Нашите орхидеи - Тема 21

  • 77 340
  • 807
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 12 006
Как видя, че корените гният? Я пусни първо една снимка.

# 211
  • София
  • Мнения: 409
Не знам дали се вижда добре. Някои корени са кафяви други са зелени, но като разкашкани.

# 212
  • София
  • Мнения: 409
Нещо не мога да кача снимка newsm78

# 213
  • София
  • Мнения: 12 006
Нещо не мога да кача снимка newsm78
На новата версия ли си? По-лесно ще ти е да цъкнеш горе в дясно за старата версия.

# 214
  • София
  • Мнения: 409

https://www.bg-mamma.com/assets/vessur/img/not_found.png
 Ето вече могат да се видят.  Simple Smile

# 215
  • София
  • Мнения: 12 006
Да, има изгнили. Може да я извадиш, да ги изрежеш и да я пресадиш в нови кори. Но виждам и здрави, така, че не е толкова зле положението.

# 216
  • София
  • Мнения: 409
Много благодаря.
А корените как се режат до основа или до здраво?

# 217
  • Мнения: 1 390
На въпроса на асен колев - мисля, че си имате акари. Отидете до агроаптека и питайте за препарат, после третирайте според инструкциите. Иначе сега по принцип не е сезон за цъфтеж. Чувала съм го това за двете седмици на тъмно, но не виждам смисъл. Като правило фаленопсисите цъфтят когато има температурни разлики през деня и нощта, а това при нас естествено се случва пролет и есен. Може да прекратите торенето или ако държите да торите го намалете до два пъти месечно в концентрация четири пъти по-ниска от указаната на опаковката. За кристалон горе-долу е грам на два литра вода. И още нещо - по принцип през перде би трябвало да им е ок светлината, обаче на едната снимка се вижда слънчево изгаряне, така че може да ги дръпнете малко по-навътре.

И за въпроса за рязането на корени на диксан - по принцип ги режа до дъно. После я оставете да засъхне за ден-два и може да полеете с кислородна вода. Обаче аз погледнах снимките - какво е това розовото?! Изглежда страховито и аз лично бих хвърлила тази орхидея директно. Сега, наясно съм, че надали искате да постъпите така, затова се замислете за третиране с топсин и може би с калиев перманганат. За перманганата обаче трябва много много много да се внимава, защото гори корени. И дезинфекция на саксията и на мястото, на което е стояла. Ако имате и други растения ги дръжте надалеч.

# 218
  • София
  • Мнения: 12 006
Чак пък калиев перманганат за едни корени...
diksan аз режа до здраво, като гледам да отрежа някой милиметър от здравото за да не остане загнило и "потапям" отрязаното място в канела за дезинфекция. После преди засаждане може да напръскаш с препарат против вредители за всеки случай. За саксията и корите мисля е ясно, че трябват нови. Тези е за предпочитане да отидат в кофата,  на снимката не мога да разбера това цветен пясък за декорация попаднал случайно там ли е или спори на нещо си или е от торене.

# 219
  • София
  • Мнения: 409
Цветето ми го подариха скоро и саксията беше в една голяма чаша потопена в нещо, като декоративен цветен пясък. Това розовото е от този пясък полепнало.
Другото което се чудя е дали трябва да я пресъдя в по - голяма саксия newsm78

# 220
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
Очевидно пясъкът е направил белята, задържал е влагата и корените са изгнили. В саксията видях и мухъл. Третирането с топсин е задължително. Аз скоро борих мухъл при моите, но при една упорито пак се появява.

# 221
  • Мнения: 1 390
Добре тогава, на мен ми заприлича на гъби. От по-голяма саксия няма нужда, като се поорежат гнилите корени би трябвало да си влезе в тази спокойно. Дори може да се мисли за по-малка, ако останат малко корени.

Афродита, има едни много гнусни почвени гъби, които са доста трудни за избиване. Заприлича ми на тях. След като е само пясък няма нужда от перманганат, аз по принцип избягвам да го ползвам, защото не съм сигурна, че мога да докарам концентрацията.

# 222
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 817
Къде може да се купи тор за орхидеи в Пловдив? Извинете, че питам така директно,но не помня къде бяхте спаделили. Благодаря ви!

Аз лично купувам онлайн. Но иначе в Практикер би трябвало да има. Simple Smile
Благодаря

# 223
  • София
  • Мнения: 6 010
Сега в жегите на колко време топите орхидеите? У нас е към 28 градуса през деня и имам чувството, че на 4-5 дни трябва да ги топя.

# 224
  • Мнения: 6 391
Това лято е убийствено Crazy ... Фаленопсисите поливам на три седмици, макар че бих го правила и малко по-често - имат нужда, но аз нямам възможност.

Цветенце:
Скрит текст:
Много ми харесва мъхчето по устната:
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт