Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 556
  • 740
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 478
По повод сметките в банките - синът ми има сметка в Крайсшпаркасе - оттам " дърпат " парите за общежитие и семестриална такса, а и на него му е по-удобно да си плаща с картата навсякъде - в магазин, поща, за билети и т.н.
Сметката в Уникредит е на мое име с две карти - едната на негово име - така не ми е нужно пълномощно, когато я захранвам, за радост в неговия град има филиал и банкомат на Хипоферайнс - тегли до 500 евро на ден и си ги внася в немската сметка.

# 406
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Честит рожден ден на малките русалки! Много щастие, здраве и успехи им пожелавам! Flowers Four Leaf Clover

Браво и на голямата щерка, да бъде все така целеустремена и успешна!

Какво и къде ще учи младежът с тортата?

Относно сметките: БГ сметка и карта към нея е необходимо само за да могат да си захранват немската сметка. Преди да тръгне миналата година дъщеря ми открих сметка в Уникредит на мое име. Към сметката направих пластики на мое име и на името на дъщеря ми. Тези карти щерката ги използва само да плаща в магазини и след като свършиха парите, не съм я зареждала повече, понеже си решихме проблема със захранването на немската сметка с paysera.

slavina_S Успех на девойката. Пожелавам ѝ прием по първо желание! Кое е то? Както гледам все към NRW ви тегли Smile


Текстът на пълномощното си го бях подготвила, но нотариусът направи някаква добавка със заверено копие на личната карта. Досега ми се е налагало да ползвам пълномощно само в НАП за покриване на здравните осигуровки и за издаване на ЕЗОК. Второто можех да си го спестя, ако бях послушала опитните форумки и да подам молбата за издаване на картата през август или септември.Така студентът сам ще може да си подава заявлението като е във ваканция.

mutafova 78 потвърждавам писаното от ottuktam за записването в Аахен. Дъщеря ми се записа лично, като ѝ дадоха лист с номер на сметка и сумата, която да преведе. После внесохме сумата в брой на каса на Шпаркасе (там са на всеки ъгъл).


# 407
  • София
  • Мнения: 18 074
Мерси, Ясмина, за пожеланията!
Младежът едва ли знае за тортата  (освен ако не е мернал поста ми във фейса), той се подвизва малко южно от вас. Последната е  страхотен жест на майка му Simple Smile Heart
Ще учи Wirtschaftswissenschaften, с какъв Vertiefung ще решава на място,  при моята девойка. Тоест едно попълнение и за Бавария в тазгодишните редици. След последния й изпит на 21-ви тя ще му е гид и помощник в разходката - банка, уни, Щудентенверк, евентуални квартири, забележителности.. И после дружките, отраснали заедно в кварталната градинка от бебешори, ще се приберат с един и същи полет в края на август  Simple Smile

Последна редакция: пн, 07 авг 2017, 21:16 от пенсионирана русалка

# 408
  • Мнения: 592
Русалке честит празник и от мен! Да са ти живи и здрави близначките.
Да попитам някое дете дали е кандидатствало за стипендия Bafög? Интересува ме по точно от къде се взима бележката за доходи от НАП или работодател, или просто се представя данъчната декларация.

# 409
  • Мнения: 487
Изпуснах ви замалко и виждам хубави новини.
Кармела,поздравления за успеха на дъщеря ти и отбора.Hands ClapЖелая й успех в университета,който и да е той!
Русалке, Честит рожден ден на твоите пораснали момичета! BirthdayДа са живи и здрави и да се гордееш с тях,както с голямата ти щерка(браво за високия резултат на изпита).
Славина, успех на дъщеря ти!Кьолн ли писахте на първо място? Наблягайте на немския! Миналата година едно дете от АК кандидатства стоматология ,но в друг град.
Мутафова, с основание започваш да мислиш какво следва оттук нататък.Не знаех,че толкова много българчета  повтарят годината.Някои само заради един невзет изпит.При медицината не се допуска влачене на изпити ,както например в другите специалности.Заради един невзет изпит,повтарят годината.Влаченето също не е добре,защото в крайна сметка, води до удължаване на следването.Аз се радвам ,че мойта дъщеря поне бързо свикна с начина на живот в Германия.Някои деца се върнаха още в началото, след 2-3 месеца престой(от различни градове на Германия) ,заради несправяне с новата обстановка и начин на живот.
Съученик на дъщеря ми учи архитектура(мисля ,че в Дортмунд,не съм сигурна) и каза,че много безсънни нощи е изкарал над проектите,които е трябвало да предаде в срок.Когато веднъж не оценили труда му,той започнал да спори с тях и между другото успял да се защити много интелигентно.
Успех на приетите оттук нататък!!!Ако харесват специалността,която са записали ,ще се справят,иначе ще им бъде трудно.

# 410
  • София
  • Мнения: 18 074
Вале, мерси за пожеланията! Simple Smile
 Малко е обобщаващо това как е в другите специалности. Много е различно къде как е.. Пост-два нагоре дадох пример за момиче, невзело  GOP изпит два пъти и край - към днешна дата вече е  ексматрикулирана. Тоест не повтаря , а е директно аут. И това е изпит от тези, които и да искаш не можеш да  отлагаш в годините, понеже трябва да е взет в рамките на първите 3 или 4 семестъра макс, зависи от унито. Далеч по-фрапиращ случай от тази девойка е един немец с единици на всички изпити в частта с програмирането, а те са доста - разни алгоритми, функционални, паралелни и не знам още какви програмирания (явно цъка кодчета от малък), направен по тази причина и тютор на  Tafelübungen на по-малките. Но две поредни невзимания на една от инженерните математики (пак ГОП) с процент много малко под минималния го изхвърля навън.. Та няма какво да удължават... Единственото, което правят, е да се прехвърлят в други специалности от начало, ползвайки  оценките си по взети предмети, съвпадащи с такива в новата специалност. Но това е възможно  на ниво едно и също уни, дали го правят и между различни - нямам идея.


Мутафова, не се стряскай Simple Smile. Трудно е, определено, ама както има доста връщащи се, така има и предостатъчно успяващи. Да вярваме, че нашите ще са от тях. Известна доза оптимизъм на никого няма да навреди.

# 411
  • Мнения: 487
Вале, мерси за пожеланията! Simple Smile
 Малко е обобщаващо това как е в другите специалности. Много е различно къде как е.. Пост-два нагоре дадох пример за момиче, невзело  GOP изпит два пъти и край - към днешна дата вече е  ексматрикулирана. Тоест не повтаря , а е директно аут. И това е изпит от тези, които и да искаш не можеш да  отлагаш в годините, понеже трябва да е взет в рамките на първите 3 или 4 семестъра макс, зависи от унито. Далеч по-фрапиращ случай от тази девойка е един немец с единици на всички изпити в частта с програмирането, а те са доста - разни алгоритми, функционални, паралелни и не знам още какви програмирания (явно цъка кодчета от малък), направен по тази причина и тютор на  Tafelübungen на по-малките. Но две поредни невзимания на една от инженерните математики (пак ГОП) с процент много малко под минималния го изхвърля навън.. Та няма какво да удължават... Единственото, което правят, е да се прехвърлят в други специалности от начало, ползвайки  оценките си по взети предмети, съвпадащи с такива в новата специалност. Но това е възможно  на ниво едно и също уни, дали го правят и между различни - нямам идея.

Русалке, наистина не съм запозната с условията при другите специалности.Чула съм от дъщеря си,че в медицината не могата да влачат изпити и за да е взет изпита  ,трябва да имат над 60% верни отговора,но най-вероятно сравнява с децата от други специалности ,които познава и ,които учат в нейното уни.
Написах,че е добре  да са избрали подходяща специалност,защото едното дете ,с което общува дъщеря ми  е математичка и си взема  изпитите само,където има математика,но с  тези,където трябва да се минава и запомни голям обем от информация ,не успява  да се справя.Според мен това дете просто е объркало специалността си-прекрасно би се справило в една математически ориентирана специалност,а не медицинска.

# 412
  • Мнения: 34
Здравейте!
Криси, благодаря много за инфото за градовете! Внесе много разум в нашите - моите и на сина ми, хаотични разсъждения по темата.
Нещата се разрешиха от самосебе си. Вчера синът ми получи имейл, че е приет в общежитие в Бон. И трябва да потвърди и май да плати 2 наема до 12 август. Не съм сигурна в преводача ми, но той сега е много развълнуван и му е простено!
Днес ще разучим по-подробно имейла, но мисля че мога да се похваля, че ще бъда горда и щастлива майка на студент в Бон!
Записването в унито е от 7 до 9 септември, а подготвителния курс по математика започва на 11 септември. Всичко се подрежда прекрасно предвид това, че общежитието е от 1 септември.
А резултат от Хайделберг няма да чакаме, тъй като са му писали, че класирането е в края на август, началото на септември. Не ми се рискува да ги чакаме, все пак специалността му не е медицина или право, а пък рейтингът за математика на Уни Бон е доста добър!
 Благодаря още веднъж на всички!
Желая ви успехи и само радост покрай нашите деца!

# 413
  • София
  • Мнения: 18 074
Jujunka, честито ! Simple Smile

# 414
  • София
  • Мнения: 11 728
jujunka честито общежитие!То не е малка работа...
Наистина в различните унита и специалности рестрикциите по отношение на броя на невзетите изпити е различен.
В унито и специлаността на сина ми в първи курс,може да се премине от първи към втори семестър с един невзет изпит.Негов познат от същото уни,но от друга специалност,доколкото знам,има два или три невзети изпита от първия семестър.Та всичко е много индивидуално.

# 415
  • Варна
  • Мнения: 3 246
Jujunka Честито общежитие! Добре са се развили нещата при вас.

# 416
  • Мнения: 478
Да, положението с невзетите изпити е различно за всяко уни - при синът ми масово отлагат изпити, влачат понякога изпит от първи семестър и се явяват на него в трети .
Знам, че за три неуспешни " гориш ", но ето че в унито на дъщерята на Русалка след втория неуспешен опит прекъсват ...между другото, какво е ГОП  newsm78

# 417
  • Мнения: 741
Благодаря за пожеланията на всички Simple Smile

Славина, добре дошла, трупай сега опит, че след две години пак Simple Smile
Скрит текст:
Какъв профил избра момчето ти, ако не е тайна, разбира се?

До след две години сигурно ще се квалифицирам за консултант по кандидатстване в Германия, що инфо прочетох и продължавам да чета   Sick
Девойката писа Кьолн на първо място.
А синът писа профил химия и биология в Немската гимназия.

# 418
  • София
  • Мнения: 18 074
Slavina, стискам палци за Köln.
Няма да са в един клас децата ни, моите избраха математика и информатика.
Така, така, човек набира опит,  с моята девойка бях пълен новобранец, с приятелското дете тази година вече имах далеч по-добра представа къде-кога-как стават нещата  въпреки различниата форма на кандидатстване, след две години ще съм във върхова форма и аз  Wink

Voxx, GOP e съкращение на Grundlagen- und Orientierungsphase (базисна фаза с две думи) .  Не всички изпити са такива, в плановете на съответната специалност  тези са маркирани с друг цвят, държат се максимум до 3-4 семетър, не могат за нататък да бъдат отложени. И при втори неуспех, студентът изгаря. Останалите изпити, които не са от тези, са с по 3 опита. Бройката на ГОП също варира, на места са 3-4, другаде 5-6. И не навсякъде има ГОП.

# 419
  • Мнения: 34
Имам нужда от помощ!
От общежитието ни искат това:
Die Unterlagen (drei Mietvertragsexemplare, Zahlungsnachweis der Kaution, SEPA-
Einzugsermächtigung, Kopie der Studienbescheinigung und 2x die Allgemeinen Mietbestimmun-
gen) müssen spätestens am 12.08.2017 hier vorliegen, da das Zimmer andernfalls an einen anderen
Bewerber vermietet wird.
Falls Sie den Termin nicht wahrnehmen können, bitten wir Sie um telefonische Rücksprache, da
Terminüberschreitungen als Absage gelten(Bewerbung erlischt dann für das ganze Semester).

Как трябва да процедирам?

Общи условия

Активация на акаунт