целина и т.н., става мечта.

# 607
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Аз си нямам джоджен.  Confused  Него и чубрицата си ги купувам като готова подправка когато съм в България.
Имам обаче девесил, толкова е декоративен! Когато започне да наближава краят на сезона му, даже режа стъбла и няколко дни ги държа за украса в една голяма ваза вкъщи Simple Smile

# 608
  • Мнения: 8 952
........ за вкореняване на роза от резник.


Ти питаш за едно, аз ще отговоря за друго, но защо да не споделя. Blush
Вместо да режа, заравям клонка в саксия с почва, примесена с доста пясък.
Притискам с камък и оставям няколко месеца. Понякога презимуват така.
Правя го с повече от една саксия едновременно и винаги функционира безотказно.
След това отрязвам новото растение и го засаждам заедно с част от пръстта, в която е пуснало корени.


Нещо не схванах. Може ли по-подробно?!

Аз междувременно си направих един експеримент - набучих роза от букет в една саксия. Тя седя, седя и по едно време започнаха да растат малки листенца. И тъкмо се зарадвах - в един момент изсъхна и това беше.......  Sad

Относно подправките - магданозът наистина е доста капризен. Босилек си купувам разсад от пазара и става огромно растение. Чак се чудя какво да го правя в един момент. Девесилът по нашия край много се ползва. Пак от коренче от пазара си го захванах. Бавничко нараства. Джоджена е по-непретенциозен. Миналата пролет набучих луковици самардала, но нищо не поникна. Пробвала съм също да сея мащерка и пак нищо не постигнах. Също и риган...

# 609
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
На поляната мащерката е дива. Аз имам такава
Скрит текст:
и такава
Това на първата снимка не е ли риган? Ние имаме същото в двора и майка ми го нарича риган. Отделно имаме и лимонова мащерка, която ухае супер приятно на цитрус и обикновена мащерка, чиято цел е скоро да завземе двора Simple Smile.
Джодженът и ментата при нас не мръзнат /в полето на Южна БГ сме/. Даже пролетно време, ММ като разоре двора, майка ми си събира коренищата и си ги сее отново и те се захващат, ако вече не са показали листенца и не ги видим къде са, за да ги заобиколим.

# 610
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Не е риган.

# 611
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Скрит текст:

Не че и мен ме питат за всичко това, ама да кажа.
Simple Smile Hug bouquet

И ти като мен.

Мента навън (на двора) сигурно е хубаво да се ограничи с нещо, защото с годините завзема площта наоколо, точно като плевел.
Както лупините на Бай Wink Добри.  Heart Eyes

ихааа, искам да завземат всичко! Simple Smile Simple Smile Simple Smile ще ги оградя, ще ги къткам и коткам, само да тръгнат.
и ако стане, буля Добра ще даде по един букет на всеки. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

джодженът и ментата не мръзнат, многогодишни са. есента поизсъхват, а напролет тръгват пак.

нелка, не знам къде си и колко е студено при вас, но ако навън не става, защо не опиташ със съндъче, а зимата да го прибираш?

утро, опита се да ти обясни метода на вкореняване на отвод. Simple Smile ето картинка, за годжи бери е, но става и за рози, розмарин (проверено. Simple Smile

# 612
  • Мнения: 8 952

утро, опита се да ти обясни метода на вкореняване на отвод. Simple Smile ето картинка, за годжи бери е, но става и за рози, розмарин (проверено. Simple Smile


Аааа така лии?
Ама и аз като съм един пишман /все още/ градинар. Явно имам още много да уча. За пръв път го виждам този метод и затова и нищо не разбрах от обясненията.
Сега ми стана ясно! Благодаря!  bouquet

# 613
  • гр. София
  • Мнения: 4 774
Аз миналата година сях копър, магданоз, босилек и мента в саксии като са седели само вътре. Всичко поникна само ментата не. В последствие си купих от Кауфланд в саксия. Босилекът и ментата в последствие изсъхнаха. Копърът пък го бях посяла много нагъсто и беше един хилав, като косъмчета. А и ментата преди да изсъхне я нападнаха едни мушички. Тая година може само босилек да си сложа. Няма къде да изкарвам саксиите - нямам балкон.
Риган не съм сяла.
Джоджен и мащерка има диви по поляните. Аз оттам си бера и си суша за зимата. Майка си беше посадила джоджен в градината и сега не може да се отърве от него.

# 614
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Джодженът мръзне, като имах предвид листата. А ментата и мащерката имат листа и зимата.

Общи условия

Активация на акаунт