Студенти в Холандия/Нидерландия -2

  • 125 919
  • 741
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 5 365
Чудесно!  Радвам се за детето. Доста българчета атакуват холандските унита, това означава по голяма диаспора, така децата ще се чувстват по-спокойни и в свои води. Хайде пък дано и аз да се похваля с положителен резултат скоро. Синът ми си е насрочил интервюто за март.

# 421
  • Мнения: 46
Привет.
elijoli, според мен е излишно да ходите до Делфт в края на март. Ще си направите само една екскурзия (не че града не си заслужава) без да наемете квартира. В Холандия в момента, в който подпишеш договор за наем започваш да плащаш. Няма как да си запазиш стая за от септември. Най-удачно е търсене на  място през юли-август. Но предварително проучете агенциите в града-какво предлагат, цени, а и местоположение както на агенциите, така и на студентските квартири, които те предлагат.

                                                                                                                                                                               Поздрав и успех       

# 422
  • Мнения: 363
vanilliq 77 "Приеха я в Tilburg University- специалност Liberal Arts and Scinces."


Поздравления Simple Smile

Все повече такива новини да има

# 423
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Явно това с обявяването дали си приет или не зависи от специалността и колко кандидати има за нея. Моят син днес имаше интервю в единия университет - каза, че е минало много добре и са си говорили доста повече от определеното време. Интервюиращата му е казала, че има бонус точки от мотивационното писмо и това, че отговаря честно (питала го е как е по биология и математика и той си казал откровено, че по математика се справя, но му трябва повече време и усилие, отколкото по другите предмети). И е обяснила, че тъй като имат много кандидати, трябва да минат и другите интервюта и в рамките на 4 седмици ще изпратят резултати кой е приет, като понякога било и въпрос на късмет, защото ако имат повече подходящи кандидати, отколкото са 60-те места, се теглят на случаен принцип.
Пояснявам, че синът ми кандидатства за медицинска специалност - физиотерапия, така че е вероятно да има разлики в сравнение с останалите (доколкото виждам, повечето пишещи тук са се насочили към съвсем различни области).

# 424
  • Мнения: 2
Здравейте,днес получих условен прием от University of twente специалност Technical Computer Scienceи искам да попитам дали някой има някакви впечатления от този университет?

# 425
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 327
Записвам се да следя, синът ми е приет в Техническия в Айндховен и в Твенте.

# 426
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Привет Hug
Предстои ми кратко пребиваване в Холандия и искам да попитам с кои дебитни карти няма проблеми при разплащане. От моя скромен опит дебитни Виза и Маестро на Алианц и Уникредит не вървяха, добре, че носехме кеш.
Ако никакви дебитни не се приемат, то всякаква кредитна ли върши работа?

# 427
  • Мнения: 1 970
Ясмина, зависи къде се опитваш да плащаш.
В големите градове като Амстердам, Маастрихт, Ротердам, Хага, в търговски център аз лично не съм имал проблем с дебитна карта - мастер или Виза. Имах такъв в хранителни магазини - супер и то голям от веригата Алберт Хеин, май и в Алди се мръщеха и платих кеш. С дебитна или кредитна съм си плащал на паркинг, на автомат за паркиране билет на гарата и т.н., естествено от всеки банкомат можеш да теглиш пари.
Кредитните карти са си кредитни карти, обикновено вървят, но пак зависи. От обекта, от града, от собственика , ако щеш, от политиката на магазина....Естествено, в хотел, ресторант - няма проблем.
Вземи си и кеш да имаш и ако някъде не искат - теглиш на банкомата.

# 428
  • Варна
  • Мнения: 3 245
StefanB Благодаря за информацията. Като че ли в твои постове бях чела, че дебитните карти нещо не ги одобрявали холандците. Ние се опитахме да платим безуспешно в Икеа. Но пък в Амстердам автомат за паркиране прие дебитна карта. Явно ще е по метода проба-грешка + кеш за всеки случай.

# 429
  • Мнения: 2 992
Ясмина,
Болшинството карти в Холандия са на Маестро. С дебитна Маестро ( на холандска банка) никога и никъде в Холандия не съм имала проблем.
Ако си взимате кеш, искайте банкноти до 50 евро

# 430
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Rosss, Имах предвид дебитни на бг банки.

# 431
  • Мнения: 2 992
Rosss, Имах предвид дебитни на бг банки.

Устройството , чрез което става разплащане е за Маестро, Виза и тн, то не е за банка. То или приема примерно дебитна Маестро, или я отхвърля. Не би трябвало да дискриминира банки , още повече банка от ЕС.
Не твърдя, че съм права. Само излагам логиката си. Иначе с Маестро в други държави съм срещала проблем, но в Холандия  е основна карта
(ползвала съм Маестро на бг банка и не съм имала проблем, но доста рядко е ползвана)

Иначе съм присъствала, когато отказват да приемат разплащане с виза, но момичето погледна вида на картата, а не, че е българска банката издател.

Последна редакция: сб, 17 фев 2018, 07:59 от rosss

# 432
  • Мнения: 458

Приеха я в Tilburg University- специалност Liberal Arts and Scinces.

Ще остане доволна. Моята дъщеря е там в тази специалност първа година. Пишете, ако искате да ви дам някакви напътствия.

# 433
  • Мнения: 458
За квартирата само като  ви чета и започвам да се притеснявам:(

В Тилбург има общежитие за студентите първа година. Стаята е самостоятелна с баня и тоалетна, 5 стаи делят една кухня. Има парно целогодишни, както и интернет. Решихме първата година да е на общежитие за да се ориентира и не сбъркахме. Пък и се паднаха 5 момичета, не че едното не е мърляво де.
Ако решите - пишете ище ви обясня процедурата.

# 434
  • София
  • Мнения: 4 493
От моя опит - дебитна маестро на ДСК - върви на всички автомати за билети и за зареждане на ОВ чип карти, Иямбо, лидл и алберт хаин, както и няколко кафенета+ хемата. В АКшъна обаче я отхръли, но там отхрълиха и маестро на Алианц и една кредитна виза. В прайм марк, СиА, НМ и пиик енд клопенбърг вървяха всичките карти

Общи условия

Активация на акаунт