Фентъзи и фантастика - Тема11

  • 45 742
  • 745
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 18 466
 всеки има право на мнение.  аз например намирам книгата ужасно абстрактна.
Скрит текст:
Първо - Кандрата, която в случай се превърна в полубожестно се разхожда сред хората,( сменяйки през пет минути формата си, като Т-1000 във филма Терминатор 2) а разни божества говорят в главата на Уакс,  и само той ги  чува (Ужас ooooh!), и което е по лошото - разговаря с тях.. Второ разказа е преди всичко  в жанра трилър, а не екшън а аз не обичам  такива. Трето в рекламата се намекваше, че  жанра е стийм пънк - жел божеезници, електричество, че героите са се превърнали в едни легенди. Самото име дори го намекваше. Това бе причина да съм тотално разочарован, нищо стийм - няма. Електричеството едва-едва е загатното, железници не видях, ooooh! героите все са си същите. Ако трябва да правя аналогии бих си позволил известна аналогия между Нощна стража  на Пратчет ОТсенки на себе си на Сандърсън, на Пратчет е в съвсем друг жанр и от него имах други очаквания. ОТ Сандърсън имах очаквания за много стийм-пънк  и малко  или още по-добре - никакви богове.
Фактът, че Уакс не може да реши с коя сестра иска да бъде  вече втора книга съвсем не допринася за положителниата ми оценка. На пнихологическо ниво оценката ми слиза нодолу, защото в предната книга поне образите бяха разгърнати. Тук червени точки печелят Уейн и Марис, донякъде и Стерис но те са второспенни персонажи. Главния герой - Уакс за мен чест се показва като абсолютен дебил, не подхожда на ролята му на "легенда" освен като пародия.
. Като добавим, че ми липсва романтиката на по-предните части мисля, че е ясно защо толкова много я намирам за клишрана . Не казвам скучава - чете се бързо, има действие, но е пълна с клишета и определено не е в жанра, в който сме свикнали да четем от С., камо ли пък "Мъглороден". Сандърсън може повече.
Все пак ако някой иска да даде 18 лева/14 - на Панаира за тази книга - негова си работа.
За мен това произведение няма да се нареди дори сред десятката на книгите и най-хубавото нещо в него са....илюстрациите.*
*Най-досадното е, че книгата завършва с ужасно отворен финал и е ясно, че ще има следваща част, а се надявах това да е краят на тази безкрайна поредица.
Финалът  на книгата в три изречения (отворен)

Скрит текст:
Уакс и чичо му не успяват да премерят сили и оставят решението на сблъсъка за следващата книга, появява се нов бог - Трел, който тепърва ще се разгръща в следващата книга, а на финала Уакс научава нещо важно за Леси и то го съсипва. ИНаче нищо съществено не се променя

П.С. в момента в който Уакс тръгва да си говори с Божеството Хармония (Вин), след като в предната книга си говореше с Оцелелия (Келсайър) издивах.

Последна редакция: нд, 28 май 2017, 02:42 от Джон Сняг

# 151
  • Мнения: 6
Здравейте,

Изневиделица попаднах на тази тема и следния пост:

Цитат
Този пролетен панаир е беден, но мога да ти кажа че  много се чудя за един автор Мартин Трошанов, българско *хорър-фентъзи или нещо такова май му е произведението, втора книга вече от трилогия. Ламя Еоод - освобождение.
*под българско имам предвид, че действието се развива в България. (май)

Тъй като съм авторът, мога да дам няколко уточнения:
ЛАМЯ ЕООД е поредица от три илюстровани романа, чието действие се развива в България, започвайки през 1999 г. в Бургас. Мая - приятелката на Станимир Гелев внезапно изчезва и нито семейството ѝ, нито полицията успяват да разберат какво я е сполетяло. Но той не се отказва. В продължение на 15 дълги години Миро проучва свръхестествени случаи, за да узнае истината. Вече преподавател в Софийския Университет той създава дружеството ЛАМЯ ЕООД (Ловец на Аномалии и Мистериозни Явления) и започва да помага на други хора, изпаднали в безизходица. Това го въвлича в невероятни приключения и опасности, а всяка следваща загадка сякаш все повече го приближава към отговора на въпроса: „Къде е Мая?“

Още малко за проекта, може да прочетете тук:
https://troshanov.wordpress.com/2017/01/10/roman/

Правим уникални представяния, на които идват стотици хора и съм много горд, че нещо изцяло българско/получава подобно внимание...
Ето малко снимки от последното ни събитие, за да усетите духа:
https://www.facebook.com/troshanov/posts/10154302314856595
https://www.facebook.com/troshanov/posts/10154310850346595

Днес следобед ще съм на панаира в НДК (срещу щанд 333 на ИК ФЮТ). Заповядайте да се видим и (ако желаете) да си вземете книжка с автограф. Ако има въпроси - вече знаете как да ме откриете.

Поздрави и дано си имаме малко по-слънчева неделя Simple Smile

# 152
  • София
  • Мнения: 4 903
Някой с отзив за тази книга:
Скрит текст:
Вчера я загледах на Панаира, много й се зачудих  newsm78

Нямам идея за книгата, ама като прочетох заглавието и се сетих за онзи виц: "Ехеей, мойто момче, какви пе..раси имаше навремето в София - магьосници!"
Joy Joy Joy
Развесели ме рано сутрин!

Сега съм на различна от фентъзито/фантастиката вълна, но сигурно ще й обърна внимание на книжката, запали любопитството ми. Имам няколко български автори, които чета ненаситно, но те пишат предимно разкази в хорър-жанра. Българско фентъзи не съм чела, май е време да започна  Grinning
В тази връзка, Super M, добре дошъл в темата и благодаря за разясненията  bouquet !

# 153
  • Мнения: 18 466
 По принцип през последните години като чета рубриката на Ана Ван Хелсинг откривам, че има много качествени неща като българско фентъзи.

# 154
  • Мнения: 6
Цитат
В тази връзка, Super M, добре дошъл в темата и благодаря за разясненията

Благодаря и винаги на разположение! Поздрави!

# 155
  • Мнения: 2 677
Super M, добре дошъл  Hug
Много съм далеч от София, иначе с удоволствие бих дошла на представяне. А книгата съм я набелязала, най-вече поради сантиментални причини - студентствах в Бургас точно по това време  Flutter

Последна редакция: пн, 29 май 2017, 14:09 от fata_morgana

# 156
  • Мнения: 18 466
 Е, Марине, във  втори клуб се засичаме Joy Сходни са ни интересите, май . Добре дошъл. Тъкмо ще обогатиш "колекцията ни" от фентъзи и фантастика.

Моарейн каго прочетеш  "отсенки от себе си" - очевидно ще я четеш - ще съм любопитен и за твоя коментар.

# 157
  • България
  • Мнения: 6 269
Скрит текст:
Е, Марине, във  втори клуб се засичаме Joy Сходни са ни интересите, май . Добре дошъл. Тъкмо ще обогатиш "колекцията ни" от фентъзи и фантастика.

Моарейн каго прочетеш  "отсенки от себе си" - очевидно ще я четеш - ще съм любопитен и за твоя коментар.
Няма да я чета  Grinning.
Сигурно имаш предвид Morríghan.

# 158
  • Мнения: 36 093
Правим уникални представяния ...

авторе, наистина ли избра точно тази дума?
бъди уникален, избягвай я
заяждам се, но я видях и в текстовете във фейсбук
искрено я мразя, отдавна не означава онова, което пише срещу нея в тълковния речник


съжалявам, че не съм видяла вчера поста, щеше да ми бъде интересно
с удоволствие бих чела добри български автори, успех!  bouquet

# 159
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Аз ще чета "Отсенките" - така или иначе си я купих.  Wink

Ама първо ще си довърша "Сянката на гарвана", а не съм особено напреднала ... newsm78

# 160
  • Мнения: 6
Цитат
Super M, добре дошъл
Много съм далеч от София, иначе с удоволствие бих дошла на представяне. А книгата съм я набелязала, най-вече поради сантиментални причини - студентствах в Бургас точно по това време

Много интересно, fata_morgana. Ще чакам отзиви. А къде си сега?


Цитат
съжалявам, че не съм видяла вчера поста, щеше да ми бъде интересно
с удоволствие бих чела добри български автори, успех!
Благодаря ти, bubanka. Ами книгата я има в книжарниците и online, а аз съм напълно достъпен във facebook, така че нищо не си изпуснала. За мен е голяма радост да контактувам с хората, които имат интерес към моята работа Wink

# 161
  • Мнения: 18 466
 Снощи започнах Спомен, Печал и Трън и се потопих изцяло до 4 часа през нощтта съм чел. Много въздействащо ми действа Тад Уилямс.  Още Горящият човек, в антологията  Разбойници много ми допадна, явно ще се разберем с този автор, има страшно много митолигия. Тип ирландски суверия - дяволи, вещици, екзорсизъм, езически култове смесени с  ранно християнство... и една голяма интриги между двама братя - кандидати за престола. Главният герой обаче не е никой от тях, а подобно на Билбо или на Фиц е съвсем незначителна фигура. Страшно ми допадна.

# 162
  • София
  • Мнения: 44 283
Горящият човек не беше ли в Епично???

# 163
  • Мнения: 5 754
Чета "Мъглите на Авалон". С години отлагана книга.

# 164
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Чета "Мъглите на Авалон". С години отлагана книга.

Аз съм я чела. Интересна, някак тъжна ...

Общи условия

Активация на акаунт