Частни детски градини - София (тема 11)

  • 115 014
  • 733
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 19 690
Според мен, не. Когато пуснах моя син, изкара целия декември болен. След това до края на лятото мина 3 ангини и още сто вируса. От септември досега е имал ясленски сопол и нищо повече, за сметка на половината му група (12 деца), която е вечно липсваща. Говоря за частна ясла.

# 496
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 889
Моето дете не ходи на ясла, но много чета по форуми и групи и впечатлението ми е, че в държавните много повече връщат болни, защото и без това им е трудно да ги гледат 30деца... Проблемът е, че разпръскването на самата зараза започва преди симптомите да се проявят.

# 497
  • София
  • Мнения: 6 261
Децата боледуват от смяната на средата и сблъсъка на имунната система. Нашите деца, 2мата големите бяха на частна градина, сега най-малкият е на държавната (решихме да пробваме, приеха го, доволни сме и си ходи там). Особено в началото, при тръгването, и тримата боледуваха по нещо, особено най-големият.

# 498
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 739
Чисто статистически, шансът да се заразиш от 15 и от 30 деца е наполовина. Оттам нататък всичко е до дете. Познавам и много боледуващи, и много здрави деца в частни (в държавни май са боледуващи повчеето ми познати). Важен е режимът на градината- извеждат ли ги всеки ден, преглеждат ли сутрин, какво правят, ако някое дете покаже симптом през деня? За мен заради редовното извеждане навън и малките групи, шансът да е по-здраво в частна е по-голям. Но никой не може да ви гарантира.
При нас първата година в ясла се боледуваше редовно, всяко дете отсъстваше 1-2 седмици в месеца в периода декември-март. От първа група нещата много се подобриха, повечето си идвайа редовно, над 50% от времето групата беше в пълен състав. Втора група да чукна на дърво съвсем разредиха, тук тач някой сопол, не чувам кашлящи изобщо.

# 499
  • Мнения: 656
А каква е практиката с липсвашо дете по болест 1-2 седмици всеки месец и таксата? Има ли финансиво облекчение или реално плащане кога ходят? От една страна никоя градина не иска да е на загуба, но и родителите се ангажират понякога и с бавачка за това болно дете...

# 500
  • Мнения: 19 690
Не, плащаш си цялата такса.

# 501
  • Мнения: 363
Здравейте, търсих, но не успях да намеря информация за градини, в които разрешават присъствие на родител в първите дни. Ще съм благодарна, ако споделите Simple Smile

# 502
  • София
  • Мнения: 669
Здравейте, интересувам се от актуални мнения за частни детски градини в района на Дружба 2 и близките квартали (може би около метростанциите в Младостите, Мусагеница...). Миналата година проучвах градините в Дружба, но ми направи впечатление, че бяха без двор (може и да не съм намерила информация за всички, разбира се). Нямам грандиозни претенции, освен очакването за добро отношение и прилична храна. Детето ми ще бъде на 3 годинки през есента, в случай че възрастта е от значение.

# 503
  • София
  • Мнения: 1 609
Моята дъщеря беше в държавна ясла и градина, тръгна на година и 2 месеца; 30+ деца по списък, реално посещаващи 20+ поне. Почти не е боледувала. Веднъж първата година, веднъж втората, после в 3 група; 2 от заразяванията бяха от мен, не от градината. Цялата група изкара варицела, тя не. Скарлатина мина 2-3 пъти също, нищо не хвана.

Синът ми тръгна август месец в частна ясла, на същата възраст. В началото бяха 7 деца в групата, в момента са 10-12. Боледува повече от нея, но не много. Веднъж август от летен вирус, веднъж октомври сополи, кашлица, температура; декември конюнктивит и сега януари хвана някакъв бацил от кака си при едно от редките ѝ боледувания.

От моя гледна точка няма значение дали е в частна или държавна, предвид гореописаното. Това дали и колко ще боледува зависи от други неща, а и наистина една огромна част от заболяванията имат инкубационен период и носителят е заразен още преди появата на симптомите, така че никой не може да бъде сигурен къде се е разболяло детето - дали в яслата, дали на площадката, в магазина, в градския транспорт, в асансьора в блока, ако щете.

# 504
  • Мнения: 6 303
Сигурно има деца, които рядко боледуват и в частна, и в държавна градина, и други, които боледуват често и в частна, и в държавна. Сигурно не може да се обобщава. При нас обаче, като ходехме в държавна градина, поне половината от времето детето беше болно. Всеки месец отсъстваше поне през половината време. Като се преместихме в частна, боледуването рязко намаля. Първата година в частната въобще изчезна като с магическа пръчка, спря да боледува това дете от раз и толкоз. Е, през втората година се разболя веднъж доста сериозно, и отсъства повече от месец. Никак не беше приятно да платя цялата голяма такса за месец и половина за този, дето духа, но нямаше как. Но това стана веднъж, а после е боледувало много, много рядко.
Така че, за мен в частните градини се боледува много по-малко, но така е било при нас, не се наемам да твърдя, че ще важи за всички.
А финансовата страна е неприятна. В държавата градина, не стига, че таксата е символична, ами ти и връщат парите за дните, в които детето е боледувало. В частната не ти връщат нищо, плащаш си като поп, макар че детето не посещава.

# 505
  • Мнения: X
Моето дете в държавната ясла постоянно беше болно и трябваше да пие антибиотик всеки път. В частната ясла и после градина мога да кажа, че боледуваше нормално в началото (1-2 пъти месечно), като постепенно разреди до по-рядко.

Малкото ми дете не е ходило на държавна ясла и градина, по причините описани по-горе и боледува много, много рядко (1 път на 2-3 месеца). Сравнено с децата на моите познати, които посещават държавни градини, боледува в пъти по-малко, но не мога да преценя дали просто е с добър имунитет създаден от брат му или градината е причината. За мен хигиената в частната градина е по-добра, респективно повече ги извеждат навън и грижата е по-адекватна. Но говоря конкретно за опита, които имам аз, предполагам, че не е коректно да обобщавам.

# 506
  • Мнения: 6 303
Сравнено с децата на моите познати, които посещават държавни градини, боледува в пъти по-малко

И моят опит е такъв.

# 507
  • Мнения: 2 534
Моето дете в частна ясла с малки групи и грижовен персонал се сцепва да боледува...

# 508
  • София
  • Мнения: 10 825
По принцип децата в яслена възраст боледуват повече, без значение в частна или в държавна градина ходят. Просто те са малки, с по-слаб имунитет и устойчивост на нови вируси. И пак, по принцип, децата в части градини, след яслена възраст, боледуват по-малко от връстниците си в държавните такива по няколко причини - първо защото са по-малко деца на единица площ, второ, защото ги извеждат по-често навън, трето, заради по-отговорните си родители, като цяло. Разбира се, аз все пак изхождам от моя опит и е напълно възможно да има места, където, дори и в часта градина, децата не се извеждат навън от октомври до март, където са натъпкани в малка, спарена стая и където родителите водят сополиви и кашлящи деца, а директорите си затварят очите, "защото няма кой да го гледа вкъщи, а и си плащам".
В градината на сина ми (най-малкия), споделям за нея, защото там имам най-пресен опит, при боледуване на детето се приспада само дневната такса за храна, а при отсъствие цял месец по болест се плаща 1/2 такса.

# 509
  • Мнения: X
Моето дете в частна ясла с малки групи и грижовен персонал се сцепва да боледува...

Но вероятно сте сигурна, че персонала не му „помага” за да е болно постоянно. Защото в държавната ясла навираха в устата на детето ми чужд биберон, за да не плаче. Добре, че го извадиха по погрешка веднъж с него, та ми се изясни, защо всеки път след 3 дни там, се налагаше да пие антибиотик и си го прибрах вкъщи.

Общи условия

Активация на акаунт