Хиперактивност с дефицит на внимание - тема 8

  • 94 240
  • 767
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 1 700
Как се казва Фейбук групата?
Аз изкарах Ковид, който според мен, малкият ми лепна, повече от 10 дена сме затворени сами вкъщи и просто имам чувството, че се побърквам. Днес излязохме за първи път до един павилион до блока. Детето беше като умопомрачено, през цялото време правеше движения от бойни изкуства, издаваше звуци и се отъркаля на една поляна пред блока 😌  Просто не знам как да се справя. 😞

Последна редакция: чт, 25 фев 2021, 21:14 от alvelina

# 646
  • Мнения: 3 534
Нормално, дете е! Аз в действията на детето не виждам нищо нередно. Нека си полудува, та 10 дни е било затворено.

# 647
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Алвелина, дано го изкарате без последствия!
10 дена само вкъщи е много трудно. Има ли възможност да си хаби енергията: трамплин, скачане на въже?
Сега от училището ни раздаваха елементарни упражнения да правим с децата, плюс жонглиране с чорапи на топка 🤣

Групата не е за ХАДВ, просто някои деца го имат и родителите споделят. На немски е и е за училищната система, т.е не е точно по темата тук.

# 648
  • София
  • Мнения: 4 884
Здравейте, имам племенник на почти 4 години, който има известни странности в поведението, които притесняват майка му. Досега не сме се консултирали със специалист, затова търся насоки към кого да се обърнем за диагностика и помощ. И като цяло- кой е пътят, по който трябва да се поеме, за да му се помогне.
Тъй като не знам какво точно включва хиперактивността, ще опиша какво точно е особеното в поведението му.
Детето има чести нервни пристъпи, които не са провокирани от нищо конкретно, а просто се случват. Както си стои, без причина започва да крещи, да плаче до захлас и да се търкаля на земята, като пищи: "Имам нерваааа". Истерията не спира при опити да го успокоиш, да го гушнеш, просто не иска да го докосваш.
Като цяло проявява безпричинна агресия към майка си- примерно рита я в корема и му е смешно, когато я боли. Не изпитва съжаление и желание да я гушне, причиняването на болка на друг човек му е като игра.
Няма никакъв сантимент към играчките си- проявява агресия и към тях, хвърля, чупи всичко и ако му кажеш, че щом прави така, ще подариш примерно камиончето на друго дете, проявява абсолютен непукизъм и сам го изхвърля в кофата.
Като цяло чупи и съсипва всичко- мебели, играчки. Няма никакво чувство на умиление или привързаност.
Може да го определя като палав, непослушен, крайно самостоятелен. Не търси помощ за нищо, сам се оправя. Ако е гладен си казва, но ако не му дадеш храна на момента, отваря хладилника и започва да си маже сам филия или да си сипва супа.
Определям го като изключително умен- разбира всичко, задава смислени и сложни въпроси, има логопедичен дефект в изговарянето на определени звукове, но изреченията му са пълни със смисъл. Не може обаче да се съсредоточи в една дейност повече от пет минути- губи интерес към всичко. Десет минути задържа вниманието си над детски филмчета и след това започва нещо да чупи, да разхвърля, да бута. Интересът му към книжки е няколко минути, не иска да слуша приказки, рисува също 5 минути и губи интерес.
Имаше период, в който заекваше за няколко месеца, после спря сам и без помощ от специалист.
От няколко седмици започна да говори като бебе и в трето лице за себе си, например: "Додо иска папа", а на практика може да каже без проблем, че е гладен и иска еди какво си.
Когато е навън, мога да го определя като смел, безрасъден. Може да се катери без чувство за страх по високи пързалки и няма усещане, че може да пострада. На люлките се засилва прав и изобщо- има поведението на изключително непослушно дете.
Майка му е най-притеснена от внезапните изблици на нервност и истерия. Случва се както всичко е наред и примерно се разхождат в парка, той да започне да пищи и да се търкаля на земята. Същото се случва и в магазина, без да му е отказано нещо.
Все едно получава нервен истеричен пристъп и изведнъж нещо се случва в мозъка му. Просто тези състояния не могат да се предвидят или да се предотвратят по никакъв начин.
Моля да ни дадете съвети към какъв специалист да се обърнем за консултация в София, ако има и конкретен лекар, терапевт, който може да направи цялостно обследване на поведението на детето и да даде насоки за работа с него.
Откъде да започнем?
Ще копирам публикацията и в темата за аутизъм, за да намерим най-правилната посока за детето с ваша помощ.

# 649
  • Мнения: 3 534
Пробвал ли е някой програмата FastForWord? Това като неврофийтбег ли е?

# 650
  • Мнения: 91
Здравейте! Чета ви от 6 месеца насам и стигнах до момента да се включа в темата. Синът ми е на 9 год и в началото на 3ти клас започнаха сериозните притеснения, който всъщност винаги са ме глождили някъде там, вътре в мен. С навлизането на разказвателните предмети и след псевдо втория срок на втори клас, положението беше неконтролируемо - липса на концентрация, липса на търпение, лиспа на логическа мисъл и последователност, лоша работна памет и с това започнаха и гневните изблици. За да съкратя поста (всички знаете, че всяка една от нас може да допринесе с тонове писания, базирани на опита ни), след като няколко пъти ми беше отказано (заради пандемията) обследване в Св. Никола, посетихме доктор от тяхната клиника, по тяхна препоръка, преди 5 месеца (разбирайте в частен кабинет). Детето беше видимо притеснено от нея и общо взето си взе една книжка и се отдели настрани. И така след около 40 мин разговор, имахме препоръки от нея за среща с логопед (конкретно жената, с която тя работи) заради съмнение за СДВХ и обучителни затруднения, и нейното уверение, че в подобни случай, лекарствата правят чудеса. Та, с мъжа ми не останахме удовлетворение от липсата на разговор с детето в съчетание със скока към лекарствата (не го отричаме, но без диагноза, е прибързано решение) и поехме по пътя към клиничния психолог и психотерапевт (това е един човек), който проведе съответните тестове (Конър - с детето, класната му, и с нас родителите, и Векслер). При Конърса нямаше съществени отклонения, но като изключим някои айтъми към частта за слуховото внимание, дефицит, който се потвърди и от съответната част на Векслера.
Имайки предвид, че детето е с конкретен дефицит в слуховото възприятие, ми се иска да се насочим към някои от утвърдените методи, като "The listening programme", neurofeedback, fastforword. Моля, ако някоя от Вас има подобен опит (с изявен дефицит при слуховата обработка и впечатления от изброените програми), ще съм много благодарна, ако може да ми дадете повече инфромация.
И още един въпрос - ще правим изследване за хистаминова непоносимост, имате ли впечатления от добър имонолог, към който можем да се обърнем след това? 
П.С. В петък ходи до Св.Никола. Поисках да запиша детето за обследване (пак!), като им обясних, че вече съм последвала всички техни препоръки. Реакцията беше, че вече не работят със ЗК. Попитах тогава как се случва платено обследване, като държа да присъства мултидисциплинарен екип; казаха, че няма такава услуга; можело, ако искам, да се запише час при проф. Полнарева и то на частно. И, както каза, "тя и психиатърката, при която сте ходили може да ви издаде епикриза, оттам вече дъъълги години работа с логопед и клиничен психолог. Това е." Така че, истина или не, жената каза, че НЗК не покрива такава услуга. И да, не съм го проверила, но това крайно ме съмнява. Всичко, което ми показа разговорът беше поредната липса на подкрепа и асистенция.

# 651
  • Мнения: 3 534
isabela_rs, и аз се интересувам от fastforeord. За неврофийтбег съм писала по- напред. Не сме ползвали.
За Св.Никола, не знам. Те по всякакъв начин се стремят да разкарват пациентите. Казват, че имали много работа. Но пък д-р Г. Кайрякова работи там, а също преглежда и в ДКЦ в Люлин. Там приема по НЗОК. Поне така пише. За други от Св.Никола не знам. Може и да има, а може всички други да приемат платено. Преди време платено можеше и при Терзиев вътре в Центъра.

# 652
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Изабела, тестове правиха ли на детето?
Векслер правихте ли?

За fast for word не съм чувала/чела, макар според уике да се предлага и на немски...

# 653
  • Мнения: 2 645
За слуховия дефицит на концентрация се ползва Berard, Thomatis, SAS. Това са слухови програми, може да си ги прилагате вкъщи.

За зрителния: Neurofeedback. Не може вкъщи, защото се слагат електроди на главата.

Какво представлява Fastforword? За първи път чувам. Как се прилага?

laurentin, какви са ти възгледите относно neurofeedback. Понеже спомена, че си писала по-назад, но аз не си спомням да съм чела каквото и да е подробно инфо тук в темата. Силно се надявам, че не са отрицателни възгледите ти. Ние сме на шести сеанс. Ще правим общо 30. За сега няма особена разлика в поведението. Но като цяло казват, че се наблюдава подобрение от 8-15 ти сеанс нататък

# 654
  • Мнения: 3 534
Almirra прочети пост 512 от 8.02. Това знам и съм видяла. Сериозно мисля това лято да направим. А вие при Нели Паева ли правите?
Не знам нищо за fastforword, но ми излизат реклами, чета хубави неща. И е онлайн вкъщи. Но явно никой в темата не е правил.

# 655
  • Мнения: 2 645
Almirra прочети пост 512 от 8.02. Това знам и съм видяла. Сериозно мисля това лято да направим. А вие при Нели Паева ли правите?
Не знам нищо за fastforword, но ми излизат реклами, чета хубави неща. И е онлайн вкъщи. Но явно никой в темата не е правил.

Ние започнахме в Пловдив. Но е аматьорска работа. Човекът, който го прилага си го е купил за себе си преди няколко години и сега го прилага в офиса си. Правихме 32 игри по 30 секунди. Което като времетраене е много малко. Сега се преместихме в чужбина и ходим в център, който е специализиран само за биофийдбег. Правят сеанси на 10 деца едновременно. Сеансът е 50 минути. Професионална работа. Имат акредитация, докато все още никой от българите няма! Самата система също е различна. Като започнете сеанси можем да разменим инфо какво точно и как се прилага, защото има огромна разлика. Сегашния неврофийдбег който правим е метода Othmer. Има разлика и как поставят електродите на главата.

Я пусни някое видео за fast for word, да се запозная с материала. Или линк

# 656
  • Мнения: 956
Almirra прочети пост 512 от 8.02. Това знам и съм видяла. Сериозно мисля това лято да направим. А вие при Нели Паева ли правите?
Не знам нищо за fastforword, но ми излизат реклами, чета хубави неща. И е онлайн вкъщи. Но явно никой в темата не е правил.
Laurenttin, ние ходихме при Нели Паева. С 10 минутна диагностика, покани ни на следващия ден в уречен час в работно време. Стояхме с бебе на годинка да я чакаме да си свърши среща около час, час и нещо закъснение, и след това да ни покани, за да ни представи схема от 80 посещения за 4 хил лева, които бяха , да речем, една трета биофийдбек, а другите с некво апаратче, което изглежда като малко радио и с което си лекувала счупения крак, а мъжа й синузита. Наемът на тая красота беше само 890 лв на месец. Мъжът ми има представа от електроника, попита я разни неща, нищо не можа да обясни.
С кеф й се обадих на следващия ден да й кажа, че е измамничка, и че ходи по много тънък лед като се забърква с децата на хората по тази линия.
Както й да е, бях смаяна дни наред от толкова много невежество и наглост. Пуснете я в гугъл да я видите наснимана с всички фолк звезди, за мен това беше достатъчно като проучване, ама пак изтрещях там 120 лв и то с ваучер, иначе първо посещение е 250.

# 657
  • Мнения: 3 534
Олеле, shanti! То това страшно! А толкова различно и добре е онова дете! Тогава трябва да се търси друг.
Когато детето ми беше първи клас ми казаха за д-р Стоян Везенков. Даже бил доктор по невробиология от немски университет. Свързах се с него. Водеше лекции, не знам дали още в ЮЗУ, но пък прилагаше неврофийтбег в София. За него пише, че е сертифициран неврофийтбег от институт в Мюнхен
https://neuro-therapy.eu/
Almirra тук има за fastforword.

Последна редакция: вт, 02 мар 2021, 00:38 от laurentin

# 658
  • Мнения: 2 645
Това изглежда много лесно приложимо. Но колко месеца се изискват, за да се постигне някакъв ефект? В дългосрочен план това май ще излезе по-скъпо и от биофийдбега. Няма ли някой в темата, който да го е ползвал?
Поне да бяха предоставили 1 ден демо версия, че да го пробваме как работи преди да го закупим.
Малко скептично съм настроена, при положение, че изръсих 4 цифрена сума за модела Томатис и не видях никакъв ефект. Хич не ми се ще отвово да са пропилени пари на вятъра.

# 659
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз прочетах в  немската Уикипедия, че fastforword при две проучвания не е довел до видимо подобрение при четенето. Методът е прилаган в американски училище, където ученици с нисък социален статус имат проблеми с четенето.
Според двете проучвания групата с програмата после не е била по-добре или по-зле от контролната група.
В английския вариант на тази статия в уики това не се споменава.
В нета пък не намирам никакви отзиви.

Програмата я има на английски и немски, не виждам как ще помогне за деца, които учат на български.

Общи условия

Активация на акаунт