Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 404
  • 740
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 13 667
Здравейте, днес от общежитието са поискали на дъщеря ми служебна бележка от последните 3 начислени заплати. Въпросът ми е в НОИ ли трябва да ходя за последното си възнаграждение, т.к от месец съм в болничен, или от работата ще ми дадат и за трите месеца? Ако някой е бил в такива ситуация или пък знае, ще се радвам на мнение.

когато попълвахме документите за общежитието на дъщеря ми ни поискаха същата информация . Попълнихме го със съзнанието че могат да кажат- ха сега докажете с бележка. То си пише там че попълваш верни данни на своя отговорност. Не са ни поискали допълнително никаква бележка нито повече информация.

П.С. уточнявам че става въпрос за Виена защото не съм сигурна къде точно уреждате престоя на детето.

# 511
  • София
  • Мнения: 1 654
Да, аз също помислих че приключваме с данните от декларацията, но днес на място са и поискали и служебни бележки, както и копия на личните карти. Ще ги извадим не е проблем, просто исках да се ориентирам дали ще ми свършат работа във фирмата, за да не се разкарвам и до НОИ.

# 512
  • Мнения: 943
Много се надявам да не искат и при нас такива неща.
Ясмина, за теб се сещам. Simple Smile Би ли споделила някои неща за настаняването в общежитие в Аахен.
Планът е следния: Плащаме първи наем и кауцион тук в БГ. Отиваме на място на 1 септември /петък/, подписва девойката договора и отива на среща с хаусмайстера в общежитието, взема ключа и влиза. После по някое време /понеделник, 04.09./ се регистрира в общината и си открива сметка. Отива и декларира сметката си в щудентенверка.
Въпроси: Трябва ли да носим платежното от банката, че сме превели исканата сума? Ако да - трябва ли да е преведено. Попълва ли се нещо на място, някакви документи изискват ли се допълнително - служебни бележки, декларация за доходи? Реалистично ли е процедурата по подписване на договора и настаняването да се случат в един и същ ден - първия ден от договора?
Подозирам, че има още въпроси, но човек в тази неизвестност дори не знае какви въпроси да зададе.
Благодаря!

# 513
  • Варна
  • Мнения: 3 242
mutafova78 Ние платихме кауциона и първи наем от БГ. Срокът за плащане беше до 31.08, а договорът за  общежитието - от 1.09. Класирането за специалността на дъщеря ми излизаше на 5.09, а от 7.09 започваше записването. На 8.09 сутринта (беше си резервирала час за записване онлайн) беше в университета, записа се бързо, до университета има офис на Шпаркасе - платихме семестриалната такса в брой. След това отидохме до офиса на Studentenwerk (всичко това е на пешеходно разстояние едно от друго), там я чакаше разпечатан договора за общежитието, не сме носили никакви бележки за доходи, бордера и прочие. Подписа договора, уговориха се до края на месеца да се обади и да им даде немската си сметка. След това се обадихме на хаусмайстера, че тръгваме към общежитието. Тя поддържаше комуникация с него и преди това и го беше предупредила, че в този ден ще се настанява. Доколкото разбрах, той не е всеки ден там, та е добре да се уговорите. Отидохме в общежитието, настани се и всичко това стана до ранния следобед. Регистрирането в общината и откриване на немската сметка стана след около седмица-две, доколкото помня.
Общежитието на дъщеря ми се води частично мебелирано, така го пише и в офертата. Това включва гардероб, бюро и етажерка, в такъв вид го прие. Всичко друго - легло, матрак, стол, шкафчета, лампи, пердета и т.н. купувахме на място. Проверете вашето общежитие от кой вид е, да сте подготвени какво трябва да се купува. Понякога предишният наемател може да си остави някоя мебел, но при нея не беше така. За радост на около 13км. от Аахен в Хеерлен има ИКЕА, та напазарувахме всичко от там.             

# 514
  • Мнения: 943
Благодаря за включването, Ясмина. Девойката се записа миналата седмица на място в унито и знае вече кое-къде. Поне това знае Simple Smile Дано нещата минат без засечки.
Нашето общежитие ще е с мебели. Дъщеря ми каза, че е просторна стаята, но не се е сетила да снима, за да се ориентирам по - добре.
Между другото дойде още едно предложение за общежитие, пак в същото, но в друго ВГ. Можеше да бъде с почти връстници, но ... всяко зло за добро.

# 515
  • Мнения: 13 667
Да, аз също помислих че приключваме с данните от декларацията, но днес на място са и поискали и служебни бележки, както и копия на личните карти. Ще ги извадим не е проблем, просто исках да се ориентирам дали ще ми свършат работа във фирмата, за да не се разкарвам и до НОИ.

Благодаря! Дали няма да поискат и на нас не знам. Не сме подготвили за момента.

Чакам да се включи някой с повече информация.


А аз си мислех че факта че нямаме възглавница, завивки е минус. За креват да не говорим, не ми е идвало на ум че може да има общежитие без креват!

# 516
  • Мнения: 476
А аз си мислех че факта че нямаме възглавница, завивки е минус. За креват да не говорим, не ми е идвало на ум че може да има общежитие без креват!

Не сте изчели всичките 8 теми явно Simple Smile

При нас , когато получи договора за общежитие по мейла, го подписа,
сканира го, върна го обратно, изпратиха му го отново подпечатан,
преведохме наема и кауциона оттук - абсолютно всичко,
каквото съдържа стаята беше описано . В договора изрично беше посочено
работното време на хаусмайстера и в кои часове може да се настани .
При самото настаняване се подписва на място " приемно-предавателен протокол ".
След като си откри немска сметка, я попълни в един формуляр, който беше към договора и я предостави на хаусмайстера .

# 517
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
О, ре-ге, съвсем си е типично за жилищата в Германия попринцип. За общежития обикн слагат едно легло поне, но не си представям който и да е от познатите ми германци да спи в чужди чаршафи, възглавници и завивки като ги знам колко са гнусливи...

# 518
  • Мнения: 13 667


Не сте изчели всичките 8 теми явно Simple Smile

Признавам без бой , въобще не ми е възможно да глътна такъв обем информация за момента ...


О, ре-ге, съвсем си е типично за жилищата в Германия попринцип. За общежития обикн слагат едно легло поне, но не си представям който и да е от познатите ми германци да спи в чужди чаршафи, възглавници и завивки като ги знам колко са гнусливи...

 Мислех че всеки преценява сам какво ще сменя от покъщнината, но поне на първо време да има необходим минимум . Ако отиде дете само с куфар и би му било сложно да търси матрак / възглавница  на деня , та поне  на първо време да е решено, а после да сменя каквото трябва . Явно грешно мисля.



Сега говорих с мъжа ми за бележките за доходите , понеже общежитието е неговия ресор и те се занимаваха с детето с проучване документи  и др . Той каза че тези три наема който са ни взели за нещо като застраховка срещу пропуснати наеми ( те ще си седят там при тях и ще са гарант ) . По този начин си решават хората проблема

# 519
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Мислех че всеки преценява сам какво ще сменя от покъщнината, но поне на първо време да има необходим минимум . Ако отиде дете само с куфар и би му било сложно да търси матрак / възглавница  на деня , та поне  на първо време да е решено, а после да сменя каквото трябва . Явно грешно мисля.
И аз така от интерес бях попитала точно това, което ти питаш. Една брокерка, а после и познати с времето ми казаха, че те не биха искали (а и повечето хора така мислели, според брокерката) да имат предварително някаква кухня, която, цитирам, "нямало да им пасва", или пък някакъв стил мебели, който да не бил "техният". По-добре направо да си купели точно каквото им харесва.  Mr. Green Немска логика, няма кво да кажа.  Mr. Green

И това не са думи само на отдаващи апартаменти, а и на наематели... Звучи ми като "искам зелена кухня, а тази е бяла, не ми пасва!", което за мен са си лигавщини, но друг би го нарекъл "стандарт". Явно и австрийците са така. Wink

# 520
  • София
  • Мнения: 1 654
Днес рано-рано хукнах към фирмата да вадя бележка за заплатата, стана ми лошо в автобуса(т.к съм в последен триместър бременна), после газ към НОИ, където се оказа че трябва да чакам 7 работни дни, за да ми драснат колко са ми превели за юли, после сканирах, пращах и тъкмо се прибирам и студентката ми звъни че подписала договор в щудентенверка за wg от 01.09. Дамата от офиса и казала че ще пише края на септември за превод на кауциона, за да има време да си открие сметката и т.н. Нямах сили да се зарадвам повярвайте ми Simple Smile) Напълно обзаведена стая, близо до унито, кухня и перално помещение, което ще дели с още 3 студента или тя е третата, не разбрах. Ще чакам да каже кога се е уговорила да ходи да го види и за подробности. Но ми стана много странно как са и дали такъв едномесечен срок за превода...Иначе договора бил до 2020 с право на прекратяване по всяко време. Дали всичко съм разбрала по-нататък ще разберем Simple Smile

# 521
  • София
  • Мнения: 3 158
Е честито! По принцип щудентенверк дават договор за 3 години на новоприети студенти. Трудно е да се удължи срока, но не е проблем да се изнесе по-рано, като има някакъв срок за предизвестие. За кауциона, малкият ми син, който от април се нанесе в общежитие, въпреки, че имаше немска сметка и я предостави още при сключването на договора, паричките си ги дръпнаха доста по-късно.
Така, всичко е наред. Ще се справи девойката. Не се притеснявай.

# 522
  • София
  • Мнения: 1 654
Е честито! По принцип щудентенверк дават договор за 3 години на новоприети студенти. Трудно е да се удължи срока, но не е проблем да се изнесе по-рано, като има някакъв срок за предизвестие. За кауциона, малкият ми син, който от април се нанесе в общежитие, въпреки, че имаше немска сметка и я предостави още при сключването на договора, паричките си ги дръпнаха доста по-късно.
Така, всичко е наред. Ще се справи девойката. Не се притеснявай.
Благодаря, vanian! В момента всичко ми се струва несигурно, неизвестно...Добре че съществува тази тема!

# 523
  • Варна
  • Мнения: 3 242
liebesbaer Честито и от мен за общежитието. Всичко се нарежда при вас.

# 524
  • София
  • Мнения: 17 921
Liebesbaer, честито! Heart


Младежът в нашия случай вече е записан в унито, има на място подписан договор за наем с Щудентенверк, има открита немска сметка в Шпаркасе и съответно подписан СЕПА мандат за  преводите на наема. Днес е бил и в общината да се регистрира, но заради стартиращ  от 01.09.2017 са му отказали на гишето. Той ще се връща насам след няколко дни, така че просто при следващото отиване в Германия (вече за учене) ще се справи с общината. Явно тази година това става по-бързо. Преди две години дъщеря ми онлайн някаква дата и съответен час  си запази, докато сега всичко е ставало за броени минути на гише.

Аз съответно съм вече спокойна, че всичко е  ОК, затова си хващаме ние двете по-малки щерки и отиваме на кратка почивка Simple Smile.

Някой нагоре мернах, че беше написал, че кауционът е гаранция при ненавремнно плащане на наеми, тоест че може от него да се приспадне наем. Не е съвсем така, даже хич не е... Кауционът има съвсем друга цел. При изнасяне от общежитието всякакви нанесени вреди/щети на имуществото спрямо описаното в приемо-предавателния протокол се удържат от тази сума, след което остатъкът се връща на бившия вече наемател по сметка. При закъснения  (неналична сума за наема по сметката към договорената дата) се пращат предупреждения на студента. Не зная при колко такива наемателят просто си събира парцалките. Нямам опит, понеже дъщеря ми е редовен платец. Даже Щудентенверк при тях имат практиката в края на  една изминала година да превеждат на такива като нея без каквито и да е просрочвания бонус. И миналата година беше така, и тази  се облажи със 100 евро.

Успех на всички  Simple Smile

Последна редакция: ср, 23 авг 2017, 16:53 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт