Каква камина , локално парно?

  • 18 679
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 047
Здравейте!
Купихме апартамента с електрическо локално парно.Ползвахме го само 1 зимен месец,който не беше много студен преди 3 години и сметката за тока ни беше 260 лв.Оттогава цените се вдигнаха,а съседите които ползват такова отопление,понеже на всички апартаменти са еднакви,плащат около 350-370лв.ток за 70 квадрата апартамент.Две години се отоплявахме как ли не.Миналата есен си купихме такава печка на Прити с водна риза и стана топло.
Апартамента ни е с изолация,но е на първия етаж,външен,североизточен.Инсталацията на ток си остана,само вързах допълнително водната риза и смених мембранния разширител с отворен към атмосферата разширител.Искам да купя акумулаторно устройство,за да може помпата да работи и когато спре тока,но вече 1 зима изкарахме без него.Надявам се за другата зима да го купя.Бойлера също не ми е подвързан към водната риза,което отчитам за минус и мисля да вържа и него.В момента локалното "парно" може да работи комбинирано на дърва и ток.Истина е обаче,че цяла зима я ползваме само на дърва.Носенето на дърва си е проблем обаче. Добре е щом сте в къща,а дървата е добре да се складират наблизо до помещението с печката,за да няма много хамалогия като стане студено.Горим само дърва и чистим печката през ден,през два.Жена ми така се специализира да я пали,че се справя по-добре от мен самия.Не използва спирт,нафта,а шишарки или нацепени на тънко дърва-разпалки.
За мощността,ще те посъветват в магазина.Аз ходих на място в Лясковец и си избрах модел и се консултирах.
За други марки не мога да кажа,но аз съм много доволен от "ПРИТИ'.Навсякъде е топло.децата играят спокойно по земята и топлото си е наистина топло.
Не е за пренебрегване и уюта,който камината допълва у дома.Навън вее и фучи,камината бумти,вино се лее и жена ми пее Laughing
Ако имате още въпроси или съм се изказал неясно-на Ваше разположение съм.
Желая Ви успех!

Последна редакция: пн, 08 май 2006, 22:39 от borko

# 16
  • Мнения: 101
Преди един месец си направихме нашата камина, само че при нас варианта е с въздуховоди. Препоръчаха ни точно вариант с водна риза, но оскъпяването е с 40% и за нас се оказа решаващо. Сложихме българска камина, на Дявач, с облицовка от врачански камък. В Бургас предлагат и камини на Дювил, френски, но се отказахме от тях, защото се оказа че само камерата им е френска, а облицовката им също е от врачански камък. Нашата камера е 15кв, а за същата цена френската камера е 9кв. Ще отопляваме етаж от къща 120кв. Изпробвахме камината, с едно зареждане на камината гори повече от 8 часа. Щом като имате радиатори, сложете си камина с водна риза, на нас камината ни я прави фирма Калас, доколкото си спомням, ако те интересува, ще им потърся телефоните.
   Е ти сега искаш да ни убедиш че Дявач са по-добри от Дювила ли ?
Айде моля те.

# 17
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Само ще кажа, че няма по-отвратително нещо от това печката да ти е в стаята.....дали циганската мечта или камина....все тая, виж ако си палиш само за кеф -може. А твърдото гориво е най-голямата хамалогия и мърсотия за отопление.
Ние сме се прели на този начин на отопление, още повече, че подпочвената вода при нас е на метър дълбочина

# 18
  • София
  • Мнения: 393
Ние се топлим на  камина с водна риза на Дипломат. Вече втора зима сме само на нея. Има много плюсове , но и минуси. Най лошото е , че се опушва помещението където гори камината. Сега,като свърши сезона ще трябва да  пребоядисваме хола. Ако имахме мазе сигурно щяхме да изберем котле , но просто няма къде да го сложим. Иначе е топличко и се загрява много бързо. Ако сте само на дърва пепел почти няма да има-аз я изхвърлям на около 5 дни , въпреки че гореше постоянно заради бебка.
Ще ви консултират най-добре в магазините за такива камини.
Успех.

# 19
  • Мнения: 7 391
не знам дидия защо таак се е мъчила.

Ами цял живот съм живяла на парно отопление или поне не си спомням периода,в който се е ползвало нещо друго.Камината си я направихме за кеф-зидана е.НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МЕ УБЕДИ,ЧЕ ОТОПЛЕНИЕТО С КАМИНА И ПАЛЕНЕТО ,БОКЛУКА И Т.Н.МОГАТ ДА СЕ СРАВНЯВАТ С ПАРНОТО ОТОПЛЕНИЕСори ама с твърдо гориво са се отоплявали през други векове.Не налагам мнение ,но и тук Майчето разчита на мъжа си.А ако остане сама?Не може да ме убеди никой ,че мъкненето на брикети,дърва или каквото и да е може да се сравнява с парно или климатик.  Mr. GreenИмам познати ,които плащат по 2000-3000 лв.за ток /имат тази възможност/и не се оплакват,а камината ,която струва майка си и баща си я палят само за да се изфукат пред гостите и да покажат тигровата кожа пред нея.Съжалявам,но за мен всичко е въпрос на ФИНАНСИ и аз сега я паля не защото ми е много приятно всеки ден да мъкна пепел/да не говоря,че това ми се случва рядко,разчитам на съпружеското тяло/ а просто защото парното на ток ми е солено.Но това не ми пречи да отоплявам другите стаи и бани с парното.  bouquetПрочетох мнението на Борко и реших да допиша.Прити,Дювил ,Ла фам или каквото и да е иска хамалогияказано по нашенски,ако имам огняр ще си направя парно и всичко на твърдо гориво,но извинявам се с малки деца и камини ,пепел и т.н ми идват много.Мисля,че който е живял с централно парно едва ли може да се примири с настоящото положение.Ако има добри заплати камините ще ни служат за украса,а не за отопление Mr. Greenубедена съм.

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 20:57 от Didia

# 20
  • sofia
  • Мнения: 8 938
НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МЕ УБЕДИ,ЧЕ ОТОПЛЕНИЕТО С КАМИНА И ПАЛЕНЕТО ,БОКЛУКА И Т.Н.МОГАТ ДА СЕ СРАВНЯВАТ С ПАРНОТО ОТОПЛЕНИЕ
.........Прити,Дювил ,Ла фам или каквото и да е иска хамалогияказано по нашенски,ако имам огняр ще си направя парно и всичко на твърдо гориво,но извинявам се с малки деца и камини ,пепел и т.н ми идват много.

Нали...те хората ТЕЦ-овете извън града са ги изкарали, аз ще си вкарвам печка в стаята.
С мъжа ми прецизно сметнахме времето, което прекарва при котела+пренос дърва, въглища и като го сметна на база дневната си надница.....една прилична сума се получи Mr. Green
Да не говорим, че след всяко посещение при котела трябва да се изкъпе

# 21
  • ново
  • Мнения: 5 966
Ние се отопляваме на парно, но с котел. Живеем в апартамент, на 3 етаж, котела е в приземното помещение на блока. Палим го само с въглища. Хубавото е, че в апартамента не се разнася никаква мръсотия, нито се опушва, лошото е, че трябва да слизам три етажа, за да сложа въглища. Зимата го палим обикновено към 14 ч и до 22 - 23 ч. слизаме най-много два пъти. Веднъж затоплен апартамента, в стаите поддържаме около 18 - 20 градуса.
В къщата също сме с котле, в обособено помещение на І етаж. В кухнята имаме зидана камина , също с водна риза, вързана към парното. Камината я палим, само за уют. Чистенето е ужасно, хвърчи прахоляк навсякъде.
Ако сега трябва да избирам, пак бих избрала котел, в обособено помещение  bouquet

# 22
Ние миналата година сложихме камина 'Прити'' с водна риза във всекидневната.Спалнята и детската с радиаторите са чисти и без пепелаци.Във всекидневната трябва малко повече чистене,но не е страшно.А пък камината се чисти много лесно,с чекмедженцето и навън.Ние сме в къща и първата година беше доста студено,но сега навсякъде е равномерна температурата.Доволни сме и е много хубаво да имаш жив огън в стаята,уютно е.

# 23
  • Мнения: 1 047
Всеки мери със собствен аршин.
Ако има добри заплати камините ще ни служат за украса,а не за отопление Mr. Greenубедена съм.
Съгласен.Ако си отидем у Африката и за украса не ми трябва.

Ние сме се прели на този начин на отопление, още повече, че подпочвената вода при нас е на метър дълбочина
Чувал съм само положителни отзиви за термопомпата.Ще споделиш ли колко Ви излезе като цена инвестицията?А има ли някакви други разходи и консумативи и какви?

# 24
  • sofia
  • Мнения: 8 938
http://heatpump-geotok.hit.bg/products.htm
Още не сме я купили. Ще я вземем от горепосочената фирма. Имат и цени.
Мъж ми ще я монтира, ние сондаж и инсталация имаме. Нужна ни е най-евтината + хидрофор и разни допълнителни джаджи - грубо към 5 000 лв.
Единственият й консуматив е ток.
Говорила съм с хора дето се топлят с такава - за 200 кв.м токът им е 250 лв на месец. На нас тази зима за 50 кв. ни беше 200 лв

# 25
  • Мнения: 3 091
Относно термопомпите - зависи на колко метра е водата и какъв дебит! При нас се наложи да се дупчи и да се вади вода от 70 метра, т.е. няма смисъл! никакъв!
Затова - комбинация - камина за кеф с въздухопроводи и локално парно на брикети!
Все си мисля, че е хубаво да е зидана, но със стъкло (не знам как се казва)

# 26
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Е то си пише, че на дълбочина повече от 15-20 м смисъл няма... при нас подпочвената е на по-малко от метър и така и така изпомпваме, що да не я ползваме за нещо полезно.
А има варианти земя-вода (трябва голям двор) и въздух-вода.

# 27
  • Мнения: 3 091
Е то си пише, че на дълбочина повече от 15-20 м смисъл няма... при нас подпочвената е на по-малко от метър и така и така изпомпваме, що да не я ползваме за нещо полезно.
А има варианти земя-вода (трябва голям двор) и въздух-вода.
Веси, да - ама с каква температура е тази подпочвена вода? там, за където говоря водата е 12 градуса, но е много дълбоко и трябва само за сондаж да се отделят 15 хиляди... отделно термопомпата, тръбите и т.н.

# 28
  • Мнения: 7 391
Всеки мери със собствен аршин.

Съгласен.Ако си отидем у Африката и за украса не ми трябва.


Затова пък ще има достатъчно клони и лиани У Африката. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 29
  • Мнения: X
Може би маааалко встрани от темата-но тази зима за първи път ще съм  на печка с дърва. Т.е. Ще живеем с приятеля ми сами, а у тях ще е на такава печка. Някой ползвал ли е шишарки за разпалки и струва ли си да обирам? Laughing Щото до нас на работа има 2-3 борови горички, та е пълно Hug

Общи условия

Активация на акаунт