Възел на щитовидна жлеза

  • 24 087
  • 103
  •   2
Отговори
  • Мнения: 838
Доколкото знам щит. жлеза е важна и не може без нея. Как така тогава някои я премахват и живеят без жлезата? И какво точно се случва при премахване на част от нея и възможно ли е да се премахне само възел, а не целия десен или ляв лоб на жлезата? Пациента има ли избор в случая когато е под упойка и лекарите оперират?
Има ли значение при операция как се опирера - с лазер или не?
Откриха ми възел, неголам, ок. 1.6 см.
Доста съм обезпокоена.

# 1
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Ако желаеш, можеш да дойдеш да те консултираме при нас!
Пиши на лично!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ако е само един възел и е доброкачествен никой няма да ти махне цялата жлеза.Дори и при злокачествен възел,ако няма разсейки оставят единия лоб  Peace

docsi ако знаех за вас преди 3 години, щях да дойда на консултация при вас.

# 3
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Ако е само един възел и е доброкачествен никой няма да ти махне цялата жлеза.Дори и при злокачествен възел,ако няма разсейки оставят единия лоб  Peace

docsi ако знаех за вас преди 3 години, щях да дойда на консултация при вас.

Аз работя до себе си с специалисти от различни сфери на медицината и знам, че са добри лекари и хора. Все пак съм в една от големите болници в Пловдив, да не кажа и най-голямата в Южна България.

# 4
  • Мнения: 10 256
Хм. И на мен преди година ми откриха два възела, малки – по-малки от см. Веднага ми направиха биопсия. Понеже са малки и съответно нищо не се разбра от биопсията (очаквах доктора да го знае, но все пак той реши да се пробва). Как да е. Нито лекарства, нито лечение изписа. Само каза на видеозон да се следя 1 път годишно. Ходих есента, нямаше промяна в размера им, дори бяха по-малки (но предполагам от биопсията). Сега идващата есен пак ще направя видеозон. Иначе кръвните ми показатели за щитовидната са в норма, нямам оплаквания никакви. Та не знам какво да мисля и аз за тези възли. Ще стоя така, ще си правя прегледите докато от някъде излезе отклонение в бъдеще. В чужбина съм.

# 5
  • Мнения: 838
Ако се смаляват възлите сигурно не е страшно, по-обезпокоително е ако нарастват.
Биопсията и 3D ехограф могат ли да бъдат алтернативи, които да се заместват взаимно?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Едва ли се смаляват възлите от биопсията не може да се случи.По скоро е от настройките на ехографа.
vici75 не знам колко малки са били твоите възли,но моя беше 6 мм. и биопсията ясно си показа какво е.
Биопсията показва какво е образованието,а ехографа как и дали расте.Така,че двете изследвания се подпомагат,едното не изключва другото.

# 7
  • Мнения: 10 256
Ето ми ги изследванията. Нямам представа кое какво е. Като ми казаха, че проблем не се вижда понеже малки и зарязах всичко. Сега гледам, че не възела се е смалил ами щитовидната ли какво е това lobe не знам. Да, да двете изследвания не се самоизключват. Всяко си има предназначение.

Findings (първи път):
Right lobe
The right thyroid lobe measures 4.1cm in length.
8 mm partially calcified nodule within the midportion of the gland.
Left lobe
The left thyroid lobe measures 4.1 cm in length.
5 mm nodule lower pole.
The isthmus measures 3 mm.
Doppler interrogation: No abnormalities.

Impressions:
8mm partially calcified nodule in portion right lobe.
5 mm nodule lower pole left lobe.

T4 Free (direct) – 1.29 Ref (0.82-1.77ng/dL)
TSH 1.360 Ref (0.450-4.500iIU/ml


Втори резултати, след 6 месеца:
Findings:
Right lobe
Theright thyroid lobe measures 3,8cm in length
8 mm nodule within the midportion of the gland which is unchanged from the prior study
 
Left lobe
The left thyroid lobe measures 3,7 cm in length.
 5 mm lower pole nodule, unchanged.
 The isthmus measures 3 mm.
 Doppler interrogation: No abnormalities.
 
Other findings: None
Impressions:
Stable thyroid nodules without interval change from the prior study

# 8
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Това е ляво щитовидно ложе и дясно щитовидно ложе.В двете имаш по едно възелче.Това с калцификата не ми харесва особено  newsm78
Тук резултати от биопсия няма.Това са резултати от ехограф.

# 9
  • Мнения: 10 256
Глухарче bouquet резултатите от биопсията не съм ги поствала, понеже доктора ми каза, че били малки възлите и биопсията не била много сполучлива. Да съм си ги следяла на видеозона и ако нараснат, да можел да вземе по-голяма част от тъкан за изследване. А де. Как да го тълкувам и него не знам. Друг доктор пък ми каза, защо изобщо ми били правили биопсия на толкова малки възли. Кой какво говори не знам и аз.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Да чела съм,че в чужбина малки възли не оперирали дори да са доказано злокачествени,наблюдавали ги и ако започнат да нарастват тогава режели.Има теория,че много хора носят малки злокачествени възелчета,но те не се развивали седели си капсуловани, за това не бързат да режат.Съвета ми е да ги наблюдаваш.Не е страшно Peace

# 11
  • Мнения: 10 256
Да, след второто ми изследване, понеже видяха че промяна няма, ми казаха на година по веднъж да си правя излседване на видеозон. Пада ми се тази есен. Ще видим какво е станало за една година. Ако има промяна ще ви update-на и какво са ми казали.

# 12
  • Мнения: 1 078
Стана ми интересна темата и реших да се включа. А започнах да чета теми с такава насоченост, защото от около месец усещам в областта на ЩЖ нещо сякаш ми пречи при преглъщане, качих и килограми.  Вероятно ще трябва да направя преглед.
Всъщност целта на сегашното  ми включване е това, което коментирате. Преди 10 години, при подобни на сегашните ми оплаквания ме прегледаха на ехограф и ми бе открито възелче с размери 6 мм. Несериозно от моя страна, но от тогава не съм отишла нито веднъж да проследя какво се случва с него, но не е и имало защо. Мисълта ми е, че тези възелчета нарастват много бавно и принципно не създават проблеми с години или никога, и когато са малки не се налага биопсия.  Е, това не означава, че трябва като мен толкова време да не се проследяват.

# 13
  • Мнения: 10 256
Аз бих попитала по-запознатите, при какъв размер на възела е добре да се направи биопсия? Ето на мен ми казаха, че малки били не трябвало, но пък от друга стрна Глухарче сподели, че са калцирани и вероятно за това и на мен са ми направили биопсия.

# 14
  • Мнения: 9 569
Аз имам няколко биопсии, на няколко възела по около см бяха тогава. Но има и различни видове възли. Единия вид били вид киста и при тях вливаха някаква течност, която им ги свиваше.Моите, за съжаление не са от тях. Sad Следя хормони всяка година, на ехограф не съм ходила отдавна обаче и скоро трябва да посетя.
Скрит текст:
Все си се надявам, че ще стане чудо и ще изчезнат накрая. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт