Въпроси до зъболекарите от форума! - 2

  • 122 021
  • 1 362
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 39
И аз имам въпрос към потребителите и зъболекарите във форума.

От близо 3 месеца имам странен проблем с леко заглъхване на дясното ухо, което ту се подобрява, ту се влошава, но остава на едно приемливо ниво. Усещам, че евстахиевата тръба там не е съвсем ОК, има някакво количество течност, защото от време на време припуква отвътре. Няма никаква болка, но има едно съвсем леко подуване ( възпаление, предполагам ) около самото ухо, което се усеща на допир. Като преглъщам, се прозявам или оригвам със затворена уста, се усеща едно размърдване в самото ухо, като нещо, което допира тъпанчето за момент от вътрешната страна. Никога не съм имал проблеми с ушите, освен може би като съвсем малък, но нямам спомен за този период. На 36 съм. Проблеми с равновесието също нямам. Усещането, че има нещо в евстахиевата тръба, е много дразнещо на моменти - предполагам е гъста стерилна течност, защото гърлото ми не се възпалява и дразни, когато се стича надолу. Подобно е на заглъхването, когато си в самолет, само че по-слабо изразено, и колкото и да се опитваш да си "изпукаш" ухото, и да отглъхне изцяло, не става на 100 %.

В периодите, когато е по-зле, имам почти постоянен postnasal drip ( не знам как се превежда на Български, мисля, че е "задна хрема" ) - стича се гъст секрет само от дясната страна на засегнатото ухо.

Съмнявам се, че цялото това нещо е причинено от долен десен предкътник, който е с много дълбок кариес от месеци насам, и все отлагах да го оправя. Преди година имах на няколко пъти възпаление там, пих антибиотик и се оправи, и ме наболяваше към ухото, когато ме болеше и зъба. От година и повече ползвам и вода за уста Listerine, и оттогава не съм имал възпаление и болки.

Зъба е вече потъмнял, не ме боли изобщо и не ме е болял, само понякога, когато размърдвам челюстта активно отдясно, в опит да отпуша по-добре евстахиевата тръба, се усеща една съвсем лека моментна болка, свързваща точно този зъб ( по-точно зоната непосредствено под него, самия зъб не боли ) със проблемната зона около ухото, което ме навежда на съмнение, че той е причината за проблема ми с ухото. Нямам неприятна миризма, нищо, което да предполага абсцес, няма подуване на зъба или зоната около него.

Възможно ли е зъба по някакъв начин да дразни нерв, който минава оттам, и да ми се получава това възпаление около ухото, което да притиска евстахиевата тръба, и това да ми пречи на слуха? Зъба е доста далеч от зоната на ухото - първи предкътник долу вдясно след резците е, но проблеми със останалите зъби от тази редица, и отгоре, и отдолу нямам, и не съм усещал нищичко, никаква болка или дискомфорт, който да предположи, че проблема е мъдрец, например.

Случвало ли се е на някого нещо подобно? Пак казвам, болка няма, просто една сутрин се събудих така.

Също така - сливицата ми от дясната страна на гърлото е леко уголемена, но не болезнена. Предполагам, че и това може да е последица от зъба, и уголемяването на сливицата също да пречи на нормалното дрениране на евстахиевата тръба.

Последна редакция: вт, 22 яну 2019, 12:39 от ionicle

# 421
  • Варна
  • Мнения: 10 791
Не разбирам какво толкова умуваш, щом знаеш, че имаш там дълбок кариес. Просто отиди на зъболекар, а ако оплакванията продължат - на УНГ.

# 422
  • Мнения: 39
Идеята ми е да сондирам мнения по въпроса, затова и детайлизирах толкова проблема.

Ако ида на зъболекар, ще има 2 варианта:

1. Коренова терапия, след което коронка

2. Вадене

Предпочитам ваденето, тъй като е бързо и безболезнено, въпроса е да съм сигурен, че проблема ми с ухото е причинен от зъба, защото иначе не ми прави никакви други проблеми и не искам да го извадя, и да се окаже, че не е той проблема, и да почна от нулата пак.

Затова питам онези с опит дали е възможно зъб, толкова далеч от ухото, да предизвика симптомите ми.

# 423
  • Мнения: 54 459
При всички положения този зъб не трябва да стои така, с дълбок кариес. Лошо е.

# 424
  • Мнения: 68 668
Ваденето е краен вариант. Има си лечение почти за всичко.
Вадиш и после какво...мост или имплант.??

# 425
  • Варна
  • Мнения: 10 791
С това умуване и протакане ще се стигне баш до крайния вариант Flushed

# 426
  • Мнения: 1 110
вадене на зъб заради кариес ?Проблема с ухото изобщо може да не е свързан със зъба...

# 427
  • София
  • Мнения: 574
И аз се обръщам с въпрос към стоматолозите и ортодонтите във форума.
Дъщеря ми е на 11 години и няма зародиши на четирите пети зъба. Долните млечни пети зъби са умъртвени и счупени. От тях е останала само равна част на височината на венеца. Тъй като създават проблеми и от време на време венецът се възпалява, подува и я боли. Днес снимахме зъба. На снимката се вижда, че корен вече няма и буквално е останало само това, което е като подложка, клати се. Идеята на зъболекарката беше да пазят петите зъби място за импланти. От друга страна за четвъртия зъб няма място да избие и от една година стои подут венецът.
На горната челюст петият зъб е с оголен корен и е много мъничък в сравнение с останалите зъби, като пречи на четвъртите постоянни да са си на мястото. Здрави са, но челюстта й е малка и очевидно няма място за всичките зъби, при все, че носи шина.
В понеделник е на зъболекар, но започвам да се чудя какво би станало, ако се махнат и четирите пети млечни зъба, вместо да държи в устата си останки от зъби, които създават проблеми.
Много ще съм благодарна, ако споделите в кои случаи кой вариант е за предпочитане.

# 428
  • София
  • Мнения: 147
Здравейте. Всичките ми дъвкателни зъби са с големи обтурации, като на 8 от тях се извършва релечение на кореновите канали. Причината е не добре извършено лечение преди 10 години. Стоматологът ме съветва за омъртвените да се поставят коронки, тъй като с времето стават доста крехки и има опасност от счупване. Но при по-обстоен преглед стоматологът ми забеляза, че трябва да се коригира височината на захапката, тоест задните дъвкателни зъби са с различна височина, дали от прекомерно изпиляване на предния ми стоматолог или от естествено износване незнам. Решението, което ми беше предложено за моят случай на дъвкателните зъби е да им се направи овърлей, а не коронки. Беше ми обяснено чрез овърлей ще имам защита на зъба и ще се коригира височината на зъба. Беше ми предложено фотополимерен и керамичен овърлей. Поради финансовата част си избрах фотополимерен овърлей.

Въпросът ми е  фотополимерен овърлей подходящ вариант ли е за умъртвени зъби от гледна точка на здравина за зъба както при коронките? А относно фотополимерния овърлей има ли различни материали за направата му? Как да бъда сигурна, че за парите които давам ще бъдат изработени овърлейте с най-качествените материали. Предполагам на пазара има различни материали за направа на форополимерни овърлей. Цената за един овърлей, която ми искат е 360 лева. Казаха, че дават писменна гаранция 5 години. Благодаря на отзовалите се.

# 429
  • Перник
  • Мнения: 1 920
Здравейте Simple Smile
Предстои ми вадене на зъб, но пия деянксит и ксанакс. Четох, че деанксита, тъй като съдържа съставка невролептик, не е препоръчително да се комбинира с упойка съдржаща адреналин. Моля за мнение. Благодаря Simple Smile

# 430
  • Мнения: 7 134
Eli, за мен цена от 360 лв. за фотокомпозитен овърлей е висока, това все пак е като пломба, но изработена от зъботехник и с по-различна или по-силна концентрация на материала, така ми обясниха. Да не би да става въпрос за циркониев овърлей?

# 431
  • София
  • Мнения: 147
Eli, за мен цена от 360 лв. за фотокомпозитен овърлей е висока, това все пак е като пломба, но изработена от зъботехник и с по-различна или по-силна концентрация на материала, така ми обясниха. Да не би да става въпрос за циркониев овърлей?

Здравейте, 360 лева е за фотополимерен овърлей, а за керамичен/циркониев цената е двойна, тоест 720 лева. Това са цени в София, може би има значение.

# 432
  • Мнения: 7 134
Ели, и аз за София говоря.
150 лв. ми казаха на мен при дентален лекар с цени около средните.

# 433
  • Мнения: 24
Какво ви е мнението за миене на зъбите със сода и активен въглен на прах?

# 434
  • Мнения: 6
Здравейте!Понеже едва на 20 февруари имам записан час за Стоматологията,за да ми разчете и панорамната снимка.Но до тогава има да го мисля....Някой може ли да ми каже дали има нещо притеснително на нея?Ще бъда много благодарна! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт