Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 512
  • 740
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 62
В отговор на Neti_30: Конкретно за Франкфурт за обежитие с шанс за договор е добре да се кандидатсва прдходната година най-късно до месец Декември, като посочвате че искате договор от 01.10 на следващата година. Т.е. ако искате договор от 01.10.2018г. Трябва да сте кандидатствали най-късно до Декември 2017г. Системата на общежитията изисква всеки месец да се потвърждава, че искаш да останеш в списъка на чакащите и все още имаш интерес. За това те подканят с писмо по е-маил. Само не съм сигурна дали се отговаря с писмо или се чеква някъде в системата.

# 151
  • Мнения: 41
В отговор на Neti_30: Конкретно за Франкфурт за обежитие с шанс за договор е добре да се кандидатсва прдходната година най-късно до месец Декември, като посочвате че искате договор от 01.10 на следващата година. Т.е. ако искате договор от 01.10.2018г. Трябва да сте кандидатствали най-късно до Декември 2017г. Системата на общежитията изисква всеки месец да се потвърждава, че искаш да останеш в списъка на чакащите и все още имаш интерес. За това те подканят с писмо по е-маил. Само не съм сигурна дали се отговаря с писмо или се чеква някъде в системата.
Благодаря много, а има ли някакъв общ сайт за регистрация или  всеки университет предлага своите общежития.Тя иска и в Берлин да кандидатства.Къде в Германия е добре да се учи икономика?
Извинявайте, виждам че сте на друга вълна в момента и за това не ангажирам никой да ми отговаря.

# 152
  • София
  • Мнения: 18 040
Chrissy, в немските гимназии в страната на ДСД паралелките им казват лайстунг. Оттам идва разминаването. Иначе и досега лайстунг с немска диполома за средно има само в 91 НЕГ.

# 153
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Къде в Германия е добре да се учи икономика?
Дефинирай "икономика". BWL, VWL, някаква друга конкретна специалност?
Всъщност, мисля, че както и да дефинираш, Манхайм ще ти излезе за икономическите специалности навсякъде в топ 3, ако не и топ 1-2.

Русалка, и аз така знаех, че само в немската има лайстунг, не знаех, че на ДСД-паралелките така им казват разговорно.  Peace

# 154
  • Мнения: 4 936
така им казват и 90 % от родители и деца за убеждавани и уверявани, че излизат с 'немска' диплома, а не с немска езикова диплома (ДСД и то ако го взмеш)   

Едва към 11 клас като се замислят за кандидатстване им светва.
Скрит текст:
пиша от личен опит - докато бяхме в -8-9 клас масово спореха с мене майките за 'немските' дипломи, с които ще излязат децата, ама Русалка овеме ме светна за какво иде реч  bouquet

# 155
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Голд, то някъде ги пише тези неща, чудя се защо биха спорили изобщо.

При нас не се е криело, че е само езикова диплома (от 73-то съм), дори учителките споделяха, че според тях това е по-добрият вариант, защото ти дава опция да кандидатстваш и в Бг. Поне преди, в истинския лайстунг учеха по немски програми и и да искаха, познанията им (по математика със сигурност) не стигаха да идат на изпит в СУ, просто се преподаваха други неща. Докато ние учехме почти всички предмети на немски (тези, по които се намираха учители), но по Бг програма и можехме да се явим на изпити и в български ВУЗ-ове. Също така, лайстунг кандидатстваше наравно с германците и често не успяваха да изкарат диплома 1,0, а имаха 1,5-1,7 на немската диплома, докато българската беше много по-висока и имаше смисъл да се кандидатства с нея като чужденец.

Познавайки няколко човека от немската по-отблизо, никой от тях, дори заминалите в Германия, не са използвали немската си диплома за кандидатстване и казват, че единици изобщо са я ползвали.

# 156
  • Мнения: 11
Цитат
При попълване на формуляра за общежитие се изисква документ, че лицето е кандидатствало в университет в Мюнхен. А при попълване на онлайн формата за кандидатстване се иска дата на дипломата  newsm78, която има вероятност да научим едва днес. Оказва се, че не може да се кандидатства за общежитие по-рано от датата на дипломата.
Правя уточнение: всички документи си е попълвал лично младежа, аз съм била насреща за съвет, коментар, поглед,..т.е.  може и да пропускам нещо,  но съм почти сигурна,че преди 2 год. при кандидатстване за общежитие на Studentenwerk не се изискваше документ удостоверяващ кандидатстването в конкретно уни, а само се отбелязваше  къде кандидатства лицето. За общежитие кандидатства някой си май, а документи в портала е качвал със сигурност края на юни. Варианта да е направил регистрация в уни,  без да качва документи в портала и с нея да е влязъл в Studentenwerk - незнам, дали това е възможно? По склонна съм да приема че има промяна към днешна дата или че има опция този документ да се приложи по-късно: в някакъв указан срок (Искаха в началото на всеки семестър да се представя актуална Immatrikulationbeschenigung, за да остане в списъка).
Иначе знам за какво говорите (Bestätigung über die Anmeldung zum Wintersemester 20…/.. –потвърждение за регистрация за зимен семестър ….) такъв документ може всеки кандидат да си извади (системата всеки ден го генерира със съответната  дата) и той удостоверява какво е кандидатствало лицето. Но! това се случи едва след качване на документите в портала. Прилагал го е за всяко кандидатстване за общежитие извън  Studentenwerk (писах по-горе), ... и това прави по-късно, в края на юли(след като излезе резултата от томболата).

А за здравните каси - струва ми се още рано.

# 157
  • София
  • Мнения: 18 040
Опитът на дъщеря ми с Мюнхен е напълно аналогичен на този на детето на Нова. Заявлениято попълни и пусна в първия възможен ден, тоест с отварянето на портала. Беше 15 май, тоест няма как да има човек към тази дата диплома,  няма как и да знае дори оценките си от още неминали ДЗИ. Peace Отбелязва се само университетът, в който кандидатът планира да следва.  Вероятно е имало и графа за дипломата, но не е била отбелязана като задължително поле за попълване към този момент. Да не забравяме все пак, че не всички кандидати завършват през същата година на кандидатстване. Ако човек им завършено средно година-две назад, спокойно може да си прикачи дипломата/ да си напише успеха дори и към 15 май. За останалите се подразбира защо няма инфо за дипломата, все пак някъде по трасето се попълва година на завършване. Peace

Chrissy, заблудата с този лайстунг идва от другаде.  Отдавна няма шайсекласета в НЕГ, но в провинцията има (макар да не носят това  име Joy). Ако в НЕГ всичките 5 паралеки (без двете лайстунг) се обучават по ДСД, то в гимназии извън София само определени деца след подбор по успех, по изпит и т.н критерии биват приети в ДСД паралелка. И хоп, ето, имаш постижение на фона на тези без ДСД обучение в другия клас/класове, значи си лайстунг. Тази заблуда се шири от години..  А те са си най-нормални ДСД паралелки, не се отличават по нищо от тези в 91 НЕГ и 73-то. И като започнат наистина някои родители/деца да спорят, че видите ли, детето е лайстунг и ще вземе немска диплома, няма опция да ги убедиш в противното...

# 158
  • Мнения: 943
За улеснение си ползваме термина "лайстунг". Никое дете или родител не е очаквал, че ще получи немска диплома, целта е сертификатът DSD II.
За Мюнхен и общежитията - в портала на общежитията има раздел за прикачване на Immatrik.... , което не мога да напиша. В указанията за попълване този термин е описан като формуляра, който се генерира при кандидатстване през портала на университета.  Девойката седна да си попълва нещата сама, но при възникналия казус се чудихме и двете. Ще огледаме още. Възможно да е пропускаме нещо.
В момента не мога да пратя линк или снимка на екрана.
Лека вечер и благодаря, че се ангажирате да ни помагате Simple Smile

# 159
  • София
  • Мнения: 18 040
За улеснение си ползваме термина "лайстунг". Никое дете или родител не е очаквал, че ще получи немска диплома, целта е сертификатът DSD II.

Aз затова написах някои. Peace Не всички. Wink


Mutafova, ето това пропускате:Pflichtfelder sind mit * gekennzeichnet.
Или иначе казано, задължителни към момента на подаване на завлението са поленцата, означени с *. Не всички.Immatrikulationsbescheinigung  съвсем разбираемо не е от тях.  Няма как да имате това удостоверение сега, както и Zulassungsbescheid. Смело попълнете формуляра и пускайте, в най-долния прозорец само отбележете упоменатото по-горе, за да участва детето  и в томболата, а да не бъде само автоматично заведено под някакъв поредeн номер в листата с чакащи.

PS http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=cqs1497297480j.PNG

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 23:00 от пенсионирана русалка

# 160
  • Мнения: 11
Русалка   smile3525,  със сигурност това е проблема, изобщо не се сетих, че има задължителни и незадължителни полета!

Mutafova 78, в общия случай ще срещате:
1.   Bestätigung über die Anmeldung zum Wintersemester 2017/2018 - потвърждение за регистрация/ за регистриран кандидат  за зимен семестър 2017/18 (по-рядко се среща).
2.   Zulassungsbescheid - писмото за приемане, получено по поща или имейл (предстои  да се плати семестриалния билет и да се запише студента).
3.   Immatrikulationsbescheinigung – удостоверение за регистриран/ записан студент  – семестър, специалност ...( представя се  на Studentenwerk , след като се получи!   Това се носи и на НАП всеки семестър за оправяне здравното осиг.).

2 и 3 няма как да имате на този етап, както е писала русалка,  1 –също(за него съм писала по-горе).  


Последна редакция: вт, 13 юни 2017, 23:22 от nova 01

# 161
  • Мнения: 943
Русалка, Нова,  bouquet

# 162
  • Варна
  • Мнения: 24
Здравейте,

Имам следния проблем. Изпратена е пратка по Спиди. Състоянието на пратката е "Неуспешнa доставка
Получателят отсъства - първо посещение [к.019]". Въпросът ми е: Ще потърсят ли получателя пак и какво изобщо трябва да се направи? Благодаря!

# 163
  • Мнения: 158
Предполагам, че получателя трябва да си я потърси сам от офиса на куриерите за съответния район.
 
Преди около година изпратих колет на сина ми в Берлин, чрез Интерлогистика, които работят с GLS и след неуспешна доставка намерихме адреса на офиса и той отиде да си вземе колета от там . Мисля, че и вашият случай е същият.

# 164
  • Мнения: 62
Преди известно време имахме такъв случай.
Пратка със Speedy.
Пратката пристигна в събота. Оказа се, че DPD разнасят пратки и в събота (за неделя не съм сигурна). На адреса е нямало никой и са върнали пратката.
В системата на DPD пишеше, че следващото посещение ще е в понеделник.
В понеделник доставиха пратката.
Проверете в сайта на DPD по международния номер на товарителницата. Имат доста добра възможност за проследяване на пратките, с посочен ориентировъчен времеви диапазон за доставка и добра визуализация по картата на населеното място с координатите на куриера. Там би трябвало да пише. Иначе не съм запозната с оставянето в офис на DPD. Мисля, без да съм сигурна, че след две неуспешни доставки ги връщат в разпределителен център, но това трябва да се провери. Не искам да подвеждам никого.

Общи условия

Активация на акаунт