Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 540
  • 740
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 1 654
Благодаря много! Още днес ще си направя регистрация. Иначе девойката не могла да си изтегли пари с Уникредит картата- невалидна карта и излязло като съобщение. Пробвах си моята пластика( аз съм титуляр),  всичко беше ок. Или е объркала с другата си бг дебитна карта, или пин, или не знам... Но днес и поръчах да провери пак и да ходя в банката ако се наложи. Сега звънна че излизало съобщение на HFB банкомата, че не допуска картата. Попитала е в банката, казали и да звънне в Уникредит. Ще им се обадя. Пробвала е и на банкомат на друга банка, пак същото. Пита дали е възможно причината да е че е с виза, а там маестро иконки излизали?
Иначе градчето и харесва, вчера са били на разходка в някакво селце на близо Simple Smile В очакване съм на отзиви вече от предварителните срещи в университета и после и от първите лвкции

# 541
  • София
  • Мнения: 1 654
Технически проблем от страна на Уникредит, оправиха се нещата, слава Богу.

# 542
  • Мнения: 331
Тъкмо щях да пиша и видях, че сте оправили проблема....Съмнявам се да е технически проблема. При нас преди 3 години се получи същото. Първия път му отказа. Обадих се гневно, че детето заради тях не може да изтегли пари, а е в чужбина само и също го оправиха....По-скоро е защото за първи път се тегли от картата в чужбина и предпочитат да блокират явно с оглед сигурност....Аз така си го обясних...После никога не е имало проблем....Да го имат предвид това и други-че може да се получи нещо такова и да не се шашкат....Просто да се обадят на телефона на картата и да бъдат порядъчно гневни Joy
И подсещайте децата, че трябва да теглят от Хипоферайз банк банкомат...Щото моя е много разсеян и понеже много рядко я ползваше картата на 2 пъти беше теглил по 10 евро, ама от друг банкомат и таксата за това упражнение беше  2 пъти по 6 лева. Тъпо Joy

# 543
  • Варна
  • Мнения: 482
Здравейте!
Включвам се в темата ви с радостни новини за мен и моя син приет е в ТУ Мюнхен, сега остава да се справим с намирането на квартира. Дано имаме късмет!
Почвам да чета назад темите.

# 544
  • София
  • Мнения: 3 168
 Diana_gr Честито! Много късмет на момчето ти, успех!
Вчера се зачетох във фейсбук, темата "Помощ при кандидатстване в Германия/Австрия" Там една потребителка е дала насоки, точно за търсенето на квартира в Мюнхен. Ще копирам поста, но е хубаво да прегледате и коментарите.
Скрит текст:
Rosi Karaliyska:
Здравейте Simple Smile
Със сигурност вече много от новите пристигащи са избрали Мюнхен за града, в който ще продължат образованието си. И още по-сигурно е, че много от вас имат трудности с намирането на жилище. Затова реших да направя един списък за идеи, които са помогнали на мен и на мои приятели миналата година:
1) Влезте в групите на общежитията на Studentenwerk във Facebook. Имената на всички можете да видите тук: http://www.studentenwerk-muenchen.de/wohnen/wohnanlagen/. Добра опция е да вземете дори нещо само за септември, за да можете да правите огледи за нещо по-дългосрочно.
2) Ако вече сте приети и имате Immatrikulationsbescheinigung, можете да поискате Kennung тук: http://www.studentenwerk-muenchen.de/…/privatzimm…/angebote/. Именно от този линк и аз успях да намеря жилище за първия семестър. Шансът е по-голям от намирането от WG gesucht, тъй като по-малко хора знаят за тези оферти. Освен това и цените на наемите са много по-добри.
3) Ако до края на септември не сте намерили нищо, пишете имейли/звънете на католическите общежития или ги посетете: http://www.studentenwerk-muenchen.de/…/wohnanlagen-private…/. Там условията за живот не са най-добрите, но пък живеете за 180-200 евро в Мюнхен. Повечето са на добри локации, така че бих казала, че и тази опция си струва, докато получите жилище от Studentenwerk. Срокът за кандидатстване е изтекъл преди няколко месеца, но преди началото на октомври някои кандидатстащи се отказват, така че с повече воля и упоритост имате шанс да ги убедите, че ви трябва стая.
4) Можете да опитате да се молите в офисите на Studentenwerk. Имайте предвид две неща: доколкото знам, можете да се молите само за Wohnanlage, за което сте кандидатствали. Друго важно нещо е, че на лелите им е писнало от мрънкащи студенти и цялото молене е hit or miss. Някой минал през това може да сподели трикчета Simple Smile
5) Все още имате шанс за получаване на общежитие в Studentenwerk. Това обаче зависи от това къде сте кандидатствали. Досега съм чувала за хора, получили стаи от октомври на Felsennelkenanger и на Heiglhofstraße.
Успех на всички!"

Sofia Plamenova Pavlova: "В информационния център на ТУМ има брошура с поне още 10 варианта за общежития и възможности. Препоръчвам я горещо, но преди октомври месец. Успеете ли да намерите стая, ще успеете с всичко друго в Мюнхен" 😂

# 545
  • София
  • Мнения: 250
Да питам за всеки случай - има ли някой, който се стяга за Хайделберг, или вече следва там?
Положението с жилищата е направо отчайващо Cold Sweat

# 546
  • Мнения: 943
След всичко, което се писа за жилищния въпрос в Мюнхен, се радвам, че девойката избра Аахен. Почти навсякъде е проблемно с настаняването, но там изглежда е особено трудно.
Днес получи и прием от ТУМ - очаквахме дата за тест от там, а получи директен прием. Зарадва се заради личното удовлетворение. В момента са някъде из Германия на път за Аахен и баща й се пошегувал "ако Мюнхен е по-близо, направо да я кара там", но изборът е категоричен. Simple Smile

# 547
  • Мнения: 34
Задължително ли е да има международен паспорт детето, когато следва в Германия? Или може и само с лична карта?

# 548
  • София
  • Мнения: 18 055
Може и само с карта. Но не е  лошо да има човек паспорт за всеки случай. Моята девойка си държи паспорта в стаята в общежитието, навън носи само карта със себе си. Ако  един ден има проблем със загубена/ открадната/ повредена лична карта, ще има резервен документ за самоличност и ще може да се прибере насам безпроблемно, без нужда от ходене до посолство/консулство с искане на пасаван за целта.

# 549
  • Мнения: 4 936
За кандидатстване в провинция Баден - Вюртенберг искали някакъв документ, който се вземал от Констанс и получаването му било много сложно - за какво иде реч и действително ли е толкова сложно?

# 550
  • София
  • Мнения: 11 715
Синът ми е с лична карта и с паспортн в Германия.Но паспортът не е издаван специално за там.

# 551
  • Мнения: 34
А ще може ли да си направи немска банкова сметка само с личната карта? И да се регистрира в общината? Четох в във фейсбук групата, че в банката май искат паспорт? Някой знае ли нещо по въпроса?
Русалке, късно е да вадим паспорт... Младежът лети във вторник. Евентуално трябва експесна поръчка, но и тя е 3 дни.

# 552
  • София
  • Мнения: 18 055
Питах сега  моята девойка - с лична карта си е открила сметката, с лична карта се е регистрирала в общината. Младежът, на който помогна, също  - поне що се отнася до банката, защото както казах в предишен пост, общината го е върнала, тъй като договорът му в общежитието е от днес.

Голд, имам спомени за коментирано тук нещо, свързано с Констанц, пращаше се нещо натам  в срок, предхождащ наличието на диплома. Така че вероятно става дума за академична справка +други документи, на база на които се кандидатства по-рано, а в последствие се праща и  дипломата с апостила и заверките.

http://www.htwg-konstanz.de/Studienkolleg-Konstanz.107.0.html

Явяват се Anerkennungsstelle,  така че веротяно става дума за документа, който ще изпратят след проверка на документацията. За направата на такава се пуска към тях следният формуляр:
http://www.htwg-konstanz.de/fileadmin/pub/ou_ask/antrag2017.pdf

В него обаче е упомената и дипломата, тоест ако срокът за изпращането му е преди взимането й,  става малко невъзможно...Затова имам някакъв спомен за списваща тук майка на  девойка, която отложи нещата по тази причина  за летния семестър.

Последна редакция: пт, 01 сеп 2017, 11:29 от пенсионирана русалка

# 553
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не са ми искали паспорт за откриване на банкова сметка.  Peace
И никъде другаде по институции, всъщност.

Едно-единствено място имаше, на което ми искаха паспорта и вече толкова им бях набрала, че щях да ги "обаждам" на службата за дискриминация.  Laughing Никога няма да се сетите, но: ПОЩАТА!!!
Исках да си направя т.нар. Packstation, т.е. възможност да си получаваш пратките в една кутия до пощата, в която въвеждаш код и взимаш твоята пратка и не си вързан за работното им време. Такова нещо видях и преди 2 седмици в Метро на Цариградско в София.

Та, не можах да убедя служителките на няколко пощи, че България е в ЕС и документът ми за самоличност е лична карта, а не паспорт. Не можело на чужденци с лична карта. Питах - а на австрийци и италианци може ли? Можело. Побеснях...  #2gunfire

Няколко пощ. клона пробвах и все не ставаше без паспорт... Ми, не си направих тъпата им опция накрая, да си гледат работата. В България документът за самоличност е такъв и е равнопоставен с паспорта. Няма да им давам паспорта, пък.

Та спокойно, паспорт не ви трябва, освен ако децата няма да обикалят в района, примерно Швейцария.

# 554
  • Мнения: 454
Относно всекидневното носене на личните документи, препоръките дори са за копие на личната карта. Казват, че е достатъчно, за легитимация при случайна  проверка навън. Ясно е, че е най- сигурната защита срещу кражби.
При посещение в институциите, разбира се, оригиналът,
но както и момичетата са писали личната карта за ЕС е достатъчна.
Успешен старт на всички!

Общи условия

Активация на акаунт