Хиперактивност с дефицит на внимание - тема 8

  • 94 261
  • 767
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: X
Здравейте, обръщам се към вас, заради следния проблем. Детето ми е в първи клас. Класната казва, че често е разсеян, прекъсвал уроците, за да задава въпроси за времето, космоса, защо листата са зелени и др., по тетрадките и учебниците ясно си личи кога е внимавал и кога не. Недописани домашни, грозно написано, диктовките много рядко ги пише, да не каже, че не ги пише изобщо (в най-добрия случай пише по 1 изречение, само 1 има написана цяла). Трудно му е още да чете (тръгва да срича и докато стигне до края на думата е забравил началото и), четем предварително уроците вкъщи, стари уроци като четем, ги казва наизуст а не ги чете. От началото на учебната година е загубил: 1 яке и 2 шапки, и си тръгна от тренировки с чужди ботуши (същия модел, но един 35 и един 36 а носи 34),чак вкъщи видях. Тръгвал си е и с чуждо долнище (обяснението беше - нали е синьо. Факта, че беше 3 номера по-голямо, няма значение за него). Постоянно си забравя и търси кутията за обяд, шишето, телефона, учебниците, несесера, екипа по физическо, ръкавиците. Имаше проблеми и с дисциплината - започна да бие другите, да го бият него, да иска пари от съучениците си, да им взима нещата. Започна да посещава училищния психолог и нещата се подобриха в тази посока. Имаше случай в който стана насън и много ме уплаши тогава. Също е и страхливо дете - страхува се да не влезе крадец вкъщи, от тъмното, от наводнение, заметресение и тн., говорила съм и с психолога за тези му страхове - работят по въпроса. Много е приказлив, буквално не млъква и постоянно прекъсва докато другите говорят. Постоянно се разместват мебелите в стаята му, скача по дивани, легла, строят се къщи и машини от всичко което може да премести сам (мебели, възглавници, одеала, в училище същото го прави в междучасията и свободните занимания - от чинове, раници и якета). Според децата измислял най-яките игри. Но да играе тихо не може, не може и сам да играе. Единственото време в което седи мирно и тихо е пред ТВ или таблет. Имам ли повод да се съмнявам за хиперактивност с дефицит на внимание?

# 121
  • Мнения: 320
Да, имаш основание да се съмняваш.Потърси логопед. Те вече се занимават и с такива проблеми. Колкото по-рано толкова по-добре.

# 122
  • Мнения: 12 015
Здравей pingu, според мен детето ти е по-скоро с дислексия, което има силна памет (запаметява старите уроци, не се справя добре с четенето, не успява на диктовка), тя често е с дефицит на внимание, но пък си имаш едно много креативно дете - размества мебели, строи машини и фортове и измисля най-яките игри. Проблемите с поведението идват от факта, че не се справя и това го кара да се чувства по-глупав, това е реакция на протест. Задаването на много въпроси говори за интереси и висок интерелект, както и за жажда за знания и привличане на вниманието по този начин към себе си (като прекъсне). И аз бих препоръчала консултация с екип от детски психиатър, логопед и психолог - например в Александровска болница, в детска психиатрия Св Никола. Тези диагнози се поставят след тестове и наблюдение от трима специалисти.

# 123
  • Мнения: X
Благодаря ви.

# 124
  • Мнения: 3 786
Записах час за св никола за обследване преди два месеца обаждам се сега няма ви с списъка не сте се обаждали.Тези са ужасни идиоти просто.

# 125
  • NE
  • Мнения: 10 999
Номер на заявката не Ви ли дадоха? При нас бяха точни.

# 126
  • Мнения: 3 786
Дадоха..под този номер има записано сега друго дете.Даже не се е и постараха да компенсират по някакъв начин гафа си -имало часове за лятото да звънна да се запиша..Че той така ще му дойде бала с тяхното записване през няколко месеца.

# 127
  • NE
  • Мнения: 10 999
За съжаление гледат да намалят потока на пациенти. И все пак ХАДВ не определиха. С 100 зора изкопчих от една невроложка, че под 7 г. никой не поставя тази диагноза.

# 128
  • Мнения: 3 786
Аз ще водя големият си син той е на 8г.Но ще го запиша да не си мислят,че са се отървали толкова лесно.

# 129
  • NE
  • Мнения: 10 999
Минете оттам. Успех и дано намерите решение.

# 130
  • София
  • Мнения: 865
Здравейте,

Единият ми син (6г) беше диагностициран преди около 3 години може би с диагноза детски аутизъм от звеното в Александровска болница.
Детето е свръх паметливо, на 2,5 години четеше и пишеше на два езика, като изрично никой не го е учил, поради препоръки от всички логопеди, сп. педагози и т.н.
Към днешна дата, след като изцяло съм му спряла каквото и да било странично обучение, чете, пише (на два езика), събира, изважда, умножава, помни като слон коя планета на колко км е и колко е голяма, колко павета има на булевард Не знам си кой, защото аз наистина не знам името на булеварда, но то го е мярнало в движение в колата и всякакви такива истории.
НО. Това дете не е аутист. Това дете е обичливо, социално, игриво, казва ми по 100 пъти на ден, че ме обича, става тъжно, когато аз плача и т.н.
Той е хипер активен и с абсолютен дефицит на вниманието, освен ако не е нещо, което го вълнува. Тогава може да прекара часове, дори дни. Намирала съм го станал в 3 сутринта, редейки лего.
Активността на крайниците му е не просто хипер. Той не спира нито за части от секундата. Огъва се, препъва се и пада под собственото си тяло, седейки прав. А нощното заспиване е кошмар. Въртенето е извън този свят.
За мен това е чисто ADHD. Къде мога да го заведа за обследване предвид възрастта му?

# 131
  • Sofia
  • Мнения: 40
Здравейте,
Диагностицирани сме с дифицит на внимание и сме в предучиллищна група в училище. Посещавахме психолог и все още посещаваме логопед вече 2 години. Като цяло проблема при моя син (6.5 г) е че не следва правила, трудно овладява емоциите, и е трудно да бъде мотивиран да направи това което се очаква от него в училище което създава проблеми на преподавателите. Според обследванията е високо интелигентен и точно това създава допълнителни проблеми на преподавателите защото не може да бъде мотивиран само с казване а трябва да му е интересно.
След много разговори в училище ни "препоръчаха" да търсим вариант за индивидуално обучение и сега ще търсят как да ни изключат, за сега само ни "подканиха" да напуснем занималята. Подобен беше опита ни в детската градина където буквално ни изгониха и не искам повече да местя детето си и да го стресирам откъсвайки го от приятелите му за това искам да му помогна да се адаптира а не да го изолирам.

Интересува ме има ли изобщо училища и занимални които биха работили с подобни деца. Моля споделете за занималня в район Младост или южни квартали и изобщо училище в което децата ви са добре приети и им се оказва подкрепа. Ние като родители сме се погрижили да посещава необходимите занимания за него на всяка цена и не очаквам в училище да решат проблема, но очаквам да не ни изключват и да ни окажат подкрепа в адаптацията на детето а не да настройват родители.
Опита ми до момента показва че в момента в който разберат  че имат дете което не се вписва в общата картинка гледат да се отърват от него, било в частни или държавни учреждения, било то защото не са подготвени или просто защото не искат да се занимават.

# 132
  • София
  • Мнения: 2 351
Здравейте,

Единият ми син (6г) беше диагностициран преди около 3 години може би с диагноза детски аутизъм от звеното в Александровска болница.
Детето е свръх паметливо, на 2,5 години четеше и пишеше на два езика, като изрично никой не го е учил, поради препоръки от всички логопеди, сп. педагози и т.н.
Към днешна дата, след като изцяло съм му спряла каквото и да било странично обучение, чете, пише (на два езика), събира, изважда, умножава, помни като слон коя планета на колко км е и колко е голяма, колко павета има на булевард Не знам си кой, защото аз наистина не знам името на булеварда, но то го е мярнало в движение в колата и всякакви такива истории.
НО. Това дете не е аутист. Това дете е обичливо, социално, игриво, казва ми по 100 пъти на ден, че ме обича, става тъжно, когато аз плача и т.н.
Той е хипер активен и с абсолютен дефицит на вниманието, освен ако не е нещо, което го вълнува. Тогава може да прекара часове, дори дни. Намирала съм го станал в 3 сутринта, редейки лего.
Активността на крайниците му е не просто хипер. Той не спира нито за части от секундата. Огъва се, препъва се и пада под собственото си тяло, седейки прав. А нощното заспиване е кошмар. Въртенето е извън този свят.
За мен това е чисто ADHD. Къде мога да го заведа за обследване предвид възрастта му?
Киара, няма никакъв проблем да ви сложат диагноза ADHD и това може да го направи всеки логопед или психолог. За съжаление тази диагноза често е съпътстваща към основната, която са ви поставили в Александровска болница. Знам, колко ти се иска да са сбъркали и искрено се надявам да е така, но за съжаление като описваш детето си - ти описваш едно дете с аутистично поведение. Ако искаш можеш пак да направите диагностика в св. Никола и там могат да преценят  промяната, която със сигурност е настъпила в детето за тези 3 години и евентуално биха коригирали предната диагноза. Пожелавам ви късмет Flowers Hibiscus

# 133
  • Мнения: 6
Здравейте, бихте ли ми препоръчали логопед в Южните квартали- Борово, Красно село и др. За съжаление нашият логопед по ред причини поне няколко месеца няма да може да ни води занятия.
Моят син е на 5г- говори предимно неразбираемо. С дефицит на внимание уж без хипер активност е по принцип, но няма официална диагноза- не е бил обследван в Александровска болница. Всеки психолог при когото е бил вкл. проф Матанова изключва аутизъм . Доста често чуваме термина и разтройство на речта. Няма смисъл да обяснявам колко е палав..може би е ясно на всички мами тук.
Та трябва ни наистина добър логопед да подреди "китайския" защото колкото повече време минава аз съм толкова по-притеснена..то май и за това няма нужда да обяснавам.


# 134
  • Мнения: 199
Здравейте, бихте ли ми препоръчали логопед в Южните квартали- Борово, Красно село и др. За съжаление нашият логопед по ред причини поне няколко месеца няма да може да ни води занятия.
Моят син е на 5г- говори предимно неразбираемо. С дефицит на внимание уж без хипер активност е по принцип, но няма официална диагноза- не е бил обследван в Александровска болница. Всеки психолог при когото е бил вкл. проф Матанова изключва аутизъм . Доста често чуваме термина и разтройство на речта. Няма смисъл да обяснявам колко е палав..може би е ясно на всички мами тук.
Та трябва ни наистина добър логопед да подреди "китайския" защото колкото повече време минава аз съм толкова по-притеснена..то май и за това няма нужда да обяснавам.



Привет, след като сте ходили при проф.Матанова, защо не пробвате при нейният екип от логопеди?
При последният ни контролен преглед, тя каза че  има артикулационно изоставане, като на 2,5г.дете (тогава беше на 4) и ни предложи неин логопед да се занимава с детето за да се изчисти проблема.

Общи условия

Активация на акаунт