Раждане с епидурална упойка

  • 39 528
  • 141
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 480
Зависи от индивидуалния случай. Второто ми раждане (нормално с епидурална) беше за 4 часа. И все пак участваш във всичко, нямаш параван пред лицето. Възстановяването ми беше много бързо, нямах корем, болки, нищо 2 часа след раждането.
При секцио възстановяването до колкото знам е доста бавно и болезнено.
Но има жени, които ги оставят да се мъчат по 36 часа - това наистина е кошмар. Много често такова травмиращо раждане води до следродилна депресия, познавам жени, които са минали през това.

# 16
  • Мнения: 2 721
Да , до човек е, моето нормално раждане беше перфектно, затова и при следваща бременост пак ще родя естествено . 
Имам и познати раждали естествено и си спомнят с ужас. Всеки си преценява за него кое ще е най доброто.

# 17
  • София
  • Мнения: 11 489
Разбира се, затова не трябва да се твърди при кое раждане възстановителния период е по-дълъг, особено ако не сте имали такова раждане.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 992
Раждах с епидурална в чужбина, така че практиката може и да се различава. Сложиха я на разкритие около 5 см. Системата я държаха почти до пълно разкритие, лекарят ме проверяваше периодично. Не усещах нищо, освен леко и безболезнено придърпване от време на време. Оставиха ме да си лежа, донесоха ми телефона, вода, нещо сладко за ядене и общо взето убивах време.
На около 9 см. разкритие махнаха упойката и за самите напъни усещах. Доколкото разбрах, там процедират така, за да се възстанови чувствителността за напъните и жената да контролира кога да напъва. Шевовете ги правиха с местна упойка по моя молба.Цялото раждане от момента на поставяне на гела за предизвикване на раждането до израждането на бебето беше около 10 часа. 
Моята нагласа за начина на раждане беше категорично "За" секцио, но в държавата, където раждах, това не е въпрос на личен избор. Истината е, че няколко часа по-късно се къпах и се мотках из стаята, което не знам дали щях да мога с операция.

# 19
  • Мнения: 3 480
Разбира се, затова не трябва да се твърди при кое раждане възстановителния период е по-дълъг, особено ако не сте имали такова раждане.
При нормално раждане без проблеми възстановителният период е много по-бърз от безпроблемно секцио. Това имах предвид. Разбира се, в чужбина никой няма да ти влее окситоцин, за да ти ускори раждането. При първото ми раждане нямах разкритие часове наред, но тъй като избрах лекар и си платих след като лекарката беше в болницата веднага окситоцин и ускоряване - след 30 мн достигнах 10 см. Иначе може да откараш 3 денонощия. Отидох в 6 сутринта, в 11.30 бебето изплака.

# 20
  • Мнения: 580
Здравейте искам да споделя опита си, защото аз бях изненадана. Родих в чужбина и плана ми беше да видя колко ще е силна болката и тогава да реша дали искам епидурална или не. Към 5 см. Разкритие много ме болеше и поисках да ми сложат епидурална, акушерката ме успокояваше, че много добре се справям, че мога и без нея, но аз продължавах да я искам. После започнахме да попълваме въпросника за епидуралната ( знаете за алергии и т.н.) , после каза, че първо ще ми сложи една упойка през система, която леко ще ме опияни и ще мога да поспа и да си почина ( и няма да повлияе на бебето). Така и стана държа ме около 2 часа поотпусна ме, но след нея разкритието ми беше вече на 8-9 см., болките бяха много силни и стана ред да напъвам. Напъването за мен беше много по- болезнено от контракциите! А всички ме убеждаваха, че контракциите болят, а самото напъване -не. От цялата история искам да кажа, че акушерката прецени , че раждането тече бързо и плавно и не желаеха да ми поставят епидурална, за това ме моетаеха с въпросници и други. Та дори и да си планираш епидуралната, може и да не я получиш по преценка на лекарите. Аз родих за точно 8 часа ( първо раждане). За секциото не им се давай. В момента , в който бебето излезе от мен, всички болки спряха, всичко отмина! След час се чувствах отново себе си. За седмица в къщи вече си шетах, оправях си бебочето, възтановяването е много по- бързо и лесно. Сигурна съм, че ще се справиш добре, просто се подготви хубаво с дишането по време на контракциите, движи се, масажирай кръста. Естествено ако решиш поискай епидурална, но бъди готова, че може и да не я получиш, защото раждането вървяло много бързо(в моя случай)

# 21
  • Мнения: 1 501
И аз съм чувала за много случаи, в които казват на майките в последствие, че получавали разкритие много бързо и затова не им сложили епидурална... Това ми се струва малко като незачитане желанията на жената, дано да не ми се случва и това. Благодаря на всички за отговорите !
Аз за секцио няма да се дам, но дано да е търпимо всичко, като наближава и много се паникьосвам. Simple Smile

# 22
  • Мнения: X
Merlin, в други държави често е така, в частните БГ болници, към които се е насочила авторката ще и сложат упойка когато и да си я поиска. Говоря от опит с Англия (13 години живях там, твоята история често се случваше на мои приятелки) и в БГ- родих тук преди 3 месеца. А за секциото- до човек е, аз родих нормално, но ако имах усложнения и шевове след това бих предпочела секцио. Няма как да знаеш предварително за съжаление.

# 23
  • Мнения: 1 501
Аз имам позната, на която така не и сложиха упойка в болница Надежда... защото получавала разкритие бързо.

# 24
  • Мнения: 580
Да така е и аз в първия момент го отчетох като незачитане на мнението ми, но после се замислих, че за моята ситуация те са взели най- доброто решение.  Не се паникюсвай, послушай шестото си чувство в големия ден. И аз си казвах "защо да раждам болезнено, като може и безболезнено" ( с епидурална), но така ми се случи. За второто може пак да поискам упойката.  😂 Пожелавам ти бързо и безболезнено раждане и възтановяване и скоро да разказваш как е минало.

# 25
  • Мнения: X
Аз имам позната, на която така не и сложиха упойка в болница Надежда... защото получавала разкритие бързо.
На мен точно там ми сложиха последната доза на 10см.

# 26
  • Мнения: 3 480
12г. см в Англия - казваха ми че добре се справям, докато не повърнах (сори за графиката) и не ми падна кръвното до припадане - така че ми дадоха епидурална - опитват се да те убедят да не слагаш, но получаваш каквото си планирала - не е до зачитане на правото а до минимален риск от усложнения.

# 27
  • Мнения: 5 468
В България на много места избягват да слагат епидурална, защото може да забави раждането. Освен това, явно се притесняват заради мястото, на което се поставя. Мен през цялото време ме отбиваха за епидурална, докато не настоях сериозно да ми я сложат. Изпросих си я 45-50 мин преди самото раждане.

# 28
  • Мнения: X
Защото на много места не знаят как да я слагат и защото чакат да им дадеш някой лев. Не защото забавя раждането, по-често всъщност го ускорява.

# 29
  • Мнения: 5 468
При мен не ставаше дума за пари, тъй като раждах в частна болница и упойката си беше включена в цената.

Общи условия

Активация на акаунт