Ядливи диви растения

  • 11 228
  • 36
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 109
Здравейте, миналата година се престраших да хапна тученица, след като бях чула от д-р Михайлов в едно предаване преди години, че е много полезна. Тази година си набрах листа от глухарче със същата цел.

Като взех да търся рецепти се оказа, че можело и дивата теменужка да се яде (а дали наистина е така).
Преди две години случайно разбрах от една по-възрастна госпожа, че цветовете на салкъма и на детелината също се ядяли. Пробвах салкъм, но детелина не съм все още.


И по този повод ми е интересно, ако споделите кой какви диви растения хапва. Като не съм запозната и ме е страх да пробвам нещо, ей така на сляпо.
Ако може със снимки на растението, за да не се окаже, че един си мисли едно, друг друго.

# 1
  • Мнения: 1 698
Аз лично съм яла единствено див чесън. Брала съм го на Витоша или съм си го купувала на пазара. В комбинация със зелена салата, например.

# 2
  • Мнения: 832
Не бих си правила експерименти, любопитно ми е просто от къде тази ,,страст,, да опитваш,, диви растения?

# 3
  • София
  • Мнения: 4 548
Това, което съм яла е:
-киселец - http://bilki.bg/encyclopedia-bilki/kiseletsat-bogatstvo-na-vitamin-s.html - расте по поляните. Има изразен приятен леко кисел вкус. Използва се както копривата и спанака. Прилича на други растения, но вкусът е различен, а и в долния край до дръжката листата са заострени. Откъсваш си малко от листото, ако има гаден вкус не е киселец. Иначе веднъж като го уцелиш на полянката кое точно е - бери смело.
- салкъм (акация) - ядат се цветовете само на бялата!!! акация. Жълтата е отровна. Целият цвят се панира в смес от яйца, брашно, бира или вода. Има рецепти в нета.
- див чесън http://forum.metsababa.net/viewtopic.php?f=11&t=1420. Не може да се сбърка - мирише си на чесън.
По разни кулинарни предавания съм гледала да ползват в сладкарството цветовете на някои растения - теменужка, например. Мажат ги с разтворен желатин, за да не увяхват и украсяват торти.

За да не стане някой сакатлък, е добре човек да познава силно отровните растения. Доста линкове към книги по темата има тук http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=6554.40





















Последна редакция: нд, 09 апр 2017, 09:22 от mlv

# 4
  • Мнения: 25 611
Свежите и нежни листа на липата могат да заменят лозовия лист и с тях да си направите сармички.


Самардала



Скрит текст:
Самардалата (Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum, принадлежи към семейство Лукови) е многогодишно, непретенциозно тревисто растение, което расте от луковици. Вкусът й е силен, нагарчащ и лют, особено, когато растението е в прясно състояние. Напомня повече на хрян, тъй като свежите и листа са значително по-люти от лука и чесъна.

Тази подправка се използва основно сушена с добавена в нея сол, тъй като вече споменахме, че прясна е особено люта. За целта, преди да цъфне, се изрязват стъблата ѝ, накълцват се и се смилат. След това се смесват със сол на вкус, получената смес се суши на сянка. Като изсъхне напълно, се съхранява в добре затворени съдове. Препоръчително е да не подлагате самардалата на топлинна обработка, тъй като значително се променя ароматът ѝ. Може да я добавяте към зелена салата, домати и краставици, коприва, картофи, пилешко и агнешко месо, гъби, ориз, сирене, сварени яйца или просто да си наръсите препечена филийка с масло. Вкусът ѝ е завладяващ. Освен това, се оказва, че това растение, поради съставките си, е доста полезно.

Сред най- изявените и доказани здравословни ползи от това растение са способността му да сваля вредния холестерол ( особено ако не се смесва със сол ), да повишава апетита и да улеснява храносмилането. Самардала на чай помага още при стомашни болки и запек, успешно се използва при хронична кашлица и псориазис. Друго нейно свойство е да стимулира уринирането, като по този начин пречиства бъбреците и пикочния мехур. Само няколко капки от листата и са чудесен мехлем при различни кожни болести и трудно зарастващи рани.

Наречена е „българското лале” през 2009 г. в Брюксел на изложението за цветя.

# 5
  • Мнения: 832
Е то самардалата си е подправка и я продават в магазините, и аз я слагам на салата понякога...

# 6
  • Мнения: 832
Общо взето от диворастящите - наблягам си на копривата и спанака и да няма проблеми.
Иначе съм яла ,,гулия,, - ама аз не мога да я разпознавам,баща ми я знае,много е полезна и вкусна...
http://rasper-bg.com/?p=1601

# 7
  • Мнения: 25 611
Е то самардалата си е подправка и я продават в магазините, и аз я слагам на салата понякога...


Какво като е подправка – диворастяща е.  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3 546
Не знаех, че киселецът е диво растение. Спомням си, че баба ми на село винаги имаше в градината заедно с лапада и пресния лук.

# 9
  • Мнения: 2 643
Е то самардалата си е подправка и я продават в магазините, и аз я слагам на салата понякога...


Какво като е подправка – диворастяща е.  Simple Smile

Имаме си я в двора на село  , цялата къща на баба миришеше на нея.от тогава я мразя

Аз пък не бих брала нищо от улиците ,някои да берат лапад или глухарчета , мерси с тези тении и животни дето ходят на всякъде

# 10
  • Мнения: 832
Е то самардалата си е подправка и я продават в магазините, и аз я слагам на салата понякога...


Какво като е подправка – диворастяща е.  Simple Smile

Имаме си я в двора на село  , цялата къща на баба миришеше на нея.от тогава я мразя

Аз пък не бих брала нищо от улиците ,някои да берат лапад или глухарчета , мерси с тези тении и животни дето ходят на всякъде
Аз също не бера нищо от улиците, за това от село от двора или в гората...

# 11
  • Мнения: 832
Иначе миналата година брах черен бъз и си направих сироп за имунната система. Само,че нещо не ми понесе на стомаха...http://-spam132-/2015/08/imunostimulating-elixir-by-petar-dimkov/
Много трябва да се внимава,като се бере,ако не е напълно узрял е отровен. Не трябва да има зелено зрънце, всичкото трябва да е тъмно.

Иначе от бял бъз си правя сироп с лимон - супер става. Peace http://www.lechitel.net/%D0%B1%D1%8F%D0%BB-%D0%B1%D1%8A%D0%B7-%D … 0%BF%D1%82%D0%B0/

# 12
  • Мнения: 2 718
освен посочените по-горе киселец, лапад, коприва, подправките + мащерка,правя сироп и сладко от диви теменужки, ако не ме домързи, че е ужасна пипкава история, правя сироп от бял бъз, също правя боров мед от зелени шишарки, събирам и суша трънки за чай /няма достатъчно наоколо за вино, сироп или сладко/ и правя сладко от диви круши/ мисля, че им казват скоруша/- малки, твърди много ароматни крушки- направо цели ги правя на сладко и е много вкусно. Имам мерак на брезовия сок, но не съм събирала още

# 13
  • Мнения: 6 001
Аз пък не бих брала нищо от улиците ,някои да берат лапад или глухарчета , мерси с тези тении и животни дето ходят на всякъде
Аз бях на същото мнение и от улицата не съм брала нищо ,но за гората ( полето) май няма разлика с улиците , даже на моменти ми е по страшно.Ето там където ходим и домашни животни извеждат ма паша ( овце , крави) а за дивите не ми се мисли колко и какви  са ги навестявали.
Иначе вчера се прибрах с пълна торба с връхчета от коприва.
Освен нея берем лапад и киселец и понякога липови листа , ама от липата на село във градината ни.Обмислям да си сея киселец та и него да не мисля кой и как е навестявал.

# 14
  • Мнения: 25 611
От цветовете на глухарчетата също става вкусен мед.
Като бях малка, дядо ми правеше вино от шипки. Всъщност не беше истинско вино, ами много витаминозна, полезна и приятна на вкус напитка.

Общи условия

Активация на акаунт