За изчезващото Л в българския език

  • 28 272
  • 291
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е така, Бояна, не е само произнасяне. Има разлика между фонетика и фонология. Ако човек само си уъка, когато говори, но си определя звук Л нормално в думата и си пише нормално Л, а не го заменя с У, то това е моторно, т-.е. се оправя с упражнения къде точно да застанат органите в устата. Обаче ако ти каже, че Лампа има У, и го пише с У, това вече е на езиково ниво, той бърка фонемите, а когато сбъркаш фонемата, вече думата може да придобие друг смисъл . На английски дадох пример, в момента за българския не мога да се сетя. Тук вече не само се прави правилната позиция на органите, а се правят и езикови упражнения - писане, четене, определяне на наличие или липса на  звук в думата и т.н.

# 46
  • Мнения: 2 151
Според мен въпросните дами, които твърдят, че няма сред обкръжението им хора с такъв дефект, вероятно самите те не произнасят правилно и не им прави впечатление при другите.
Интересен извод. А дали няма някакъв шанс,макар и минимален, все пак да говорим правилно, както ние, така и хората в обкръжението ни?

А по ТВ прави ли ви впечатление, когато се произнася погрешно?

# 47
  • Мнения: 5 613
Според мен въпросните дами, които твърдят, че няма сред обкръжението им хора с такъв дефект, вероятно самите те не произнасят правилно и не им прави впечатление при другите.

Що за глупав (гУУпав Laughing) извод?! Казвам си отчетливо Л и със сигурност нямам проблеми със слуха. Ти сега каза, че никой не произнася правиУно въпросния звук - или е осъзнато уъ, или е толкова неосъзнато, че чак не прави впечатление Laughing Пак казвам, покрай мен няма хора, които да произнасят уъ вместо Л, освен ако нямат говорен дефект. За мен няма такава тенденция. За съжаление наблюдавам тенденция към все по-ширеща се неграмотност, ако беше само уъ-то проблемът, с мед да го намажеш.

# 48
  • Мнения: X

А по ТВ прави ли ви впечатление, когато се произнася погрешно?
Няма как да ми направи впечатление каквото и да било по ТВ, защото има поне 5-6 години откакто изхвърлих телевизора. Не гледам.

# 49
  • Мнения: 2 151
Според мен въпросните дами, които твърдят, че няма сред обкръжението им хора с такъв дефект, вероятно самите те не произнасят правилно и не им прави впечатление при другите.

Що за глупав (гУУпав Laughing) извод?! Казвам си отчетливо Л и със сигурност нямам проблеми със слуха. Ти сега каза, че никой не произнася правиУно въпросния звук - или е осъзнато уъ, или е толкова неосъзнато, че чак не прави впечатление Laughing Пак казвам, покрай мен няма хора, които да произнасят уъ вместо Л, освен ако нямат говорен дефект. За мен няма такава тенденция. За съжаление наблюдавам тенденция към все по-ширеща се неграмотност, ако беше само уъ-то проблемът, с мед да го намажеш.

Тук не обсъждаме общата неграмотност, има си други теми за това.

# 50
  • София
  • Мнения: 12 622
Не е така, Бояна, не е само произнасяне. Има разлика между фонетика и фонология. Ако човек само си уъка, когато говори, но си определя звук Л нормално в думата и си пише нормално Л, а не го заменя с У, то това е моторно, т-.е. се оправя с упражнения къде точно да застанат органите в устата. Обаче ако ти каже, че Лампа има У, и го пише с У, това вече е на езиково ниво, той бърка фонемите, а когато сбъркаш фонемата, вече думата може да придобие друг смисъл . На английски дадох пример, в момента за българския не мога да се сетя. Тук вече не само се прави правилната позиция на органите, а се правят и езикови упражнения - писане, четене, определяне на наличие или липса на  звук в думата и т.н.

Виж, не съм логопед, но съм расла с дядо актьор и самата аз бях телевизионна водеща и глас зад кадър в продължение на повече от десетилетие във времена, в които нямаше уъканйе. Не са нужни много упражнения на хора без дефекти, за да се научат да артикулират правилно и да изнесат гласа си достатъчно. Това не е нещо, за което може някой да е прав или не, това са факти от практика, в която съм участник и свидетел цял живот. Та Нищо не твърдя в твоята област, казвам нещо от своята. Peace

# 51
  • Мнения: 5 526
Аз разбрах Сноуче какво има предвид.Това е когато не изговаряш Л с език,а с устни (надявам се ме разбрахте).Познавам доста такива хора.Аз го изговарям правилно.

# 52
  • Мнения: 2 760
Aз не мога да произнасям звука "Л", но нямам никакъв проблем да пиша правилно всякакви думи, в които има "Л"; и разпознавам на мига себеподобните УЪ-кащи  Laughing
Децата ми се забавляват да ме карат да произнасям "лайка, лодка, лула"  Laughing
Нямам представа, може би на някого му звуча снобарски, ако не знае, че имам проблем  Laughing

# 53
  • Мнения: 2 151
Бояна, проблемът е в това, че е толкова масово явление, че вече спира да прави впечатление, съответно и никой не търси специалист. А децата и следващите поколения може съвсем да изгубят звука. Оттам и вторият ми въпрос. Така се модифицира езикът - еволюира (или деволюира, както искаш го разбирай)

# 54
  • София
  • Мнения: 12 622
Бояна, проблемът е в това, че е толкова масово явление, че вече спира да прави впечатление, съответно и никой не търси специалист. А децата и следващите поколения може съвсем да изгубят звука. Оттам и вторият ми въпрос. Така се модифицира езикът - еволюира (или деволюира, както искаш го разбирай)
Не е по-масово явление от преди това. Сега просто и на екран водещите говорят неправилно, артикулирането е най-малкият проблем, защото те и глаголи не могат да спрягат. И не, няма да изчезне. Това, което се трансформира не е езикът, а жаргоните и диалектите. Винаги е имало хора, които говорят правилно и такива, които не говорят правилно, това не важи само за българския език. Затова има и хора от Варна, които не говорят на източен диалект, т.е. на меко, има и хора от София, които казват защото, а не щото. Въпрос на образование и произход. Като срещнеш човек и по говора виждаш за какво става въпрос. Дали преценява или преценя, дали пуши лула или уууа.

# 55
  • Мнения: 4 841
Според мен въпросните дами, които твърдят, че няма сред обкръжението им хора с такъв дефект, вероятно самите те не произнасят правилно и не им прави впечатление при другите.
Интересен извод. А дали няма някакъв шанс,макар и минимален, все пак да говорим правилно, както ние, така и хората в обкръжението ни?

А по ТВ прави ли ви впечатление, когато се произнася погрешно?

Нямаме телевизор от шест-седем години. Повечето хора в обкръжението ни - също.

Въпрос на образование и произход. Като срещнеш човек и по говора виждаш за какво става въпрос. Дали преценява или преценя, дали пуши лула или уууа.
Peace



# 56
  • Мнения: 2 837
Когато разпознаваш разликата в звуковете, но просто не ги произнасяш различно заради небрежност, е лесно. При други хора обаче се налагат повече упражнения, защото те въобще не чуват, не разпознават звука. Затова и грешат.  При тези хора трябват повече тренировки и тогава няма как да мине без логопед.
Въпросът е, че ние сме стигнали дотам хората да не усещат, че има неправилна артикулация, а тя е масова, в това съм категорична.  И изследванията говорят, че засяга всички езикови области, както и различни социални групи. Има предпоставка за промяна на консонантната система, каквито промени е имало вече в други славянски езици. Други промени с други звукове пък са се случили в нашия език.

# 57
  • Мнения: 2 151
Според мен въпросните дами, които твърдят, че няма сред обкръжението им хора с такъв дефект, вероятно самите те не произнасят правилно и не им прави впечатление при другите.
Интересен извод. А дали няма някакъв шанс,макар и минимален, все пак да говорим правилно, както ние, така и хората в обкръжението ни?

А по ТВ прави ли ви впечатление, когато се произнася погрешно?

Нямаме телевизор от шест-седем години. Повечето хора в обкръжението ни - също.

Въпрос на образование и произход. Като срещнеш човек и по говора виждаш за какво става въпрос. Дали преценява или преценя, дали пуши лула или уууа.
Peace





Ехее  Whistling Ясно, за вас специално мога да си представя, че не сте чували около себе си. Може би и ако сте от по-стари поколения. Макар че и моето поколение вече чукна трийсетте, но си е масово сред връстниците ми. Е, ние поне с писането нямахме проблеми  Sick

# 58
  • Мнения: 2 151
Когато разпознаваш разликата в звуковете, но просто не ги произнасяш различно заради небрежност, е лесно. При други хора обаче се налагат повече упражнения, защото те въобще не чуват, не разпознават звука. Затова и грешат.  При тези хора трябват повече тренировки и тогава няма как да мине без логопед.
Въпросът е, че ние сме стигнали дотам хората да не усещат, че има неправилна артикулация, а тя е масова, в това съм категорична.  И изследванията говорят, че засяга всички езикови области, както и различни социални групи. Има предпоставка за промяна на консонантната система, каквито промени е имало вече в други славянски езици. Други промени с други звукове пък са се случили в нашия език.


Ей за това точно говоря! Езикът може да се измени, ако в даден момент някой звук остане само на хартия... Не сега, но ако тенденцията се запази, това може да се случи. Дето се казва, ще си изядем Л-то  Tired

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 14 781
Цитат на: Бояна
Това, което се трансформира не е езикът, а жаргоните и диалектите.
Аха, а книжовният, пардон - правилният език, си е същият поне от цар Иван Асен Втори насам. Wink
Аналогично - поне от Шекспир насам при англичаните, ако евентуално нещо не ми се хареса примерът, щото не сме имали стандартизиран книжовен език в някакъв период между споменатия цар и сегашния момент.

Общи условия

Активация на акаунт