Отговори
# 15
  • Мнения: 14 654
Подадох молба за голямото, когато беше на 5 месеца без никакъв проблем и тръгна на 1 год. и 3 мес.,
за малкото подадох молба, когато беше на 2 месеца и също може би ще тръгне, когато стане на 1 год. и 3 мес.
Става дума за 4-та детска градина в Дружба 1, директорката е много фин и готин човек. Не е ставало дума въобще за пари. Доволна съм от това как гледат баткото.
Не всички са недоволни има и такива като нас  Hug

точно от отношението на педагожката от 4 одз съм адски недоволна,не бих дала детето си там

# 16
  • София
  • Мнения: 4 867
Ню, как цветно си го описала! направо и аз се разпалих по темата. ако нямах дете, което вече ходи на детска градина, сигурно никога нямаше да помисля за такова заведение... аз затова и питах лора - за проблемите ли само да пишем или обективно за детските градини. защото аз досега оплаквания не съм имала нито от яслата, нито от детската градина... нито от госпожите, нито от госпожиците там... дъщеря ми харесва даже и "полицайките" (мацките от егида, които ги охраняват).

при нас на всеки вход стои медицинска сестра, която проверява: гърло, нос, очи, коса. всеки ден и всяко дете. за бодитата и загащването и връзката им с боледуването темата е спорна: моите деца не ходят загащени (другите подробности няма да описвам, че чак мен ме втриса cold), но не боледуват повече от другите деца. пък и един по-дълъг потник или фанелка може да реши проблема и без да се налага ежечасова борба с ония ситни копченца.

работното време - не, не можем да определим кой кога да си прибира детето. 3 дни седмично габриела остава последна (понякога заедно със сина на известен тукашен форумец Wink) работя да 18:00 и отивам да я взема малко преди 18:30. не съм видяла намръщена учителка, която да я изпраща - обикновено се прегръщат и се изпращат още дълго след като съм изслушала всички разкази как е минал денят. два пъти седмично обаче габриела си тръгва безумно рано - към 15:30 - комбинираме го с взимането на виктория от английски, за да си спеситим малко тичане. и за тогава нищо не са ми казали, макар че се налага да я вдигат от сън по-рано (а тя не е никак мила, когато е сънена) и да я приготвят навреме.

и дори децата от яслата излизат навън при всяка възможност. през зимата се уговаряхме всички да имат грейки и ръкавици, за да играят на снега. през лятото, в големите жеги, учителките пълнят в двора надуваеми басейни, за да играят децата. дали пък не им плащат на литър вода или на снежна топка newsm78

не отричам твоите впечатления и преживявания. само ги допълвам. светът е шарен. габа сутрин тича да си прегръща учителките...

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
и да добавя - приеха габриела без да очакват от нас да спонсорираме детската градина. дори не са ни в квартала.

# 18
  • Мнения: 5 468
това са неща, които се случват във всички
А, моля ти се, кажи за коя ДГ говориш, защото не може да се всява такава параноя у родителите.
Това, което си описала е ужасяващо... и аз не бих си оттеглила жалбите срещу лелята, дори и да умре. Не трябва да поверяваме децата си в ръцете на такъв персонал, за това не трябва да има такъв. Нали всички родители трябва да се борим заедно срещу такива... с гласност, с община, със съд, ако трябва. Но най вече трябва да има гласност по въпроса.

# 19
  • Мнения: 14 654
да и аз искам да знам коя е тази детска градина

# 20
  • Мнения: 5 468
дали пък не им плащат на литър вода или на снежна топка newsm78
Няма нужда от ирония Confused. Това с допълнителния бонус за присъстващи деца, го написах за доброто на всички. Наистина ще има стимул за лелките да пазят децата. Това ще е поощрение за добрите персонали..., какъвто е вашия.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
 Peace може би прекалих, мъъъничко Peace
да си призная, чак се чувствам гузна понякога като знам тези жени за какви пари работят, а колко усилия и любов влагат. то си е вярно, че на който не му идва отвътре и за много пари няма да се грижи добре за детето, но ми се щеше поне мъничко да зависеше от мен да бъде по-добре възнаграден трудът им.

# 22
  • София
  • Мнения: 281
yanita, за коя одз разказваш такива хубави неща!  Embarassed

надявам се да споделиш - може и на лични, защото аз търся добро отношение, а не близост или удобства за взимане.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 867
одз-то е 49 - в дианабад. в групата на габа са ради (на Iva_D) и павката (на Gaming), а също и дъщеричката на една мама от дир-а. и тях не съм ги чула да се оплакват, дори и когато павката падна и си разби главата в началото на учебната година, учителките бяха много коректни smile3530(разпитах тогава габа и нейната версия съвпадна с разказа на учителките)

# 24
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Моето мнение напълно съвпада с казаното от yanita. Досега лошо от яслата на Мони не съм видяла (да чукна на дърво). Детето се гушка в лелките, почти винаги я вземам последна (към 17,15  ooooh!), но намръщени погледи не съм видяла (само веднъж се бяха струпали всички лелки и сестри на главата й, а Мони беше последното дете в яслата - в 17,45 ч). Проблем са болестите, наистина, както и некоректните майки, които, въпреки, че детето е болно (нямам предвид сополи само), го водят на ясла - ето вчера ни съобщиха, че едно от децата в групата е с варицела, майката е знаела, защото преди това е боледувал батко му, но не е казала - лелките са установили по избилия вече обрив. Сега всички деца в групата са застрашени...
Определено смятам, че когато се пише статия, тя трябва да е обективна - да отразява както лошите, така и добрите страни на обсъждания въпрос.  Thinking

# 25
  • Мнения: 5 468
Определено смятам, че когато се пише статия, тя трябва да е обективна - да отразява както лошите, така и добрите страни на обсъждания въпрос.  Thinking
Разбира се, че трябва да се отразят, както лошите, така и добрите страни. Само че, ако се наблегне на добрите, някакси ще се обезличат лошите... Ще се каже - "Ами то е ясно, че по-добре от майката, никой няма да гледа детето...", "Ето, че има и доволни майки от яслата, значи всичко е на ред", "Като не си доволна, гледай си го ти"... и все неща от тоя род. А няма да се направят някакви промени в системата, в персонала, в схващанията като цяло за яслите, за ДГ, за училището дори.
То не че като се оплачем ще има промени де..., но все се надявам, че един ден...

# 26
  • Мнения: 1 416
Бладогаря на всички ви за изчерпателните отговори!  Hug
Извинете, че се включвам чак сега, но се преместихме в нов квартал и още съм без Интернет - ползвам само на работа...  Sad
За съжаление, материалът не може да обхване цялата проблематика около яслите. Трябва да коментира трудния прием в детските заведения (да не кажа невъзможен)...
Аз самата в момента имам такъв проблем - и двамата със съпруга ми работим, нямаме помощ, аз не мога да вземам отпуска... Той ще може още малко, но това не ни решава проблема...
Засега, ни гарантираха, че Маргарита ще бъде на градина от септември '2007 Simple Smile
Та ще пишем всъщност за трудния прием, "спонсорството", защо вечно няма места и т.н.
Друго нещо, което ми е много интересно, е това с ранното подаване на молби... Честно ли е детето ми, което е на почти година и половина, да не се добере до място в ясла, защото някоя майка си е подала бременна молбата?!
Мерси още веднъж на всички, които си споделиха преживелиците!   bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 7 242
Честно ли е детето ми, което е на почти година и половина, да не се добере до място в ясла, защото някоя майка си е подала бременна молбата?!
А как иначе да стане редуцирането на бр. на децата, който е по-голям от бр. на местата newsm78 По какъв др. критерий могат да се класират, при положение, че няма места за всички?

Някой да е чул наскоро да се е открила НОВА държавна ДГ?

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 11:53 от Лекси

# 28
  • Мнения: 3 161
Е, това е друго - така ще събереш много по-конкретни отговори по темата.

От личния ми опит с ДГ установих, че около някои градини се създава ореол (вероятно донякъде има защо, но донякъде се надъхват излишно майките) и стават огромни опашки, редят се от веечерта и т.н., а на други места приемът е по-спокоен и е достатъчно да отидеш рано сутринта на уречената дата (т.г. беше 3 януари).

Проблемът се задълбочава от това, че доколкото ми е известно, в последните години се затвориха немалко детски заведения и се преустроиха на частни училища и други подобни, а децата явно не намаляват чак толкова.

За спонсорството не е съвсем еднозначно - от една страна няма лошо някои родители да подпомагат финансово градината, да купуват играчки и други неща за всички, които иначе общината не може да си позволи... от друга страна обаче се получава така, че именно тези, които могат да спонсорират (и вероятно да си позволят детегледачка примерно), изместват онези, които нямат тази възможност, макар и да се подали документи навреме.

Друг проблем, който на мен ми е известен, е че се записват определен брой деца по норматив, а после поради връзки и спонсори бройката се раздува с парашутистчета и учителките трябва да се справят с непосилно много деца. А това действа изнервящо, натоварва ги, изтощава ги - и едва ли дават най-доброто от себе си на децата.

# 29
  • Линдау
  • Мнения: 72
Аз също съм абсолютно съгласна с Ню. Децата ми са ходили в две ясли- в първата не им даваха да си играят в двора- не бил оправен, не може ли да ги гледат и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт