ГРАДИНАРСТВО - моето хоби 19

  • 85 820
  • 742
  •   1
Отговори
# 660
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Чудя се дали мога да сложа кокичета в райграса. Цъфтят преди да започне косенето ...

# 661
  • Мнения: 11 338
Някой да е ходил по големите магазини и да е попадал на пръст/почва за разсад? Миналата година купувах от близкият магазин, но беше заразена с някакъв гаден плевел и тази година няма да правя тази грешка.

На мен ще ми дават рози Simple Smile дано да се справя с вкореняването им. Казаха ми да ги бучна в картоф и после в земята. Някой пробвал ли е този метод. Става ли?

# 662
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
трябва да има навсякъде. Simple Smile
миналата седмица в бриколаж даже имаха някакви прИмоциЙ Simple Smile Simple Smile
в джъмбо имаше много големи пакети на прилична цена.

# 663
  • Мнения: 4 208
Аз взех от Брикото миналата година едни огромни пакети на нищожни цени. Тогава смених почвата във всичките си саксии, а ММ ми завзе сандъчетата с разсади люти чушлета и чери домати (после ги гледахме на терасата). Нямаше изненади от към плевели. То без хич не може, но поносимо - 1-2 плевелчета на саксия, които оплевих като видях и повече не са излизали.

# 664
  • Мнения: 11 338
Добри, добре, че ми напомни за Джъмбо. Бях чувала, че е хубава там пръстта. Той е съвсем близо до нас и тази вечер ще отида направо там. Тази вечер ме очаква засяване на домати и цветя.  bouquet bouquet bouquet

Купих си тарелки и ще садя всичко дето съм решила в тях. Като сложа найлона отгоре трябва ли да го дупча? Найлона се маха при първото покълване, нали?

# 665
  • Мнения: 83
На мен ще ми дават рози Simple Smile дано да се справя с вкореняването им. Казаха ми да ги бучна в картоф и после в земята. Някой пробвал ли е този метод. Става ли?
Миналата пролет заложих резници, за първи път се пробвах. Доста изчетох преди това, равносметката е 4 вкоренени от 5бр. Заложих ги на сенчесто място под лек наклон на резниците. Има логика за сянката, все пак все по-топли и слънчеви дни ще има и тези нежни листенца буквално ще се хербаризират ако ги пече целодневно. Поливах ги както останалите рози. Сега вече ги преместих на постоянно място.
Успех с вкореняването!

# 666
  • Мнения: X
Аз си донесох розови резници от БГ
Сложих ги на сянка, в саксии в земята, покрити с бутилки
От 5 пуснаха корени 3, един после даже и цвят пусна

Пробвах резници от един красив букет в картоф, нищо не стана
Картофът покара, резникът изгни

Предполагам, че при всеки градинар и градина действа различен метод

Тази година ше слагам отново резници от новите ми рози от миналата година
Ще видим какво ще се получи


Лупини вече засадих, съседката има доста и ми даде семена есента
Миналата седмица сложих разсад, вече са покарали
Дано повечето се хванат и станат силни до края на април, когато е сезон тук за садене навън

Този калифорнийски мак не го знаех
Допадна ми как изглежда и как лесно се гледа според описанията в нета, ше се пробва
Иначе аз заварих един друг вид в градината, правеше огромни зелени топки, от които излизаха бели цветове
Някак си за три лета не можах да го харесам (красив беше само около седмица при цъфтеж, иначе изглеждаше супер грозно като някакъв огромен бодлив плевел)
накрая есента го махнах

Миналото лято имах каскадна лобелия, лесно се засади и покара, после цяло лято ме радва
Сега взех и засадих обикновен
Само за няколко дни вече са покарали семенцата, дано и тази расте богато като миналогодишната
Взех и семенца от латинка, вчера ги накиснах, днес ще ги прехвърлям в съдове с пръст

Няма търпение вече да пуснат каскадните петунии, любимо лятно цвете са ми



Реа, аз правя дупки на найлона и не го махам докато новите растения не станат около 10 см
Иначе или ми изсъхват или изгниват, а найлонът им гарантира точно толкова влага, колкото им трябва
Макар че въпреки всички тези правила имам големи провали

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 10:43 от Анонимен

# 667
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Ние на село не можехме да се оттървем от този калифорнийски мак, самозасява се навсякъде.

# 668
  • Мнения: 988
Здравейте взех си зюмбюл и проверих как се отглежда,прочетох,че луковиците се вадят от почвата като прецъфти,ще му стане ли нещо,ако си го оставя в саксията цялата година?

# 669
  • на дъното
  • Мнения: 1 544
Здравейте!Като цяло и аз се присъединявам към въпроса с отглеждането на луковични пролетни цветя ,но на тераса 😏.Имам иглика,нарцеси и минзухри .Как да ги съхраня след цъфтеж за да мога да им се радвам другата пролет отново.За жалост нямаме къща с двор 😢

# 670
  • Мнения: X
Всеки март взимам саксии с нарциси и зюмбюли да им се радвам вътре
Прецъфтелите цветове ги отрязвам
Поливам докато имат листа, да изхранват луковиците
Щом листата пожълтеят ги режа, вадя луковиците, почиствам ги и ги прибирам увити във вестник в нкяоя кутия
Края на септември ги садя в градинатаи се надявам напролет поне няколко от тях да са живи и да ме изненадат с цвят
Който няма градина просто ги слага в саксия навън
Невинаги обаче има нещо напролет - този тип луковици са силно форсирани за да се продадат с красив цвят
После не се знае дали имат останала сила за следващата година

# 671
  • Мнения: 2 534
Купих си миналата година много красиви саксии, ама май голяма греда с тях - нямат дупки и водата не изтича освен ако не се е събрала поне 4-5см на дъното. Сега не мога да разбера кога да ги поливам и ме е страх, че ще загниват (може би затова ми умряха всички петунии миналата година). Чудя се ако бода с клечка дали ще ми стане ясно кога са изсъхнали? Много тъпо.

Много се чудя дали да не им направя една малка дупчица с шило на дъното. Какво мислите?

Последна редакция: вт, 20 мар 2018, 13:00 от DreamComeTrue

# 672
  • тук, на мястото си
  • Мнения: 21 800
И аз съм купувала такива саксии, но им правя дупки преди да засадя нещо в тях. Колко са големи, че да им правиш малка дупчица?

# 673
  • Мнения: 1 485
Всеки март взимам саксии с нарциси и зюмбюли да им се радвам вътре
Прецъфтелите цветове ги отрязвам
Поливам докато имат листа, да изхранват луковиците
Щом листата пожълтеят ги режа, вадя луковиците, почиствам ги и ги прибирам увити във вестник в нкяоя кутия
Края на септември ги садя в градинатаи се надявам напролет поне няколко от тях да са живи и да ме изненадат с цвят
Който няма градина просто ги слага в саксия навън
Невинаги обаче има нещо напролет - този тип луковици са силно форсирани за да се продадат с красив цвят
После не се знае дали имат останала сила за следващата година


И аз правя същото, садя ги в градина на сравнително студен зимен климат и всичко изниква. Нарциси, зюмбюли, лалета. Явно си е и до луковиците.

# 674
  • Мнения: 2 534

И аз съм купувала такива саксии, но им правя дупки преди да засадя нещо в тях. Колко са големи, че да им правиш малка дупчица?

Големи са. Двустранни, от двете страни на парапета. Ако пробия дупки ще тече и извън балкона, и вътре, което е ужас. Те всъщност имат дупки, но те са високи нагоре и не текат преди да са се събрали 2-3см вода. А и да изтича всичко, също не е ок...уф. Освен да пробвам да поливам умерено просто. Голяма беля си вкарах.

Последна редакция: вт, 20 мар 2018, 17:29 от DreamComeTrue

Общи условия

Активация на акаунт